مقالات کودک

آموزش لباس پوشیدن به کودکان

آموزش لباس پوشیدن به کودکان

از مهارت های پایه ای که والدین باید به کوکان خود بیاموزند آموزش لباس پوشیدن به کودکان است. کودکان هر چه سریع تر بتوانند مهارت های فردی مانند لباس پوشیدن را یاد بگیرند باری از روی دوش والدین برداشته می‌شود و نفسی راحت تر می کشند. ازطرفی یادگیری مهارت های فردی در زندگی فرزندانتان تاثیر بسیار مثبتی دارد.

کودک از چند سالگی باید لباس پوشیدن را یاد بگیرد؟

کودک پس از 2 الی 3 سالگی باید بتواند لباس های خود را دربیاورند و لباس هایی که پوشش آن ها راحت تر است مانند: جوراب و کلاه را کم‌کم یاد بگیرد. در 3 سالگی انتظار می رود پوشیدنی هایی مانند: شورت و شلوارک را یاد بگیرد. در 5 سالگی نیز لباس هایی مانند شلوار، پیرهن آستین بلند، پلیور، لباس های دکمه ای و زیپ دار را بپوشند.

نکات مهم در لباس پوشیدن کودکان

پیش از شروع آموزش باید موارد زیر رعایت شود تا مراحل آموزش برای خود و فرزندتان ساده تر شود. اگر کودک در لباس پوشیدن لجبازی یا بد خلقی می کند، حتما مقاله ی درمان لجبازی کودکان را مطالعه نمایید.

شروع آموزش با درآوردن لباس

پیش نیاز یادگیری پوشیدن لباس، یادگیری مهارت درآوردن لباس است به این دلیل که درآوردن هر لباسی راحت تر پوشیدن آن است. برای این کار از کودک بخواهید: جوراب، کفش، پیراهن، زیپ، شلوار و شورتش را در حالت نشسته خودش در بیاورد.

با لباس های راحت شروع کنید

برای شروع میتوانید پوشیدن یک جوراب، کلاه یا شورت و شلوارک را آموزش دهید. اگر قصد دارید در مورد مسائل جنسی با کودک خود صحبت کنید، حتما مقاله ی آموزش مسائل جنسی به کودکان را مطالعه نمایید.

تمرین و تکرار

همانطور که میدانید یادگیری هر مهارتی نیازمند تمرینات مکرر است و حتی در یک روز ممکن است این مهارت را یاد نگیرد.

کودک را حتما تشویق کنید

تشویق کودکان باعث ایجاد حس اعتماد به نفس در کودکان می شود و با تشویق کودک و ایجاد انگیزه در بچه ها روند آموزش را نیز برای خودتان آسان تر می‌کنید. در تشویق کردن از جملاتی مانند: آفرین دیگه بزرگ شدی، چقد خوب لباس می پوشی و … استفاده کنید. دقت داشته باشد کودک را بیش از حد تشویق نکنید!

آموزش پوشیدن جوراب به کودکان

جوراب پوشیدن یکی از ساده ترین پوشش هاست و کودک به راحتی می‌تواند این کار را انجام دهند.

آموزش بستن دکمه به کودکان

زمانی کودک شما به مرز ۴ سالگی رسید ممکن است برای مهارت دکمه بستن آمادگی داشته باشد. در یک دست کودک دکمه و در دست دیگر پارچه را قرار دهید و با لبخند به کودک نشان دهید که چگونه دکمه را از سوراخ رد کند.

آموزش پوشیدن شلوار به کودکان

درآوردن شلوار از پوشیدنش راحت‌تر است. اما برای شروع شلوار پوشیدن اجازه دهید کودک برای حفظ تعادل دستش را روی شانه‌تان قرار دهد. وقتی یک لنگ شلوار را پوشید کمک کنید پای دیگرش را بلند و لنگ دیگرش را بپوشد.

آموزش بستن زیپ

یادگیری این مهارت برای کودک مانند یک بازی جذاب است. بهتر است روی ژاکت با یک زیپ پلاستیکی بزرگ تمرین شود. در ابتدا کنار کودک بایستید و مراقب باشید انگشتنان کودک بین زیپ گیر نکند!

آموزش پوشیدن تیشرت

حوالی سه سالگی وقت آن رسیده که پیرهن و تیشرتش را خودش بپوشد. به او یاد دهید ابتدا سر و گردنش را از یقه تیشرت رد کند و بعد دستانش را از آستین رد کند.

آموزش بستن بند کفش

بیشتر کودکان از سن شش سالگی شروع به یادگیری بستن بند کفش خود می کنند.

  • در 12 ماهگی، نوزادان می توانند پاهای خود را بیرون بیاورند تا درون کفش بگذارند.
  • در 2 سالگی، کودکان نوپا می توانند کفش هایشان را در بیاورند.
  • در 2.5 سالگی، بسیاری از کودکان نوپا می توانند به نوعی با کمک کفش های خود را بپوشند.
  • در 3.5 سالگی، بچه ها می توانند کفش های خود را روی پای راست بگذارند و آنها را نیز در بیاورند، از جمله باز کردن بند کفش را می‌آموزند.
  • در 6 سالگی، بچه‌ها می‌توانند پس از چند بار دیدن آموزش گره زدن، بند کفش‌هایشان را خودشان ببندند و باز کنند.

اگر قصد دارید نحوه گره زدن بند کفش را به کودک خود بیاموزید حتما مقاله ی آموزش بستن بند کفش به کودکان را مطالعه کنید.

اهمیت آموزش لباس پوشیدن به کودک

آموزش لباس پوشدن به کودکان علاوه بر این که حس مسئولیت پذیری و مهارتت های فردی کودک را تقویت می‌کند. باعث می شود مهارت های حرکتی کوچک در کودکان از طریق بستن دکمه ها و زیپ ها رشد پیدا کند. همچنین مهارت های حرکی بزرگ تر مانند: ایستادن روی یک پا را می آموزد. همچنین کودک می آموزد که در شرایط آب و هوایی مختلف یا مهمانی ها چه نوع لباس هایی بپوشد. مهارت هایی مانند: آموزش رنگ و اندازه در کودکان تقویت می شود و رشد این مهارت ها سبب رشد خلاقیت در کودکان خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *