مقالات کودک

فواید شنا برای کودکان و پیشگیری از خطرات احتمالی

شنا برای کودکان
پيامبر خدا صلي الله عليه و آله میفرماید: به فرزندان خود ، شنا و تيراندازى بياموزيد. شنا یک فعالیت سرگرم کننده و همچنین یک مهارت مهم زندگی است. علاوه بر اینکه یک ورزش عالی است، فواید زیادی برای کودکان دارد. در این مقاله با مزایا، خطرات و اقدامات احتیاطی مرتبط با شنا آشنا می‌شوید تا تصمیمی آگاهانه در مورد زمان و نحوه آموزش شنا به کودکان بگیرید.

فواید شنا برای کودکان چیست؟

یک راه عالی برای خنک شدن در تابستان، شنا نیز تنها ورزشی است که ممکن است بتواند جان فرزند شما در مواقع سخت را نجات دهد. علاوه بر این:

شنا برای سلامت جسمانی کودک مفید است

این یک راه عالی برای تمرین بدنی و تحرک کودکان در عصر تکنولوژی و دیجیتال است. آب بازی برای کودکان همیشه جذاب است و شنا ترکیبی از سرگرمی و یادگیری است. همچنین علاوه بر افزایش استقامت و افزایش تعادل و وضعیت بدن، سلامت قلب و تنفس را بهبود می بخشد.

ایمنی کوکان را تضمین میکند

غرق شدن دومین علت شایع مرگ در کودکان زیر 14 سال شناخته شده است. کودک باید بداند که چگونه در صورت افتادن تصادفی در آب جان خود را نجات دهید. شنا مهارتی است که در تمام طول زندگی با کودک شما باقی می ماند.

تقویت سلامت عاطفی و روانی

شنا برای سلامت روانی و عاطفی کودک شما نیز مفید است. به طور طبیعی آب برای کاهش استرس و بهبود خلق و خوی افراد مشخص شده است. وقتی به طور منظم شنا میکنید می تواند به مبارزه با افسردگی کمک کند. کودکان هم چون در سن رشد هستند شنا می تواند آینده فکری آن ها را پرورش میدهد.

کار گروهی و مهارت اجتماعی را می آموزند

علاوه بر کمک به فرزندتان در پیدا کردن دوستان جدید، حتی روحیه تیمی را بدون به خطر انداختن فردیت تقویت می‌کند. یادگیری با هم و رقابت با یکدیگر به شیوه ای ورزشی به کودک درس های زندگی ارزشمندی می آموزد. در مورد آموزش مهارت های اجتماعی به کودکان اطلاعات بیشتری کسب کنید.

مهارت حرکتی را در کودکان تقویت میکند.

باید مقدار زیادی حرکات هماهنگ بازوها، پاها و کل بدن وجود داشته باشد بدون اینکه به الگوی تنفس اشاره کنیم. تسلط بر این امر باعث افزایش اعتماد به نفس در کودکان می شود.

معایب شنا برای کودکان

بیشتر اوقات، شما در مورد فواید شنا می شنوید، و به راحتی می توان باور کرد که هیچ گونه ضرری برای این فعالیت وجود ندارد. با این حال، هر سکه دو روی دارد. هنگام وادار کردن فرزندتان به یادگیری شنا، نکاتی وجود دارد که باید مراقب آنها باشید.

تابستان ها برای شنا ایده آل است، اما اگر در منطقه ای زندگی می کنید که هوا عمدتا خنک است، آب سرد استخر می تواند منجر به سرماخوردگی و سرفه در کودک شما شود. استخرهای گرم ممکن است یک راه حل باشند، اما به راحتی در دسترس نیستند.

مواد شیمیایی که برای تمیز کردن استخر استفاده می‌شود، مانند کلر، گازهای سمی تولید می‌کند که در صورت تنفس می‌تواند منجر به آسم در برخی شود.

استخر نیز ناقل بیماری های واگیردار است،

نحوه آموزش شنا به کودکان

هیچ روش واحدی برای آموزش شنا به کودکان وجود ندارد. رویکرد مورد استفاده بسته به خلق و خوی فردی کودک متفاوت خواهد بود. در اینجا نحوه آموزش شنا به کودک به صورت مرحله ای آمده است:

اگر حضور در آب برای فرزندتان تجربه جدیدی است، ابتدا او را با کمک به نزدیک شدن تدریجی به آب، او را با استخر آشنا کنید.

مطمئن شوید که کودک شما از تمام قوانین استخر و همچنین محل رختکن و دوش گرفتن آگاه است.

حرکات مورد استفاده در شنا را در خشکی یاد دهید و کودک خود را برای احساسات متفاوتی که مطمئناً با آن مواجه می شود آماده کنید.

با درخواست از فرزندتان در آب یا با استفاده از لوازم شنا، این تجربه را سرگرم کننده کنید.

به کودک خود نشان دهید که چگونه با حبس کردن نفس زیر آب برود و حباب بسازد.

کودک خود را با کمی لگد زدن در حالی که به نرده داخل استخر چسبیده یا با گرفتن دست شما شروع کنید.

به آرامی شروع به زیر آب بردن کودک خود کنید و از او بخواهید نفس خود را حبس کند.

سپس، کودک خود را با جلیقه ایمن کنید تا روی آب باستید.

به کودک خود بگویید که حتی زمانی که دست و پا می زند و لگد می زند، سرش بالای آب بماند.

هنگامی که کودک شما قادر به شنا کردن از مکانی به مکان دیگر است، می توانید به او بیشتر آموزش دهید تا مهارت های خود را در آب تقویت کند.

حتی زمانی که کودک شما راحت شنا می کند، نظارت دائمی لازم است، زیرا فقط یک ثانیه طول می کشد تا حادثه رخ دهد.

نکات مهمی که در هنگام آموزش شنا به کودکان باید بیاموزید

هنگام شنا، اطمینان حاصل کنید که فرزندتان:

هرگز به تنهایی وارد استخر نمی شود. نظارت بزرگسالان همیشه ضروری است.

همیشه به قوانین پایبند است.

کودک باید بداند که شنا در استخر با شنا در دریا و رودخانه بسیار متفاوت است. بستر رودخانه مانند استخر صاف و هموار نخواهد بود و خطر برآمدگی سنگ هایی که می توانند تیز باشند را به همراه دارد.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *