مقالات کودک

علل و درمان بی اشتهایی در کودکان

بی اشتهایی در کودکان

اگر کودک شما خوب غذا نمی خورد، ممکن است تعجب کنید که چرا ناگهان اشتهای خود را از دست داده است. به خواندن ادامه دهید تا بیشتر بدانید که چه چیزی باعث از دست دادن اشتها و بی اشتهایی در کودکان می شود و غذاهایی که می توانید برای بازگرداندن سیستم گوارش کودکتان به او بدهید چیست؟

فهرست محتوا

علل از دست دادن اشتها در کودکان

کودک شما ممکن است اشتهای خود را برای غذا از دست بدهد به دلیل:

1. بیماری

اگر کودک شما از آنفولانزای معده، اسهال یا تب رنج می برد، ممکن است تمایلی به خوردن زیاد نداشته باشد.

2. استرس

مشاجره و دعوا با خواهر و برادر، قلدری و اتفاقات ناگوار مانند مرگ یکی از عزیزان می تواند کودک شما را تحت فشار قرار دهد و منجر به از دست دادن اشتها شود.

3. افسردگی

آیا خرچنگ کوچولوی شما ناگهان نقاشی کشیدن را متوقف کرد و دیگر نمی خواهد مداد را لمس کند یا بازی مورد علاقه خود را انجام دهد؟ ممکن است آن را با غم و اندوه موقت اشتباه بگیرید، اما اگر این حالت برای مدت طولانی ادامه یابد، قطعا افسردگی است.

4. کاهش نرخ رشد

رشد و اشتهای کودک شما بر اساس سن، سطح انرژی، رژیم غذایی و محیط متفاوت است.

5. بی اشتهایی عصبی

بی اشتهایی عصبی یک اختلال روانی است که در آن کودک شما وسواس کاهش وزن پیدا می کند و برای مدت طولانی بدون خوردن غذا می گذرد.

6. داروهای تجویزی

اگر کودک شما آنتی بیوتیک یا داروهای تجویزی مصرف می کند، عوارض جانبی آنها ممکن است اشتهای او را کاهش دهد.

7. یبوست

یبوست یکی دیگر از عواملی است که باعث کاهش اشتها می شود. ممکن است لازم باشد رژیم غذایی کودک خود را تغییر دهید و سبک زندگی او را اصلاح کنید. در مورد درمان یبوست در کودکان اطلاعات بیشتری کسب کنید.

8. عدم ورزش

اگر خرچنگ شما از بیرون رفتن و بازی کردن مردد است، و مایل است بیشتر اوقات بی تحرک باشد، هنگام غذا خیلی گرسنه نخواهد بود.

9. میان وعده بین وعده های غذایی

ما مطمئن هستیم که نمی توانید فرزندتان را گرسنه ببینید و ممکن است یک یا دو میان وعده سریع به او بدهید! اما خوردن میان وعده بین وعده های غذایی باعث می شود بچه ها برای مدت طولانی تری احساس سیری کنند. نتیجه – کودک شما غذای موجود در بشقاب خود را تمام نمی کند.

10. نوشیدن مایعات و آب میوه ها

نوشیدنی های شیرین (و طبیعی) سرشار از کالری هستند. نوشیدن این نوشیدنی ها منجر به از دست دادن اشتها می شود.

11. حواس پرتی

اگر کودک شما هنگام غذا خوردن تلویزیون یا گوشی هوشمند تماشا می کند، ممکن است علاقه کمتری به غذای بشقابش داشته باشد.

12. مجازات ها

اگر به فرزندتان بگویید حتی اگر گرسنه نیست غذا را تمام کند، ممکن است به طور کلی از غذا متنفر شود. این به تدریج اشتها را کاهش می دهد.

13. کم خونی

کم خونی ممکن است دلیل دیگری برای از دست دادن اشتها در کودک شما باشد. کودکانی که از کم خونی رنج می برند ضعیف تر، خسته تر و تحریک پذیرتر از دیگران به نظر می رسند.

14. کرم روده

وجود کرم در روده کودک شما نیز می تواند باعث شود که او کمتر از حد معمول غذا بخورد. این کرم ها همچنین می توانند منجر به خونریزی روده، اسهال خونی و غیره شوند.
راه های درمان و پیشگیری از کاهش اشتها در کودکان

راه هایی برای افزایش اشتهای کودکان

وعده های غذایی کوچک زیادی بدهید

اگر کودک شما نمی تواند یکباره مقدار زیادی غذا بخورد، سه وعده غذایی بزرگ را به پنج تا شش وعده غذایی کوچک تقسیم کنید.

منوی غذایی را تغییر دهید

غذاهای غنی شده با ویتامین B و محصولات غلات کامل غنی شده با آهن، اسید فولیک و سایر مواد مغذی سرو کنید. کاسه های میوه را برای دسر و سوپ سبزیجات برای فینال سرو کنید. والدین می توانند غذاهای رنگارنگ و جذاب مانند حلوای چغندر یا حلوای گاجار و همچنین پاراتای پر شده با هویج، کلم و فلفل دلمه ای را ارائه دهند. آنها می توانند تیکی درست کنند یا حتی پنکیک پر شده با سبزیجات پنیر یا پنیر درست کنند. به این ترتیب والدین می توانند از سبزیجات مختلف با تنوع زیاد استفاده کنند.

از تغذیه اجباری خودداری کنید

به فرزندتان اجازه دهید هر چقدر که می خواهد بخورد. او را مجبور به کمک دوم یا سوم نکنید.

بگذارید او در آشپزخانه کمکتان کند

هنگامی که به کودک خود در مورد تغذیه آموزش می دهید و به او اجازه می دهید در آشپزی کمک کند، او به طور خودکار علاقه بیشتری به غذا پیدا می کند.

دستگاه ها را دور نگه دارید

سخت گیر باشید و در زمان صرف غذا به تلویزیون و بازی های ویدیویی نه بگویید. این یک تمرین خوب برای همه اعضای خانواده است که با هم غذا بخورند.

نوشیدنی ها را بعد از (و نه قبل از) غذا سرو کنید

آبمیوه ها و نوشیدنی ها سرشار از کالری هستند. بنابراین. بهتر است پس از صرف غذا به آنها بدهید. بله، اما اگر در خانه درست شود و بدون شکر سالم است، می توان آن را در بین غذا اضافه کرد.

از آن لذت ببرید با غذا

اگر دوست داشت، می خورد! با چیدمان غذا بازی کنید. غذا را طوری بچینید که از نظر بصری برای کودک شما جذاب باشد.

یک سبک زندگی فعال را تشویق کنید

اگر کودک شما تبدیل به یک کاناپه شده است، او را در کلاس های شنا ثبت نام کنید یا او را تشویق کنید که با دوستانش در پارک بازی کند.

به کودکتان اجازه ندهید که صبحانه را حذف کند

به هیچ عنوان اجازه ندهید فرزندتان با شکم خالی به مدرسه برود. صبحانه مقوی متابولیسم بدن را افزایش می دهد و اشتها را افزایش می دهد.

او را مجبور کنید 30 دقیقه قبل از غذا آب بنوشد

آنها را تشویق کنید که آب بنوشند یا یک (یا دو لیوان) از آن را قبل از غذا به آنها بدهید. عادت کنید که آنها را به محض بیدار شدن و قبل از غذا خوردن آب بنوشید و در کمترین زمان احساس گرسنگی می کنند.

غذاهای ناسالم را با جایگزین های سالم جایگزین کنید

غذاهای ناسالم سرشار از قند و کالری هستند. اشتها را کم می کنند. غذاهای ناسالم را با جایگزین های سالم برای میان وعده جایگزین کنید.

ادویه جات و ترشی جات را اضافه کنید

ادویه هایی مانند پونه کوهی، گیاهان ایتالیایی، گشنیز و دارچین به غذاها عطر و طعم می بخشند. این ظروف را برای بچه ها جذاب تر می کند.

برخی از بچه ها از خوردن غذاهایی با بو یا طعم قوی، به عنوان مثال، سیر خوششان نمی آید. سعی کنید چنین موادی را از وعده های غذایی کودک خود حذف کنید. در عوض، می توانید از ادویه های اشتها آور مانند پونه کوهی، دارچین و دانه های رازیانه استفاده کنید.

خانه خود را خنک نگه دارید

اشتها زمانی که محیط خیلی گرم، عرق کرده یا ناراحت کننده باشد کاهش می یابد. کولر گازی را روشن کنید یا پنجره ها را باز کنید و طبیعتاً حال و هوای غذا خوردن باز می گردد. (لطفا تأیید کنید) بله

دلتنگی

هنگام صرف غذا، از فرزندتان در مورد تکالیف یا چیزهایی که در مدرسه اتفاق افتاده است، سوال نکنید. در عوض، کمی موسیقی بگذارید و حال و هوا را سبک کنید.

حذف شیر را در نظر بگیرید

اگر کودک شما با از دست دادن اشتها مواجه است، ممکن است مشکل «شیر زیاد» باشد. وقتی بچه ها شیر را به عنوان پیش غذا یا میان وعده می خورند، فضایی در شکمشان برای غذا باقی نمی ماند.

غذاهایی برای افزایش اشتها در کودک

زمان آن فرا رسیده است که به غذاهایی برسیم که اشتهای آنها را به شدت افزایش می دهد و آنها را هوس خوردن بیشتر می کند. در اینجا چند گزینه سالم وجود دارد –

1. بادام زمینی

متابولیسم را افزایش می دهد، اشتها را افزایش می دهد، آنها را دائماً نوش جان می کند. آیا باید بیشتر بگوییم؟

2. ماست

ماست به عنوان یک پروبیوتیک سالم، سیستم گوارشی را فعال نگه می دارد و اشتها را افزایش می دهد. حاوی ویتامین های B، کلسیم و باکتری های مفید برای روده در معده آنها است.

3. چای سبز

برای افرادی که چای می نوشند، چای سبز متابولیسم را افزایش می دهد و اشتها را افزایش می دهد. به علاوه، کالری آن صفر است! همچنین پیشنهاد میکنیم مقاله ی مزایا و خطرات چای سبز برای کودکان را مطالعه نمایید.

4. آووکادو و کره آجیل

میوه هایی مانند آووکادو، انار و کره آجیل مانند کره بادام یا کره بادام زمینی اشتها را افزایش داده و کالری متراکم دارند. ایده آل برای وعده های غذایی به اندازه لقمه.

5. تخم مرغ و کدو تنبل

می‌توانید با دادن غذاهای غنی از روی مانند دانه کدو تنبل، بادام هندی، سبوس گندم و مرغ، از دست دادن اشتها در کودکان را معکوس کنید. آیا در مورد فواید و طریقه مصرف تخم مرغ برای کودکان اطلاعات کافی دارید؟

6. آجوین

آجوین برای افزایش اشتها و بهبود هضم مناسب عالی است. می‌توانید آن را به پاراتاها اضافه کنید، آب آجوین دم کرده درست کنید یا در سالادها اضافه کنید.

7. ریحان

برگ‌های ریحان به هضم منظم غذا کمک می‌کنند و اگر فکر می‌کنید چگونه اشتها را در کودکان نوپا افزایش دهید، بهترین درمان است.

8. چیاوانپراش

رفتن به مدرسه قدیمی در مورد آیورودا کمک می کند، و چیاوانپراش اغلب برای درمان کاهش اشتها در کودکان استفاده می شود.

9. زنجبیل

برای افزایش اشتها، زنجبیل له شده را به ساندویچ، سالاد یا سوپ اضافه کنید.

10. آویشن

فواید آویشن برای کودکان بسیار است، آویشن بهتر است در سالاد، سوپ و ساندویچ استفاده شود. آن را برای از بین بردن کاهش اشتها در کودکان اضافه کنید.

11. آب شنبلیله

خوردن یک لیوان آب شنبلیله به افزایش اشتها در کودکان کمک می کند.

12. کشک نعناع

قبل از سرو برای بچه ها مقداری برگ نعنا به کشک خود اضافه کنید. مناسب برای کودکان 8 ماهه تا 9 ماهه

13. هلو

اگر کودک شما از میوه ها لذت می برد، افزودن مقداری هلو به رژیم غذایی او به افزایش اشتهای او کمک می کند.

14. آلو

آیا می دانستید که آلو اشتهای فرد را افزایش می دهد؟ بچه ها هوس آنها را دارند پس حتما آن را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.

اکنون، می دانید که چرا کودک شما ممکن است اشتهای خود را از دست بدهد و چه کاری می توانید در مورد آن انجام دهید! برای بچه ها ضروری است که در طول سال های رشد خود، که عمدتاً از طریق غذایی که می خورند، تغذیه کافی داشته باشند. از این راه حل ها استفاده کنید و به کودک خود کمک کنید تا در کوتاه ترین زمان اشتهای خود را به دست آورد!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *