مقالات کودک

18 ایده خلاقانه برای تنبیه کودکان

ایده برای تنبیه کودکان

اگر بچه‌های در حال رشدی دارید که شیطون هستند و شما را مجبور می‌کنند برای چندین چیز غیرممکن در خانه بدوید، وقت آن است که پایتان را زمین بگذارید و قبل از اینکه خراب شوند کمی با آنها سخت‌گیری کنید. و این بدان معناست که گاهی اوقات در صورت بدرفتاری باید آنها را تنبیه کنید، اما منظور ما از تنبیه این نیست که آنها را کتک بزنید. کتک زدن و فریاد زدن می تواند عواقب منفی داشته باشد. این می تواند باعث مشکلات رفتاری و روانی در کودکان شود و در دراز مدت می تواند منجر به کاهش عزت نفس، پرخاشگری و مسائل مربوط به استرس شود.

به عنوان والدین، هنگام تنبیه بچه ها، اغلب فراموش می کنیم که تنبیه قرار نیست بچه های شما را از شما بترساند. تنها هدف از تنبیه فرزندتان این است که اهمیت رفتار خوب را به کودکان بیاموزید. بنابراین، در اینجا چند تنبیه خلاقانه برای بچه ها وجود دارد که با آنها می توانید کودک خود را تنبیه کنید اما به نفع خودش.

آیا تنبیه برای کودک خوب است؟

تنبیه شدید هرگز توصیه نمی شود زیرا تنبیه ها ممکن است رفتار منفی یا ناخواسته کودک را برای کوتاه مدت محدود کند اما بر کودک نیز تأثیر منفی خواهد گذاشت. بنابراین، آکادمی اطفال آمریکا به جای تنبیه های فیزیکی یا کلامی، استفاده از روش های انضباطی را برای آموزش درست یا نادرست به آنها پیشنهاد می کند.
نکاتی که قبل از تنبیه فرزندانتان باید به خاطر بسپارید

قبل از تنبیه فرزندتان، باید در مورد مسائل مهم با او صحبت کنید. آنها را به شیوه ای مودبانه و قابل فهم برای آنها درک کنید. برای آنها توضیح دهید که چرا اطاعت از دستورالعمل ها مهم است و عواقب نافرمانی چه می تواند باشد.

همچنین، قبل از اجرای مجازات، به آنها بفهمانید که چه چیزی و چرا آن را دریافت می کنند، تا بفهمند که اعمال عواقب دارد و رفتار نادرست مجازات خواهد شد. می‌توانید این راه‌ها را توسط آکادمی اطفال آمریکا (AAP) دنبال کنید تا نظم و ارزش‌های خوب را به کودک خود بیاموزید:

1. برای آنها مثال بگذارید

کودکان بهترین کپی‌کننده‌ها هستند. آنها کارهایی را که می بینند شما انجام می دهید انجام می دهند و دنبال می کنند. بنابراین، اگر می‌خواهید آنها بهترین نسخه از خودشان را داشته باشند، باید درست در مقابل آنها در حالی که رشد می‌کنند، رفتار کنید.

فرض کنید به آنها می گویید زباله ها را در سطل زباله بیندازید، و یک کاسه چیپس روی زمین می اندازید، آنها فقط کاری را که شما انجام می دهید انجام می دهند و نه کاری را که به آنها گفته اید انجام دهند.

2. درک بیشتری داشته باشید

به فرزندتان این فرصت را بدهید تا خودش توضیح دهد که چرا کاری را انجام داده است. با ذهنی باز به آنها گوش دهید. از آنجایی که آنها خیلی جوان هستند و هنوز احساسات خود مانند خشم و حسادت را درک می کنند، نسبت به آنها همدلی و درک بیشتری داشته باشید و سپس رفتار منفی آنها را که باعث تنبیه شده است تجزیه و تحلیل کنید.
هنگامی که جنبه عقل آنها را درک کردید، در صورت نیاز می توانید قوانین و مجازات ها را تنظیم کنید.

3. مرزها را تعیین کنید

از همان ابتدا، وقتی فرزندتان شروع به درک مسائل کرد، به او اجازه دهید قوانین کلی خانه را بداند و بداند چه چیزی خوب است و نه. با تعیین حد و مرز، نظم و انضباط را در کودک تضمین می کنید.

4. رفتار و پیامدهای آن را درک کنند

تنبیه کودکان بدون اینکه بدانند به خاطر چه چیزی تنبیه شده اند موثر نخواهد بود. از این رو، هنگامی که آنها را تنبیه می کنید، راه های خلاقانه ای ابداع کنید تا به آنها کمک کنید مجازات را با رفتار نادرست خود مرتبط کنند و مسئولیت اعمال خود را بیاموزند.

5. عشق و محبت خود را به آنها نشان دهید

بچه ها نمی فهمند که تنبیه هایی که والدینشان به آنها می دهند برای رفاه خودشان است. عشق و محبت را از تنبیه جدا می کنند و آن را به گونه ای غیر الهام بخش می بینند.
بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که به آنها بفهمانید که چرا مجازات خاصی دریافت می کنند. وقتی تنبیه تمام شد، عشق و علاقه خود را نسبت به آنها نشان دهید تا از نظر عاطفی از شما جدا نشوند.

18 روش خلاقانه برای تنبیه کودک

اگر فکر می کنید چگونه کودک را بدون از دست دادن عصبانیت تنبیه کنید، ما 18 تنبیه برتر برای کودکان را ارائه کرده ایم. تنبیه‌های خلاقانه برای بچه‌ها در این لیست از تنبیه‌های کودکان سخت‌گیرانه نیست و اطمینان می‌دهد که بچه‌ها اهمیت پیروی از قوانین را یاد می‌گیرند. امیدواریم این ایده‌های تنبیهی را خلاقانه و نه سرکوب‌کننده بیابید.

1. استراحت دهید

بیشتر والدین برای رفتار بد به فرزندانشان وقت استراحت می دهند، که در آن بچه ها ساکت در گوشه ای می نشینند. با این حال، گاهی اوقات بیکار نشستن ممکن است با کودکان کار خوبی نداشته باشد، زیرا بچه ها اغلب فعال هستند. در چنین مواردی، والدین می‌توانند «زمان‌هایی» را امتحان کنند که در آن شما فرزندتان را به گوشه‌ای شیطانی می‌فرستید، جایی که به جای نشستن و انجام هیچ کاری، کودک وظیفه‌ای متناسب با سنش را بر عهده می‌گیرد. این کارها می تواند شامل حفظ کردن یک شعر، نوشتن حروف الفبا، رنگ آمیزی یک تصویر، یا حل مسائل ریاضی باشد. این به هدف تنبیه کمک می کند و در عین حال به کودک کاری مفید می دهد تا انجام دهد.

2. ورزش کنید

این تنبیهی است که ممکن است برای کودک شما کمی نامطلوب باشد، به خصوص اگر او ورزش را دوست نداشته باشد، اما مطمئناً عواقب رفتار بد را به کودک می آموزد. به عنوان مثال، اگر کودک پس از چند بار به او ظروف کثیف را روی میز گذاشت، می توانید او را مجبور کنید 10 حرکت اسکات یا دراز و نشست انجام دهد. اگر رفتار آنها در مجامع اجتماعی یا سایر مکان‌های عمومی بد است، می‌توانید از آنها بخواهید که طناب بزنند. در نهایت ورزش کردن را یاد خواهند گرفت که در آینده برایشان خوب خواهد بود. با این حال، در این کار زیاده روی نکنید زیرا می تواند باعث خستگی ماهیچه ای در کودک شما شود.

3. آنها را وادار به انجام کارهای روزمره کنید

فهرستی از 25 تا 30 کار مانند آبیاری گیاهان، گردگیری قفسه ها، خشک کردن ظروف و غیره تهیه کنید. به هر کار امتیاز بدهید. به عنوان مثال، آبیاری گیاهان می تواند 20 امتیاز، شستن ظروف می تواند 40 امتیاز باشد. اگر فرزند شما در حال تبدیل شدن به یک بچه لوس است و رفتار بد او از کنترل شما خارج می شود، به او بگویید که باید با تکمیل تنبیه خود امتیاز کسب کند (و آزادی خود را). برای مثال، اگر با دوستانش دعوا شود، قبل از اینکه دوباره با دوستانش بازی کند، باید 150 امتیاز کسب کند. به این ترتیب او را منضبط می کنید و او در کارهای خانه بهتر می شود تا امتیاز خود را پس بگیرد.

4. تایمر تنظیم کنید

اگر فرزند شما برای اتمام یک کار، مانند تکمیل تکالیف یا تمیز کردن اتاقش، خیلی طول می کشد، یک تایمر تنظیم کنید. به کودک بگویید که اگر تایمر قبل از اتمام کار زنگ بزند، امتیازی مانند اجازه تماشای کارتون به مدت دو روز یا بیرون رفتن برای بازی با دوستان را برای یک روز از دست خواهد داد. این کار کودک را تشویق می کند تا کار را به موقع انجام دهد و به تدریج، به یک عادت همیشگی تبدیل می شود.

5. تمرین کنید

این به ویژه برای کودکانی است که با تکالیف مدرسه مشکل دارند یا در آزمون های مدرسه ضعیف عمل کرده اند. مطمئن شوید که به آن‌ها کمک می‌کنید تا تمرینات بیشتری را در خانه انجام دهند. برگه‌ها را چاپ کنید و فرزندانتان را مجبور کنید روی آن‌ها کار کنند. می‌توانید به فرزندتان توضیح دهید که تا زمانی که نمرات بالاتر برود، باید برای تمرین آن موضوع وقت بیشتری بگذارد، حتی اگر به معنای زمان بازی کمتر در روز باشد. این به آنها کمک می کند تا موضوع را یاد بگیرند و خوشحال خواهند شد که شما به جای سرزنش به آنها کمک می کنید.

6. کوزه مجازات

با فرزندتان بحث کنید و فهرستی از تنبیه های خلاقانه ارائه دهید. در مرحله بعد، این مجازات ها را روی کاغذ یادداشت کنید و در یک شیشه بریزید. دفعه بعد که فرزندتان رفتار بدی نشان داد، از او بخواهید که از ظرف تنبیه چیتی بردارد و هر کاری که روی آن نوشته شده است انجام دهد. این تنبیه ها باید به کودکان کمک کند چیز جدیدی یاد بگیرند یا از زمان خود بهتر استفاده کنند. برخی از نمونه‌های این تنبیه‌های آسان‌تر شامل فعالیت‌هایی مانند بیرون آوردن سطل زباله، شستن ظرف‌ها، تا کردن لباس‌ها، مرتب کردن کمد لباس یا بیرون کشیدن علف‌های هرز در باغ است.

7. زمان خنک شدن

اگر کودک شما عصبانی می شود یا در خانه کار اشتباهی انجام داده است، اجازه دهید او را خنک کند و او را برای دویدن بیرون بیاورید یا اگر دارید او را به پیاده روی حیوان خانگی بفرستید. این به آنها کمک می کند تا آرام شوند و همچنین به آنها فرصت می دهد تا به کارهایی که انجام داده اند فکر کنند. پس از بازگشت، می توانید با آرامش توضیح دهید که چه اشتباهی انجام داده اند و چگونه باید آن را اصلاح کنند. زمان استراحت نیز به والدین کمک می کند تا آرام شوند تا بتوانند بدون از دست دادن عصبانیت کودکان را تنبیه کنند.

8. بهم ریختگی را مرتب کنید

این یک راه موثر برای اطمینان از اینکه کودک شما بعد از ایجاد آشفتگی مرتب می شود، است. به عنوان مثال، اگر کودک شما اسباب بازی یا وسایل هنری را در اتاقش جا می گذارد، آن اسباب بازی ها را بردارید و پنهان کنید. به فرزندتان بگویید که امتیاز استفاده از آن وسایل هنری یا بازی با اسباب بازی هایش را تا زمانی که خودش را تمیز کند از دست خواهد داد.

9. مناطق بدون مبارزه

مناطق ممنوعه دعوا در واقع برای آن دسته از والدینی است که با بچه های خود مشکل دارند که دائماً دعوا می کنند. مناطق خاصی از خانه را به عنوان مناطق بدون مبارزه تعیین کنید. اجازه دهید پوسترها یا کارتون های مورد علاقه خود را در آن مناطق بچسبانند و به آنها بگویند که قانون این است که نمی توانند جلوی آن تصاویر دعوا کنند. این کار تعداد دعواها را کاهش می دهد و به آنها کمک می کند راهی برای کنار آمدن بهتر پیدا کنند. اگر این قانون را زیر پا گذاشتند، برایشان مجازات تعیین کنید. در اینجا چند نمونه برای تنبیه کودکان آورده شده است – خواهر و برادر خود را به مدت 5 دقیقه در آغوش بگیرید یا به مدت 2 روز کارهای خواهر یا برادر خود را انجام دهید. این به آن‌ها کمک می‌کند که بهتر با هم پیوند برقرار کنند و به خاطر آن دعواهای مداوم سردرد نخواهید داشت.

10. اوایل خواب

این برای کودکان کوچک و بزرگتر خوب است. بچه ها عاشق بازی هستند و از خوابیدن متنفرند. بنابراین، اگر آنها رفتار نادرست دارند، به آنها بگویید که زمان بازی آنها کاهش می یابد و آنها باید زودتر بخوابند. روزهایی که آنها خوب رفتار می کنند، زمان بازی بیشتری به آنها می دهد.

11. تغییر نقش

شما باید از بازی نقش برگردانی که برای سرگرمی انجام می شود آگاه باشید، اما هنگام ساختن این اثر به عنوان تنبیه، فرزندتان را مجبور می کنید یکی از کارهایتان را که برای او کسل کننده است، مانند نظافت، شستن لباس، پاک کردن، جاروبرقی و غیره انجام دهد و شما مانند کودک عمل خواهد کرد برخی از قوانین زمینی و زمان استراحت را می توان از قبل تنظیم کرد تا بچه ها وقتی نقش ها عوض می شوند، همه چیز را کنار نگذارند. آنها باید بدانند که اگر بخواهند یک فرد بالغ را به نمایش بگذارند، از آنها چه انتظاری می رود.

12. سنگ مرمر در یک بطری

شما می توانید یک بطری شیشه ای یا یک شیشه با اندازه دلخواه را با دهانه آن به اندازه کافی گشاد نگه دارید تا سنگ های مرمر بریزد. با استفاده از یک نشانگر دائمی و یک مقیاس اندازه گیری، بعد از هر 2 تا 3 اینچ علامت بزنید. در هر علامت، امتیازی وجود خواهد داشت که کودک از دست خواهد داد. اکنون، بسته به سابقه رفتار بدی که فرزندتان داشته است، می‌توانید تعریف کنید که هر بار که او اشتباه می‌کند، چند تیله باید داخل بطری برود. و از هر علامتی که عبور کند، امتیازی را از دست خواهد داد. کودک برای جلوگیری از ملاقات با علامت و از دست دادن امتیازات خود تحت فشار قرار می گیرد تا رفتار خود را اصلاح کند.

13. کوبیدن در

بسیاری از مردم این عادت را دارند که هنگام عصبانیت اشیاء را بشکنند یا بکوبند. گاهی اوقات وقتی بچه ها عصبانی و ناامید می شوند، با قدرت خوبی در را می کوبند. اگر کوچولوی شما این عادت را دارد، پس آنچه به شما می‌گوییم یکی از مجازات‌های خنده‌دار در به هم زدن است.

وقتی در را می کوبند، به عنوان تنبیه، می توانید به آنها دستور دهید که در را کاملاً با آرامش و مودبانه باز و بسته کنند. می توانید 10 یا 20 بار از آنها بخواهید این کار را انجام دهند.

14. زبان را نگه دارید

نگه داشتن زبان یک تنبیه خلاقانه برای مهدکودک ها و همچنین سایر کودکان است. هنگامی که کودک شما بدرفتاری می کند، بد دهان می کند یا بی ادب است، به او بگویید که چند دقیقه زبان خود را بین دو انگشت خود نگه دارد.

15. کد هشدار

کد هشدار یکی از ظریف‌ترین تکنیک‌ها برای کاهش رفتارهای نادرست کودک است و در مکان‌های عمومی و مجالس زمانی که نمی‌خواهید فرزندتان را سرزنش کنید، بسیار خوب عمل می‌کند. شما و فرزندتان می توانید در مورد یک کد هشدار، مانند یک کلمه یا یک عدد، بین خودتان تصمیم بگیرید. بنابراین، وقتی فرزندتان بد رفتار می کند، می توانید کد هشدار را بگویید و کوچولوی خود را از دردسر خجالت در مقابل مردم نجات دهید.

16. سرو شام

بچه ها اغلب سر میز شام سر و صدا می کنند و حتی پس از تماس های مکرر، سر میز شام نمی آیند. در چنین شرایطی، زمانی که آنها سر میز می آیند، می توانید از آنها بخواهید که به عنوان تنبیه برای همه حاضران در میز شام سرو کنند. به این ترتیب، آنها تلاش فرد برای تهیه شام و ارزش زمان را درک خواهند کرد.

17. حذف امتیازات

این نوع تنبیه برای کودکان در تمام سنین به خوبی جواب می دهد. یک امتیاز می تواند هر چیزی باشد، از یک قرار بازی یا اسباب بازی گرفته تا تماشای برنامه تلویزیونی مورد علاقه آنها. به طور خلاصه، این در مورد حذف چیزی است که آنها دوست دارند یا برایشان ارزش قائل هستند تا متوجه عواقب رفتار بد شوند.

18. تنبیه های خنده دار

تنبیه های خنده دار سبک هستند و با تغییر نگرش منفی به مثبت از طریق وادار کردن آنها به انجام فعالیت های خنده دار به خوبی عمل می کنند. می توانید از آنها بخواهید تا زمانی که خسته شوند با آهنگی خنده دار برقصند یا نقاشی بکشند. همچنین می‌توانید در قالب‌های کاغذی تنبیه‌های خنده‌دار بنویسید و وقتی کودک بدرفتاری می‌کند، می‌توانید از او بخواهید که یکی از آنها را انتخاب کند و مطابق آن عمل کند.

کودکان باید به گونه ای تنبیه شوند که خیلی خشن نباشد، آنها را تشویق کند تا رفتار خود را اصلاح کنند و به حرف های والدین خود گوش دهند. تنبیه نباید برای کودکان تحقیرآمیز باشد. در عوض، آنها باید به کودکان بیاموزند که از زمان خود بهتر استفاده کنند و چیز جدیدی بیاموزند و در عین حال ارزش رفتار خوب را بیاموزند. بنابراین، این نکات را برای تنبیه‌های بدیع در این مقاله امتحان کنید و ببینید آیا به بهبود رفتار فرزندتان کمک می‌کنند یا خیر.

سوالات متداول:

چه نوع تنبیهی برای کودک بهتر است؟

هرگونه تنبیه شدید فیزیکی یا کلامی توصیه نمی شود. با این حال، تنبیه های خوب برای کودکانی که تمایل به آموزش صبر و عدم دلبستگی به چیزهایی دارند، مانند تاخیر در امتیازات یا اجازه ندادن به بازی با وسایل مورد علاقه خود، ممکن است موثر باشد. هدف نهایی این است که با کمک به آنها برای کنترل اعمال خود، متوجه پیامدهای اعمال خود شوند.

وقتی فرزندتان را تنبیه می کنید چه اتفاقی می افتد؟

تنبیه های ظالمانه و خشن مانند سیلی زدن، ضربه زدن یا کتک زدن ممکن است سلامت جسمی و روانی کودک را مختل کند. از آنجایی که این تنبیه‌ها سخت هستند، ممکن است کودک قبل از انجام هر کاری خوب فکر کند زیرا ممکن است عواقب آن برای او مضر باشد و به نوبه خود اعتماد به نفس و خلاقیت او را محدود کند. این نوع تنبیه ها همچنین ممکن است شامل پرخاشگری و عدم تحمل اقدامات انضباطی در کودکان باشد، زمانی که آنها اغلب به مجازات های سخت عادت می کنند. به علاوه، پیوند والدین-کودک نیز با شروع ترس کودکان از بزرگسالان آسیب می بیند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *