مقالات کودک

انواع سوختگی در کودکان + راه های درمان

سوختگی در کودکان

پس از چند ماه اول به عنوان یک نوزاد، نوزاد به موجودی فعال تر و مستقل تبدیل می شود. این می تواند برای والدین تسکین دهنده و لذت بخش باشد، اما برخی از جنبه های منفی نیز در این رشد وجود دارد – افزایش احتمال وقوع حوادث.

مهم نیست که چقدر خوب از کودک مراقبت می کنید، مطمئناً او در یک مقطع زمانی در معرض آسیب فیزیکی قرار می گیرد. چنین حوادثی در نتیجه کنجکاوی ذاتی او و میل به کشف دنیای اطرافش با انرژی جدید رخ می دهد. نتیجه نهایی ممکن است به سادگی افتادن کودک و کبودی خود یا چیز جدی تر مانند سوختگی باشد.

سوختگی و سوختگی در نتیجه تماس پوست کودک با یک ماده با دمای بالا رخ می دهد. سوختگی ناشی از گرمای خشک است، در حالی که سوختگی به دلیل تماس مواد داغ و مرطوب با پوست ایجاد می شود. کودک شما به طور فزاینده ای مستعد سوختگی است، زیرا پوست او هنوز ظریف است و به سختی پوست بزرگسالان نیست. بنابراین، چیزی که دمای مناسبی برای شما دارد ممکن است در صورت تماس با پوست کودک شما باعث سوختگی جدی شود.

در این مقاله، اجازه دهید نگاهی عمیق‌تر به سوختگی‌ها و نحوه واکنش به آن بیاندازیم.

علل شایع سوختگی در کودکان

  • چند علت شایع سوختگی در نوزادان وجود دارد که برخی از آنها در زیر آورده شده است.
  • جوش‌ها در کودکان شایع‌تر است، زیرا می‌توانند به دلیل سرگذاشتن فنجان‌های قهوه، مایعات داغ، بخار یا حتی سوختگی آب داغ در نوزادان ایجاد شوند.
  • سوختگی های خشک در صورتی امکان پذیر است که نوزاد بیش از حد به اجسام داغ نزدیک شود، مانند شومینه یا اتوی فر.
  • سوختگی های شیمیایی در مورد کودکان نیز ممکن است، زیرا ممکن است به دلیل قورت دادن مواد شیمیایی مانند پاک کننده تخلیه، باتری ساعت یا ریختن سفید کننده روی پوست توسط کودک ایجاد شود.
  • سوختگی الکتریکی می تواند در نتیجه تماس کودک با اجسام زنده مانند پریز برق یا سیم اتفاق بیفتد.
  • قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید نیز می تواند باعث سوختگی در کودکان شود.

انواع سوختگی

سوختگی ها را می توان به سه نوع تقسیم کرد، بسته به درجه و میزانی که بر ناحیه تماس تاثیر گذاشته است.

1. سوختگی درجه یک

این خفیف ترین نوع سوختگی است و بیشتر در مورد کودکان رخ می دهد. پوست قرمز و گاهی کمی متورم به نظر می رسد، زیرا اعصاب زیر پوست تحریک می شوند. فقط لایه بیرونی پوست آسیب می بیند و سوختگی ممکن است ظاهر آفتاب سوختگی داشته باشد.

2. سوختگی درجه دوم

سوختگی درجه دو جدی‌تر از سوختگی درجه یک است، زیرا لایه‌های زیر اپیدرم نیز تحت تأثیر قرار گرفته‌اند. تاول و تورم شایع است و این تجربه برای کودکان بسیار دردناک است.

3. سوختگی درجه سوم

جدی ترین نوع سوختگی، درجه حرارت بالا باعث می شود که آسیب به عمق بسیار زیاد زیر پوست برود و لایه های زیادی را تحت تاثیر قرار دهد. به عنوان یک اورژانس پزشکی طبقه بندی می شود و نیاز به توجه فوری متخصصان پزشکی دارد. به نظر می رسد پوست سوخته و سفید است و نواحی اطراف سوختگی ممکن است به شدت آسیب ببینند. با این حال، خود منطقه آسیب دیده ممکن است زیاد آسیب نبیند – این به این دلیل است که اعصاب زیرین به دلیل دمای بالا آسیب دیده اند.

نحوه درمان سوختگی در کودکان

مهمترین گام در درمان سوختگی در کودک شما این است که او را در اسرع وقت از منبع گرما جدا کنید. در صورتی که سوختگی به دلیل آتش گرفتن قسمت هایی از کودک شما ایجاد شده است، او را در پتو بپیچید یا با بدن خود خفه کنید و روی زمین بغلتانید تا شعله های آتش خاموش شود. در صورت سوختگی شیمیایی، قبل از درآوردن لباس، باید مطمئن شوید که ماده شیمیایی به طور کامل از بدن خارج شده است- بنابراین ناحیه آسیب دیده را حداقل به مدت ده دقیقه زیر آب خنک قرار دهید. سوختگی های الکتریکی مستلزم این است که نوزاد را با استفاده از یک جسم غیر فلزی از منبع شوک دور کنید. هرگز به سمت او آب پرتاب نکنید، زیرا فقط می تواند وضعیت کودک را بدتر کند.

روش های درمان سوختگی نوزاد بستگی به درجه سوختگی دارد:

1. درمان سوختگی درجه یک

به یاد داشته باشید که قبل از شستن لباس با آب، لباس را در ناحیه آسیب دیده درآورید (سوختگی شیمیایی یک استثنا است). آب سرد باید حداقل به مدت پنج دقیقه روی ناحیه آسیب دیده تابیده شود تا زمانی که فکر کنید درد کاهش یافته است. از طرف دیگر، می توانید یک پارچه خنک و مرطوب را روی آن ناحیه بمالید. یخ، کره یا هر نوع پودری را نباید روی منطقه مالیده شود. هر گونه علائم عفونت در ناحیه آسیب دیده را بررسی کنید.

2. درمان سوختگی درجه دوم

در صورتی که سوختگی درجه دو سبک باشد، باید همان مراحل بالا را دنبال کنید تا اثرات آسیب کاهش یابد. مراقب باشید تاول هایی در محل شکسته نشود زیرا ممکن است باعث عفونت در ناحیه شود. پس از مشورت با پزشک می توان مسکن هایی مانند استامینوفن را به کودک داد. پزشک همچنین ممکن است پمادهای موضعی مانند سیلوادین را برای استفاده در ناحیه آسیب دیده تجویز کند. قرار گرفتن در معرض نور خورشید نیز باید تا زمان بهبودی سوختگی محدود شود.

3. درمان سوختگی درجه سوم

سوختگی های درجه دو و درجه سه باید به طور مشابه درمان شوند و به عنوان فوریت های پزشکی طبقه بندی می شوند. اگر لباس‌های آن ناحیه هنوز در حال دود شدن هستند، وقتی می‌خواهید لباس را بیرون بیاورید، مطمئن شوید که به پوست نچسبند. در صورت امکان، نواحی آسیب دیده بدن او را روی قفسه سینه بلند کنید و یک پارچه خنک و مرطوب روی آن ناحیه بمالید. پس از آن، می توانید ناحیه آسیب دیده را با استفاده از پارچه استریل پس از خشک کردن ناحیه مورد نظر بپوشانید. شما باید از استفاده از یخ، کره یا خمیر دندان خودداری کنید، زیرا می تواند میزان آسیب را تشدید کند. فوراً برای توجه متخصصان پزشکی به پزشک مراجعه کنید.

اقدامات احتیاطی فوری در خانه

در اینجا برخی از مراحل برای تسکین سوختگی در خانه آورده شده است.

  • ناحیه آسیب دیده را با آب خنک خیس کنید (هرگز از یخ استفاده نکنید).
  • هر لباسی را در اطراف ناحیه آسیب دیده، اگر به پوست نچسبیده است، بردارید.
  • ناحیه آسیب دیده را با استفاده از یک پارچه استریل مانند گاز بپوشانید. تاولی که ممکن است ظاهر شده باشد را نشکنید.
  • چیزی برای تسکین درد بدهید، اما به شرطی که از دارو و دوز آن مطمئن باشید. با پزشک مشورت کنید.

درمان های خانگی برای سوختگی پوست در کودکان

چند اقلام خانگی وجود دارد که می توانید از آنها به عنوان یک درمان فوری برای سوختگی استفاده کنید و برخی از آنها در زیر ذکر شده است.

آب سرد: این یک آب سرد است که باید بلافاصله قبل از انجام هر کاری برای کاهش درد او روی ناحیه آسیب دیده ریخته شود.

آلوئه ورا: استفاده از آلوئه ورا با استفاده از یک گاز مرطوب می تواند به توقف التهاب کمک کند و تورم و درد را در ناحیه کاهش دهد.

کرم سیلورکس: از این کرم برای درمان سوختگی های خفیف روی پوست و جلوگیری از بروز عفونت در آن ناحیه استفاده می شود. این کرم باید دو بار در روز در روزهای اول استفاده شود.

کیسه های چای: حاوی اسید تانیک هستند که برای تسکین درد و از بین بردن گرمای سوختگی بسیار عالی عمل می کند. مجموعه ای از چای کیسه ای خنک و مرطوب را برای حدود نیم ساعت روی ناحیه آسیب دیده قرار دهید تا نتایج عالی داشته باشید.

روغن نارگیل: روغن نارگیل نه تنها برای از بین بردن گرمای سوختگی های کودکان عالی است، بلکه دارای خواص ضد باکتریایی و ضد قارچی است که می تواند از بروز عفونت در ناحیه آسیب دیده جلوگیری کند.

شیر: چربی و پروتئین موجود در شیر سوختگی را تسکین می دهد و به التیام سوختگی نوزاد کمک می کند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید

اگر سوختگی جز سوختگی درجه یک جزئی است یا اگر اندازه سوختگی بیش از دو اینچ قطر دارد، باید کودک خود را نزد پزشک ببرید، سریعاً به اورژانس مراجعه کنید. در صورتی که سوختگی نواحی مانند دست، صورت یا اندام تناسلی را تحت تاثیر قرار دهد یا اگر علت آن برق باشد، بهتر است فورا به پزشک مراجعه کنید.

سوختگی در میان کودکان زمانی که بزرگ می شوند رایج است، زیرا آنها همیشه چیزهایی را به زمین می کوبند و ناآگاهانه همه چیز اطراف خود را لمس می کنند. با این حال، در بیشتر موارد، نتیجه چیزی جزئی مانند تاول های سوختگی نوزاد در انگشتان یا آثار سوختگی کوچک روی بدن است. احتمال بروز سوختگی های درجه بالاتر نیز وجود دارد – بنابراین، مطمئن شوید که مراحل درست را دنبال کرده و اگر احساس می کنید سوختگی جدی است، به پزشک مراجعه کنید.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *