مقالات کودک

رفتار جلب توجه در کودکان

جلب توجه در کودکان

توجه یک نیاز اساسی انسان است که از دلبستگی ناشی می شود. بنابراین، بچه هایی که به دنبال جلب توجه هستند، به ویژه از سوی والدینش. به دلیل فرهنگ کار و زندگی شهر نشینی و شلوغی امروزی، اکثر والدین نمی توانند زمان با کیفیتی را با فرزندان خود بگذرانند. در نتیجه، کودک احساس می کند کنار گذاشته شده است. احساس کنار گذاشته شدن منجر به رفتار جلب توجه می شود و حتی می تواند چنین رفتار موجود را تقویت کند. برای آشنایی با رفتار توجه طلبانه در کودکان و نحوه پایان دادن به آن، ادامه مطلب را بخوانید.

رفتار توجه جویانه در کودک چیست؟

آیا تا به حال با کودک خود با مشکلاتی مواجه شده اید، مانند دراز کشیدن در مغازه به دلیل اینکه او یک اسباب بازی خاص می خواهد، یا ایجاد صحنه ای در پارک در میان خواهر و برادرهای دیگر با دزدی بستنی، یا قلدری به بچه های دیگر؟ اینها نمونه هایی از رفتار جلب توجه هستند، و گاهی اوقات به افراط می رسد، تا جایی که شما نگاه های خیره کننده و نگاه های خارجی و سایر والدین را دریافت می کنید.

 • جعل بیماری برای گرفتن بخشی از وقت خود
 • ایجاد درام یا عصبانیت در خانه یا در مکان های عمومی
 • آسیب رساندن به دیگران و تلاش برای ایفای نقش قهرمان
 • ایجاد مشکلاتی که باعث مشاجره یکی از والدین با دیگری می شود
 • بازی قربانی با بزرگنمایی نسبت مشکلات ساده و روزمره
 • نشان می دهد که آنها فوق العاده مشغول هستند و همه چیز را به موقع یا قبل از آن تکمیل می کنند

چقدر توجه برای کودک شما کافی است؟

اینکه چقدر برای کودک شما توجه کافی است به شخصیت، رفتار و برنامه روزانه کودک بستگی دارد. فرزند شما ممکن است از توجهی که در خانه به او می شود احساس رضایت کند، اما ممکن است در کلاس درس ناامید شود، در این صورت، ممکن است لازم باشد با مشاور مدرسه یا معلمان مربوطه صحبت کنید تا با پرسیدن سوال و تشویق مشارکت، فرصتی برای درخشش ایجاد کنید. در بحث های گروهی

توجه 100% از توجه خود به فرزندتان در خانه حداقل برای مدتی از روز، به طور کامل و بدون وقفه بسیار توصیه می شود. دلیل این امر این است که اگر توجه خود را برای فرزندانتان دریغ نکنید، ممکن است در نهایت باعث عصبانیت آنها شوند یا در سایر تنظیمات باعث ایجاد صحنه شوند.
انواع توجه

انواع مختلفی از رفتارهای جلب توجه وجود دارد. با این حال، درست مانند رفتارها، راه‌هایی برای تأیید و پاداش وجود دارد که با توجه بزرگسالان همراه است. آنها در زیر فهرست شده اند.

1. توجه مثبت

اگر متوجه شدید که فرزندتان کار خوبی انجام می دهد، او را تشویق کنید، یا آن عمل را با پاداش های مثبت تقویت کنید. به این می گویند توجه مثبت. دست زدن به پشت، یک آغوش ملایم، کلمات ستایش آمیز، و ابله های شکلک کوچک یا یادداشت ها در دفترچه یادداشت یا جعبه ناهار آنها به همین خوبی کار می کند.

2. توجه منفی

وقتی فرزندتان بدرفتاری می کند و در نتیجه شما ناراحت می شوید، ممکن است او را سرزنش کنید. به این توجهی که اکنون به کودک خود می دهید، توجه منفی می گویند. این می تواند به صورت سرزنش، سخنرانی یا تنبیه باشد. اگر کودک شما فعالانه به دنبال جلب توجه شماست، این نوع توجه منفی به کاهش موارد سوء رفتار او کمک نمی کند، بلکه باعث افزایش آن می شود. بنابراین، به چرخه ای از شیطنت دائمی و توجه منفی مداوم شما تبدیل می شود.

3. بدون توجه

وقتی فرزندتان در حال انجام یک کار خوب است، توجه نمی کنید. این بدان معناست که شما فقط زمانی توجه می کنید که فرزندتان بدرفتاری می کند و رفتار مثبت توجه او را از دست می دهید. به عنوان مثال، دو برادر که معمولاً رفتارهای نامرتب یا مخربی دارند، بی سر و صدا با هم تلویزیون تماشا می کنند. والدین آنها این تغییر مثبت را تأیید نمی کنند یا به آن پاسخ نمی دهند. این نمونه ای از عدم توجه است. از سوی دیگر، اگر برادران دوباره رفتار نامناسبی داشته باشند، والدین سریعا متوجه می شوند و با سرزنش پاسخ می دهند.

مسائل عاطفی در رفتار توجه جویانه فرزندتان

مسائل عاطفی یا علل رفتار توجه طلبانه در کودکان عبارتند از:

 • فرزند شما در دوست یابی در مدرسه مشکل دارد.
 • او در خانه به اندازه کافی از شما توجه نمی کند.
 • او در میان خواهر و برادرهای دیگر احساس تنهایی یا کنارگذاشتن می کند.
 • او به دلیل مشغله کاری یا کار بیش از حد والدین احساس می کند نادیده گرفته شده است.
 • او در مدرسه یا سایر محیط های اجتماعی مورد توجه کافی قرار نمی گیرد.
 • تجربیات یا آسیب های گذشته.

چگونه با رفتار توجه طلبانه در کودکان مقابله کنیم؟

در اینجا نکاتی برای مقابله با رفتار جلب توجه یا یادگیری نحوه متوقف کردن این رفتار در کودکان وجود دارد –

توجه مثبت بیشتری داشته باشید.

به فرزندان خود کمک کنید تا کارهای آشپزخانه شما را انجام دهند، یا آنها را به خاطر گذراندن اوقاتی آرام با خودشان، مانند تماشای تلویزیون یا نقاشی، تحسین کنید. اگر استعدادهایی دارند، از آنها بخواهید که آنها را تمرین کنند و از آنها برای تلاش برای این کار تمجید کنید.

رفتار بد را نادیده بگیرید.

رفتار بد بدون پاداش است. این را از طریق نادانی خود به ناله ها و عصبانیت های فرزندتان بگویید. با گذشت زمان، او متوجه این موضوع خواهد شد و به آرامی رفتار خود را برای بهتر شدن تغییر خواهد داد.

به تنهایی وقت بده

5 تا 10 دقیقه از زمان تنهایی بدون وقفه را که فرزندتان می تواند با شما و همسرتان به طور جداگانه سپری کند، اختصاص دهید. قبل از خواب، یا هر زمانی که هم شما و هم همسرتان می توانید آزادانه وقت بگذارید، می توانید کار کنید.

بایدها و نبایدها برای والدین کودکان با رفتارهای توجه جویانه

در زیر بایدها و نبایدهایی را در برخورد با رفتار توجه طلبانه در کودکان آورده ایم…

این کار ها را انجام دهید

سعی کن نادیده بگیری اگر فرزندتان فریاد می زند یا فریاد می زند یا به سادگی کلامی ایجاد غوغا می کند، نترسید که به او بگویید که به خاطر کارهایش شکلات یا وقت تلویزیون اضافی به او نمی دهند و وقتی آرام شد صدای او را خواهید شنید. پایین.

یک لیست قوانین ایجاد کنید. قوانین خانه و عواقب شکستن هر کدام را فهرست کنید. برای جیغ زدن، ممکن است 10 دقیقه از زمان عادی تلویزیون کاسته شود، و برای ایجاد آشفتگی، می تواند زود به رختخواب رفتن و غیره باشد. این نمودار را با کودک خود بسازید و آن را در سطح چشم در جایی آویزان کنید که بتواند به طور مرتب آن را ببیند. مهم نیست که به این نمودار پایبند باشید، و به آرامی متوجه خواهید شد که فرزندتان در رفتارش تغییراتی ایجاد می کند.

با دقت توجه کنید این بدان معنا نیست که قوانین توجه شما را از بین می برند. به عنوان یک خانواده برای شام، گفتگو و مطالعه قبل از خواب دور هم جمع شوید. کارهای کوچکی را انجام دهید که باعث شادی در زندگی روزمره فرزندتان می شود، اما به یاد داشته باشید که قوانین را اجرا کنید و در مورد عواقب ناشی از نقض قوانین ثابت قدم باشید. فرزند شما فقط در صورتی قوانین را جدی می گیرد که شما از ابتدا ثابت و جدی باشید.

این کار ها را انجام ندهید

جیغ بزن طبیعی است که احساس عصبانیت یا ناامیدی کنید، اما هرگز با فریاد زدن یا از دست دادن کنترل عاطفی خود، فرزندان خود را مورد انتقاد قرار ندهید. هر زمان که احساس کردید خونسردی خود را از دست خواهید داد، با خیال راحت دور شوید و استراحت کنید. از اینکه به فرزندتان بگویید که در حال استراحت هستید نترسید زیرا در حال حاضر در وضعیتی نیستید که بتوانید ناله های او را کنترل کنید و پس از چند دقیقه پس از ساکت شدن او دوباره برمی گردید. تمرینات تنفس عمیق را تمرین کنید و هر روز چند دقیقه مدیتیشن کنید تا آرام و خونسرد باشید.

بچه هایتان را گناه بیاندازید کاری نکنید که آنها احساس گناه کنند، یا از نظر عاطفی آنها را باج گیری نکنید. اگر احساس می‌کنید از این کار خارج شده‌اید، فقط به فرزندتان بگویید که بعد از یک روز کاری خسته شده‌اید و نمی‌توانید وضعیت او را امروز حل کنید، زیرا انرژی لازم برای انجام این کار را ندارید. روشن کنید که اگر او همچنان به ناله یا فریاد زدن ادامه دهد، در آن روز نمی توانید با او همراهی کنید و در عوض از اتاق خارج شوید. حتی بچه ها هم احساسات دارند. حتما درک خواهند کرد

فکر کنید که این یک اختلال بالینی است. بیشتر والدین فکر می کنند که عصبانیت کودکانشان با ADHD یا سایر اختلالات پزشکی مرتبط است. این را فرض نکن گاهی اوقات برای بچه ها فریاد زدن و داد زدن کاملاً طبیعی است، زیرا آنها در آن مرحله از رشد زندگی خود هستند. با این حال، اگر فرزند شما در حال بریدن خود یا شرکت در موقعیت های خطرناک است، یا باعث آسیب می شود، برای کمک به پزشک متخصص مراجعه کنید.

و، همین! فقط نکات بالا را امتحان کنید و این نکات را در ذهن داشته باشید تا رفتار جلب توجه کودکان در مدرسه و خانه را اصلاح کنید، و ما مطمئن هستیم که به زودی متوجه تغییرات مثبت خواهید شد. و کلمه جادویی را به خاطر بسپارید – زمان!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *