مقالات کودک

تربیت صحیح کودک تنبل و کم تحرک

کودک تنبل

تنبلی یکی از خصوصیات بد در افراد است که اگر در دوران کودکی پیشگیری صورت نگیرد در شخصیت و آینده افراد تاثیر منفی می گذارد. امروزه زندگی شهر نشینی و وابسته شدن کودکان به گوشی و تلویزیون و بازی های بی تحرک، عادت غذایی غلط و رفتار اشتباه والدین کودکان را بسیار تنبل کرده است. در این مقاله راه حل های مناسب برای درمان کودک تنبل و کم تحرک برای شما آورده شده است.

والدین باید این راهکار ها را بدانند تا بتوانند کودکی زرنگ، توانا و با انگیزه ای تربیت کنند.

نشانه های تنبلی در کودکان

قبل از این که به مبحث تربیت کودکان تنبل بپردازیم بایستی با نشانه ها و خصوصیات آنها آشنا شویم.

تمام نکردن کارها

نداشتن انگیزه و اعتماد به نفس کافی باعث بروز این مشکل میشود.

عدم مسئولیت پذیری

بعضی از والدین به راحتی با این موضوع کنار می آیند و کودکان یاد میگیرند از انجام وضایف خود پرهیز کنند.

بی تفاوتی

این افراد در برابر مشکلات هیچ راه حلی ندارند و از تلاش برای حل مشکلات و برنامه های شخصی فرار می کنند.

دقت و تمرکز پایین

این افراد دقت و تمرکز پایینی دارند و از قوه تخیل و رویاپردازی خود هیچ استفاده ای نمی کنند، همچنین در انجام وضایفشان از دیگران کمک میگیرند.

توقعات بی جا

توقعات بیجا و بیش از حد پدر مادر ها، فرزندان را دچار رنج و عذاب می کند و زمانی که کودک توانایی انجام این توقعات را در خود نمیبیند دچار تنبلی و کم تحرکی می شود. بنابراین بر اساس سن و توانایی هایش به آن ها تکلیف دهید.

نحوه ی ترک عادت تنبلی کودکان

برای مقابله با این مشکل ابتدا علت تنبلی را جویا شوید، نقاط ضعف و قوتش را بیابید و از شخصیت کودک آگاه شوید، تا راحت بتوانید او را به تلاش و تکاپو وادار کنید.

تشویق کودک

تشویق به موقع و به جا انگیزه و اشتیاق را در افراد ایجاد می کند و این اولین و بهترین روش برای رفع مشکل تنبلی در افراد است.

به کودکان وظایفی دهید و از کودک بابت انجام کار تشکر کنید و پاداش دهید. توجه داشته باشید این عمل منجر به باج دهی نشود.

مسئولیت پذیری

کودک باید این موضوع را درک کند که مسئولیت پذیری بیشترین سود را به خود او می رساند. انجام مکرر کار های روزانه مربوط به خود کودک مانند: مسواک زدن مرتب کردن لباس ها و وسایل خود کمک زیادی در ترک عادت تنبلی می کند.

پرورش قوه تخیل کودکان

تخیلات کودک خود را جدی بگیرید و به آن احترام بگذارید. یکی از بزرگ ترین سرمایه های انسان قوه تخیل و رویا پردازی آن است. تخیل و خیال پردازی تا زمانی که به زندگی آن ها لطمه وارد نکند طبیعی است. اشتباهات کودکان را هیچ وقت یادآوری نکنید، زیرا این کار باعث تنفر کودک از انجام وظایفی که بر دوش او می گذارید می شود.

پیشنهاد میکنیم حتما مقاله ی پرورش قوه تخیل در کودکان را مطالعه کنید.

درخواست مؤدبانه

همیشه با احترام و مؤدبانه از کودک خود درخواست کاری را کنید، زیرا این خصلت انسان است که درخواست مؤدبانه را قبول کند. اما برخورد تند و حالت دستوری صحبت کردن باعث لجبازی کودکان می شود.

نظارت بر کارها

وظایفی که بر کودکانتان متحمل کرده اید حتما پیگیری کنید؛ عدم پیگیری والدین نتیجه ای جز تنبلی و سهل انگاری در پی ندارد.

همکاری با کودک

در کار های منزل با کودک همکاری کنید؛ برای مثال: در هنگام آشپزی با کودک مشارکت کنید یا از او کمک بخواهید. در مهد کودک فرزندان آفتاب بازی های گروهی برای کودکان طراحی شده است که همکاری و مسئولیت پذیری را به ناخودآگاه کودکان آموزش می دهد. مربیان خبره مهدکودک کودکان را طوری پرورش می دهند که نه تنها تنبلی را رها کرده بلکه آن ها را زرنگ و جسور تربیت می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *