مقالات کودک

بازی درمانی برای کودکان

بازی درمانی برای کودکان

همانطور که لندرت گفته بود، “بازی زبان کودک است…” – بازی درمانی در درجه اول شامل درمان از طریق بازی است، یعنی یک فعالیت سرگرم کننده که به کودکان اجازه می دهد تا با انواع اسباب بازی ها و مواد درگیر شوند. بازی درمانی توسط یک متخصص سلامت روان انجام می شود، یک کودک درمانگر که معمولاً دارای گواهینامه بازی درمانی است. درمان عموماً در «اتاق بازی» انجام می‌شود که اتاقی پر از انواع اسباب‌بازی‌ها، بازی‌ها و مقالات خلاقانه است که می‌تواند تخیل کودک را جذب کند.

بازی درمانی چیست؟

کودکان غالباً به سختی می توانند احساسات خود را قالب بندی کنند. اینطور نیست که آنها بی بیان باشند. گاهی ممکن است کودک حتی منبع خشم، اندوه، درد و پرخاشگری خود را تشخیص ندهد. این نیاز به مداخله بزرگسالان دارد. یک بازی درمانگر نه تنها مشکل را به دقت شناسایی می کند، بلکه راه های بی شماری را برای مقابله با این مشکل با ارائه راه حل های متعدد از طریق بازی به کودک معرفی می کند. باور نکردنی است که ببینیم چگونه این تکنیک به شکلی جادویی و بدون زحمت کار می کند تا مشکلات کودک را بدون اینکه خودش متوجه شود، آشکار کند. در صورتی که کودکان بتوانند آزادانه خود را بیان کنند، در نهایت مسائل اصلی خود را از طریق شخصیت ها و دیالوگ ها برجسته می کنند. بازی درمانی گاهی برای بزرگسالان نیز استفاده می شود.

اگر فکر میکنید کودک شما نیاز به مشاوره و روانشناسی دارد حتما با کارشناسان ما تماس بگیرید یا به مرکز مشاوره و روانشناسی کودک در پاسداران مراجعه کنید.

چرا بازی در کودک درمانی گنجانده شده است؟

کودک درمانی یا هر روان درمانی برای آن موضوع، عموماً شامل یک بیمار می شود که جلوتر از یک درمانگر می نشیند، بیشتر در یک قرار ملاقات حضوری، و بیمار باید در مورد مشکلات خود با صدای بلند صحبت کند. مواردی وجود دارد که حتی بزرگسالان نیز احساس می‌کنند که پاک کردن عمیق‌ترین آسیب‌پذیری‌های خود در برابر شخص ثالثی مانند روان‌درمانگر، ناراحت‌کننده است. کودکان نه تنها این چیدمان رسمی را بسیار ترسناک بلکه کسل کننده نیز می دانند. علاوه بر این، کودکی که با خشونت خانگی مواجه شده است، ممکن است حتی آن را نداند، بلکه تنها آسیب و درد آن را احساس کند. بنابراین، در غیاب درک و مهارت های کلامی توسعه یافته، نمایش کار را انجام می دهد. تحقیقات به طور مداوم نقش مثبت استفاده از بازی را در شفا و درمان موثر انواع اختلالات روانی در کودکان نشان داده است.

فواید بازی درمانی برای کودکان

در زیر به چند مورد از مزایای بسیاری که کودکان و خانواده هایشان پس از انجام بازی درمانی دریافت می کنند اشاره می شود. همچنین شواهد زیادی برای این مزایا وجود دارد که به دلیل انواع تحقیقات انجام شده در مورد یکسان است.

 • بازی درمانی به کودک می آموزد که در مورد چیزهایی که او را آزار می دهد، بیانگر و با صدا باشد.
 • با شناسایی موفقیت آمیز منبع درد، درک خود و خودشکوفایی را افزایش می دهد.
 • راه حل های جایگزین ارائه شده توسط درمانگر به امکانی برای خروج در ذهن کودک منجر می شود. این یک چشم انداز مثبت را به همراه دارد.
 • بازی درمانی باعث تغییر قابل مشاهده در الگوهای رفتاری نامطلوب کودکان می شود.
 • بر مهارت‌های بین فردی تأثیر می‌گذارد و به کودک اجازه می‌دهد تا اعتماد به‌نفس زیادی ایجاد کند، خود را ابراز کند، و تقویت مثبتی برای نفس ایجاد می‌کند.
 • بازی درمانی تا حد زیادی به رشد مهارت های خلاقانه فرد کمک می کند.
 • خانواده های فرزندخوانده و حتی گاهی اوقات خانواده های معمولی دارای شکاف ارتباطی هستند. یک مطالعه تحقیقاتی در سال 2017 در مورد فرزند درمانی می گوید که پیوند والدین و فرزند را می توان به طور موثر از طریق بازی ترمیم و تقویت کرد.
 • بیش فعالی در کودکان مبتلا به ADHD را می توان تا حد زیادی از طریق بازی درمانی کاهش داد.

بازی درمانی چگونه کار می کند؟

حدود 20 جلسه برای انجام بازی درمانی در کودکان دارای مشکلات خشم و پرخاشگری لازم است. همچنین بازی درمانی برای آسیب های دوران کودکی مانند نقل مکان، بستری شدن در بیمارستان، طلاق، مرگ یکی از عزیزان و بازی درمانی برای کودک اوتیستیک و بازی درمانی برای کودکان مبتلا به ADHD وجود دارد. برخی از کودکان ممکن است زودتر بهبود یابند در حالی که برخی دیگر ممکن است به جلسات بیشتری از حد معمول نیاز داشته باشند. این درمان رویکردی بسیار شخصی دارد و از ابزارهای خلاقانه زیادی برای کمک به روند درمانی استفاده می کند.

دو رویکرد عمده وجود دارد:

1. بازی درمانی با محوریت کودک (رویکرد غیر رهنمودی)

همانطور که از نام آن پیداست، این روش بازی درمانی هیچ جهتی را در طول جلسه به کودک ارائه نمی دهد. کودک محور است. بنابراین، تنها هدف آن این است که به کودک اجازه دهد آزادانه از تمام وسایل موجود برای بازی استفاده کند و به طور موثر حالت ذهنی خود را منعکس کند. این تکنیک در مرحله شناسایی علت مفید است. از آنجایی که پس از آن کودک می تواند مسائل خود را از طریق بیان آزادانه به تصویر بکشد. مداخلات بازی درمانی با محوریت کودک کمتر است.

2. رویکرد دستورالعمل

در صورت بروز یک علت شناخته شده یا تروما، درمانگر ممکن است رویکردی دستوری اتخاذ کند که کودک را قادر می‌سازد فقط از مجموعه‌ای از مقالات توصیه‌شده برای اجرای یک نمایش یا عمل استفاده کند. از طریق این عمل و مشاهده دقیق زبان بدن کودک – درمانگر به طور دقیق ناخودآگاه را ارزیابی می کند. در رویکرد دستوری، درمانگر به طور کلی در عمل مداخله می کند یا در آن شرکت می کند تا راه حل های جایگزینی برای مشکل کودک ارائه دهد. درمانگر ممکن است از کودک بخواهد نقاشی بکشد، نقاشی کند، رنگ‌آمیزی کند، از عروسک‌ها برای بازی استفاده کند، از خانه عروسک استفاده کند، نمایشی را اجرا کند، داستانی تعریف کند و غیره. همانطور که همه شخصیت های داستان این کودک با واقعیت او ارتباط مستقیم دارند.

تکنیک های متداول اضافی مورد استفاده در بازی درمانی

تکنیک های مختلفی وجود دارد:

1. بازی اسباب بازی و اشیاء

از ابزارهایی مانند اسباب بازی و وسایل برای انجام درمان استفاده می کند.

2. داستان سرایی و استعاره بازی

از داستان ها برای ارزیابی محتوای احساسی استفاده می کند.

3. گیم پلی

انجام فعالیت ها و بازی های خاص برای توسعه مهارت های بین فردی.

4. بازی هنرهای خلاق

از هنرهایی مانند نقاشی، موسیقی، رنگ آمیزی برای ارزیابی محتوای احساسی استفاده می کند.

5. تصویرسازی و فانتزی

از تخیل کودک برای ترسیم تصویری از وضعیت ذهنی او استفاده کنید.

6. فرزند درمانی

برای توسعه روابط خانوادگی استفاده می شود.

7. درمان شناختی و رفتاری

از راه های جایگزین برای درمان استفاده می کند.

8. کتاب درمانی

از داستان خوانی برای توسعه توانایی های خاص حل مسئله استفاده می کند.

برخی دیگر از تکنیک های مورد استفاده عبارتند از: بازی حساسیت زدایی، بازی بازسازی، بازی خنده، بازی استرس-تلقیح و غیره.

اسباب بازی های رایج بازی درمانی

اسباب بازی هایی که اغلب در فرآیند بازی درمانی استفاده می شوند عبارتند از:

 • مجسمه های مختلف مانند عمل، حیوانات و غیره.
 • عروسک با خانه عروسک
 • عروسک های خیمه شب بازی
 • بازی های تخته درمانی خاص
 • ماشین های اسباب بازی
 • بلوک های ساختمان
 • سینی شن و ماسه
 • رنگ ها، مداد رنگی و اشیاء هنری.
 • دستبند بازی کن
 • اسباب بازی های موزیکال

مسائل رایجی که در بازی درمانی به آن پرداخته می شود

برخی از مسائل رایجی که در بازی درمانی به آنها پرداخته می شود، همانطور که در بالا به آنها اشاره شد عبارتند از:

1. عصبانیت و پرخاشگری

تعداد کمی از کودکان ممکن است در دوران کودکی خود بسیار پرخاشگر به نظر برسند. این عصبانیت ممکن است به دلیل سرکوب احساسات خود شخص باشد. کودکان اغلب در شرایط خفه‌ای که قادر به ابراز آن نیستند خشم خود را نشان می‌دهند.

2. رفتار نامطلوب

کودکانی که در مدرسه مانند قلدر عمل می کنند اغلب قربانی خشونت خانگی یا کودک آزاری هستند. آنها تمایل دارند انتقام کاری را که با آنها انجام شده است، از دیگرانی که درمانده به نظر می رسند، بگیرند.

3. ترومای کودک

آسیب ناشی از جابجایی، مرگ، بستری شدن در بیمارستان یا هر شرایط نامطلوب دیگری ممکن است باعث شود کودک احساسات خود را سرکوب کند و قسمتی از غم، درد، غم و گناه را در درون خود ایجاد کند. اگر در سنین پایین از طریق کودک درمانی درمان نشود، اینها ریشه های اختلالات روانی عمده را در بزرگسالان تشکیل می دهند.

4. بیش فعالی

بیش فعالی در کودکان مبتلا به ADHD تحت تأثیر قرار می گیرد.

5. اوتیسم

اوتیسم از طریق ایده ها و فعالیت های بازی درمانی برای کودکان راهی برای بیان آزادانه، احساس و عاطفه پیدا می کند.

سوالات متداول

اگر به بازی درمانی برای فرزندتان فکر می کنید، این جنبه هایی است که باید از آنها آگاه باشید:

1. آیا مشارکت خانواده در بازی درمانی مهم است؟

رشد ذهنی سالم کودک با محیط سالم در خانه ارتباط مستقیم دارد. بنابراین، مشارکت خانواده بسیار مهم است. ممکن است نیازی به حضور خانواده در هر جلسه نباشد. این به شدت به درمانگر بستگی دارد که چگونه می‌خواهد ادامه دهد. با این حال، مشارکت فعال در درک موانع و مشکلات کودک و در عین حال حمایت کافی برای کمک به بهبودی کودک – از طرف والدین ضروری است.

2. طول جلسه چقدر خواهد بود؟

به طور متوسط، هر جلسه بین 30 تا 50 دقیقه درگیر شدن در بازی است. این تعداد ممکن است بر اساس نیاز کودک متفاوت باشد. این به طور کلی دو بار در هفته انجام می شود. همچنین ممکن است به اندازه یک بار در ماه کم شود. درمان رویکردی فردگرایانه دارد و قوانین ممکن است بنا به ضرورت تغییر کنند. کودکان اغلب در جلسه 8-10، در یک دسته 20 جلسه، بهبود قابل توجهی نشان می دهند.

3. کجا می توانم یک بازی درمانگر پیدا کنم؟

اگر متوجه الگوهای رفتاری نامطلوب در کودک خود شدید یا به نظر می رسد که خشم، ناراحتی یا سکوت مداوم را مشاهده می کنید، بهتر است با پزشک اطفال خود مشورت کنید. یک متخصص اطفال می تواند فرزند شما را ارزیابی کند و او را به طور دقیق به یک متخصص سلامت روان بر اساس نیاز ارجاع دهد. شما همچنین می توانید اطلاعات زیادی را به صورت آنلاین پیدا کنید و می توانید برای یافتن بازی درمانگران در منطقه خود و فراتر از آن به انجمن کودک درمانی مراجعه کنید. ما به شما پیشنهاد می کنیم محتاط باشید و بهترین حرفه ای را انتخاب کنید که تجربه زیادی در برخورد با کودکان دارد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *