مقالات کودک

8 اثر مضر موبایل بر کودکان

مضرات موبایل برای کودکان

کودکان در سراسر جهان از گوشی های هوشمند برای اهداف مختلف استفاده می کنند. برخی از کودکان در حال صحبت با دوستان خود برای ساعات طولانی دیده می شوند، در حالی که برخی دیگر وقت خود را صرف بازی های بی شماری با تلفن می کنند. اینترنت خانه دانش کودکان است. اگرچه نمی توان در مورد کاربرد موبایل بحث کرد، استفاده مداوم و قرار گرفتن در معرض آن می تواند اثرات مضری بر کودک داشته باشد.

 

اثرات بد موبایل بر کودکان

تلفن همراه ممکن است راهی آسان برای پرت کردن حواس کودکان یا مشغول نگه داشتن آنها باشد. با این حال، آنها با مجموعه ای از رذایل خود می آیند. برخی از اثرات منفی استفاده منظم از موبایل عبارتند از:

1. تومورها

اکنون، قصد نداریم با این اطلاعات شما را بترسانیم، اما خوب است بدانید که مطالعات احتمال افزایش خطر ابتلا به تومورها را برای کسانی که بیش از حد از موبایل استفاده می کنند، نشان می دهد. شواهد محدودی وجود دارد که نشان می‌دهد تومورها به دلیل تشعشعات تلفن همراه ایجاد می‌شوند، اما به عنوان والدین، ممکن است بخواهید زمان استفاده فرزندانتان از موبایل را محدود کنید تا از خطرات احتمالی دیگر جلوگیری کنید.

2. تاثیر موبایل بر فعالیت مغز کودکان

مطالعات نشان می دهد که مغز انسان به تشعشعات الکترومغناطیسی حساس است. با این حال، نیاز به مطالعات بیشتری وجود دارد تا ثابت شود تابش می تواند فعالیت مغز را مختل کند. از آنجایی که تلفن‌های همراه عمدتاً بر روی امواج الکترومغناطیسی برای همه اشکال ارتباطی، حتی داخلی، کار می‌کنند و مغز دارای تکانه‌های الکتریکی خاص خود است که در آن ارتباطات در شبکه عصبی انجام می‌شود، احتمالاً می‌تواند بر مغز تأثیر بگذارد. با این حال، همانطور که قبلا ذکر شد، تحقیقات بیشتری باید انجام شود تا ثابت شود که تشعشع بر فعالیت مغز تأثیر می گذارد.

در حال حاضر، چیزی که ممکن است بر مغز تأثیر بگذارد، محتوایی است که کودک در معرض آن قرار می‌گیرد و زمان تماشای صفحه نمایش. بنابراین، برای والدین ضروری است که زمان نمایش صفحه را کنترل یا محدود کنند و اطمینان حاصل کنند که کودکان فقط به برنامه ها، بازی ها و غیره خاصی دسترسی دارند که مناسب سن آنها است. زمان محدود موبایل بر یادگیری یا تمرکز کودک روی چیزها/فعالیت‌های مهم دیگر مانند مطالعه، سرگرمی‌ها، ورزش و غیره تأثیر نمی‌گذارد. در مورد مراحل رشد مغز در کودکان بیشتر مطالعه کنید.

3. عملکرد تحصیلی

بسیاری از کودکان موبایل خود را به مدرسه می‌برند. گپ زدن با دوستان یا بازی کردن در تعطیلات مدرسه یا حتی در کلاس، روز به روز در حال افزایش است. این باعث می شود کودکان در کلاس توجهی نداشته باشند، درس های مهم را از دست بدهند و در نتیجه از مطالعه و امتحان بی اطلاع باشند.

4. قصور تحصیلی

تلفن‌های هوشمند نه تنها حواس کودکان را از مطالعه منحرف می‌کند، بلکه ممکن است ابزار سوء رفتار آنها برای کسب نمره خوب در امتحانات باشد. استفاده از ماشین حساب داخلی در امتحاناتی که در آن مجاز نیست، ذخیره عکس یا اطلاعات مرجع برای تقلب در امتحان، یا حتی تبادل پاسخ با دانش آموزان دیگر از طریق چت در طول امتحان، به طور گسترده در مدارس مختلف مشاهده شده است. چنین رفتاری نه تنها بر عملکرد تحصیلی تأثیر می گذارد، بلکه منجر به بروز مشکلات شخصیتی نیز می شود.

5. رسانه های نامناسب

مانند هر گجت دیگری، موبایل نیز یک ابزار است و می توان از آن برای اهداف اشتباه استفاده کرد. بچه‌ها ممکن است با پیام‌ها، تصاویر یا متن‌های نامناسبی که دوستانشان یا در گروه به اشتراک گذاشته‌اند، برخورد کنند و آن را به دیگران منتقل کنند. آنها می توانند در سنین پایین راه خود را به پورنوگرافی بیابند و ادراکات و روند فکر خود را تغییر دهند. حتی مبادله غیرمسئولانه تصاویر خود می‌تواند شکستی را ایجاد کند که زندگی آنها را برای مدت طولانی تحت تأثیر قرار دهد.

6. اختلال در خواب

کودکان ممکن است تا دیروقت بیدار بمانند و با دوستانشان صحبت کنند، بازی کنند یا در شبکه های اجتماعی مرور کنند، که در یک دوره زمانی باعث خستگی و بیقراری می شود. همچنین زندگی تحصیلی را مختل می کند، زیرا بچه ها آنقدر خواب آلود هستند که نمی توانند روی آنچه در مدرسه تدریس می شود تمرکز کنند. از این رو، یک اثر دومینویی دارد که در تمام جنبه های زندگی آنها نفوذ می کند. آیا میدانید:‌ نوزادان و کودکان چقدر به خواب نیاز دارند؟

7. مسائل پزشکی

وقتی کودکان در اوقات فراغت خود به گوشی خود چسبیده اند، فعالیت بدنی ندارند و هوای تازه دریافت می کنند. این آنها را در معرض خطر چاقی و سایر بیماری ها قرار می دهد که بعداً می تواند به بیماری های مضر مانند دیابت و فشار خون تبدیل شود.

8. سلامت روان

کودکان در رسانه های اجتماعی ممکن است با زورگویان سایبری که از طریق اینترنت آنها را آزار و اذیت می کنند، در تماس باشند. بسیاری از کودکانی که مورد آزار و اذیت سایبری قرار گرفته‌اند، ممکن است در اواخر زندگی تجربه خود را بپذیرند، زمانی که آسیب روانی قبلاً وارد شده باشد. رسانه های اجتماعی همچنین ممکن است باعث افسردگی و اضطراب شوند، زمانی که به بچه ها توجه آنلاین مورد انتظارشان داده نمی شود.

با کمی آگاهی، والدین می توانند هوشیار باشند و اطمینان حاصل کنند که از تمام یا بیشتر خطرات ذکر شده در بالا برای فرزندانشان جلوگیری می شود. برای کاهش خطرات تلفن همراه در کودکان، نکات ایمنی را بخوانید.

نکات ایمنی برای پیشگیری از خطرات موبایل برای کودکان

انجام اقدامات مناسب برای اطمینان از ایمنی موبایل برای کودکان در دوران رشد بسیار مهم است.

به عنوان یک روش کلی، از دادن موبایل به کودکان زیر 16 سال خودداری کنید. در صورت نیاز می توانید با معلمان و کارکنان مدرسه در تماس باشید تا از ایمنی و سلامت کودک خود اطمینان حاصل کنید. برخی از والدین ممکن است چیز دیگری را انتخاب کنند، و این نیز خوب است، تا زمانی که کودک دسترسی محدودی به محتوایی نداشته باشد که تمرکز او را از مطالعه خارج کند.

اگر در مورد تشعشعات نگران هستید، ممکن است کودکتان را مجبور کنید به جای نگه داشتن آن روی گوش، از هدست سیمی استفاده کند یا زمان مکالمه او را هنگام صحبت با تلفن محدود کنید. همانطور که قبلاً ذکر شد، شواهد کافی برای اثبات اینکه تشعشعات تلفن همراه می تواند باعث ایجاد تومور شود وجود ندارد، اما اگر اضطراب شما را کاهش داد، آن را دنبال کنید.

از دادن مداوم گوشی مویایل به کودک خود زمانی که او در میانه فعالیت است خودداری کنید زیرا فقط حواس او را پرت می کند یا منجر به سقوط و آسیب می شود.
به عنوان یک بزرگسال، برای والدین و سایر افراد در خانه مهم است که وقتی در کنار کودکان هستند، استفاده از تلفن را محدود کنند. این نه تنها به منظور اجتناب از تشعشع، بلکه برای ایجاد یک الگوی رفتاری نیز هست.

تلفن های همراه خود را در شب به طور ایمن و دور از چشم فرزندان خود نگه دارید. کودکان ممکن است بی سر و صدا سعی کنند آن را در دست بگیرند، بدون اینکه شما متوجه شوید.

مانند هر فناوری یا ابزار دیگری که وجود دارد، گوشی موبایل یک شمشیر دو لبه است. توانایی تکنولوژیکی گوشی هوشمند فوق العاده است و همچنین ابزاری کاملاً آموزشی برای کودکان است. با این حال، رعایت اعتدال و محدود کردن ساعات استفاده کمک زیادی به اطمینان از رفاه کودکان و ایجاد عادات رفتاری خوب در آنها می کند. اگر فکر میکنید برای ترک عادت های بد کودک نیاز به یک مشاور دارید، با مرکز مشاوره کودک در پاسداران تماس بگیرید.

مطالب مرتبط:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *