مقالات کودک

حسادت در کودکان – علت و نکاتی برای مقابله با آن

حسادت در کودکان

بچه‌ها معمولاً وقتی صحبت از ابراز وجودشان می‌شود بسیار صریح هستند. آنها ممکن است از ابراز عشق، نفرت، غم، حسادت یا سایر احساسات خود دریغ نکنند. تا آنجایی که به حسادت مربوط می شود، ممکن است از چند طریق بر کودکان تأثیر بگذارد. بنابراین، وقتی متوجه شدید که فرزندتان حسادت نشان می دهد، چه باید بکنید؟ نگرانی در مورد اینکه آیا شروع به تأثیر نامطلوب بر طبیعت کودک شما خواهد کرد نیز ممکن است ظاهر شود. در ادامه این مطلب قصد داریم حسادت در کودکان از نظر روانشناسی مورد برسی قرار دهیم.

دلایل حسادت در کودکان چیست؟

اگر می‌پرسید علت حسادت در فرزندتان چیست، نکات زیر ممکن است به شما در درک بهتر آن کمک کند:

1. نوازش بیش از حد

همه والدین دوست دارند هر چند وقت یکبار فرزندان خود را ناز کنند. با این حال، اگر بیش از حد کودک خود را ناز و نوازش کنید، ممکن است احساس برتری نسبت به دیگران را ایجاد کند. بنابراین، هرگاه کودک شما با فردی بهتر از او یا کسی که چیزی بهتر از آنچه فرزند شما در اختیار دارد برخورد کند، ممکن است احساس حسادت و ناامنی کند.

2. مقایسه

بسیار طبیعی است که والدین یک کودک را با کودک دیگر یا با فرزندان دیگر مقایسه کنند. با این حال، تا زمانی که از این موقعیت هول نزنید، یعنی به فرزندتان اجازه ندهید که از آن مطلع شود، اشکالی ندارد. اما اگر در مورد احساسات خود در مقایسه صریح باشید و مدام فرزندتان را با یک خواهر یا برادر یا دوست مقایسه کنید، نه تنها ممکن است باعث ایجاد احساس رقابت، اعتماد به نفس پایین شود، بلکه ممکن است باعث حسادت نیز شود.

3. والدین نگران و محافظت کننده تر

والدین محافظ هستند و نگران سلامتی فرزندانشان هستند. با این حال، گاهی اوقات والدین ممکن است زیاده روی کنند و وقتی کودک خود را رها می کنند، کودک احساس گمراهی می کند و احساس حسادت در کودکانی که اعتماد به نفس بیشتری نسبت به او دارند، در او ایجاد می شود.

4. رقابت ناسالم

رقابت سالم برای هر کودکی مهم است، اما ایجاد رقابت در جایی که ممکن است لازم نباشد ممکن است تأثیر منفی بر شخصیت کودک داشته باشد و ممکن است منجر به حسادت شود. این ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که شما ممکن است مقایسه کنید و از کودک انتظار داشته باشید کاری را انجام دهد که ممکن است قادر به انجام آن نباشد. به عنوان مثال، اگر یکی از بچه ها خیلی خوب می رقصد و شما انتظار دارید که فرزندتان همین کار را انجام دهد، اما او نمی خواهد برقصد یا رقصیدن را دوست ندارد.

5. فرزندپروری بیش از حد کنترلی یا مستبد

وقتی والدین بیش از حد سخت‌گیرانه یا بیش از حد کنترل‌کننده هستند و از فرزندان‌شان انتظار دارند که قوانین و مقررات آن‌ها را حتی بدون توضیح دلایل آن‌ها رعایت کنند، احتمال زیادی وجود دارد که در نهایت احساس رنجش و حسادت را در فرزندان خود پرورش دهند. فرزندان آنها ممکن است با قرار گرفتن مداوم در یک محیط منظم و محدود، احساس کمتری نسبت به دوستان یا همسالان خود داشته باشند.

6. مهارت ها یا حسادت تحصیلی

همه بچه ها مثل هم نیستند. جایی که برخی ممکن است در ورزش برتر باشند، برخی دیگر ممکن است در تحصیلات خوب باشند. و بسیار رایج است که کودکان نسبت به کودکانی که در فعالیت‌های تحصیلی یا برنامه‌های آموزشی فوق‌العاده خوب عمل می‌کنند، حسادت می‌کنند.

7. حسادت خواهر و برادر

اغلب دیده می شود که کودک بزرگتر به خواهر یا برادر کوچکتر خود حسادت می کند. این ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که والدین تمرکز خود را از فرزند بزرگتر خود به کودک تازه متولد شده تغییر دهند. کودک بزرگتر ممکن است برای مقابله با این موقعیت مشکل داشته باشد و ممکن است احساس حسادت نسبت به خواهر یا برادر خود داشته باشد.

نشانه های کودک حسود چیست؟

در قسمت بالا با علل حسادت در کودکان آشنا شدیم، اما ثبت علائم حسادت برای شما به عنوان والدین نیز مهم است. در اینجا برخی از نشانه های رفتار حسادت کودک آورده شده است:

1. کودک شما ممکن است بیش از حد صاحب اختیار شود

اگر کودک شما احساس حسادت می کند، ممکن است در مورد همه چیز بیش از حد صاحب اختیار شود. این نگرش ممکن است نه تنها به چیزهای مادی محدود شود، بلکه ممکن است نسبت به والدین، خواهر و برادرها و دوستان خود نیز تسلط داشته باشد. او ممکن است بخواهد چیزی را به اشتراک نگذارد، و این نگرش ممکن است باعث افسردگی شود.

2. فرزند شما ممکن است مقایسه کند

یک بچه حسود ممکن است مهارت ها، وسایل و چیزهای دیگر خود را با بچه های دیگر مقایسه کند. در صورت کمبود یا نداشتن چیزی، ممکن است نارضایتی خود را نشان دهد و عصبانیت خود را نیز بروز دهد.

3. کودک شما ممکن است خشم شما را تحریک کند

اگر فرزند شما به خواهر یا برادرش حسادت می کند، ممکن است تمام تلاش خود را بکند تا توجه شما را جلب کند. بهترین راه برای جلب توجه والدین، بدرفتاری است. کودک شما ممکن است انواع کارهایی را انجام دهد که ممکن است شما را عصبانی کند، و همه این تلاش ها فقط برای این است که توجه شما به او تغییر کند.

4. کودک شما ممکن است رفتار پرخاشگرانه از خود نشان دهد

یک کودک حسود ممکن است رفتاری پرخاشگرانه و پرخاشگرانه از خود نشان دهد. او ممکن است نه تنها با خواهر و برادر یا دوستانش بدرفتاری کند، بلکه ممکن است آنها را نیز مورد آزار و اذیت قرار دهد. در برخی موارد، حتی ممکن است متوجه شوید که فرزندتان سعی دارد به خواهر یا برادر یا دوستی آسیب برساند.

5. کودک شما ممکن است احساس ناامنی کند

ممکن است فرزند شما به دلیل حسادت احساس ناامنی کند. این نگرش به دلیل ورود یک نوزاد یا خواهر و برادر جدید در زندگی کودک شما آشکارتر می شود. فرزند شما ممکن است کاملاً نیازمند و چسبنده به نظر برسد و ممکن است همیشه عشق و محبت شما را بخواهد.

عواقب حسادتی که ممکن است بچه ها با آن روبرو شوند

حسادت یک احساس منفی است و بنابراین ممکن است بر شخصیت فرزند شما تأثیر منفی بگذارد. در اینجا برخی از عواقب وجود دارد که ممکن است فرزند شما به دلیل حسادت با آن مواجه شود:

  • ممکن است کودک شما پرخاشگر شود
  • ممکن است فرزند شما به یک قلدر تبدیل شود
  • شما ممکن است خود را منزوی کنید و دور بمانید
  • کودک شما ممکن است نگرش درمانده ای از خود نشان دهد
  • ممکن است فرزند شما عزت نفس پایینی داشته باشد

چگونه با حسادت در کودکان مقابله کنیم

با حسادت باید به شیوه ای مناسب برخورد کرد تا تأثیر نامطلوبی بر فرزندتان نداشته باشد. در اینجا چند راه وجود دارد که می تواند به شما در مقابله با مسائل حسادت کودک کمک کند

1. به حرف فرزندتان گوش دهید

حسادت سطحی نیست. بلکه ریشه ای عمیق دارد. با کودک خود صحبت کنید و به نگرانی ها و دلایل او که ممکن است باعث چنین رفتاری شود گوش دهید. گوش دادن به ترس‌ها، نگرانی‌ها و نگرانی‌های فرزندتان می‌تواند به او کمک کند تا بر احساس حسادت خود غلبه کند.

2. احساسات منفی را به مثبت تبدیل کنید

جهت مثبت دادن به افکار منفی کودک به او کمک می کند تا با حسادت مقابله کند. اگر خواهر یا برادرش یا دوستش در درس بهتر از اوست، باید فرزندتان را تشویق کنید که سخت درس بخواند و خودش نمرات بهتری بگیرد تا اینکه نسبت به دیگرانی که بهتر از او کار می کنند، رفتار بد داشته باشد.

3. نسبت به فرزندتان پرشور باشید

کودک شما ممکن است رفتار منفی و بدجنسی از خود نشان دهد، اما شما باید نسبت به فرزندتان مراقب و پرشور باشید. فرزندتان را سرزنش یا تنبیه نکنید. درک این نکته مهم است که فرزند شما با یک موقعیت عاطفی دشوار دست و پنجه نرم می کند و برای مقابله با آن به شفقت شما نیاز دارد.

4. اهمیت اشتراک گذاری را توضیح دهید

برای هر کودکی بسیار مهم است که اهمیت مراقبت و به اشتراک گذاری را بیاموزد. وقتی کودک یاد می گیرد که وسایل خود را با کودکان دیگر به اشتراک بگذارد، نه تنها به او کمک می کند تا دوست پیدا کند، بلکه می تواند به از بین بردن حس حسادت نیز کمک کند.

5. از مقایسه خودداری کنید

مقایسه عواطف منفی ایجاد می کند و ارزش فرد را بی ارزش می کند. بنابراین، کودک خود را با بچه های دیگر، از جمله فرزندان دیگر و دوستانش مقایسه نکنید. هر کودکی منحصر به فرد است و استعدادهای متفاوتی دارد. دریابید که فرزندتان در چه چیزهایی خوب است و به او کمک کنید به جای مقایسه کردن او با دیگران، مهارت هایش را توسعه دهد و بر آن مسلط شود.

6. بیش از حد از کودک خود تعریف نکنید

به عنوان والدین، شما فرزندتان را می‌پرستید و دوست دارید، و ممکن است گهگاه به خاطر تلاش‌ها و سختکوشی‌اش از او تمجید کنید. با این حال، از افراط در آن خودداری کنید. ممکن است در موقعیت‌هایی که بچه‌های دیگر برتری داشته‌اند، بیش از حد از فرزندتان تعریف کنید، و ممکن است حرف‌های شما به عنوان اطمینانی برای فرزندتان باشد. بنابراین از انجام این کار خودداری کنید.

7. از مقایسه عملکرد تحصیلی خودداری کنید

توصیه می شود از مقایسه عملکرد فرزندتان در مدرسه با خواهر و برادر یا دوستانش خودداری کنید. انجام این کار باعث ایجاد احساس خصومت و حسادت می شود. اگر فرزند شما نمرات خوبی کسب نمی کند، می توانید او را تشویق کنید که به جای مقایسه با دیگران، سخت درس بخواند.

8. القای رفتار مثبت

سعی کنید تا حد امکان از چیزهایی که ممکن است باعث ایجاد هر نوع حسادت در کودک شما شود دوری کنید. توصیه می شود که از سنین کودکی به کودک خود احساسات عشق، مشارکت و مراقبت را معرفی و آموزش دهید. همچنین، آموزش حسادت به کودکان ممکن است به آنها کمک کند تا با این احساس به روشی بهتر مقابله کنند.

حسادت در کودکان بسیار رایج است. با این حال، اگر به شیوه ای مثبت با آن برخورد شود، فرزند شما ممکن است بر آن غلبه کند. اگر در برخورد با حسادت فرزندتان با مشکل مواجه شدید، کمک گرفتن از یک مشاور یا یک متخصص در این زمینه ممکن است کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *