مقالات کودک

آموزش مسواک زدن به کودکان

آموزش مسواک زدن به کودکان

حدود 40% از کودکانی که به مهد کودک می روند دچار پوسیدگی دندان می باشند، همچنین این بیماری نسبت بیماری های دیگر چند برابر افزایش داشته است. امروزه مسواک زدن کودک تبدیل به یکی از دغدغه ها و نگرانی های والدین شده است. (والدینی که مقاله آموزش مسواک زدن به کودکان را می خوانند فرزندانی بسیار خوش شانس دارند.

مسواک زدن کودکان

تجربه نشان داده افرادی که در سنین کودکی مسواک زدن را شروع کرده اند، در نوجوانی و بزرگ سالی برای آن ها تبدیل به یک عادت شده و آموخته اند که به طور جدی از دندان هایشان مراقبت کنند.

زمانی که کودک به سن ۲ یا ۳ سالگی رسید، باید نحوه ی مسواک زدن و مراقبت از دندانهایش را یاد بگیرد. اما آمورش بهداشت دندان نیاز به تجربه دارد که در ادامه به آن ها می پردازیم.

آموزش مسواک زدن کودکان ۳ ساله

هنگامی که کودک به سن 2 یا 3 سالگی رسید والدین باید دندان های کودک را خودشان مسواک بزنند. با این کار کودک با جزئیات دندان و نحوه ی مسواک زدن آشنا شود.

خودتان برای کودک مسواک بزنید

در هنگام مسواک زدن با کودک بازی کنید و آن را بغل کنید سعی نکنید مسواک را به زور  وارد دهان آن کنید. بعضی از والدین در آموزش مسواک زدن به کودک کاری می کنند که باعث نفرت کودکان و فراری شدن آن ها از مسواک زدن می شود. بنابراین باید طوری عمل کنید که مسواک زدن تبدیل به یک کار خوشایند و لذت بخش شود.

موقع مسواک زدن مراحل مسواک زدن را توضیح دهید. و این مراحل را آنقدر تکرار کنید که کودک نحوه ی مسواک زدن را فرا بگیرد. سپس به کودک اجازه دهید تا دندان هایش را خودش مسواک بزند.

مسواک زدن کودک

تشویق کودکان به مسواک زدن

در این بخش راهکار هایی را در اختیارتان قرار می دهیم تا آموزش مسواک زدن به کودکان زیر دو و سه سال برایتان آسان تر شود. همچنین با این ترفند ها علاقه و اشتیاق مسواک زدن در کودکان بیشتر می شود.

در حضور کودکان مسواک بزنید

همانطور که می دانید نحوه ی رفتار های والدین الگویی برای فرزندان است. پدر مادری که خودشان هیچ وقت مسواک نمی زنند هیچ وقت نمی توانند فرزند خود را به مسواک زدن تشویق کنند.

پس در ابتدا بگذارید کودکان مسواک زدن افراد خانواده را ببینند و سپس این رفتار را از شما تقلید کنند.

برای همدیگر مسواک بزنید

با این ترفند کودک به مسواک زدن بیشتر مسلط می شود و با قسمت های مختلف دندان بیشتر آشنا می شود. پس اجازه دهید تا کودک برایتان مسواک بزند.

اجازه دهید مسواکش را خودش انتخاب کند

برای خرید مسواک کودک را به داروخانه و یا فروشگاه ببرید. و به کودک در انتخاب طرح و یا رنگ مسواک حق انتخاب دهید. اگر کودک چند مدل مسواک را انتخاب کرد نگران هزینه نباشد و برایش بخرید. زیرا این یک حرکت مثبت است و در طولانی مدت اگر کودک به مسواک زدن علاقه پیدا نکند دندان هایش خراب می شود و هزینه های سنگین تری برایتان در پی دارد.

اجازه بدهید در خرید خمیردندانش نظر بدهد

برای کودکان 2 ساله تا 6 سال می توانید از خمیر دندان های بچگانه استفاده کنید. در خرید خمیر دندان نیز از کودک نظر سنجی کنید.

نخ دندان مخصوص کودکان تهیه کنید

کشیدن نخ دندان از اهمیت بالایی برخوردار است. برای کودک نخ دندان های رنگی و جذاب از داروخانه تهیه کنید.

کودک را از عواقب مسواک نزدن آگاه کنید

انجام هر کاری نیاز به دلیل و آگاهی دارد. به کودکان هشدار دهید که در صورت عدم استفاده از مسواک دندان هایش خراب و زرد می شود و بعد از پوسیدگی درد زیادی می کشد.

آشنایی با مزایای مسواک زدن

تصاویر و فیلم هایی از دندان های خراب و پوسیده را نشان دهید و حس اضطراب را در کودک ایجاد کنید. البته طوری عمل کنید که کودک را از دندان پزشکی و آمپول نترسانید.

کمبود ویتامین دی در کودکان

نکات مهم در مسواک زدن کودکان

  • روزی 2 بار کودک به مدت 2 دقیقه دندان ها توسط کودک یا والدین مسواک زده شود.
  • حتما قبل از خواب به همراه کودکتان مسواک بزنید.
  • حتما و هر روز مسواک زدن کودک را نظارت کنید.
  • میزان فلوراید خمیردندان کودکان زیر 6 سال نباید کمتر از 1000ppm باشد. برای کودکان بالای 7 سال بین 1350 ppm الی 1500 ppm باشد.

اصول مسواک زدن کودکان

  • در ابتدای یادگیری کودک را مقابل آینه قرار دهید تا به مسواک زدن دندان ها تسلط بیشتری داشته باشد.
  • از بازیگوشی و فرار کردن هنگام مسواک زدن جلوگیری کنید
  • از خمیردندان به مقدار کم استفاده کنید (به انداره یک دانه نخود یا دانه برنج)
  • از کودک بخواهید که حتما دهان خود را آبکشی کند. در صورت عدم آبکشی مناسب فلوراید باقی مانده در دهان می تواند آسیب به دندان بزند.
  • مسواک کودک را در مکانی تمیز نگهداری کنید.
  • حرکات بالا به پایین مسواک حتما آموزش دهید زیرا اصول مسواک زدن از بالا به پایین می باشد.

سخن پایانی

امیدوارم از این مقاله استفاده کافی را برده باشید، و رعایت تمام نکات بسیار مهم است. همچنین در مهد کودک فرزندان آفتاب آموزش مسواک زدن به کودکان به صورت کامل توسط مربیان با تجربه آموزش داده می شود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *