مقالات کودک

آموزش خداشناسی به کودکان

آموزش خداشناسی به کودکان

باورها و اعتقادات انسان نقش مهمی در سبک زندگی او دارد و تجربه ثابت کرده افرادی که ایمان و اعتقادات قوی تری دارند زندگی سالم تری نیز تجربه می کنند. در مباحث روانشناسی شناخت خدا برای کودک امر مهمی است و معرفی خدا به کودکان همواره از چالش های هر پدر و مادری بوده است. اگر نمیدانید چگونه خدا را به کودکان معرفی کنید؟ یا با روش های آموزش خداشناسی آشنا نیستید! در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

از چه سنی خدا را به کودکان بشناسانیم؟

کودکانی که هنوز به مدرسه نرفته اند درک درستی از مسائل زندگی نخواهند داشت. اما مهارت هایی که والدین در سنین کم به آن ها آموزش می دهند علاوه بر ایمان قوی کمک بسیاری در سبک زندگی آن ها خواهد داشت.

فواید خداشناسی برای کودکان

همانطور که اشاره شد آموزش خداشناسی به کودکان تاثیر مثبت در سبک زندگی آن ها خواهد داشت که در ادامه به جزئیات می پردازیم.

  • زمانی که روحیه خداپروری در کودکان بیشتر می شود آستانه صبر و تحمل کودک بیشتر می شود.
  • کودک قادر خواهد بود که هنگام مواجه شدن با مسائل سخت زندگی با آن ها مقابله کند.
  • به وسیله خداپرستی، امید و امیدوار بودن را در کودکان افزایش می یابد.
  • در تصمیم گیری های بزرگ ار خدای خود کمک می خواهد.

‍خدا را چگونه به کودکان معرفی کنیم؟

اول اعتقادات خود را قوی کنید

تا زمانی که والدین به اعتقادات خود پای‌بند نباشند، درک خداوند برای کودک دشوار خواهد بود. بنابراین در مرحله اول اعتقادات خود را قوی کنید تا زمینه برای آموزش خدا شناسی به کودک فراهم شود.

شور و اشتیاق داشته باشید

ایجاد اعتقادات در کودکات به صورت خشک و خالی هرگز امکان پذیر نمی باشد. فرزند شما باید حرارت و حضور خداوند را در قلب و روح و جان خود حس کند. پس زمانی که خداوند را برای کودک توصیف می کنید شور و اشتیاق داشته باشید.

کودکان با دیدن می آموزند تا شنیدن

چشم هایی که می بینند صدها برابر قوی تر از گوش هایی است که می شنوند. بنابراین کودکان آینه‏ وار رفتارهای والدین و بزرگترها را تقلید می‏ کنند.

برای مثال: کودک زمانی که می‌بیند مادر در شرایط سخت می گوید: (توکل بر خدا) یا (خدایا به امید تو) یا (خدایا شکرت) تاثیر بسیار زیادی در آموزش خداشناسی به کودکان دارد.

درباره خدا با کودک صحبت کنیم

کودکان خدا را نمی شناسند درست مانند: پدربزرگ، مادربرزگ، عمو و سایر اعضای خانواده که باید از همان سنین پایین برای کودکان از خداوند بگوییم.

توصیف ویژگی های خداوند به کودک

زمانی که از ویژگی ها، عظمت، زیبایی و قدرت خداوند با کودک صحبت میکنید، کم کم در او تاثیر می گذارد. این موضوع را به کودک بفهمانیم که در صورت احساس خطر یا ناراحتی از خدا کمک بخواهد و بر او تکیه کند با این حال متوجه می شود که خداست که حامی اوست.

از داستان های ادیان و کتاب های آسمانی کمک بگیرید

حکایات و داستان های کودکانه در زمینه وقایع تاریخی و مذهبی بسیار است، از آن ها کمک بگیرید.

از طبیعت کمک بگیرید

یکی از نشان های خداوند آفرینش طبیعت است. اگر دریا یا کوهی را مشاهده می کنید از قدرت خداوند در خلقت آن اشاره کنید. جنگل ها، حیوانات، آسمان، خورشید و ستارگان نمونه خوبی برای اشاره به عظمت خداوند می باشد. همچنین آموزش نجوم به کودکان میتواند حس خداشناسی را در آن ها پروزش دهد.

آموزش خداشناسی به کودکان

سوالات کودک در مورد خدا

کودک به مرور زمان با مسائل معنوی آشنا می‌شود و سوالاتی می‌پرسد که پاسخ دادن به آنها شاید کمی دشوار باشد. در چینین مواقع با کودک صادق باشد و به هیچ وجه جواب های غلط ندهید زیرا قدرت تخیل در کودکان زیاد است و امکان دارد برای آن ها مشکل ساز شود.

برای مثال وقتی کودک پرسید: وقتی آدم می‌میرد چه اتفاقی برای او می‌افتد؟

پاسخ دهید: هیچ کس نمیداند و اما خیلی ها فکر می کنند به بهشت می‌رود تا به خدا نزدیک تر شود.

آموزش شکرگذاری به کودکان

در مباحث خداشناسی شکرگذاری از خداوند نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است. زمانی که سر سفره نشته اید یا اتفاق مثبتی برایتان می افتد، بگویید “خداروشکر” همین کار کودکان را کنجکاو می‌سازد که به راستی خداوند کیست؟

شکرگذاری از خداوند مبحث بسیار مهمی است که باید به فرزندان آموزش داده شود. اگر در مورد تشکر از خدا به زبان کودکانه اطلاعات کاملی ندارید حتما مقاله ی آموزش شکرگذاری به کودکان را مطالعه نمایید.

کلام آخر

اگر آموزش خداباوری در همان سنین کودکی تقویت شود تاثیرات مفیدی در موفقیت و زندگی آن ها خواهد داشت. اما هرگز فراموش نکنید که کودکان آینه ای از رفتار های والدین می باشند پس تا زمانی که اعتقادات و رفتارهای خداپرستی خود را تقویت نکردید، آموزش خداشناسی به کودکان برایتان دشوار خواهد شد.

سوالات متداول:

از چند سالگی کودکان را با خدا آشنا کنیم؟

از سن ۳ تا ۵ سالگی کودکان خدا را شبیه یک انسان تصور میکنند، معمولا از ۵ سالگی به بعد درک بهتری نسب به این مسائل خواهند داشت، اما همه ی این موارد باز به رفتار والدین بستگی دارد. که ابتدای این مطلب به توضیح آن پرداخته ایم.

خداشناسی چه فوایدی برای کودکان دارد؟

همانطور که در گفتیم: خداشناسی سبب می‌شود که صبر و تحمل کودک افزایش یابد، در مسائل سخت زندگی احساس امیدوار بود در او تقویت می‌شود و از خداوند طلب کمک می‌کند. به طور کلی سبک زندگی آن ها در جهت مثبت تغییر می‌کند.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *