مقالات کودک

آیا دادن بیسکویت به نوزادان بی خطر است؟

بیسکوییت برای نوزادان

بیسکویت ها یک میان وعده محبوب هستند و ما دوست داریم آنها را تقریباً روزانه با یک فنجان چای بخوریم. بیسکویت ها، به خصوص شکلاتی، طعم خوشمزه ای دارند و غذای سریع و آسانی را برای کودکان ایجاد می کنند. اگر کودکی دارید که به تازگی غذای جامد را شروع کرده است (یا در حال حاضر نه ماهه یا بیشتر است)، ممکن است وسوسه شوید که به او بیسکویت بدهید. بیسکویت ها ممکن است میان وعده خوبی برای او به نظر برسند زیرا نرم هستند و به راحتی در شیر حل می شوند. این مقاله را بخوانید تا متوجه شوید که چرا بیسکویت ها گزینه ای مغذی برای عزیز کوچک شما نیستند!

آیا می توانید به کودک خود بیسکویت بدهید؟

البته طعم بیسکویت ها خوشمزه است و امروزه بیسکویت هایی با طعم ها، رنگ ها و بافت های مختلف پیدا خواهید کرد. آنها یک میان وعده عالی برای صرف چای یا زمانی که کمی احساس گرسنگی می کنید، درست می شوند. با این حال، این فقط برای بزرگسالان اعمال می شود. بیسکویت ها مطمئناً جایگزین سالمی برای غذای واقعی و سالم در هنگام تغذیه کودک شما نیستند. بیسکویت واقعا برای نوزادان خوب نیست. در واقع، آنها برای کودکان نوپا و خردسالان نیز خوب نیستند.

دلایلی که چرا باید از دادن بیسکویت های فروشگاهی به نوزادان خودداری کنید

اگرچه بیسکویت ها خوشمزه هستند، اما هیچ تغذیه ای برای نوزادان و کودکان ندارند. از نقطه نظر تغذیه، ارزش آنها صفر است. موادی که در تهیه بیسکویت استفاده می شود اصلا سالم نیستند. از این رو، باید از دادن بیسکویت به کودک خود اجتناب کنید. ما مواد تشکیل دهنده بیسکویت ها را که ناسالم هستند و دلایل آن را فهرست کرده ایم. ما همچنین به مشکلات احتمالی که ممکن است در صورت خوردن بیسکویت های فروشگاهی توسط کودک شما ایجاد شود، اشاره کرده ایم.

1. آنها حاوی آرد گندم تصفیه شده هستند

جزء اصلی همه بیسکویت ها آرد گندم تصفیه شده یا مایدا است. آرد گندم تصفیه شده هیچ تغذیه ای ارائه نمی دهد و در واقع مدت زیادی طول می کشد تا هضم شود و دستگاه گوارش حتی در بزرگسالان نیز بیش از حد کار می کند. نوزادان سیستم گوارش و روده توسعه یافته ای ندارند و بنابراین روده ها و دستگاه گوارش آنها ممکن است زمان بیشتری را برای هضم مایدا ببرد. بنابراین، باید از دادن بیسکویت هایی که از آرد تصفیه شده درست شده اند به کودک خودداری کنید.

2. آنها حاوی چربی های ترانس هستند

چربی های ترانس نوع خاصی از چربی هستند که در غذاهای فرآوری شده برای حفظ شکل، طعم و قوام خود استفاده می شود. با این حال، نه تنها آنها کاملاً فاقد مواد مغذی هستند، بلکه می توانند مشکلات جدی برای سلامتی ایجاد کنند. آنها می توانند باعث عدم تعادل در سطح کلسترول خوب و بد در بدن شوند. چربی های ترانس باعث مشکلات بینایی، اختلالات عصبی، شرایط آلرژیک، دیابت و چاقی می شوند. بسیاری از برندهای بیسکویت اشاره می کنند که هیچ چربی ترانس در محصول آنها وجود ندارد، اما این اغلب گمراه کننده است زیرا تقریباً همیشه مقدار کمی وجود دارد. حتی این می تواند برای کودک شما مشکل ساز باشد.

3. آنها تغذیه صفر ارائه می دهند

همانطور که در بالا ذکر شد، بیسکویت های خریداری شده در فروشگاه، هیچ تغذیه ای برای کودک ندارند. آنها اساساً حاوی آرد گندم تصفیه شده، چربی های ناسالم، سدیم، پتاسیم و مجموعه ای از مواد مصنوعی مضر هستند. بیسکویت ها ممکن است گرسنگی کودک شما را سیر کنند، اما هیچ تغذیه ای برای کودک شما ارائه نمی دهند. این امر در مورد غذاهای دیگر مانند شیرینی ها، شکلات ها، کیک ها، نوشابه ها و غیره نیز صدق می کند. این اقلام به عنوان غذاهای با کالری خالی شناخته می شوند، زیرا انرژی لازم را برای عملکرد اصلی بدن فراهم می کنند اما نه چیز دیگری. بنابراین مطمئن شوید که چنین غذاهایی را به کودک خود ندهید.

4. مواد افزودنی در آنها وجود دارد

مواد غذایی فرآوری شده دارای مواد افزودنی هستند که می تواند برای نوزادان بسیار مضر باشد. از آنجایی که بیسکویت ها حاوی موادی هستند که می توانند فاسد شوند، به مواد نگهدارنده مانند BHA و BHT نیاز دارند. این مواد شیمیایی با افزایش خطر ابتلا به سرطان مرتبط هستند. بیسکویت ها همچنین در طول فرآیند پخت به مواد خمیر کننده مانند جوش شیرین نیاز دارند که می تواند باعث مشکلات معده مانند رفلاکس اسید در نوزادان و کودکان نوپا شود. عوامل امولسیون کننده مانند گلیسرول مونو استئارات برای نگه داشتن مواد چرب و آب در کنار هم در ماده غذایی استفاده می شود. با این حال، نشان داده شده است که آنها بر باکتری‌های روده تأثیر می‌گذارند که می‌تواند باعث مشکلاتی در سیستم گوارشی شود. بیسکویت ها همچنین دارای مواد طعم دهنده هستند که تقریباً همیشه در بیسکویت ها استفاده می شود زیرا طعم طبیعی امکان پذیر نیست. بنابراین بهتر است که بیسکویت های خریداری شده در فروشگاه را به کودک خود ندهید.

5. آنها می توانند منجر به یبوست شوند

بیسکویت ها تقریباً هیچ فیبر غذایی یا علوفه ای در خود ندارند. این می تواند باعث یبوست شدید در کودک شما شود و منجر به عوارض جدی مانند شقاق مقعد، استفراغ، خون مدفوع و غیره شود.

6. قند زیادی در آنها وجود دارد

غذاهای فرآوری شده مانند بیسکویت و نوشابه دارای مقادیر گزافی از قند تصفیه شده در خود هستند. دادن غذاهای غنی از قند می تواند منجر به اعتیاد خفیف مانند عجله قند شود و کودک شما را حتی به قیمت یک وعده غذایی سالم هوس خوردن بیسکویت کند. علاوه بر این، شکری که اغلب استفاده می شود به عنوان قند معکوس شناخته می شود، زیرا به طور قابل توجهی شیرین تر از گلوکز است. به دلیل اندازه کوچک کریستال های آن استفاده می شود و امکان ترکیب یکنواخت تری را فراهم می کند. شکر معکوس رطوبت سنجی است، به این معنی که می تواند رطوبت را به خوبی حفظ کند و از خشک شدن بیسکویت در تماس با هوا جلوگیری می کند و در نتیجه ماندگاری محصول را بهبود می بخشد.

7. آنها می توانند واکنش های آلرژیک ایجاد کنند

بیسکویت ها حاوی مواد حساسیت زا مانند گلوتن و لسیتین سویا هستند. اینها می توانند باعث واکنش آلرژیک در کودک شما شوند. واکنش ها ممکن است ساده مانند بثورات پوستی یا خطرناک مانند مشکل در تنفس به دلیل التهاب ریه باشد.

کدام بیسکویت برای نوزادان مفید است؟

به دلایلی که در بالا ذکر شد باید از دادن بیسکویت های فروشگاهی به کودک خود اجتناب کنید. اگر می خواهید به کودک خود بیسکویت بدهید، می توانید آن را با تنقلات سالم تری مانند میوه ها، آجیل و غیره جایگزین کنید. اگرچه بیسکویت ها برای نوزادان یک نه کامل هستند، اما اگر می خواهید آن را به کودک خود بدهید، پیشنهاد می کنیم جایگزین های سالم تری را در نظر بگیرید. در اینجا چند گزینه وجود دارد که می توانید در نظر بگیرید.

بیسکویت خانگی – می توانید بیسکویت را در خانه با استفاده از مواد سالم درست کنید. می توانید از مواد سالمی مانند جو، راگی، ارزن، بادام، کشمش و غیره استفاده کنید. دستور پخت چند بیسکویت خانگی را در اینترنت جستجو کنید و آن ها را در خانه درست کنید. از مواد سالم استفاده کنید و سالم بپزید!
بیسکویت های گندم کامل – بیسکویت های گندم کامل فاقد آرد گندم تصفیه شده هستند. می توانید آن ها را از هر خواربار فروشی خریداری کنید یا در خانه درست کنید.

اگر کودک شما شروع به خوردن غذاهای جامد کرده است، غذاهای خوشمزه زیادی وجود دارد که می توانید به او بدهید. اگر تصمیم گیری سخت می شود، همیشه می توانید مواد غذایی ارگانیک تازه مانند میوه ها و سبزیجات تازه را انتخاب کنید. با این مواد می توانید غذاهای مختلفی مانند سالاد، اسموتی و سبزیجات تهیه کنید. همچنین می‌توانید به او دال، برنج، چاپاتی و غیره بدهید. اگر کودکتان از این‌ها خسته شد، می‌توانید آن‌ها را با بیسکویت‌های خانگی سالم به عنوان میان‌وعده جایگزین کنید، در حالی که به شدت از غذاهای تجاری یا فرآوری‌شده اجتناب کنید.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *