مقالات کودک

آپاندیسیت در کودکان

آپاندیس در کودکان

تماشای برخورد فرزندتان با دردهای طاقت‌فرسا و ندانستن دلیل آن، راه شناخته‌شده‌ای برای والدین برای ابتلا به حملات پانیک است. وقتی کودک شما معده درد یا سردرد دارد، تماس با پزشک تقریباً غریزی است. با این حال، گاهی اوقات یک بیماری یا شرایط والدین را درمانده می کند. اولین قدم برای مبارزه با شرایطی که نمی توانید برای فرزندتان مدیریت کنید، درک آن است. شرایطی مانند آپاندیسیت برای کودکان بسیار دردناک است و در صورت عدم درمان می تواند منجر به عواقب شدیدتری شود. در واقع، اگر برای مدت طولانی درمان نشود، آپاندیسیت می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

 

آپاندیس (آپاندیسیت) چیست؟

آپاندیسیت عارضه‌ای است که به این دلیل ایجاد می‌شود که آپاندیس که در قسمت پایین شکم قرار دارد، ملتهب یا پر از چرک شده است. بزرگ شدن آپاندیس که منجر به تورم زیر شکم می شود یکی از دردناک ترین شرایطی است که یک کودک خردسال می تواند با آن مواجه شود. آپاندیسیت می تواند هر فردی بین ده تا سی سال را مبتلا کند. به گفته اکثر متخصصان اطفال، درد آپاندیس در کودکان بیشتر از درد آپاندیس در بزرگسالان است.

این بیماری اصلا مسری نیست و در صورت تشخیص زودهنگام بدون مشکل قابل درمان است. گاهی پزشکان جراحی را برای برداشتن آپاندیس در کودکان توصیه می کنند. هیچ جایی برای نگرانی وجود ندارد. این روش بسیار کم خطر است.

در مواردی که آپاندیس عفونی شده است، شناخته شده است که منفجر می شود و باعث گسترش باکتری های مضر می شود که ممکن است عفونت باکتریایی موجود را گسترش دهد یا باعث آبسه شود.

پس از تشخیص مثبت آپاندیسیت، فوراً در مورد گزینه های درمانی با پزشک مشورت کنید. این وضعیت می تواند به سرعت بدتر شود و ممکن است منجر به پیامدهای مرگبار شود.

آیا آپاندیسیت در کودکان شایع است؟

آپاندیسیت یک بیماری شایع است که بسیاری از کودکان را به طور منظم تحت تاثیر قرار می دهد. این نیز چیزی است که می تواند بزرگسالان را تحت تاثیر قرار دهد. درک اینکه چه کسی بیشتر در معرض خطر است می تواند به شما کمک کند تشخیص دهید که آیا یکی از عزیزان ممکن است تحت تأثیر قرار گیرد یا خیر و گروه های سنی که بیشتر در معرض خطر هستند عبارتند از:

 1. آپاندیسیت بیشتر در کودکان بین 9 تا 15 سال شایع است. این به عنوان آپاندیسیت کودکان شناخته می شود.
 2. شناخته شده است که در بزرگسالان تا سن سی سالگی ظاهر می شود، اما آنقدر رایج نیست. دومین گروه سنی شایع آپاندیسیت 16 تا 30 سال است.
 3. این وضعیت بسیار بعید است که کودکان نوپا، نوزادان و بزرگسالان بالای 30 سال را تحت تاثیر قرار دهد. اگرچه بسیار نادر است، اما از نظر تئوری، کودکان 2 تا 8 ساله و بزرگسالان بالای 30 سال ممکن است تحت تأثیر این بیماری قرار گیرند.

چه چیزی باعث آپاندیسیت در کودکان می شود؟

این وضعیت به دلیل التهاب، تورم یا عفونی شدن آپاندیس رخ می دهد. این می تواند به این دلیل اتفاق بیفتد که خود اندام در معرض مدفوع، انگل ها و مخاط قرار دارد و با آن تعامل دارد. این باعث رقیق شدن یا انسداد شدید خونرسانی به اندام می شود و باعث می شود که اندام تغذیه خود را از دست داده و در نهایت می میرد. هر عضوی به عنوان منبع تغذیه به خون نیاز دارد و آپاندیس هم همینطور است. عدم نفوذ خون به این دیواره عفونت ها و ناخالصی ها باعث افزایش فشار از خود اندام می شود و منجر به پاره شدن آن و ایجاد سوراخ هایی می شود که به آن پارگی آپاندیس می گویند. این پارگی منجر به نشت آپاندیس به داخل حفره شکمی می شود که منجر به آبسه های احتمالی می شود.

به طور عمده، دو دلیل وجود دارد که چرا کودکان به آپاندیسیت مبتلا می شوند که شامل:

انسداد: انسداد می تواند کامل یا جزئی باشد. این می تواند به دلایل مختلفی مانند آسیب، ارگانیسم های خارجی، کرم ها، تومورها یا سرطان ایجاد شود.
عفونت ها: وقتی بدن در حال مبارزه با عفونت است، آپاندیس متورم می شود. با این حال، برخی از عفونت ها باعث تورم غدد لنفاوی روده می شوند که می تواند باعث انسداد آپاندیس شود.

علائم و نشانه های آپاندیسیت در کودک

علائم و نشانه های زیادی وجود دارد که نشان دهنده آپاندیسیت در کودک شماست. دانستن این علائم به شما کمک می کند تا در صورت بروز هر گونه مشکل آپاندیس فرزندتان آماده باشید.

 • درد در ناحیه تحتانی شکم: آپاندیس در سمت راست پایین شکم قرار دارد. اگر فرزند شما از آپاندیسیت رنج می برد، از درد در ناحیه شکایت می کند. با این حال، همه دردهای شکمی نشان دهنده آپاندیسیت نیستند.
 • از دست دادن اشتها: از دست دادن مداوم اشتها بدون هیچ اشتیاق نسبت به غذاهای مورد علاقه اش می تواند نشان دهنده این باشد که فرزند شما آپاندیسیت دارد.
 • تب کم تا خفیف: آپاندیسیت گاهی با تب خفیف بین 99 تا 102 درجه همراه است.
 • حالت تهوع و استفراغ: هر گونه تهوع و استفراغ طولانی مدت باید به پزشک اطفال اطلاع داده شود.
 • درد هنگام ادرار کردن: هر گونه درد در ناحیه پایین شکم می تواند باعث مشکل در ادرار شود.
 • اسهال: این علامت چند روز پس از شروع آپاندیسیت ظاهر می شود. اگر کودک شما از اسهال مداوم رنج می برد، باید برای کودک خود مراقبت های پزشکی دریافت کنید.
 • یبوست: این نیز یکی از علائم شایع آپاندیسیت است.
 • تورم شکم: حساس شدن معده همراه با التهاب می تواند نشان دهنده آپاندیسیت باشد.
 • گرفتگی دردناک: آپاندیسیت معمولاً با درد شدید و طاقت فرسا در شکم همراه است.

عوامل خطرناک

عوامل خطر خاصی وجود دارند که اجتناب ناپذیر هستند. اینها به این دلیل است که آنها تحت کنترل شما نیستند. نه شما و نه پزشکتان نمی توانید این عوامل را انکار کنید. این شامل:

سن: ناشناخته باقی مانده است که چرا کودکان و بزرگسالان جوان بیشتر در معرض ابتلا به آپاندیسیت هستند. گروه سنی بین 10 تا 30 سال بیشترین آسیب پذیری را دارند.

عفونت ها: عفونت در ناحیه گوارشی می تواند پیش ساز آپاندیسیت باشد.

تروما: آپاندیس آسیب دیده می تواند باعث آپاندیسیت شود و احتمال پارگی آن بیشتر باشد. آسیب می تواند در اثر ورزش های تماسی یا تصادف ایجاد شود.

یکی از عوامل خطر آپاندیسیت که می توانید آن را کنترل کنید، داشتن رژیم غذایی کم فیبر است. این رژیم به ویژه باعث یبوست می شود. برخی از مدفوع سفت شده می تواند خود را در آپاندیس قرار دهد و باعث تورم شود. با داشتن رژیم غذایی غنی از فیبر می توانید از این وضعیت جلوگیری کنید.

عوارض آپاندیسیت

پریتونیت: اگر وضعیت آپاندیسیت نادیده گرفته شود و به موقع توسط جراح برداشته نشود، آپاندیس ممکن است ترکیده و تمام مایعات عفونی خود را بریزد تا به حفره شکمی نشت کند. سپس این می تواند پوشش داخلی شکم را آلوده کند. این وضعیت به عنوان پریتونیت شناخته می شود. اگر این بیماری با آنتی بیوتیک درمان نشود، می تواند تهدید کننده زندگی باشد.

آبسه: اگر مایعات آلوده با روده مخلوط شوند، باعث ایجاد آبسه پر از چرک می شود. آبسه یا با آنتی بیوتیک درمان می شود یا از طریق لوله تخلیه می شود.

سپتی سمی: محتویات آپاندیس پاره شده باکتری های مضر را وارد جریان خون می کند. این باکتری ها می توانند باعث عفونت خون به نام سپتی سمی شوند. این می تواند خطرناک باشد و باید به عنوان یک اورژانس درمان شود.

تشخیص آپاندیسیت در کودکان

تشخیص آپاندیسیت در کودکان می تواند سخت باشد، زیرا علائم مختلفی را نشان می دهد که منحصر به این بیماری نیست. شرح حال کامل پزشکی به همراه یک معاینه فیزیکی اولیه به پزشک شما در تشخیص کمک می کند. اگر مشکوک به آپاندیسیت باشد، آزمایشات بیشتری را درخواست خواهد کرد.

 1. آزمایش خون: این آزمایش رایج ترین است زیرا آزمایشی آسان برای تشخیص وجود عفونت در بدن است.
 2. آزمایش ادرار: آزمایش ادرار برای رد عفونت کلیه و مثانه انجام می شود
 3. سونوگرافی شکم: این روش تشخیصی برای مشاهده نحوه عملکرد اندام های داخلی بدن و عروق خونی استفاده می شود.
 4. سی تی اسکن یا سی تی اسکن: این ابزار تشخیصی فناوری اشعه ایکس را با فناوری رایانه ترکیب می کند تا تصویری واضح و واضح به دست آورد.

درمان آپاندیسیت کودکان

درمان آپاندیس فرزند شما بر اساس عوامل زیادی است. این شامل:

 • وسعت مشکل
 • سن، سلامت کلی و سابقه پزشکی
 • آلرژی به داروها
 • تحمل نسبت به رویه های خاص

از آنجایی که ماهیت آپاندیسیت به خودی خود یک اورژانس تلقی می شود و می تواند منجر به عوارض جدی شود، بهترین گزینه برای درمان آپاندیسیت جراحی است که در آن آپاندیس برداشته می شود. نگران نباش؛ از آنجایی که آپاندیس یک اندام وستیژیال است، عملکرد خاصی ندارد.

جراحی آپاندیسیت چگونه انجام می شود؟

آپاندیس با جراحی برداشته می شود. این معمولا با یکی از دو روش انجام می شود.

۱. روش باز: این جراحی تحت بیهوشی عمومی انجام می شود. یک برش در سمت راست پایین شکم، نزدیک آپاندیس ایجاد می شود. سپس جراح آپاندیس را پیدا کرده و خارج می کند. اگر آپاندیس پاره شده باشد، لوله ای را وارد حفره شکم می کند تا تمام مایعات خارج شود.

۲. روش لاپاراسکوپی: این جراحی بسیار جدیدتر است و شامل ایجاد چندین برش کوچک است. از طریق این برش ها یک دوربین و منبع نور برای جراح وارد می شود تا ببیند چه اتفاقی می افتد. سپس آپاندیس را برمی دارد. این روش منجر به کمترین جای زخم و زمان بهبودی سریعتر می شود. اما اگر آپاندیس پاره شده باشد توصیه نمی شود.

بعد از جراحی آپاندیسیت چه اتفاقی می افتد؟

پس از جراحی، کودک شما مجاز به خوردن یا نوشیدن مایعات نخواهد بود، زیرا روده او بهبود می یابد. تغذیه او با مایعات داخل وریدی (IV) مراقبت می شود که از طریق آن دارو نیز تجویز می شود. اگر آپاندیس پاره شده باشد، او باید بیشتر از زمانی که این اتفاق نیفتاده بود در بیمارستان بماند. در هر صورت، کودک شما مجبور است حتی پس از ترخیص برای مدت معینی به مصرف آنتی بیوتیک ادامه دهد.

پس از ترخیص، کودک شما نباید هیچ گونه ورزش تماسی انجام دهد یا اجسام سنگین را بلند کند. برخی از داروهای مسکن تجویز شده می توانند باعث یبوست شوند. در این مورد با پزشک خود صحبت کنید و سعی کنید راه حلی برای آن بیابید. حرکات سبک بعد از جراحی به جای ثابت ماندن به کاهش بروز یبوست کمک می کند. هنگامی که کودک شما می تواند دوباره غذاهای جامد بخورد، باید یک رژیم غذایی غنی از فیبر داشته باشد و مقدار زیادی آب و سوپ بنوشد.

اگر آپاندیسیت کودک پاره شد چه باید کرد؟

پارگی آپاندیس در کودک می تواند بسیار ترسناک به نظر برسد. زمانی ایجاد می شود که دیواره آپاندیس به اندازه ای ضعیف شود که به دلیل تجمع مایع در داخل آن پاره شود. وقتی پاره شود، درد موقتاً کاهش می یابد. پارگی آپاندیس می تواند باعث بسیاری از مشکلات دیگر شود. تشکیل آبسه بسیار شایع است. بافت اسکار به زودی در اطراف آبسه شروع به ایجاد می کند تا از عفونت های بیشتر جلوگیری کند.

پیشگیری از آپاندیسیت در کودکان

هیچ راه مطمئنی برای پیشگیری از آپاندیسیت در کودکان یا بزرگسالان وجود ندارد. با این حال، متخصصان پزشکی بر این عقیده هستند که افرادی که رژیم غذایی فیبر بالایی دارند، کمتر از آپاندیسیت رنج می برند. این به این دلیل است که چنین رژیمی شانس مدفوع سفت را کاهش می دهد که باعث ایجاد هر گونه مشکل در روده می شود.

درمان های خانگی برای پیشگیری از آپاندیس در کودکان

درمان‌های خانگی زیادی وجود دارد که به پیشگیری از آپاندیسیت کمک می‌کند و به کودک شما تسکین می‌دهد.

 • نعناع برای تسکین درد شناخته شده است. چند قطره اسانس نعناع را در آب مخلوط کنید و از کودک خود بخواهید آن را بنوشد.
 • اگر کودک شما به دلیل آپاندیسیت تب دارد، می توانید چند برگ ریحان را در آب بجوشانید. پس از خنک شدن آن را صاف کرده و مایع شفاف را به کودک خود بدهید تا بنوشد.
 • سیر به کاهش التهاب کمک می کند. چند غلاف سیر را در آب بجوشانید. برای شیرینی عسل اضافه کنید.
 • گفته می شود که لوبیا به آپاندیسیت کمک می کند. سه بار در روز به کودک خود یک قاشق غذاخوری بدهید.
 • دوغ رشد باکتری ها را در روده کاهش می دهد. با این حال، تنها زمانی موثر است که یک لیتر مصرف شود.
 • چای تهیه شده از خیساندن دانه های شنبلیله در آب داغ می تواند به مخاط و مواد زائد موجود در روده کمک کند.
 • روزانه ترکیبی از هویج، چغندر و خیار را به کودک خود بدهید.
 • آب لیمو و عسل به رفع مشکلات گوارشی کمک می کند.
 • تهیه سبزیجات سبز و میوه های تازه به کودک شما کمک می کند تا به یبوست مبتلا نشود.
 • به کودکتان خمیر زردچوبه و زنجبیل بدهید زیرا ضد التهاب و ضد باکتری هستند.
 • زنجبیل دارای خواص ضد درد، ضد التهابی و ضد استفراغ است. بنابراین آن را به شکل آب نبات به کودک خود بدهید.
 • گندم کامل به سیستم گوارش کودک شما کمک می کند.

این درمان‌های خانگی را می‌توان برای پیشگیری از آپاندیسیت تجویز کرد، اما اگر کودک علائمی داشت، دریافت کمک‌های پزشکی و مشورت با پزشک را نباید به تأخیر انداخت.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟

آپاندیسیت دوران کودکی بسیار قابل درمان است اما می تواند جدی باشد. اگر به نظر می رسد که هیچ یک از علائم کاهش نمی یابد، باید کودک خود را به سرعت نزد پزشک ببرید. اگر کودک شما درد شدید دارد، فورا به دنبال کمک پزشکی باشید. پارگی آپاندیس عوارض بیشتری ایجاد می کند و بهبودی آن دشوارتر است. مراجعه به موقع به پزشک کلیدی برای بهبودی سریع است.

نتیجه:

آپاندیسیت می تواند تجربه ای طاقت فرسا و طاقت فرسا برای همه افراد درگیر باشد. دستورالعمل های پزشک خود را دنبال کنید و این بیماری را به طور کامل و در مراحل اولیه درمان کنید تا به فرزندتان کمک کنید زندگی طولانی و سالمی داشته باشد. بدون اطلاع یا تجویز پزشک کودک خود را دارو نکنید. برای اینکه درمان کاملاً مؤثر باشد، اطمینان حاصل کنید که تمام اطلاعات مربوط به سابقه پزشکی فرزندتان را به طور کامل در اختیار پزشکان خود قرار داده اید.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *