مقالات کودک

آموزش پیشگیری از آزار جنسی در کودکان

آموزش پیشگیری از آزار جنسی در کودکان

آموزش جنسی جهت پیشگیری آزار جنسی به فرزندانتان بخش بزرگی از وظایف والدین است. همه ما زمانی که در مورد کودک آزاری خبری می شنویم بهت زده می شویم و به این فکر می کنیم که چگونه از کودکانمان در برابر آزار جنسی مراقبت کنیم؟ اما واقعیت این است که مراقبت کردن فایده ای ندارد! و باید به فکر آموزش پیشگیری از آزار جنسی کودکان باشیم.

صحبت در مورد سوء استفاده جنسی با کودکان بسیار مهم است. پیشنهاد می کنیم پس از مطالعه این این مطلب حتما در مورد آموزش مسائل جنسی به کودکان اطلاعات کافی کسب کنید.

چگونه به کودکان آموزش دهیم؟

کودکان از سن 5 سالگی به بعد درک بهتری نسبت به این مسائل خواهند داشت. بنابراین والدین از سن 5 سالگی به بعد می توانند راهکار های پیشگیری از آزار جنسی را به کودکان آموزش دهند. اما مشکلی که وجود دارد این است که پدر و مادر ها نمی دانند از چه الفاضی استفاده کنند.

این کار بسیار ساده بوده و نیازی نیست که خیلی پیچیده صحبت کنید و از الفاضی مانند: آزارجنسی و … استفاده کنید.

شناسایی خطرات محیطی

کودکان باید زنگ خطر هارا بشناسند و پیش از وقوع حادثه بهترین عکس العمل هارا نشان دهند. البته باید این آموزش به روش درست انجام شود که کودک استرس نگیرد. معمولا افرادی که قصد سوء استفاده جنسی از کودکان را دارند، در محیط های خلوت آن ها را تنها گیر می اندازند و بیشتر سمت کودکان آرام می روند و با صحبت کردن یا دادن اسباب بازی یا عروسک به کودک توجه آنان را جلب می کنند. سپس مطمئن می شوند که کودک صدایشان در نمی آید و شروع به لمس اندام های جنسی کودک می کنند.

در چنین مواقعی کودکان آموزش دیده می توانند بهترین عکس العمل را از خود نشان دهند و نقشه های فرد سوء استفاده گر را نقش بر آب کند.

تهدید معنایی ندارد!

طبق تجربیات مشترک و مصاحبه با کودکانی که مورد آزار و اذیت جنسی قرار گرفته اند. فرد متجاوز به کودک این گونه می فهماند که هر دوی آن ها در این کار به یک میزان نقش داشته اند و اگر حرفی به والدین خود بزند، خودش هم توسط والدین بازخواست و تنبیه می شود. به کودک آموزش دهید که بیان اشتباهات برایشان دردسرساز نخواهد بود و به نفع آن هاست.

آموزش شناخت اندام های جنسی

به کودک بگویید که هر قسمتی از بدن که با شورت، زیرپوش پوشانده شود عضو خصوصی است و هیچ کس حق ندارد به آن ها دست بزند و یا آن را ببیند. اگر چنین اتفاقی افتاد سریع نه بگوید و محل را ترک کند.

آموزش نه گفتن به کودکان

کودک باید بیاموزد که اختیار بدنش دست خودش است و اگر کسی به او گفت در ازای دادن چیزی باید به جاهای خصوصی بدنش دست بزند کودک نه بگوید. بنابراین حتما در مورد آموزش نه گفتن به کودکان حتما مطالعه کنید. کودک تنها با یک نه گفتن میتواند از حق خود دفاع کند

چه کسانی مجاز هستند؟

به فرزند خود بیاموزید که فقط پدر، مادر و دکتر یا پرستار در هنگام درمان مجاز به دست زدن به بدن او هستند. در غیر این صورت هیچ کس حق ندارد به اندام های خصوصی‌ اش دست بزند.

تفاوت راز خوب و راز بد

کودک باید این موضوع را درک کند که نگه داری چه رازی خوب است و چه رازی بد است. برای مقال خرید پنهانی هدیه برای سورپرایز کردن کسی راز خوبی است. اما اگر کسی اورا اذیت کرد و گفت این یک راز بین من و توست، نباید مخفی کاری کند و سریع باید این موضوع را به فرد مورد اعتمادش مانند پدر و مادر اطلاع دهد.

کمک خواستن را آموزش دهید

به کودکان بیاموزید که در مواقع اضطراری از دیگران کمک بخواهد یا جیغ بزند.

نکات مهم در شناخت افراد سوءاستفاده گر به کودکان

  • اگر کسی در مورد اندام های خصوصی شروع به صحبت کرد از او فاصله بگیرد.
  • اگر کسی در به اندام های خصوصی‍‌اش داشت نگاه می کرد و از او خواست ها را لمس کند سریعا محل را ترک کند.
  • اگر کسی کودک را به محل خلوتی خواست ببرد نپزیرد و محل را ترک کند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *