مقالات کودک

خروپف در کودکان

خروپف در کودکان

خواب از مهم ترین عناصر برای رشد کودک است. نقش مهمی در تضمین سلامت و تناسب اندام کودک دارد. در ادامه به راه های درمانی خرناس یا خروپف در کودکان میپردازیم و علت بروز این اختلال را جهت پیشگیری بیان خواهیم کرد…

یک نکته کلیدی که باید به خاطر داشت این است که مقدار خواب به تنهایی یک عامل تعیین کننده نیست. کیفیت خواب نیز مهم است. اگر کودک شما مدت زمان لازم را می‌خوابد، اما هنوز احساس استراحت نمی‌کند، این می‌تواند نشانه‌ای از اختلالات خواب باشد. کیفیت خواب با میزان خوب خواب کودک شما و میزان عمیق بودن خواب اندازه گیری می شود.

حتما بخوانید:  نوزادان و کودکان چقدر به خواب نیاز دارند؟

یکی از شایع ترین اختلالات خواب که نادیده گرفته می شود، خروپف است. اگرچه ممکن است برای کودک شما زیبا به نظر برسد، اما خروپف می تواند نشانه ای از یک مشکل عمیق تر باشد.

خروپف چیست؟

خروپف وضعیتی است که زمانی رخ می دهد که ساختارهای دستگاه تنفسی شما شروع به ارتعاش کنند. این وضعیت به دلیل انسدادهای ایجاد شده در راه های هوایی بدن شما است. ارتعاش منجر به صداهای شنیداری می شود که از طریق مجرای هوای بدن طنین انداز می شوند. این صداها می توانند ملایم باشند، اما اغلب بسیار بلند هستند و توسط یک فرد نزدیک شنیده می شوند. خروپف یکی از علل اصلی کم خوابی است و یکی از علائم بیماری دیگری به نام آپنه انسدادی خواب است که در ادامه این مقاله توضیح داده شده است.

دو نوع خروپف وجود دارد: عادتی و علامتی. خروپف معمولی زمانی است که در طول دوره های زمانی ادامه داشته باشد و به دلیل اثرات خارجی نباشد، در حالی که خروپف علامت دار به دلیل تغییر شرایط خارجی مانند آب و هوا است و می تواند بیاید و برود. خروپف علامت دار هر از گاهی بی ضرر است، اما خروپف معمولی مضر است. در طول دوره های زمانی طولانی، این وضعیت می تواند بر سلامت کلی کودک شما تأثیر بگذارد و منجر به مشکلات جدی شود. خروپف مداوم چه در بزرگسالان و چه در کودکان نباید نادیده گرفته شود.

خروپف در کودکان چقدر شایع است؟

خروپف علامت دار در کودکان بسیار رایج است، زیرا سیستم ایمنی و اندام های آنها هنوز به طور کامل توسعه نیافته است، که می تواند باعث خروپف علامتی شود، معمولاً زمانی که آب و هوا تغییر می کند یا آنها سرما می خورند. طبق تحقیقات، خروپف معمولی تقریباً 12 درصد از افراد را تحت تأثیر قرار می دهد و می تواند نشانه هر چیزی از آسم تا آپنه خواب باشد.

علت خروپف در کودکان چیست؟

دلایل متعددی برای خروپف در کودکان وجود دارد. بعضی از آنها شامل:

آسم

وضعیتی که توانایی تنفس را مختل می کند، آسم می تواند یکی از دلایل اصلی خروپف کودک شما باشد. اگر کودک شما خروپف می کند، خس خس می کند و سرفه دارد، ممکن است نشانه آسم باشد. لطفاً در اولین فرصت به پزشک خود مراجعه کنید زیرا آسم، در صورت عدم درمان، می تواند کشنده باشد.
آنفولانزا – برخی از انواع آنفولانزا باعث ایجاد انسداد در امتداد راه هوایی می شوند که منجر به خروپف علامت دار می شود. وقتی بدن شروع به التیام می کند، این خود را درمان می کند.

انحراف سپتوم

انحراف یا آسیب دیدگی سپتوم می تواند مانع از جریان هوا از طریق بینی کودک شما شود و مانع تنفس شود. این می تواند باعث خروپف شود.

اختلال وزنی

اگر وزن فرزندتان نامتناسب باشد، می تواند باعث اختلالات خواب مانند خروپف شود، زیرا چربی می تواند راه های هوایی را مسدود کند.

لوزه ها

لوزه های بزرگ می توانند متورم شوند و راه های هوایی را مسدود کنند. این احتمالاً شایع ترین علت خروپف در کودکان است.

آلرژی

بیشتر آلرژی ها می توانند راه های هوایی بینی را مسدود کرده و داخل سوراخ های بینی را ملتهب کنند. آلرژی های شدید حتی می توانند باعث تورم در گلو شوند. آلرژی یکی از شایع ترین علل خروپف در کودکان است.

بیماری عصبی عضلانی

به دلیل کند شدن اندام ها در طول خواب، اعصابی که ماهیچه های تنفسی را کنترل می کنند می توانند از بین بروند و این می تواند باعث خروپف شود. بیشتر بیماری های عصبی عضلانی تهدید کننده زندگی نیستند، اما برخی از آنها ممکن است کشنده باشند.

اختلال ژنتیکی

برخی از اختلالات ژنتیکی می‌توانند علت خروپف باشند و از نسلی به نسل دیگر منتقل شوند. برخی از این اختلالات حتی به عنوان نسل‌ها شناخته شده‌اند. داشتن سابقه خانوادگی بیماری می تواند به کاهش علت خروپف ناشی از اختلالات ژنتیکی کمک کند.

سیگار کشیدن در اطراف کودک

سیگار کشیدن در اطراف کودک شما می تواند خطرات زیادی را به همراه داشته باشد. دود دست دوم به خصوص برای کودکان می تواند بسیار خطرناک باشد. یکی از عوارض شناخته شده خروپف و مشکلات تنفسی ناشی از خروپف است.

آپنه خواب در کودکان

آپنه خواب زمانی است که راه های هوایی تنفس کودک شما را مسدود می کند، که ممکن است نیاز به بیدار شدن از خواب داشته باشد و خود را مجبور به نفس کشیدن در طول شب کند. اغلب، اگر آپنه خواب جزئی باشد، ممکن است کودک شما ناخودآگاه خود را مجبور به نفس کشیدن کند و به این ترتیب انرژی بیشتری مصرف کند. این می تواند باعث خروپف او شود و همچنین دلیلی است که کودک شما خسته از خواب بیدار می شود. همچنین شناخته شده است که آپنه خواب باعث مشکلات متعددی مانند افسردگی، اضطراب می شود و اگر به اندازه کافی جدی باشد، حتی می تواند منجر به ADHD شود.

علائم خروپف در کودکان

علائم خروپف در کودکان می تواند بسیار متفاوت باشد و به سن و رشد فیزیکی کودک بستگی دارد. اگر متوجه شدید که کودکتان خسته یا خسته از خواب بیدار می شود، مشورت با پزشک توصیه می شود، زیرا این یکی از شایع ترین علائم آپنه خواب در کودکان است. در اینجا چند مورد از علائم خروپف که والدین باید در گروه های سنی مختلف به آنها توجه کنند آورده شده است:

در کودکان خردسال

برخی از شایع ترین علائم خروپف در کودکان خردسال عبارتند از:

مشکلات تغذیه

عدم تغذیه کافی در میان کودکان شیرده یا شیرده می تواند به دلیل خروپف یا حتی آپنه خواب باشد. توصیه می شود برای تشخیص دقیق با یک متخصص مشورت کنید، زیرا مشکلات تغذیه می تواند نشان دهنده تعدادی از مشکلات دیگر باشد.

تأخیر یا شکست در رشد

یکی از رایج ترین شاخص های خروپف، تأخیر یا شکست نوزاد در رسیدن به نقاط عطف رشد خود است. زیرا کمیت و کیفیت خواب نقش بسیار مهمی در رشد کودک از نظر جسمی و ذهنی دارد. تأخیر در رسیدن به این نقاط عطف به دلیل خروپف همچنین می تواند نشانه ای از یک مشکل اساسی بزرگتر – آپنه خواب باشد.

افزایش وزن

یکی از علائم خروپف در کودکان خردسال، افزایش وزن نامنظم احتمالاً می تواند مضر ترین علامت باشد. اگر کودک شما خیلی سریع وزن اضافه می کند یا برای افزایش وزن تلاش می کند، ممکن است به دلیل خروپف ناسالم و آپنه خواب باشد.

توجه: علائم خروپف و آپنه خواب در کودکان خردسال می تواند بر حسب مورد متفاوت باشد. برای درک بهتر اینکه آیا کودک شما از هر یک از این موارد رنج می برد یا خیر و برای تشخیص دقیق کودک خود، لطفاً به پزشک خود مراجعه کنید و در صورت توصیه، یک مطالعه خواب انجام دهید.

در کودکان بزرگتر

برخی از علائم رایج خروپف در کودکان کمی بزرگتر به شرح زیر است:

مشکلات توجه

به دلیل کمبود خواب کافی یا بدتر شدن کیفیت خواب، کودک شما ممکن است در تمرکز یا توجه دچار مشکل شود. این نشانه شایع آپنه خواب و خروپف است.

بیش فعالی

کودکی که کیفیت خوابش پایین است یا خواب کافی ندارد، می تواند با وادار کردن خود به بیش فعال شدن سعی کند خود را حاضر و بیدار نگه دارد. کمبود خواب همچنین باعث آزاد شدن یک عدم تعادل شیمیایی می شود که در انسجام با آدرنالین کار می کند تا کودک شما را بیش از حد فعال نگه دارد و سپس بسوزد. این می تواند نشانه خروپف باشد.

پرخاشگری

کمبود خواب می تواند کودک شما را خسته کند و خستگی معمولاً دلیلی برای پرخاشگری است. اگر کودک شما پرخاشگر است یا به راحتی تحریک می شود، این می تواند نشانه ای از کم خوابی باشد و علت اصلی می تواند خروپف باشد.

تغییرات شخصیت

کم خوابی می تواند باعث تغییرات شخصیتی شود. اگر شخصیت فرزند شما یک شبه شروع به تغییر کرد، این می تواند به دلیل نادیده گرفته شدن مشکلات خواب مانند خروپف و آپنه خواب باشد.

تشخیص خروپف در کودکان

پزشکان می توانند اکثر ناتوانی ها و اختلالات خواب را با انجام تست خواب تشخیص دهند. این آزمایش شامل قرار دادن گره های ECG مانند روی بدن کودک شما در هنگام خواب و اتصال آنها به کامپیوتر است. این الگوهای خواب، چرخه‌های REM، دفعات بیدار شدن کودک شما در طول شب و این که چگونه بر چرخه خواب او تأثیر می‌گذارد را ثبت می‌کند.

آزمایش دیگری برای ارزیابی ریه‌ها و راه‌های هوایی کودک شما انجام می‌شود که به عنوان تست عملکرد ریوی شناخته می‌شود. این شامل قرار دادن لوله ای در دهان کودک شما، تنفس از طریق بینی و بیرون آوردن از طریق دهان است. این آزمایش قدرت کلی ریوی یا قدرت ریه را اندازه گیری می کند و بررسی می کند که آیا احتقان در راه هوایی وجود دارد یا خیر.

خطرات و عوارض خروپف در دوران کودکی

مسائل مختلف و احتمالاً خطرناکی وجود دارد که می تواند به دلیل خروپف کودک شما را تحت تأثیر قرار دهد. برخی از این خطرات می تواند منجر به نیاز به مراقبت های پزشکی طولانی و طولانی شود. در اینجا چند خطر خروپف وجود دارد:

آپنه خواب

آپنه خواب می تواند دلیلی برای خروپف باشد، اما می تواند به دلیل آن نیز ایجاد شود. این وضعیت می تواند نفس کشیدن در شب را بسیار سخت کند و کودک شما را مجبور کند که چندین بار در شب با نفس نفس زدن از خواب بیدار شود. اگر خروپف بسیار شدید است و کودک شما در شب به طور مداوم از خواب بیدار می شود، ممکن است به این معنی باشد که کودک شما دچار آپنه خواب شده است.

کابوس

خروپف اشباع اکسیژن کودک را کاهش می دهد، که می تواند باعث شود بخشی از مغز دچار عدم تعادل شیمیایی شود که منجر به کابوس می شود. کابوس‌های طولانی مدت می‌توانند برای سال‌های آینده به کودک شما آسیب روانی وارد کنند.

خستگی

خروپف نشان می دهد که کودک شما نیاز به استفاده از انرژی اضافی برای تنفس دارد. این از دست دادن انرژی در طول خواب می تواند او را به مدت طولانی و در طول روز خسته کند.

اختلال در ریکاوری

اگر خروپف کودک شما بد باشد، بدن استراحت لازم برای بهبودی را دریافت نمی کند. این می تواند منجر به بازه های زمانی طولانی برای بهبودی از بیماری ها و آسیب ها شود.

اختلالات رشد

کمبود اکسیژن در طول خواب بسیار خطرناک است، زیرا خواب بخش کلیدی چرخه رشد کودک شما است. این بدان معناست که او ممکن است به دلیل کمبود اکسیژن به طور طبیعی رشد نکند که می تواند به زندگی کلی او چه در کوتاه مدت و چه بلند مدت آسیب برساند. اختلالات رشد می تواند هم جسمی و هم روانی باشد.

سلامت قلب و عروق

قلب هنگام خواب کند می شود. آن را با اشباع اکسیژن خوب در طول خواب ترکیب کنید، و این تضمین می کند که آن را بهبود می بخشد و هر گونه مشکلی که ممکن است در طول روز انباشته شده است را اصلاح کند. خواب برای سلامت قلب شما بسیار مهم است. خروپف خواب را مختل می کند و در طولانی مدت می تواند منجر به ناهنجاری های قلبی عروقی شود.

سلامت اندام ها

درست مانند قلب، همه اندام های شما به جز کبد و کلیه ها هنگام خواب بهبود می یابند. خروپف به دلیل انرژی اضافی که برای تنفس صرف می شود مانع از بهبودی می شود. وقتی خروپف می کنید، تمام اندام های خود را فعال می کنید تا به زور نفس بکشید. این امر زمان بهبودی هر اندام را به تاخیر می اندازد. کمتر بودن اشباع اکسیژن هنگام خروپف نیز نقش کلیدی در زوال اندام دارد.

سایر خطرات ممکن است برای فرزند شما خاص باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اینکه چگونه کمبود خواب کودک به دلیل خروپف می تواند باعث ایجاد شرایط و بیماری های خاص او شود، با یک متخصص اطفال صحبت کنید.

آیا خروپف کودک شما طبیعی است؟

مهم است که تشخیص داده شود که همه خروپف ها خطرناک یا یک اختلال خواب تلقی نمی شوند. خروپف سیستماتیک کودک به دلیل ضعف سیستم ایمنی و رشد ناکافی اندام ها طبیعی تلقی می شود. این نوع خروپف تنها زمانی رخ می دهد که یک تغییر خارجی مانند آب و هوا یا کودک شما بیماری داشته باشد. این باید به سرعت از بین برود. خروپف ملایم نیز برای کودک شما خیلی خطرناک تلقی نمی شود، اگرچه همچنان توصیه می شود که به پزشک مراجعه کنید.

برای تشخیص خروپف فرزندتان به عنوان یک اختلال خواب، خروپف باید بلندتر، به تدریج بلندتر یا در یک دوره زمانی مداوم باشد. باید تحت تاثیر منابع خارجی یا سایر بیماری هایی که شناخته شده است راه های هوایی را مسدود می کنند، قرار نگیرد.

بهترین راه برای تشخیص خروپف فرزندتان این است که به یک متخصص مراجعه کنید و از او بخواهید یک آزمایش فیزیکی انجام دهد. توصیه می شود که کودک شما تا ۱۰ سالگی آزمایش خواب انجام دهد.

نشانه هایی که خروپف کودک شما مشکل ساز است

اگر فرزند شما با هر یک از خطرات ذکر شده در بالا یا هر یک از موارد زیر مواجه شود، می تواند نشان دهنده مشکل خروپف او باشد.

خسته از خواب بیدار شدن

قادر به بیدار شدن نیست

سطح انرژی پایین در طول روز

میترسم بخوابم

خیس کردن تخت

نمی تواند کارهایی را که قبلا انجام می داد انجام دهد

نمی تواند به رویدادهای اطراف خود توجه کند

کیسه های زیر چشم با وجود خوابیدن برای مدت زمان کافی

نوسانات خلقی سریع

توصیه می شود برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد تشخیص اینکه آیا کودک شما به دلیل خروپف مشکلی دارد یا خیر، با متخصص کودک خود صحبت کنید.

درمان خروپف کودکان

خروپف همیشه به عنوان یک بیماری قابل درمان نیست. با این حال، کارهایی وجود دارد که می توانید برای کمک به کاهش یا درمان خروپف در شرایط کنترل شده انجام دهید:

ماسک خواب

معمولاً برای درمان آپنه خواب استفاده می شود، این ماسک به کودک شما اجازه می دهد نفس بکشد زیرا اکسیژن را تنظیم می کند و مشکل تهویه را کاهش می دهد.

جراحی سپتوم

این روشی برای اصلاح انحراف تیغه بینی برای پاک کردن مجاری تنفسی بینی است. در طول جراحی، اگر سینوس های کودک شما آلوده باشد، ممکن است آنها را پاک کنند. این باید به درمان خروپف کمک کند اگر ناشی از انحراف سپتوم باشد.

دستگاه های استنشاقی

اگر مشکلی مانند آسم در ریه های شما وجود دارد،

در مورد ریه های شما مانند آسم، برونشیت یا سایر اختلالات تنفسی، پزشک ممکن است داروهای استنشاقی تجویز کند. اینها می توانند ترکیبی از سالبوتامول و استروئیدهای آنابولیک برای رفع احتقان ریه باشند. استنشاقی رایج ترین راه برای درمان اختلالات برونش و ریوی است. این می تواند به مدیریت خروپف در صورت ایجاد شرایط ذکر شده کمک کند.

مهم است که به یاد داشته باشید که بیشتر راه حل های خروپف کودک می تواند به صورت خاص باشد. مشورت با پزشک و دریافت یک تشخیص دقیق و برنامه درمانی توصیه می شود. خودتان به کودکتان دارو نزنید و تشخیص ندهید.

درمانهای خانگی

برخی از بیماری هایی که باعث خروپف می شوند را می توان در خانه بدون دارو درمان کرد. در اینجا چند راه برای درمان خروپف فرزندتان در عین اجتناب از مصرف دارو آورده شده است:

بخار آب

با جوشاندن آب داغ یا استفاده از دستگاه بخار، از کودک خود بخواهید قبل از خواب و بعد از بیدار شدن از خواب بخار بینی بخورد. این می تواند به پاکسازی مجرای بینی کمک کند. افزودن روغن های ضروری مانند اکالیپتوس در آب نیز می تواند اثر تسکین دهنده داشته باشد.
نوشیدن آب داغ – گرفتگی گلو می تواند باعث خروپف شود. مصرف منظم آب گرم می تواند به حل شدن مخاط در بدن کودک شما کمک کند، که می تواند به خروپف کمک کند.

بسته های حرارتی

در طول زمستان، اطمینان حاصل کنید که بچه های شما لباس خوبی می پوشند و در تخت خواب خود قرار می گیرند. افزودن کیسه حرارتی روی سینه و پشت آنها نیز می تواند به حل کردن مقداری مخاط احتقانی و تسکین بدن کمک کند. همچنین اعتقاد بر این است که این به شل شدن عضلات سینه کمک می کند، که می تواند تا حدی با خروپف مقابله کند.

اگرچه درمان های خانگی متعددی وجود دارد، توصیه می شود قبل از اجرای هر یک از آنها با پزشک مشورت کنید. پزشک شما می تواند فرزند شما را معاینه کند و داروهای خانگی را به شما بدهد که ممکن است به طور خاص برای کودک شما بهتر عمل کند.

نکاتی برای جلوگیری از خروپف

در اینجا چند نکته وجود دارد که ممکن است به شما در جلوگیری از خروپف کودکتان کمک کند

بگذار به پهلو بخوابد. به پشت خوابیدن به تشدید خروپف معروف است. اگر از قبل خروپف می کند، خوابیدن به پهلو ممکن است به او کمک کند تا به شیوه ای کارآمدتر نفس بکشد.

  • اطمینان حاصل کنید که او وزن توصیه شده خود را حفظ می کند.
  • رژیم غذایی او را تنظیم کنید.
  • اطمینان حاصل کنید که او به اندازه کافی هیدراته شده است.
  • تمام داروهای تجویز شده را تا پایان ترم مصرف کنید.
  • اطمینان حاصل کنید که او فشار مثبت راه هوایی را حفظ می کند.
  • مطمئن شوید که او ورزش می کند یا ورزش می کند.
  • او را به شنا تشویق کنید. شنا به بهبود و تنظیم عملکرد ریوی کمک می کند. در مورد فواید شنا برای کودکان اطاعات بیشتری کسب کنید.
  • با توجه به آب و هوا لباس بپوشید.
  • بهداشت را رعایت کنید.

برای نکات بیشتر در مورد نحوه جلوگیری از خروپف، با پزشک اولیه خود صحبت کنید.

خواب نقشی در تنظیم متابولیسم و ​​سیستم ایمنی دارد. همچنین سلامت اندام های شما را کنترل می کند. حصول اطمینان از خواب باکیفیت کودک برای مدت زمان مناسب برای سلامتی او ضروری است. توصیه می شود برای تشخیص دقیق و یک برنامه درمانی موثر با یک متخصص خواب و یک متخصص اطفال صحبت کنید.

اگر کودک شما آپنه خواب دارد، توصیه می شود قبل از استفاده از محصولاتی که ممکن است در بهبودی کودک شما نقش داشته باشد، با پزشک خود صحبت کنید. بدون مشورت با پزشک خود از ماسک های آپنه خواب یا مرطوب کننده ها استفاده نکنید.

خوددرمانی نکنید یا داروهای خود یا فرزندتان را با دیگران به اشتراک نگذارید. درمان زودهنگام اختلالات خواب برای اطمینان از زندگی سالم و با کیفیت برای فرزند شما ضروری است. اگر کیفیت خواب بد باشد، می تواند منجر به مشکلات متعددی مانند اضطراب، افسردگی، نارسایی اندام ها یا حتی حملات قلبی در آینده شود.

اگرچه ممکن است این مشکلات رایج به نظر برسند، اما اگر برای مدت طولانی درمان نشود، یا اگر نوع نادرست درمان انجام شود، محرومیت از خواب می‌تواند بسیار خطرناک شود. به همین دلیل است که ما به یک متخصص توصیه می‌کنیم که در برنامه‌ها و روش‌های درمانی پیشرو باشد.

حتماً از پزشکان سؤال بپرسید و هرگونه شک و تردیدی را که ممکن است داشته باشید برطرف کنید. بسیار مهم است که قبل از اعمال هر گونه تغییر در زندگی یا فرزندتان، علت و درمان آن را درک کنید.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *