مقالات کودک

راه های افزایش قد کودکان

افزایش قد کودکان

امروزه یکی از نگرانی های پدر و مادرها رشد قد کودکان است و علاقه مند هستند که فرزندانی قدبلند داشته باشند. افزایش قد کودکان فقط به مسائل ژنتیکی مربوط نمی شود، بلکه سبک زندگی سالم، سوخت ساز بدن، فعالیت های ورزشی، تغذیه و محیط در افزایش قد کودکان بسیار تاثیرگذار است.

فرمول محاسبه قد کودکان

با این فرمول ساده میتوانید قد فرزند خود را در بزرگسالی محاسبه کنید. بسیاری از متخصصان کودک از این فرمول تا حدودی رشد قد کودک را در آینده تخمین می زنند.

اطلاعات و داده هایی که برای محاسبه نیاز است شامل: قد پدر ، قد مادر و جنسیت فرزند می‌باشد.

نحوه محاسبه قد یک پسربچه

قد پدر(به سانتی متر) + قد مادر(به سانتی متر) تقسیم بر 2 به علاوه 6/5 سانتی متر

مثال: قد پدر(190 سانتی متر) + قد مادر(170 سانتی متر) = 350 سانتی متر

350 ÷ 2 =  175 سانتی متر

175 + 6/5 = 181/5 سانتی متر

نحوه ی محاسبه ی قد یک دختربچه

قد پدر(به سانتی متر) + قد مادر(به سانتی متر) تقسیم بر 2 به منهای 6/5 سانتی متر

مثال: قد پدر(190 سانتی متر) + قد مادر(170 سانتی متر) = 350 سانتی متر

350 ÷ 2 =  175 سانتی متر

175 – 6/5 = 168/5 سانتی متر

روش های افزایش قد کودکان:

در ادامه این مقاله روش هایی موثر بر افزایش قد کودکان از زبان متخصصان کودک برای شما جمع آوری کرده ایم و در اختیار شما والدین گرامی قرار داده ایم.

رشد و افزایش قد در کودکان

توصیه هایی برای مادران

شیر مادر مهم ترین منبع غذایی برای کودکان است که در 6 ماه اول باید مصرف شود. بعد از 6 ماهگی غذاهای مکمل هم می توانید به برنامه غذایی کودک اضافه کنید. تا 3 سالگی کودک به او 5 تا 6 وعده غذا بدهید. به کودکتان ابراز عشق و علاقه کنید زیرا عاطفه تاثیر خوبی بر رشد ذهنی و جسمی کودک دارد.

ورزش

داشتن فعالیت جسمانی برای رشد بدن ضروری است. ورزش نکردن در روند رشد قد کودک تاثیر منفی می‌گذارد. اگر فردی به اندازه کافی فعالیت جسمانی نداشته باشند دچار بسیاری از پیامد های نا خوشایند مانند چاقی خواهد شد. بنابراین حواستان به بازی های کامپیوتری و یک جانشینی کودکان باشد.

عادت صاف نشستن و صاف ایستادن

بسیاری از افراد به دلیل عادات نادرست در نشستن اشتباه پشت میز و صندلی و ایستادن اشتباه بدنشان فرم و وضعیت بدی گرفته و این وضعیت در کودکان با گذشت زمان جلوی رشد قد آن ها را می گیرد و سبب خم شدن ستون فقرات آن ها می شود.

افزایش قد با مصرف مکمل‌ها

امروزه مکمل های دارویی متفاوتی برای افزایش رشد قد کودکان تولید شده اند که حتما زیر نظر پزشک باید تهیه و مصرف شود. اما این مکمل ها احتمال این که به فرزندتان آسیب وارد کند هم وجود دارد. پس متخصصان کودک مکمل های شیمیای را پیشنهاد نمی کنند و بهترین راه استفاده از خوراکی های مفید و طبیعی می باشد.

خواب کافی

تحقیقات نشان داده که کودکان و نوجوانان درحال رشد به 8 ساعت استراحت شبانه نیاز دارند. البته کیفیت خواب هم بی تاثیر نیست زیرا بدن در حین خواب نیز رشد میکند.

تغذیه و رژیم غذایی سالم

تغذیه مناسب برای رشد و سلامت قدی کودک بسیار مهم است. همانطور که گفتیم تا 6 ماهگی شیر مادر ضروری است. تا سن 6 سالگی اگر کودکان دچار سوء تغذیه شوند، رشد قدی آن ها به شدت تحت تاثیر قرار می گیرد.

مواد غذایی سالم و طبیعی برای افزایش قد کودک

1- شیر یا ماست

مواد لبنیاتی مانند شیر، ماست، دوغ، پنیر و غیره که حاوی کلسیم می‌باشند در رشد استخوان ها و جلوگیری از پوکی استخوان تاثیر مهمی دارند. در تمام مراحل زندگی نباید از مصرف لبنیات غافل شد.

2- گوشت و ماهی

مصرف گوشت، تخم مرغ و ماهی را حتما در برنامه غذایی کودک قرار دهید، زیرا حاوی پروتئین هستند و به تقویت سیستم ایمنی بدن، کنترل هورمون، رشد عضلات و پوست کمک می کند.

همچنین پروتئین های گیاهی مانند: عدس، نخود و لوبیا تاثیر بسزایی در جذب پروتئین دارند. فراموش نکنید که در سنین کودکی و نوجوانی مصرف مواد پروتئینی به میزان کافی به بدنتان آهن می‌رساند.

3- مصرف میوه و سبزیجات

برای بلند قد شدن کودکان و مهم تر از آن سالم بودن از مصرف سبزیجات غافل نشوید. سبزیجات سرشار از ویتامین و مواد معدنی می باشد. همچنین مصرف میوه جات و آب میوه علاوه بر افزایش قد پوستتان را نیز زیباتر می کند.

4- ویتامین D

ممکن است میزان دریافت کلسیم و پروتئین و تمام مواردی که گفته شده در بدن کودکتان بالا باشد اما میزان ویتامین D در اولویت قرار دارد. ویتامین D در بدن سبب جذب کلسیم و مورد استفاده قرار گرقتن کلسیم و فسفر دارد.

اصلی ترین راه جذب ویتامین D قرار گرفتن در معرض آفتاب می باشد. همچنین از مواد غذایی مانند زده تخم مرغ، جگر و گوشت می توان مقداری ویتامین D دریافت کرد.

پس همیشه حواستان به جذب ویتامین D در کودکان باشد. برای اطلاعات بیشتر از کمبود ویتامین D در کودکان روی لینک کلیک کنید و مقاله را حتما مطالعه کتید.

5- نوشیدن مقدار کافی آب

این موضوع را قطعا می‌دانید که با نوشیدن زیاد آب کودک شما قدبلند نخواهد شد. اما بدن برای رسیدن به ظرفیت رشد بایستی آبرسانی شود.

کودکان هرچه بیشتر رشد می کنند به دلیل تحرک نیاز به آب بیشتری خواهند داشت. اما به طور متوسط تا 8 سالگی روزانه تقریبا یک لیتر آب مصرف میکنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *