مقالات کودک

علائم تب روماتیسمی در کودکان + تشخیص و درمان

تب روماتیسمی در کودکان

تب روماتیسمی یک بیماری جدی است که معمولاً کودکان 5 تا 15 ساله را مبتلا می کند. این بیماری معمولاً پس از یک مورد خاص از گلودرد ایجاد می شود و می تواند بر سلامت قلب کودک تأثیر بگذارد. برای آشنایی بیشتر با علائم تب روماتیسمی در کودکان و روش‌های درمانی به ادامه مطلب مراجعه کنید.

تب روماتیسمی چیست؟

تب روماتیسمی یک بیماری التهابی است که معمولاً در اثر درمان نادرست هر بیماری ناشی از باکتری استرپتوکوک (گروه A استرپتوکوک یا GAS) مانند عفونت گلو یا پوست ایجاد می شود. طی 10 تا 21 روز پس از عفونت اولیه ایجاد می شود و مفاصل، پوست، قلب و حتی مغز را تحت تاثیر قرار می دهد.

علت تب روماتیسمی در کودکان

یکی از دلایل اصلی تب روماتیسمی در کودکان، بروز عفونت ناشی از باکتری استرپتوکوک (استرپتوکوک گروه A)، مانند مخملک، زرد زخم، سلولیت و گلودرد استرپتوکوکی است. در حالی که باکتری ها باعث ایجاد تب روماتیسمی نمی شوند، یک پاسخ خود ایمنی را در بدن ایجاد می کنند که به آن تب روماتیسمی می گویند. بدن سلول های سیستم عصبی مرکزی، قلب، مفاصل و پوست را هدف قرار می دهد. این به دلیل تقلید مولکولی بین جزء باکتریایی (پروتئین M باکتری که شایع ترین است) و سلول های بافت انسانی (در قلب، مفاصل، مغز و غیره) مشکوک است. برخی مطالعات ارتباط بین ژنتیک و بروز این تب را نشان داده اند.

چه کسانی در معرض خطر تب روماتیسمی هستند؟

این تب بیشتر کودکان 5 تا 15 ساله را مبتلا می کند. بزرگترین عامل خطر ابتلا به تب روماتیسمی، گلودرد استرپتوکوکی و عفونت است که باعث درد و التهاب در گلو می شود. سایر بیماری ها عبارتند از پیودرما که عفونت پوست توسط باکتری است.

علائم تب روماتیسمی در کودکان

تشخیص علائم تب روماتیسمی در کودکان دشوار است زیرا در طول دوره بیماری تغییر می کند. بسته به بیماری فردی، تمام علائم یا فقط تعداد کمی مشاهده می شود. برخی از این علائم عبارتند از:

تب بیش از 101 درجه – اگر کودک شما تب مداوم با دمای بیش از 101 درجه فارنهایت دارد، می‌تواند نشانه این بیماری باشد. توصیه می شود در صورتی که تب بیش از یک بعد از ظهر یا حداکثر یک روز ادامه داشت، فوراً به دنبال کمک پزشکی باشید.

گلودرد با یا بدون غدد لنفاوی متورم – تب روماتیسمی معمولاً با گلودرد همراه است. این می تواند شامل تورم غدد لنفاوی نیز باشد. اما گلودرد به تنهایی نشانه این بیماری نیست و باید با تب بالا و حداقل یک علامت دیگر همراه باشد.

 • سردرد: سردرد خفیف تا شدید همراه با تب می تواند نشان دهنده تب روماتیسمی باشد. این، با این حال، قطعی نیست.
 • حالت تهوع: در حالی که این علامت را می توان با یک بیماری معده اشتباه گرفت، اگر همراه با گلودرد باشد، باید کودک خود را آزمایش کنید.
 • استفراغ: در حالی که منتظر توجه پزشک هستید، حتماً آبرسانی خوراکی انجام دهید.
 • خون دماغ: این علامت خیلی شایع نیست و به ندرت رخ می دهد.
 • درد در مفاصل: درد در مفاصل، به ویژه زانو، آرنج، مچ دست و مچ پا، با خاصیت مشخصی که از یک نقطه به نقطه دیگر بدن مهاجرت می کند.
 • برجستگی های زیر پوست: که به آن ندول های زیر جلدی نیز گفته می شود، این برجستگی ها معمولا بدون درد هستند.
 • درد در قفسه سینه: این معمولاً نشان می دهد که قلب تحت تأثیر تب قرار گرفته است، اگرچه نادر است.
 • سوفل قلب: اغلب یک یا چند دریچه قلب تحت تأثیر تب روماتیسمی قرار می گیرند و می توانند باعث آریتمی یا سوفل قلبی شوند.
 • خستگی: خستگی نتیجه تمام دردهای مفاصل و سایر دردهای بدن است.
 • حرکات تند و سریع: که به عنوان chorea (کره Sydenham و آتتوزیس) نامیده می شود، این حرکات غیر قابل کنترل هستند.
 • رفتار غیرمعمول: رفتاری مانند خندیدن یا گریه کردن در لحظات نامناسب که معمولاً به دلیل رسیدن تب به سر ایجاد می شود.
 • بثورات: ضایعات سرپیژین با مراکز رنگ پریده که خارش ندارند، اغلب می توانند ایجاد شوند.

تشخیص تب روماتیسمی در کودکان

هنگامی که کودک خود را نزد پزشک اطفال می برید، اولین چیزی که او یادداشت می کند سابقه پزشکی کودک شما است. پزشک همچنین بررسی می کند که آیا فرزند شما اخیراً گلودرد استرپتوکوکی داشته است یا خیر و یک معاینه فیزیکی انجام می دهد که شامل موارد زیر است:

 • به دنبال جوش هایی روی بدن باشید که مانند برجستگی های سخت زیر پوست احساس می شود.
 • برای بررسی هر گونه ناهنجاری به صدای قلب گوش دهید.
 • برای بررسی سیستم عصبی چند تست حرکتی انجام دهید.
 • التهاب مفاصل را بررسی کنید.
 • ممکن است آزمایش خون تجویز کند تا ببیند آیا عفونت استرپتوکوکی وجود دارد یا خیر.
 • برای بررسی هر گونه ناهنجاری در قلب، نوار قلب و اکوکاردیوگرام تجویز کنید.

پزشکان برای تشخیص تب روماتیسمی از معیارهای جونز پیروی می کنند. برای تشخیص، دو معیار اصلی یا یک معیار اصلی و دو معیار جزئی و شواهد آزمایشگاهی عفونت استرپتوکوک گروه A مورد نیاز است. برخی از این علائم قبلاً در بالا آورده شده است، اما در اینجا یک فرم جدولی برای مرجع وجود دارد.

شواهد قبلی عفونت استرپتوکوک گروه A (GAS) عبارتند از:

 • مخملک اخیر
 • کشت مثبت گلو برای استرپتوکوک گروه A.
 • تست سریع گلو برای استرپتوکوک گروه A مثبت است.
 • افزایش تیتر آنتی بادی ضد استرپتوکوک

خطرات و عوارض

تب روماتیسمی می تواند برای مدت طولانی تا چند ماه ادامه داشته باشد و در صورت عدم نظارت دقیق می تواند چندین اثر طولانی مدت داشته باشد. این عوارض عبارتند از:

 • بیماری روماتیسمی قلبی.
 • باریک شدن دریچه قلب
 • نشتی در دریچه قلب که باعث می شود خون در جهت اشتباه جریان یابد.
 • التهاب ماهیچه های قلب که باعث ضعیف شدن عضلات قلب می شود.
 • ضربان قلب نامنظم.
 • نارسایی قلبی.
 • کره Sydenham که منجر به حرکات تند و غیر قابل کنترل عضله می شود.

درمان تب روماتیسمی در کودکان

برنامه درمانی برای تب روماتیسمی عمدتاً شامل مبارزه با عفونت باکتریایی استرپتوکوک و مدیریت علائم است.

1. آنتی بیوتیک ها

برای مبارزه با عفونت ها آنتی بیوتیک تجویز می شود. دوره معمولاً 5-10 روز است. پزشک شما همچنین آنتی بیوتیک های پیشگیرانه طولانی مدت را به منظور اطمینان از عدم تکرار مجدد عفونت توصیه می کند. این می تواند تا پنج تا ده سال طول بکشد.

2. ضد التهاب

یکی از علائم اصلی تب روماتیسمی التهاب قسمت های مختلف بدن است. متخصص اطفال کودک شما را تحت درمان ضد التهابی قرار می دهد.

3. داروهای ضد تشنج

اگر کودک شما حرکات غیرقابل کنترل و پرش را تجربه می کند، پزشک داروهای ضد تشنج را برای کنترل حرکات تجویز می کند.

4. استراحت در رختخواب

استراحت در بستر ممکن است در مراحل اولیه ضروری باشد، به خصوص اگر قلب به طور عمده درگیر باشد. اما نیازی به استراحت طولانی مدت نیست و کودک می تواند تمام فعالیت های خود را طبق اجازه پزشک از سر بگیرد.

5. آسپرین

رقیق کننده خون طولانی مدت به شکل آسپرین نیز می تواند بخشی از درمان باشد. این کار برای اطمینان از این است که جریان خون از طریق دریچه های آسیب دیده در قلب، لخته نمی شود و رگ های خونی کوچک در اندام هایی مانند مغز، کلیه ها و غیره را مسدود نمی کند.

آیا تب روماتیسمی برگشت پذیر است؟

احتمال ابتلای فرزند شما به تب مجدد در سه سال اول ابتلا به آن برای اولین بار، بالاترین میزان است. اما با گذشت زمان، با بزرگتر شدن فرزندتان، احتمال عود آن کاهش می یابد. هنگامی که فرزند شما 21 ساله شود، پزشک ممکن است تصمیم بگیرد که درمان پروفیلاکسی آنتی بیوتیکی را به طور کامل متوقف کند. مدت زمان معمولاً 10-5 سال بسته به شدت بیماری است.

روش های جلوگیری

تنها راه برای جلوگیری از تب روماتیسمی در کودک شما این است که اطمینان حاصل کنید که هر گونه بروز گلودرد استرپتوکوکی به طور کامل و سریع درمان می شود. مطمئن شوید که مراقبت های پزشکی را دریافت کرده و ملاقات های بعدی را با پزشک کودک خود برنامه ریزی کنید تا مشخص شود که آیا عفونت به طور کامل از بین رفته است یا خیر. همچنین باید مطمئن شوید که کل دوره داروها مصرف شده است.

برای جلوگیری از بروز گلودرد استرپتوکوکی، کارهایی که می توانید انجام دهید در اینجا آمده است:

 1. اهمیت پوشاندن دهان و بینی هنگام عطسه یا سرفه را به کودک خود آموزش دهید. تب روماتیسمی مسری نیست اما گلودرد استرپتوکوکی مسری است.
 2. به کودک خود بیاموزید که مرتب دست های خود را بشوید، به خصوص قبل و بعد از غذا خوردن.
 3. اگر فرزند شما بیمار است، او را به مدرسه نفرستید. برعکس، اجازه ندهید فرزندتان بازی کند یا با سایر کودکان بیمار ارتباط برقرار کند.
 4. اطمینان حاصل کنید که وسایل کودک بیمارتان در اختیار دیگران قرار نگیرد مگر اینکه شسته و استریل شده باشد.

تب روماتیسمی می تواند پیامدهای شدیدی بر سلامت بدن کودک شما داشته باشد. اطمینان از اینکه کودک شما به اندازه کافی مراقبت های پزشکی دریافت می کند، کلید مدیریت این بیماری است. برای جلوگیری از عفونت باکتری استرپتوکوک که پیش ساز بیماری است، قوانین اساسی بهداشت را رعایت کنید.

مطالب مرتبط:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *