در چه سنی کودک را از شیر بگیریم؟

شیرگرفتن کودک را از کجا شروع کنیم؟

بهتر است پروسه از شیر گرفتن کودک به طور غیر مستقیم آغاز گردد و مستقیما به او اعلام نکنیم که شیر نیست و نمی تواند استفاده نماید. برای از شیرگرفتن کودکان بهترین روش، روش تدریجی می باشد. به این صورت که در ابتدا وعده های شیر روزانه کودک را کاهش می دهیم و سپس وعده های شیر شبانه که وعده اصلی (وعده ای که کودک وابستگی بیشتری دارد) می باشند را کم و سپس قطع می نماییم. این روش ممکن است زمان بر باشد ولی اثربخشی و نتایج بهتری از لحاظ تغذیه و حالات روحی و روانی هم برای مادر و هم برای کودک به همراه خواهد داشت.

روش تدریجی از شیرگرفتن چگونه می باشد؟

در این روش برای گرفتن کودک از وعده های شیر روزانه، لازم است در هر زمان که موقع شیر روزانه کودک می باشد حواس اورا پرت نموده تا فاصله زمانی دو وعده شیر خوردن او کمتر شود . برای این منظور بهتر است اورا با بازی مورد علاقه اش سرگرم نمایید. مدت زمان شیر خوردن در هر وعده پس از رفع نیاز عاطفی کودک نیز باید کوتاه گردد تا به مرور بتوان به نحوی کودک را از شیر گرفت که هم نیاز عاطفی او بی پاسخ نماند و هم وابستگی او به شیرخوردن از بین برود. بعد از یکسالگی بیشتر کودک به دلیل رفع نیاز عاطفی خود(حتی مادران نیز برای رفع نیاز عاطفی با کودک خود ) تمایل به شیر خوردن دارد که بهتر است مادر وقت بیشتری با کودک خود بگذارد و با برقراری صحبت کلامی و تماس پوستی نیاز عاطفی کودک خود را برطرف نماید. برای گرفتن کودک از وعده های شیر شبانه، لازم است کودک قبل از خواب سیرباشد به عنوان مثال می توان از شیرخرما، شیرموز و … میل نماید تا در شول شب احساس گرسنگی نکند.بهتر است کودک قبل از خواب فعالیت بیشتری داشته باشد و خسته شده باشد.(مثلا به پارک برود) مدت زمان انجام این روش بستگی به شرایط مادر و کودک دارد و ممکن است 1 یا 2 ماه به طول بیانجامد.

در چه سنی کودک را از شیر بگیریم؟

بهترین فصل برای از شیرگرفتن کودک چه زمانی است؟

در روش تدریجی فصل تاثیری ندارد چون این روش مزیت های بسیارزیادی دارد. اما اگر کودک را به صورت ناگهانی از شیر بگیریم بهتر است در فصل تابستان نباشد.در مدت زمان گرفتن کودک از شیر باید توجه داشت که بدن کودک کم آب نشود و از مایعات جایگزین مناسب همراه با نی یا قمقمه استفاده کرد

این مطلب را هم در مورد آموزش نظم و ترتیب به کودکان بخوانید