مقالات کودک

تربیت کودکان تک والد

کودکان تک والد

واقعیت تلخی که در جامعه امروز رخ می دهد، آمار خانواده های تک والدی در ایران روز به روز درحال افزایش است. کودکان از لحظه بدو تولد نیاز به مراقبت پدر و مادر دارند، نبود یکی از آن ها باعث ایجاد اختلال در تربیت کودک شده و آینده کودک را به شدت تحت تاثیر قرار میدهد. این واقعه معمولا به دلیل طلاق یا فوت یکی از والدین یا فرزند خواندگی بروز می‌دهد. در ادامه این مطلب به نحوه نگهداری و تربیت کودکان تک والد یا به اصطلاح کودکان تک سرپرس می‌پردازیم.

چگونه کودک تک والد را تربیت کنیم؟

همانطور که گفته شد کودکان تک سرپرست در صورت تربیت غلط ممکن است دچار مشکلات روانی، افسردگی شوند و در مسیر موفقیت آن ها را ناهموار سازد. خبر خوب این است که با مطالب روانشناسی کودکان تک والد و تجربیاتی که در اختیارتان قرار می دهیم با رعایت آن ها به راحتی می توانید محیط شاد و سالمی برای فرزند خود ایجاد کنید و آینده آن ها را کاملا تضمین کنید.

اگر کودک تک فرزندی دارید، پیشنهاد میکنیم حتما مقاله ی تربیت کودکان تک فرزند را مطالعه کنید.

۱. به فرزندان خود عشق بورزید‎‎

از دست دادن یکی از والدین، ضربه روحی بدی به کودک وارد می کند. در چنین شرایط کودک را بغل و بوس کنید تا احساس فقدان پدر و مادر نکند این کار سبب می شود کودک احساس امنیت داشته باشد.

۲. احساسات کودک را مدیریت کنید

فرزندتان را تشویق کنید تا احساسات خشمگین یا ناامید خود را در قالب کلمات بیان کند و نشان دهید که به او گوش می دهید. شما می توانید این احساسات را بدون پذیرش رفتار نامناسب بپذیرید. به عنوان مثال، “می توانم ببینم که شما واقعاً عصبانی هستید – اما فریاد زدن بر سر من اشکالی ندارد.” بیایید با هم چند نفس عمیق بکشیم و سپس در مورد آنچه در حال رخ دادن است صحبت کنیم.

۳. از افراد فامیل کمک بگیرید

از افراد فامیل مانند: پدربزرگ و مادربزرگ، خاله، دایی کمک بگیرید. زیرا شما نمیتوانید تمام وقت خود را صرف مراقبت از کودک کنید؛ از طرفی کودک باید بتواند با دیگران روابط اجتماعی برقرار کند و بتواند با هرکسی زمانی را سپری کند.

۴. تفریح کنید

حتما با فرزند خود شوخی کنید و بگذارید با شما راحت باشد. هفته ای یک بار به تفریح بروید و اوقات تعطیلات را با یکدیگر بگذرانید.

۵. ثبت نام در کلاس های فوق برنامه

فرزندانتان را در کلاس هایی مانند: کلاس های ورزشی، آموزشی، هنری و کلاس های تابستانه ثبت نام کنید تا با دوستان جدیدش آشنا شود و ذهن خود را درگیر مسائل دیگر کند و از طرفی دوستان جدیدی پیدا کند. این کار سبب می شود که مهارت اجتماعی در کودکان تقویت شود.

۶.‎‎ پس انداز کنید

در خانواده های تک سرپرست خصوصا مادران، ممکن است تامین هزینه های زندگی دشوار باشد، بنابراین به کودکان خود پس انداز کردن و کاهش هزینه های غیر ضروری را آموزش دهید. این کار نه تنها در زندگی مشترکتان تاثیر مثبتی دارد بلکه یک درس بزرگ برای فرزندتان خواهد بود.

۷. منفی نگر نباشید

زندگی با یک پدر یا یک مادر روحیات منفی را خود به خود جذب می کند. بهترین کار این است که از افراد منفی نگر دوری کنید، به اخبار منفی توجه نکنید.

۸. کودک را تشویق کنید

اگر فرزندتان حرکت مثبتی انجام می دهد تشویقش کنید. برای مثال در امتحانات نمرات خوبی میگیرد یا در کارهای خانه شما را همراهی میکند. این کار سبب افزایش اعتماد به نفس در کودکان می شود و همیشه کودک به دنبال راهی برای جلب رضایت شما خواهد بود.

۹. با لحن مناسب صحبت کنید

هیچ موقع بر سر کودکان تک والد فریاد نکشید. در کل فریاد زدن برسر کودکان عوارض منفی را در پی خواهد داشت. بنابراین در مقابله با کار های ناشایست کودک خونسردی خود را حفظ کرده و با او با لحن جدی و هشداردهنده ای صحبت کنید.

۱۰. کودک را مسئولیت پذیر کنید

در کار های روتین خانه به کودک مسئولیت هایی بدهید. برای مثال در تمیز کردن خانه، خرید های خانه، آشپزی از کودک کمک بگیرید. این کار سبب می شود زمان بیشتری را باهم سرگرم شوید و سپری کنید از طرفی استرس را کاهش دهید.

۱۱. آموزش خداشناسی به کودک

کودکان را با خدا بیشتر آشنا کنید، به آن ها بیاموزید که در تنهایی ها و مشکلات چگونه به خدا توکل کنند و از خدا کمک بخواهد. بی شک کسانی که با خدا انس میگیرند هیچ وقت تنها نیستند و زندگی شاد و سالم تری دارند. پیشنهاد می کنیم حتما مقاله ی آموزش خداشناسی به کودکان را بخوانید.

ویژگی های فرزندان تک والد

  1. کودک تک سرپرست تمایل دارد که مستقل باشد و در کار های خانه ابتکار عمل را به دست می گیرد.
  2. آن‌ها اغلب بالغ‌تر و مسئولیت‌پذیرتر هستند، احتمالاً به این دلیل که تنها والدینشان برای انجام وظایف بیشتری به آنها اعتماد می‌کنند.
  3. آنها تمایل دارند در مقایسه با دو خانواده والدین، اوقات فراغت بیشتری داشته باشند، جایی که تحت نظارت و نظارت دقیق نیستند. این می تواند منجر به ایجاد اعتماد بیشتر بین کودک و والدینش شود. برعکس، همچنین می تواند منجر به مشکلات شود.
  4. والدین مجرد می توانند روابط بسیار نزدیک و از نظر عاطفی مرتبط با فرزندان خود داشته باشند. این ارتباط تاثیر مثبتی در استحکام رابطه آنها با یکدیگر دارد.
  5. می تواند برای والدینی که تمام وقت از آنها مراقبت می کند، بیشتر بد رفتار کند. اغلب انضباط، والدین با مراقبت تمام وقت است. مهم است که یکی از والدین نسبت به دیگری مورد لطف قرار نگیرد. این یک تعادل ظریف برای درست کردن است.
  6. ممکن است در مورد احساسی که باید نسبت به والدین غایب داشته باشند، سردرگم شوند. برخی از بچه ها اگر با یک والدین ناتنی جدید رابطه محبت آمیزی برقرار کنند.
  7. می توانند احساس کنند که بیشتر در تصمیم گیری دخالت دارند زیرا والدینشان در مورد مسائل خانه از آنها نظرسنجی می کنند تا والدین دیگر. فرزندان تک والد می توانند از نظر بودجه، تهیه غذا، کار خانه و مهارت های حیاط، بینشی فراتر از سال های خود نشان دهند.
  8. آنها می توانند در مدیریت پول بسیار خوب عمل کنند. اگرچه این مهارتی است که ممکن است در ابتدا به راحتی به دست نیاید، اما به زودی متوجه می شوند که چه چیز مهمی در آن دخیل است.

کلام آخر

به عنوان یک والدین مجرد، نگرش مثبت، قدرت و اراده شما می توانید به فرزندتان نمونه ای پرورش دهید که تا آخر عمر باقی بماند. شما می توانید به فرزندتان نشان دهید که می توانند به راه خود ادامه دهند، حتی زمانی که شرایط سخت است. اما هیچ پدر و مادری کامل نیست، بنابراین وقتی مشکلی پیش می‌آید خیلی به خودتان سخت نگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *