مقالات کودک

تربیت فرزند دلسوز

تربیت کودک دلسوز

مهربان و دلسوز بودن، فضیلتی است که در طی سال ها تمرین ایجاد می شود. از این رو، بسیار مهم است که والدین ارزش های شفقت و مهربانی را در سنین پایین به فرزندان خود القا کنند. اجازه دهید “چرا” و “چگونه” فرزندان خود را به گونه ای دلسوز تربیت کنیم.

شفقت به فرزندان شما می آموزد که چگونه عشق را نسبت به همه، از جمله خودشان، توسعه دهند و زندگی معناداری داشته باشند. این باعث می شود که به محیط اطراف خود اهمیت دهند و احترام بیشتری داشته باشند. با این حال، تجربه احساس شفقت برای همه بچه ها به طور طبیعی اتفاق نمی افتد. این چیزی است که آنها تنها زمانی متوجه می شوند که اطرافیانشان رفتارهای دلسوزانه و مهربانانه ای را به آنها نشان دهند.

 

اگر نگران این هستید که فرزندتان اصلاً دلسوزی نشان ندهد، نگران نباشید. یک زمینه مطالعاتی به نام “علم نوع دوستی” وجود دارد که نشان می دهد همه بچه ها احساس شفقت را در درون خود پنهان می کنند. ما فقط باید راه هایی برای کشف و پرورش آن احساس پیدا کنیم. اجازه دهید راه‌هایی را بررسی کنیم که چگونه می‌توانید به فرزندان خود مهربانی را بیاموزید:

1. مدل سازی مثبت

خانه بهترین مکان برای یادگیری است و بچه ها تمایل دارند به شدت آنچه را که بزرگسالان انجام می دهند مشاهده کنند و یاد بگیرند. از این رو، برای شما بسیار مهم است که هرگز هیچ فرصتی را برای تمرین عمل شفقت در مقابل فرزندان خود از دست ندهید. به یک پیرزن در خرید مواد غذایی کمک کنید یا از جاده عبور کنید. سلامتی دوست خود را بررسی کنید تا متوجه شوید که او چقدر سریع بهبود می یابد.

2. فرصت ها را فراهم کنید

بچه ها شفقت را یاد نخواهند گرفت، اگر فقط صحبت شما را در مورد آن بشنوند. آنها باید شفقت را در زندگی روزمره خود تمرین کنند. از این رو، این مسئولیت شماست که آنها را وادار کنید موقعیت‌هایی را تجربه کنند – با دوستان، خانواده، همسایه‌ها که می‌تواند همدلی را تمرین کند و احساس حضور در پوست شخص دیگری را در شرایط سخت درک کند.

3. مهربانی را بپذیرید

به فرزندتان نشان دهید که وقتی کسی کاری متفکرانه انجام می دهد متوجه می شوید. به عنوان مثال، اگر اتومبیلی برای عبور شما از جاده سرعتش را کاهش می دهد، راننده را با گفتن این جمله که «از مهربانی او اجازه داد از جاده عبور کنیم» تحسین کنید. به همین ترتیب، کودک خود را در کارهای مشابه تصدیق و تحسین کنید.

4. قانون داوطلبانه

فرزندان خود را در خدمات اجتماعی مشارکت دهید. آنها را وادار کنید در آخر هفته زمانی را در یتیم خانه، خانه سالمندان و پناهگاه حیوانات بگذرانند. وادار کردن آنها به تجربه زندگی دیگران، باعث ایجاد احساس شفقت و همدلی در آنها می شود.

5. تمرین «بخشیدن» و «به اشتراک گذاری»

همیشه فرزندتان را تشویق کنید تا چیزهایی را با اطرافیانش در میان بگذارد. توضیح دهید که چرا او باید شکلات را با دوستش تقسیم کند. با اهدای اسباب‌بازی‌ها و لباس‌های قدیمی فرزندتان به انجام کار خیر تشویق کنید و از مشارکت فرزندتان در این عمل مطمئن شوید.

6. یک حیوان خانگی خانوادگی نگه دارید

توضیح دهید که چرا خوب و دوستانه بودن با حیوانات مهم است. و در صورت امکان از یک حیوان خانگی در خانه نگهداری کنید. ایجاد رابطه با حیوانات، به کودک شما کمک می کند تا همه موجودات زنده را درک کند و احترامش را به او افزایش دهد.

7. دلسوزی باغبانی

باغبانی می تواند شفقت را نیز تشویق کند. مسئولیت پذیری در قبال زندگی گیاه با عشق، مراقبت و شکیبایی، احساس شفقت را در فرزند شما پرورش می دهد.

تنها زمانی که ما زندگی خود را بپذیریم و احساس خوشبختی کنیم، می‌توانیم ارزش‌های شفقت و مهربانی را در فرزندان خود القا کنیم. با این حال، قبل از اینکه کودکان را وادار کنیم در مسیر شفقت قدم بردارند، برای ما مهم است که ابتدا آن را تمرین کنیم. و هر چه زودتر شروع به انجام آن کنیم. هر چه زودتر خودمان را به عنوان پدر و مادری مغرور از یک بچه دلسوز ببینیم.

مطالب مرتبط:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *