مقالات کودک

گفتار درمانی برای کودکان

گفتار درمانی کودکان

اکثر کودکان با گذشت زمان به طور طبیعی رشد می کنند. آنها در سن مناسب به نقاط عطف صحیح دست می یابند. با این حال، برخی از کودکان ممکن است با برخی از مهارت‌ها، مانند مهارت‌های گفتاری یا زبانی مشکل داشته باشند. در چنین شرایطی، گفتار درمانی برای کاهش مشکل و سرعت بخشیدن به تاخیر در رشد گفتار توصیه می شود. هر چه کودک زودتر به این موضوع توجه کنید، شانس او برای مبارزه با آن بیشتر است. اگر زبان کودک به حدی که شما می توانید آن را درک نکنید، بهبود نیابد، ممکن است به گفتار درمانی نیاز باشد.

 

گفتار درمانی برای کودکان چیست؟

گفتار درمانی برای کودکانی که در بیان برخی کلمات مشکل دارند یا علاقه ای به صحبت کردن نشان نمی دهند استفاده می شود. این شکل از درمان از تمرین هایی برای کمک به تقویت توانایی صحبت کردن کودک استفاده می کند. دلایل از دست دادن/اختلال گفتار بسیار است. کودک ممکن است ضربه شدیدی را متحمل شده باشد که فرآیند کلامی صحبت کردن را به تاخیر انداخته باشد یا ممکن است یک سندرم ژنتیکی داشته باشد که گفتار او را به تاخیر انداخته است. گفتار درمانی بر روی توانایی گفتاری کودک تاثیر می گذارد تا آن را تقویت و تقویت کند.

نقاط عطف رشد گفتار در کودکان چیست؟

اگر نگران هستید که گفتار فرزندتان با سرعت عادی بهبود نمی یابد، باید نقاط عطف زیر را در نظر داشته باشید. شما باید یک بافر سه تا چهار ماهه نگه دارید زیرا هر کودک به طور متفاوت و با سرعت خودش رشد می کند. همچنین توجه به این نکته مهم است که پزشکان ممکن است همیشه گفتار درمانی را برای کودکان نوپا توصیه نکنند، مگر اینکه پیشرفت کلی کلامی آنها بسیار کند باشد.

A. زیر 12 ماه

 • ممکن است کودک شما هنوز صحبت نکند، که برای این سن کاملا طبیعی است.
 • بررسی کنید که آیا فرزندتان از صداهای خاصی برای شناسایی چیزهای اطرافش استفاده می کند یا خیر.
 • فرزند شما باید غرغر کند و غر بزند که نشان دهنده علاقه به برقراری ارتباط است.
 • در نه ماهگی، کودک شما باید صداهایی تولید کند تا کلمات را بسازد، حتی اگر معنی آن را درک نکند.

B. از 12 تا 15 ماهگی

 • صامت‌های سخت‌تر مانند صداهای «p»، «n» و «m» باید در حال حاضر بیشتر شنیده شوند. با این حال، باید در نظر داشته باشید که هر کودک برخی صداها را با سرعت متفاوتی یاد می گیرد.
 • کودک شما باید نشانه هایی از گوش دادن به بزرگسالان، صحبت کردن و تلاش برای تقلید کلمات را نشان دهد.
 • کودک شما باید بتواند دستورالعمل های ساده را بفهمد و از آنها پیروی کند.

C. از 18 تا 24 ماهگی

 • کودک شما نباید در صحبت کردن 20 تا 50 کلمه به طور منسجم مشکلی داشته باشد.
 • در حال حاضر، فرزند شما باید بتواند کلمات را به هم بپیوندد و سعی کند جمله بسازد.
 • کودک شما باید بتواند اشیایی را که به صورت روزانه می بیند، همراه با اعضای مختلف بدنش شناسایی کند.
 • او باید بتواند دستورالعمل های پیچیده تری را بفهمد و از آنها پیروی کند.

D. از 2 و 3 سال

 • کودک شما باید دایره لغات بسیار بیشتری داشته باشد و باید یک تا دو کلمه در روز یاد بگیرد.
 • فرزند شما باید بتواند کلمات بیشتری را به هم پیوند دهد تا جملات کاملی را تشکیل دهد.
 • کودک شما باید بتواند تقریباً هر چیزی را که شما می گویید با توانایی تشخیص بین دستورالعمل های مشابه درک کند.

اختلالات رایج گفتار و زبان در کودکان

برخی از اختلالات گفتاری و زبانی که می تواند کودکان را تحت تاثیر قرار دهد عبارتند از:

1. مفصل بندی

این یک بیماری رایج است که در آن کودک در گفتن یک کلمه خاص یا ایجاد صداهای خاص به روش صحیح مشکل دارد. شایع‌ترین اختلالات بیانی که در کودکان یافت می‌شود، لب و شایع‌ترین همخوان‌های اشتباه تلفظ شده برای کودکان خردسال، صدای r یا صدای «s» است. یک مثال خوب برای این موضوع این است که فرزندتان به جای «نژاد» بگوید «wace» یا به‌جای «ایستادن» «thand».

2. روان بودن

این وضعیتی است که اکثر کودکان در اوایل فرآیند کلامی خود با آن مواجه می شوند. اختلال روانی زمانی است که کودک در قسمت خاصی از جمله یا کلمه گیر می کند و سعی می کند آن را بارها و بارها قبل از گفتن آن تکرار کند. نمونه ای از اختلال روانی، لکنت است. در این نوع اختلال روانی، کودک ممکن است در بخشی از یک کلمه گیر کند یا ممکن است قبل از بیان یک کلمه تردید کند. همچنین هنگام تلاش برای صحبت کردن، صداها طولانی می شوند، مانند “st”. اگر کودک نمی تواند کلمه را تلفظ کند، ممکن است به جای اینکه فقط بگوید “ایستاده” بگوید “ststsstand” یا “ssssstand”.

3. اختلال صدا یا رزونانس

این اختلال زمانی رخ می دهد که کودک شما بخشی از یک کلمه یا جمله را به طور واضح و مختصر صحبت می کند اما در میانه راه شروع به زمزمه کردن می کند. این اختلال می تواند به نظر برسد که کودک شما با سرماخوردگی صحبت می کند یا زیر لب صحبت می کند.

4. اختلال زبانی یا زبانی

این اختلال زمانی است که کودک شما برای درک زبان ساده تلاش می کند یا قادر به صحبت کردن نیست. این نوع اختلال یادگیری ناامید کننده است زیرا کودک شما قادر به درک کلمات ساده مانند “خوردن” یا “نوشیدن” نیست و با استفاده از هر زبان ساده در برقراری ارتباط مشکل دارد. بنابراین، توسعه زبان یک امر ضروری است و قبل از اینکه خیلی دیر شود باید با یک درمانگر مشورت کنید.

چه زمانی برای کودک خود به گفتار درمانگر نیاز دارید؟

هر کودکی با سرعت منحصر به فردی رشد می کند. گاهی اوقات، ممکن است فرزند شما به تشویق نیاز داشته باشد تا به او کمک کند تا به نقطه عطف خود برسد. سوال اصلی این است که کودک شما چه زمانی به گفتار درمانگر نیاز دارد؟ اگر فرزند شما معیارهای زیر را دارد، ممکن است بخواهید با یک متخصص یا یک گفتار درمانگر مشورت کنید.

 • کودک شما در سنین 12 تا 24 ماهگی از هیچ حرکت دستی استفاده نمی کند یا سعی نمی کند به هیچ وجه ارتباط برقرار کند.
 • حتی پس از 18 ماه از تولد، هیچ نشانه ای از تلاش برای تقلید صداهایی که می شنود نشان نمی دهد.
 • او فقط از ارتباط غیرکلامی استفاده می کند و پس از رسیدن به سن 18 ماهگی سعی نمی کند حتی یک کلمه حرف بزند یا بگوید.
 • او نشانه هایی از درک جملات یا دستورالعمل های ساده را نشان نمی دهد.
 • کودک شما پس از دو سالگی قادر به تولید صدا یا صحبت مستقل نیست.
  او در حین صحبت کردن فقط می تواند صداها را تولید کند یا از افراد دیگر تقلید کند، اما حتی پس از دو سالگی نمی تواند از همان زبان برای برقراری ارتباط در آینده استفاده کند.
 • لکنت کودک شما با گذشت زمان بدتر می شود، به جای اینکه بهتر شود.
 • لب کودک شما بیشتر به چشم می آید.
 • در سن دو سالگی، صدای کودک شما بیشتر از حد بینی یا به طور غیرعادی خشن است.
 • پس از چهار سالگی، کودک شما باید حداقل بتواند نیازهای ساده خود را به گونه ای بیان کند که یک غریبه کاملاً بتواند آن را درک کند. او باید بتواند زمانی که گرسنه است یا نیاز به رفتن به توالت دارد، ارتباط برقرار کند. عدم انجام این کار در این سن ممکن است نیاز به مراقبت پزشکی داشته باشد.

به یاد داشته باشید، قبل از رفتن به یک گفتاردرمانگر کودکان، به متخصص کودک خود مراجعه کنید و این کار را تنها در صورتی انجام دهید که پزشک احساس کند نیازی وجود دارد. گاهی ممکن است کودک به هیچ درمانی نیاز نداشته باشد و رشد طبیعی خود را از هر جنبه نشان دهد، اما ممکن است تاخیرهای کلامی داشته باشد که به مرور زمان از بین می رود.

تمرینات گفتار درمانی برای کودک شما

اگر به یک گفتار درمانگر مراجعه می کنید، ممکن است او توصیه کند که کودک شما برای چند جلسه قبل از درمان مورد ارزیابی قرار گیرد. اگر نیاز به درمان باشد، درمانگر تمرینات خاصی را در خانه پیشنهاد می کند تا به حداکثر اثربخشی درمان ها کمک کند. در اینجا برخی از تمریناتی که ممکن است گفتار درمانگر از شما بخواهد در خانه انجام دهید، آورده شده است.

1. فلش کارت

استفاده از فلش کارت راه بسیار موثری است تا به فرزندتان اجازه دهید کلمه ای را با تصویر مرتبط کند. به یاد داشته باشید که به آرامی و دقیق صحبت کنید تا به کودک کمک کنید حرکات دهان و زبان مورد نیاز برای تکرار کلمه را تشخیص دهد. شما می توانید این بازی را به یک بازی سرگرم کننده و جالب تبدیل کنید. این یک راه عالی برای ارتباط با فرزند شما نیز هست.

2. تمرینات آینه

کودکان مبتلا به اختلالات مفصلی اغلب با حرکت دادن دهان، فک و زبان خود به روش صحیح صحبت کردن مشکل دارند. ایستادن یا نشستن فرزندتان در مقابل آینه با شما راهی عالی برای حل این مشکل است. وقتی صحبت می کنید، حرکات دهان خود را تقویت کنید و آن را به یک بازی تبدیل کنید تا کودک شما بتواند حرکات دهان خود را تشخیص دهد.

3. آواز بخوانید

کودکان به ملودی ها پاسخ می دهند. سعی کنید فرزندتان را تشویق کنید تا با شما آواز بخواند. آهسته آواز بخوانید و در میانه راه مکث کنید تا فرزندتان را تشویق کنید که جای خالی را پر کند و وقتی موفق شد به او جایزه بدهید. آهنگ‌های ویژه‌ای برای گفتار درمانی در دسترس است، بنابراین مطمئن شوید که از درمانگر خود بخواهید چند آهنگ مناسب برای سن کودکتان را توصیه کند.

4. بازی های رومیزی

تعدادی بازی رومیزی بسیار سرگرم کننده وجود دارد که می تواند به کودک شما در گفتار درمانی کمک کند و به شما کمک کند با او پیوند برقرار کنید. بازی‌هایی مانند «حدس بزنید کی» یا «برو ماهی» را بررسی کنید. همچنین می‌توانید از فلش کارت‌های خانگی برای بازی «برو ماهی» با فرزندتان استفاده کنید. بازی‌ها باعث می‌شوند که کل تمرین سرگرم‌کننده به نظر برسد و به کودک شما کمک می‌کند هنگام انجام آن‌ها کمتر تحت فشار قرار بگیرد.

آهسته برو؛ کودک خود را مجبور به انجام این تمرینات نکنید و سعی کنید آنها را در طول روز پخش کنید. یک دفترچه یادداشت با مشاهدات خود از رشد کودک خود داشته باشید تا به درمانگر خود نشان دهید که برای اقدام بعدی برنامه ریزی کند.

فعالیت های گفتار درمانی در خانه برای کودکان

تعدادی فعالیت وجود دارد که می توانید در خانه برای تقویت گفتار درمانی کودک خود امتحان کنید. در اینجا چند مورد ذکر شده در زیر آمده است:

1. داستان های زمان خواب

خواندن هر شب برای فرزندتان راهی عالی برای آموزش اوست، اما زمانی که گفتار درمانی در میان است، از فرزندتان بخواهید که با شما کتاب بخواند. هنگام خواندن داستان، به تصویری اشاره کنید و کلمه را به آرامی تکرار کنید و او را تشویق کنید که همین کار را انجام دهد. به عنوان مثال، به تصویر یک گاو نر اشاره کنید و “گاو” را تکرار کنید. دفعه بعد که گاو نر در داستان ظاهر شد، از کودک خود بپرسید که این تصویر چیست. یک داستان تعاملی قبل از خواب برای کودک شما سرگرم کننده است و می تواند به او کمک کند تصویر و صداهایی را که با کلمه مرتبط با آن تصویر می آید شناسایی کند.

2. آواز بلند

این یک تمرین عالی برای انجام کاری است که در خانه انجام می دهید یا در حال رانندگی با ماشین هستید. کاری را که انجام می دهید بارها و بارها بخوانید و فرزندتان را تشویق کنید که همان کار را انجام دهد. سعی کنید ساده ترین کلمات را به آرامی بخوانید. نمونه ای از این آواز خواندن کلمه “ایستاده” است.

3. مخفی کردن و جستجوی تصویر

این یک بازی سرگرم کننده برای گفتار درمانی است! تصاویر را مخفی کنید و از فرزندتان بخواهید آنها را پیدا کند. هنگامی که آنها را پیدا کرد، از او بخواهید که کلمه را تکرار کند و زمانی که پاسخ صحیح داد به او پاداش دهید.

4. قافیه

این می تواند یک فعالیت واقعا سرگرم کننده باشد. چند فلش کارت سفارشی درست کنید و از فرزندتان بخواهید یک کارت را انتخاب کند. اجازه دهید کودک خودش کلمه را بگوید، یا شما کلمه را به آرامی بیان کنید و چند بار تکرار کنید و کودکتان را تشویق کنید که آن را به زبان بیاورد. سپس به کلمه دیگری فکر کنید که با آن قافیه باشد و آن را با صدای بلند بگویید. به عنوان مثال، کلمه “مرد” را در نظر بگیرید. اگر او بگوید “مرد”، می توانید بگویید “مردی به نام دان”.

5. زمان رنگ آمیزی

هر بچه ای عاشق رنگ آمیزی یا نقاشی است. یک راه موثر برای کمک به صحبت کردن، انجام این فعالیت همراه با او و مرتبط کردن یک کلمه با نقاشی است. بنابراین، اگر زنی را بکشند، «زن» را تکرار می‌کنید و او را تشویق به انجام همین کار می‌کنید.

راه های مختلف برای تشویق فرزندتان به صحبت کردن

به غیر از گفتار درمانی، راه‌های دیگری نیز وجود دارد که می‌توانید فرزندانتان را به صحبت کردن تشویق کنید. این راه ها را امتحان کنید:

 • وقتی فرزندتان کاری را که می خواهید تقلید کند صحبت می کند یا تقلید می کند، با یک تکه آب نبات یا چیزی که دوست دارد به او جایزه بدهید.
 • با فرزندتان ویدیوهای جالب تماشا کنید. وقتی کلمه جدیدی ظاهر شد، آن را مکث کنید و تا زمانی که او سعی نکرد کلمه را تکرار کند، آن را شروع نکنید.
 • کارهایی را که انجام می دهید بخوانید و سعی کنید او را وادار به آواز خواندن کنید.
 • با فرزندتان صحبت کنید؛ آهسته صحبت کنید، مرتب صحبت کنید و سعی کنید او را وادار به پاسخگویی کنید.
 • «Simon Says» را بازی کنید، به نوبت او را تشویق کنید تا هر چه بیشتر سایمون باشد.
 • هنگام انجام یک کار از شناسه ها استفاده کنید و سعی کنید فعالیت یا شی را توصیف کنید. اگر در سفر هستید و یک ماشین آبی می بینید، به آن اشاره کنید و “ماشین آبی” را تکرار کنید. این کار را اغلب و به آرامی انجام دهید.
 • ارتباط تصویر مهم است. بنابراین، سعی کنید با تصاویر بازی کنید. تصویری از یک توپ را به کودک خود نشان دهید و بگویید «توپ». سپس اجازه دهید فرزندتان آن را تکرار کند. در صورت لزوم تصویر را تغییر دهید.

مهم است که در نظر داشته باشید که هر کودکی با سرعت خودش رشد می کند و هیچ فعالیت، ورزش یا بازی نباید اجبار شود. به پیشنهادات گفتاردرمانگر گوش دهید و سعی کنید فرزندتان را برای صحبت کردن تحت فشار قرار ندهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *