مقالات کودک

انواع مشکلات چشمی در کودکان + علت و درمان

مشکلات چشمی در کودکان

وقتی به چشمان فرزندتان نگاه می کنید، احساس شادی و عشق در دلتان جاری می‌شود. چشمان یک کودک همه چیز را منعکس می کند – درد و شادی او – همه چیز در آنجا نوشته شده است. اما اگر اتفاقی برای چشمانش بیفتد، دچار وحشت می شوید. و هر دلیلی برای وحشت وجود دارد. چشم ها بسیار حساس هستند و هر گونه مشکل چشمی در کودکان باید با دقت برخورد شود. شرایط متعددی وجود دارد که می تواند بینایی در کودکان را مختل کند و در صورت مشکوک بودن به چنین وضعیتی باید برای ارزیابی و تشخیص بیشتر به چشم پزشک اطفال ارجاع داده شود.

مشکلات رایج چشم در کودکان چیست؟

در اینجا برخی از مشکلات رایج چشمی که کودکان را تحت تاثیر قرار می دهند آورده شده است:

1. آستیگماتیسم

این وضعیتی است که به دلیل شکل نامناسب قرنیه بینایی کودک را تحت تأثیر قرار می دهد. اگر کودکی از این وضعیت رنج می برد، اشیاء دور و نزدیک تار به نظر می رسند.

علت

قسمت جلویی چشم (قرنیه) دارای نقص فیزیکی در انحنای خود به صورت بی نظمی یا صافی است. هنگامی که نور وارد چشم می شود، بی نظمی ها اجازه نمی دهد که به شدت روی شبکیه متمرکز شود و در نتیجه دید تاری ایجاد شود. همچنین ممکن است ناشی از یک لنز نامنظم باشد.

رفتار

اگر باعث تاری دید شود، استفاده از عینک توصیه می شود.

2. استرابیسم

این وضعیت معمولاً به عنوان “چشم های ضربدری” شناخته می شود. در این حالت، یک یا هر دو چشم با چرخش به داخل، خارج، بالا یا پایین تراز نمی شوند. چشم ها قادر به هدف قرار دادن یک شی به طور مداوم نیستند. اگر این بیماری درمان نشود و عملکرد بینایی کودک به بلوغ کامل برسد، درمان آن غیرممکن خواهد بود.

علت

این عارضه ژنتیکی است اما می تواند به دلیل ضربه به عضلات کنترل کننده حرکت چشم یا اعصاب نیز ایجاد شود.

رفتار

استرابیسم به خودی خود بهبود نمی یابد. وصله چشم برای وادار کردن مغز به کار سخت تر با چشم نامرتب استفاده می شود. در موارد شدید، جراحی پیشنهاد می شود.

3.کوته بینی یا نزدیک بینی

این یک مشکل انکساری چشم است که در آن کودکان می توانند اشیاء نزدیک را به وضوح ببینند. اما، اشیاء در فاصله تار به نظر می رسند.

علت

این بیماری ژنتیکی است و ممکن است فرد در اوایل کودکی نیز تحت تاثیر آن قرار گیرد. علت نزدیک بینی این است که نور نمی تواند روی شبکیه متمرکز شود و از این رو جسم قرار گرفته در فاصله تار به نظر می رسد. در این شرایط، پرتوهای نور، تصاویر را در جلوی شبکیه متمرکز می کنند و نه روی شبکیه. این ممکن است به دلیل طولانی بودن بیش از حد کره چشم یا انحنای بیش از حد قرنیه باشد. برای اطلاعات بیشتر در مورد علت و درمان آن به مقاله : نزدیک بینی در کودکان مراجعه کنید.

رفتار

بینایی را می توان با لنزهای تجویزی اصلاح کرد که باید با پیشرفت بیماری تغییر کرد.

4. دور بینی یا دوربینی

این حالت برعکس نزدیک بینی است. اگر کودکی تحت تأثیر این وضعیت قرار گیرد، اشیایی که در فاصله دور قرار گرفته اند برای او واضح به نظر می رسند اما شی نزدیک آن تار به نظر می رسد.

علل

کره چشم در افراد مبتلا به دوربینی کمی کوتاهتر از حد طبیعی است و قرنیه انحنای صاف تری دارد. این باعث می شود که پرتوهای نور هنگام نگاه کردن به اجسام نزدیک، نقطه کانونی داشته باشند که فراتر از شبکیه است. این وضعیت می تواند ژنتیکی باشد.

رفتار

از لنزهای تجویزی برای تمرکز شدید روی شبکیه استفاده می شود.

5. تنبلی چشم (تنبلی چشم)

این وضعیت زمانی ایجاد می‌شود که یکی از چشم‌ها رشد ضعیفی داشته باشد، حتی اگر طبیعی به نظر برسد. تنبلی چشم کمتر عمل می کند و مغز در نهایت آن را خاموش می کند و سیگنال های دریافتی از آن را متوقف می کند.

علت

اغلب در نتیجه استرابیسم یا زمانی است که یک چشم بسیار بهتر از دیگری عمل می کند (در مواردی که تفاوت قابل توجهی در عیوب انکساری وجود دارد). تحریک ضعیف از تنبلی چشم، مسیرهای عصبی را قبل از رسیدن به پتانسیل کامل، متوقف می کند. برای اطلاعات بیشتر از راه های درمانی به مقاله: تنبلی چشم در کودکان مراجعه کنید.

رفتار

درمان شامل تلاش بیشتر تنبلی چشم برای تحریک مسیرهای عصبی است. می‌توان از چسب‌های چشمی و عینک‌های مخصوص برای مسدود کردن چشم قوی‌تر استفاده کرد.

6. آب مروارید

آب مروارید وضعیتی است که در آن عدسی شفاف طبیعی چشم تار می شود. آب مروارید می تواند به شدت نور را مسدود کند و منجر به مشکلات بینایی در کودک شود یا حتی گاهی ممکن است منجر به نابینایی در کودک شود.

علت

از آنجایی که این بیماری می تواند ارثی باشد، برخی از نوزادان با این بیماری چشمی متولد می شوند. عدسی شفاف چشم کدر به نظر می رسد زیرا پروتئینی که عدسی را تشکیل می دهد به هم چسبیده است.

رفتار

اگر دید به شدت مختل شود، ممکن است برای برداشتن لنزهای تیره نیاز به جراحی باشد. لنزهای طبیعی با یک لنز داخل چشمی جایگزین می شوند.

7. پتوز

این وضعیت با افتادگی یک یا هر دو پلک فوقانی مشخص می شود. چشم را کمی می پوشاند و میدان بینایی را مسدود می کند. در نهایت می تواند منجر به تنبلی چشم شود.

علل

ماهیت ارثی است و ممکن است کودکی با این عارضه متولد شود.

رفتار

با گذشت زمان بهبود نمی یابد و برای بهبود بینایی نیاز به جراحی اصلاحی دارد.

8. چشم صورتی یا ورم ملتحمه

این یک التهاب یا قرمزی ملتحمه است که غشای مخاطی نازک شفافی است که سفیدی چشم را می پوشاند. چشم صورتی یک بیماری شایع در میان کودکان مدرسه ای است و زمانی که به دلیل عفونت باکتریایی یا ویروسی ایجاد شود می تواند مسری باشد.

علت

ورم ملتحمه معمولاً توسط باکتری یا عفونت ویروسی ملتحمه ایجاد می شود. آنها همچنین می توانند در اثر آلرژی ایجاد شوند. عفونت از طریق تماس فیزیکی در حین بازی یا استفاده از اشیاء کودک آلوده دیگر منتقل می شود.

رفتار

قطره چشمی آنتی بیوتیکی برای کنترل عفونت تجویز می شود.

9. نیستاگموس

افراد مبتلا به این عارضه دارای حرکات غیرارادی، سریع و مکرر چشم هستند. به جای ثابت کردن روی جسم، چشم ها به سرعت از این طرف به طرف دیگر می چرخند. همچنین ممکن است به صورت دایره ای یا بالا و پایین حرکت کنند.

علت

کودکان مبتلا به نیستاگموس اغلب با این بیماری متولد می شوند. ناحیه ای از مغز که مسئول حرکات چشم است به طور طبیعی عمل نمی کند و از این رو باعث حرکت سریع می شود. صدمات، تومورهای مغزی، برخی داروها و مولتیپل اسکلروزیس نیز می توانند در مراحل بعدی زندگی ایجاد کنند.

رفتار

برای درمان نیستاگموس، علت اصلی آن باید درمان شود.

10. شالازیون

این یک تورم کوچک بدون درد در پلک است که با مسدود شدن غده پلک بالا یا پایین ایجاد می شود. این می تواند باعث قرمزی و تورم پلک شود که گاهی با تراوش زرد همراه است.

علت

مسدود شدن غده چربی در پلک.

رفتار

این وضعیت ممکن است خود به خود برطرف شود. همچنین به قطره های چشمی یا کمپرس گرم پاسخ می دهد. موارد شدید ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد.

چرا تشخیص زودهنگام مهم است؟

تشخیص و درمان زودهنگام برای جلوگیری از آسیب بیشتر چشم بسیار مهم است. دید نامناسب و ناتوانی در دیدن تخته سیاه می تواند یادگیری را برای کودکان دشوار کند و در مدرسه با مشکلاتی مواجه شوند. علائم ناگهانی مشکلات چشمی در کودکان نیز می تواند نشان دهنده سایر عوارض در مغز یا شروع دیابت نوع 1 باشد.

به دنبال این علائم رایج مشکلات چشمی در کودکان باشید تا مطمئن شوید که او اولین درمان ممکن را دریافت می کند. برخی از علائم مشکلات چشمی در کودکان عبارتند از:

  • ظاهر سفید در یک یا هر دو مردمک.
  • ترشحات یا آبریزش مداوم در چشم.
  • یکی از چشم ها ثابت به نظر می رسد در حالی که چشم دیگر مرتب حرکت می کند.
  • حساسیت بیش از حد به نور یا تابش خیره کننده.
  • کودک اغلب سرش را به یک طرف خم می کند.
  • کتاب‌ها در فاصله‌ای نزدیک قرار می‌گیرند و نزدیک تلویزیون می‌نشینند تا تصویر واضحی داشته باشند.
  • چشم ها یکسان یا متقارن به نظر نمی رسند، ممکن است یکی بزرگتر از دیگری به نظر برسد.

چگونه می توانید از مشکلات چشمی در کودکان جلوگیری کنید؟

راه های متعددی برای پیشگیری از مشکلات چشمی در کودکان با تغییر سبک زندگی وجود دارد.

به کودک خود بیاموزید هنگام مطالعه یا نشستن در مقابل تلویزیون یا کامپیوتر، وضعیت بدنی خوبی داشته باشد.

فرزندتان را به بازی در بیرون تشویق کنید و از استفاده از بازی های ویدیویی خودداری کنید. بازی در فضای باز برای رشد کلی کودکان بسیار مهم است. وقتی بیرون بازی می کنند، مرتب به اطراف نگاه می کنند، از این رو چشمانشان مدام در حال حرکت است که تمرین خوبی برای چشمانشان است. همچنین، طبق مطالعات خاص، قرار گرفتن در معرض نور خورشید از ایجاد نزدیک بینی جلوگیری می کند.

سبزیجات برگ سبز و غذاهای غنی از پروتئین و اسیدهای آمینه برای رشد و نگهداری چشم بسیار مهم هستند. آنها همچنین دارای “لوتئین” هستند، یک آنتی اکسیدان ضروری برای بینایی خوب. بنابراین، مطمئن شوید که کودکتان سبزیجات برگ سبز می خورد.

معاینات منظم چشم برای کشف هر مشکلی و توقف آن قبل از بدتر شدن آن، کلیدی است.

حفظ یک رژیم غذایی سالم ضروری است. در صورت وجود سابقه دیابت در خانواده، مصرف کم مواد قندی برای جلوگیری از شروع دیابت و پیشگیری از مشکلات چشمی ایده آل است.

هنگامی که به مشکل چشمی در کودک خود مشکوک هستید، به جای اینکه منتظر بمانید تا خود به خود برطرف شود، فورا او را نزد چشم پزشک ببرید تا بررسی شود.

از فرزندتان بخواهید هر زمان که از بیرون آمد دست هایش را بشوید. اجازه ندهید با دست های کثیف چشم هایش را لمس کند.

اگر کودک شما عفونت چشمی مانند چشم صورتی دارد، او را به مدرسه نفرستید تا زمانی که عفونت به طور کامل برطرف شود.

اگر متوجه علائمی مانند چشمک زدن، سردرد و پلک زدن زیاد در کودکان شدید، کودک خود را برای معاینه چشم ببرید.

توصیه های غربالگری

غربالگری بینایی برای کودکان بسیار توصیه می شود زیرا بر تشخیص اختلالات چشمی در آنها برای درمان در سال های اولیه زندگی تمرکز دارد.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *