مقالات کودک

فواید آب بازی برای کودکان

فواید آب بازی برای کودکان

بازی با آب یکی از لذت بخش ترین و جذاب ترین بازی ها برای اکثر کودکان است. آب بازی بر روحیه کودکان تاثیرات مثبتی می‌‌گذارد از جمله: افزایش هوش و یادگیری، احساس آرامش و رفع تنش ها و رشد خلاقیت و برخی مهارت های مهم که کمتر کسی به آن ها توجه میکند. که در این مقاله به فواید آب بازی برای کودکان می‌‌پردازیم.

۵ فایده آب بازی برای رشد کودک شما

آب بازی هم سرگرم کننده است و هم آموزشی و دارای مزایای متعددی برای رشد اجتماعی و عاطفی فرزند شما و همچنین تقویت توانایی های بدنی و سواد اولیه و مهارت های شمارش است. در ادامه توانایی هایی که کودکتان پس از آب بازی به دست می آورد را توضیح می دهیم.

آب بازی کودکان

رشد خلاقیت و قوه تخیل

یکی از مزایای آب بازی برای کودکان رشد خلاقیت و ابتکار و پرورش قوه تخیل است. کودکان ساعت ها وقتشان را صرف این بازی می کنند و روش ها و راه های مختلفی برای بازی با آب پیدا می کنند.

کودکان با آب بازی متوجه چنین سوالات و مسائل خلاقانه ای می شود:

  • چه اجسامی روی آب شناور است، و چه چیز هایی غرق می شود.
  • چطور باران می بارد
  • چه ابزار هایی برای آب بازی وجود دارد؟ (تفنگ آب پاش)
  • چگونه می توان در آب شنا کرد
  • کشتی و قایق چگونه حرکت می کنند

البته برای رشد خلاقیت کودکان در آب بازی باید وسایل مختلفی والدین در اختیار کودکان قرار دهند تا زمینه برای کشف استعدادها را فراهم نمایند.

همچنین کودک نیاز به همبازی دارد که بهتر است خودتان هم در کنار او شروع به کشف موقعیت های جدید و زمینه را برای شکوفایی استعداد ها فراهم کنید.

رشد مهارت اجتماعی

بازی آبی در رشد اجتماعی و عاطفی تاثیرات مثبتی دارد. آب بازی انرژی را آزاد می کند ، می تواند برای کودکان خردسال هم نشاط آور باشد و هم آرامش بخش.

همچنین نقش آفرینی و آموزش مهارت های اجتماعی مانند: همکاری و شیوه حل مسأله را در بین کودکان تشویق می کند.

آنها یاد می گیرند که با یک یا چند کودک کار کنند ، به نوبت عمل کنند و فضا و لوازم جانبی را با دوستان خود به اشتراک بگذارند.

رشد مهارت های حرکتی و اکتشاف حسی

فعالیت های بازی در آب به توسعه و تقویت مهارت های حرکتی درشت و خوب کودکان کمک می کند. کودکان مهارتهای حرکتی ، هماهنگی و آمادگی جسمانی خود را از طریق بلند کردن ، ریختن ، حمل ، دویدن و پاشیدن افزایش می دهند ، در حالی که اقداماتی مانند فشار دادن به رشد ماهیچه های کوچک دست کودک کمک می کند.

بازی با آب همچنین فرصت های زیادی را برای کودکان فراهم می کند تا حواس خود را کشف کرده و تجربیات حسی متفاوتی را تجربه کنند. افزودن موادی مانند ماسه ، یخ ، صابون یا لجن به آب این امکان را به کودکان می دهد تا دست های خود را در بافت های مختلف (ریز ، ملتهب ، لغزنده ) قرار دهند و همچنین درجه حرارت های مختلف (گرم ، سرد) را تجربه کنند.

آب بازی باعث افزایش تمرکز می شود

هنگامی که کودکان مشغول بازی در آب هستند ، تمایل دارند خود را در این فعالیت رها کنند و می توانند مدت زمان طولانی را به کاوش و بازی اختصاص دهند. این می تواند کودکان را به تمرکز ترغیب کند و هرگونه فعالیتی که توجه کودک را به مدت طولانی جلب کند ، به افزایش دامنه توجه و توانایی تمرکز در مراحل بعدی زندگی کمک می کند.

این یک مزیت ویژه برای یادگیری رسمی است. همانطور که کودک شما برای شروع مدرسه آماده می شود ، توانایی تمرکز در کلاس درس به یک مهارت حیاتی تبدیل می شود.

رشد ریاضیات و مفاهیم علمی

آب محیط مناسبی برای نشان دادن مفاهیم ریاضی و علمی مانند حجم و وزن است. فکر می کنید چقدر آب می تواند در این سطل جا بگیرد؟ آیا می توانیم آن را اندازه گیری کنیم؟ به نظر شما اگر این جسم سنگین را در سطل بیندازیم چه اتفاقی می افتد؟

هنگامی که کودکان مواد آب بازی را دستکاری می کنند ، آنها تحقیقات علمی و مهارت حل مسئله خود را تقویت می کنند ، زیرا درک می کنند که چرا و چگونه اتفاق می افتد. به عنوان مثال ، یک کودک ممکن است متوجه شود که یک جسم در آب فرو می رود و جسمی دیگر شناور است ، که باعث می شود اجسام بیشتری را به آب اضافه کنند تا ببیند چه اتفاقی می افتد. با ادامه تحقیقات در مورد اینکه کدام اجسام غرق می شوند و شناور می شوند ، کودک به زودی متوجه می شود که یک جسم سنگین تر فرو می رود ، در حالی که اجسام سبک تر ، مهم نیست کوچک یا بزرگ باشند.

بازی با آب همچنین می تواند برای تقویت سواد و حساب کودکان ، مانند شمارش تعداد سطل آب برای پر کردن وان یا استفاده از آب و برس برای نوشتن و کشیدن استفاده شود.

آب بازی کودکان در مهد کودک فرزندان آفتاب

یکی ار فعالیت هایی که مهد کودک و پیش دبستانی فرزندان آفتاب انجام می شود، برگزاری کارگاه آب بازی برای کودکان است. در این کارگاه کودکان در کنار دیگر همبازی های خود و زیر نظر مربیان به همراه تجهیزات و اسباب بازی های مناسب شروع به بازی و خلاقیت می کنند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *