مقالات کودک

تربیت کودک تک فرزند

عکس کودک تک فرزند

با گذشت زمان سبک زندگی زوج های امروزی تغییر کرده و دیگر تمایلی به تشکیل خانواده پر جمعیت را ندارند. و تک فرزندی را بنا به دلایل مختلفی مانند: افزایش هزینه های زندگی ترجیح میدهند. اما داشتن کودکان تک فرزند مشکلات جدی را هم برای کودک و هم برای والدین به همراه خواهد داشت. در ادامه این مقاله با توجه به تجربه روانشناسان کودک به روش صحیح تربیت کودک تک فرزند می‌پردازیم که میتواند آینده فرزندتان را تضمین کند.

مشکلات کودکان تک فرزند

قبل از این که بخواهیم به پرورش کودکان تک فرزند بپردازیم، بیایید کمی با مشکلات تک فرزندی آشنا شویم.

  • کودک هرگز لذت داشتن خواهر و برادر را تجربه نخواهد کرد.
  • رابطه اجتماعی خوبی نخواهند داشت و نمیتواند به راحتی با هم سن سالان خود دوست شود.
  • کودک تک فرزند تجربه کافی در زندگی نمی‌تواند کسب کند. زیرا اشتباهات خواهر و برادر بزرگترش را نمی‌بیند.
  • حوصله کودک دائما سر رفته و ممکن است از دست والدین خود خسته شود.
  • کودک تنها نیاز به مراقبت بیشتری توسط والدین دارد.
  • ممکن است ناراحتی خود را بازگو نکرده و فردی درونگرا به عمل آیند.
  • خیلی کم طاقت می‌شوند و فشار روحی زود بر آن ها غلبه می‌کند.

همچنین مقاله ی تربیت کودکان تک والد ممکن است برایتان مفید باشد.

۱۰ نکته برای تربیت کودک تک فرزند

اما نگران نباشید این پایان ماجرا نیست خیلی از افراد موفق در سراسر دنیا تک‌فرزند بوده اند و والدین آنها روش صحیح تربیت کودکان تک فرزند را به طور آگاهانه یا ناخودآگاه بلد بودند. در ادامه با ما همراه باشید.

آموزش مهارت های اجتماعی

در اولین اقدام باید کاری کنید که کودک احساس تنهایی نکند و نیاز دارد با هم سن‌وسالان خود بازی های گروهی انجام دهد. یا چیز هایی مانند: سلام کردن و دست دادن، ایستادن در نوبت یا داشتن حس شوخ طبعی از مهارت هایی است که در ارتباط با دیگران باید یاد بگیرند. برای کشب اطلاعات بیشتر در این زمینه حتما مقاله ی آموزش مهارت اجتماعی به کودکان را مطالعه نمایید.

حس استقلال در کودکان

با آموختن مهارت های زندگی حس استقلال در کودکان را تقویت کنید. داشتن استقلال فردی در رشد سالم و افزایش اعتماد به نفس در کودکان تاثیر بسزایی دارد.

به کودکان مسئولیت پذیری را بیاموزید

در کار های خانه از فرزندان خود کمک بخواهید و مسئولیت هایی را بر عهده آن ها بسپارید. کودک تک فرزند باید یاد بگیرد که چگونه خودش را سرگرم کند و والدین همیشه نباید همبازی و سرگرم کننده آن ها شوند.

انتظارات خود را کنترل کنید

کودکان تک فرزند از ممکن است خیلی زود به حرف بی‌افتند و موفقیت های زیادی را کسب کنند. باید بدانید که چه رفتار های برای سنشان مناسب است و انتظارات بی خود از آن ها نداشته باشید. اگر فرزندتان موفقیتی کسب کرد آن ها را تشویق کنید و اجازه دهید علایق خودش را دنبال کند.

بچه ها را لوس بار نیاورید

خطر لوس شدن در کودکان تک فرزند نسبت با سایر کودکان بیشتر است. عوامل زیادی باعث می‌شود کودکان لوس تربیت شوند.

تمام خواسته های کودک را برآورده نکنید

بعضی از پدر و مادر ها در برابر تمام خواسته های کودک سر خم می‌کنند و هرچه که کودک می‌خواهد برایش تهیه می‌کنند. بعد از مدتی با کمترین مقاومت والدین کودک شروع به گریه کردن می‌کند تا خواسته هایش را برآورده کند و این مشکل برای آینده کودک سَم است.

بنابراین هیچ وقت بی دلیل به کودک جایزه ندهید و در برابر خواسته هایش مقاومت کنید.

همیشه دلسوز کودکان نباشد

اگر کوکورانه دلسوزی فرزندانتان را بکنید و بی قید و شرط به او و علاقه نشان دهید، به طور ناخودآگاه توقع فرزندان از شما بیشتر خواهد شد و باید تمام خواسته هایش را برآورده کنید. این عمل سبب می‌شود کودک لجباز پرورش یاید. پیشنهاد می کنیم حتما مقاله ی درمان لجبازی در کودکان را مطالعه نمایید.

اجازه دهید احساساتش را بروز دهد

به کودک اجازه دهید احساساتش را با والدینش در میان بگذارد. اگر کودک را تشویق به ابراز احساسات و ناراحتی هایش نکنید، در این زمینه دچار ضعف و ناتوانی خواهد شد.

الگوی خوبی برای کودکان باشید

کودکان تک فرزند به رفتار شما در ارتباط با دیگران توجه خواهند کرد، بنابراین سعی کنید الگوی خوبی برای آن ها باشید. اگر فرزندتان در بازی با دوستانش قهر یا دعوا کرد به او مهارت آشتی کردن و حل مسائل با مهربانی و صحبت کردن را بیاموزید تا بتواند روابط اجتماعی خوبی داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *