مقالات کودک

زانو درد در کودکان

زانو درد در کودکان

مشکلات زانو معمولاً با چالش های دوران پیری یا بزرگسالان در برخی موارد مرتبط است. وقتی کودکی از درد زانوی خود شکایت می کند، معمولاً تصور می کنیم که کودک در حین بازی یا پریدن به دلیل زمین خوردن زانویش آسیب دیده است و این درد در عرض چند روز از بین می رود.

با این حال، همانطور که در این مقاله خواهید خواند، حداقل 8 علت جدی زانو درد در کودکان وجود دارد. همانطور که کودکان رشد می کنند، ماهیچه های بدن، استخوان ها و رباط های بدن آنها نیز به صورت پشت سر هم رشد می کنند که یک فرآیند طبیعی است. با این حال، در موارد خاص، تمام قسمت‌های بدن آنها با سرعت یکسان رشد نمی‌کنند، که می‌تواند منجر به دردهای رشدی شود که عموماً در ناحیه پا یا زانو احساس می‌شود.

علت زانو درد در کودکان

در زیر برخی از علل شایع زانو درد مشاهده شده در کودکان ذکر شده است:

1. عفونت باکتریایی

عفونت باکتریایی در ناحیه زانو می تواند باعث درد و تورم شود و در نتیجه از راه رفتن کودک جلوگیری می کند. در صورت مشاهده هرگونه التهاب در داخل یا اطراف زانو، احتمال ایجاد چرک در مفاصل زانو وجود دارد.

2. آرتریت نوجوانی

آرتریت نوجوانان می تواند در کودکان از سن 6 ماهگی تا 16 سالگی رخ دهد. گرم یا قرمز شدن مفاصل زانو همراه با تورم در اطراف مفاصل نشانه آرتریت نوجوانی است. در ورزشکاران نوجوان یا پیش از نوجوانی، زانو درد ناشی از آرتریت نوجوانی معمولاً در قسمت قدامی (یا جلویی) زانو رخ می دهد. توصیه می شود در صورت مشاهده علائم این بیماری با پزشک مشورت کنید.

3. بیماری ازگود-شلاتر

این بیماری شایع زانو معمولاً در کودکانی که به سن بلوغ می‌رسند یا کودکانی که در دو و میدانی یا ورزش هستند رخ می‌دهد. این بیماری باعث التهاب زانو در ناحیه ای می شود که استخوان ساق پا به کلاهک زانو می چسبد.

در کنار داروها، استراحت مناسب برای بهبودی کودک از این بیماری زانو ضروری است.

4. زانو جامپر

این یکی دیگر از بیماری های زانو است که تاندونیت کشکک زانو (Patellar tendon)  (تاندونی که زانو را قادر می سازد به دنبال پریدن یا چمباتمه زدن صاف شود) را تحت تاثیر قرار می دهد. پریدن بیش از حد یا چمباتمه زدن در کودکان فعال می تواند فشار شدیدی بر تاندون کشکک وارد کند و در نتیجه باعث آسیب به رشته های تاندون شود. علائم رایج زانوی جامپر تورم یا درد درست زیر کلاهک زانو است.

به کودکان مبتلا به این بیماری توصیه می شود تا زمانی که تورم کاهش یابد، تمام فعالیت های ورزشی یا پریدن را متوقف کنند.

5. آسیب های زانو بافت نرم

در کودکان فعال فیزیکی، آسیب بافت نرم زانو معمولاً در اثر استفاده زیاد یا فشار روی عضلات، رباط‌ها و تاندون‌های زانو ایجاد می‌شود. روش RICE که شامل استراحت، کمپرس یخ، فشرده سازی (با استفاده از بانداژ) و بالا بردن ارتفاع است، می تواند بهبود این آسیب ها را تسریع کند.

6. سندرم درد پاتلوفمورال

سندرم درد پاتلوفمورال که با نام PFS یا زانوی دونده نیز شناخته می شود، در قسمت قدامی زانو رخ می دهد. در بین نوجوانان و ورزشکاران جوان، PFS به دلیل فشار بیش از حد وزن بر روی زانو یا جابجایی کاسه زانو ایجاد می شود. کودکان مبتلا به PFS هنگام چمباتمه زدن، پریدن یا خم شدن زانو درد زانو را تجربه می کنند. روش RICE برای درمان این بیماری نیز مفید است. در صورت تداوم یا شدید شدن درد با پزشک مشورت کنید.

7. تاندونیت چهار سر ران

تاندونیت چهار سر ران نتیجه آسیب یا کشیدگی عضلات چهار سر ران در زانو است. این عارضه در نوجوانان جوانی که درگیر ورزش هایی مانند فوتبال یا دو و میدانی یا فعالیت هایی هستند که شامل دویدن زیاد است، رایج است. همراه با تورم و ضعف، کودک مبتلا می تواند درد در ناحیه تحتانی ران، درست بالای کشکک را تجربه کند.

داروهای ضد التهاب، همراه با استراحت کافی، می توانند به بهبودی کودک از این وضعیت زانو کمک کنند.

8. تومورها

این یکی از خفیف ترین اشکال زانو درد در کودکان است. تومورها در اطراف ناحیه زانو تشکیل می شوند و معمولا تنها علامت همراه با درد در زانو هستند. ممکن است لازم باشد این وضعیت زانو را با جستجوی هر گونه رشد غیر طبیعی بافت ها تشخیص دهید. توصیه می شود برای برنامه عمل بیشتر با پزشک مشورت کنید.

اگر کودک شما زانو درد دارد، به دنبال علائمی باشید که نشان دهنده یک مشکل شدید است و فورا به پزشک مراجعه کنید.

علائم زانو درد در کودکان

برای تقریباً 2 کودک از هر 5 کودک، درد زانو معمولاً به دلیل دردهای رشد، به ویژه در طول جهش رشد آنها در کودکان پیش از نوجوانی رخ می دهد. درد در حال رشد معمولا منجر به درد در پاها، ساق پا، ران و پشت زانوهای آنها می شود. سایر دردهای رایج ممکن است صرفاً به دلیل میزان دویدن، بازی و پریدن باشد که اکثر کودکان درگیر آن هستند. اگر سابقه پزشکی سندرم پای بیقرار (احساس ناراحت کننده در پاها) در خانواده شما وجود دارد، این احتمال وجود دارد که شما کودک نیز ممکن است این بیماری را داشته باشد.

اگر کودک شما علائم شدیدتری را تجربه می‌کند، می‌تواند به این دلیل باشد که او یک بیماری زانو جدی‌تر از درد یا درد در حال رشد دارد. در اینجا برخی از علائم وجود دارد که باید مراقب آنها باشید که می تواند نشان دهنده یک مشکل بزرگتر باشد:

 1. کودک شما در تمام روز یا حتی صبح روز بعد درد در ناحیه ران، ساق پا یا قسمت خلفی زانوهای خود احساس می کند.
 2. تورم یا التهاب شدید در داخل یا اطراف مفاصل زانو.
 3. کودک شما برای مدت طولانی پس از آسیب فیزیکی درد شدیدی را تجربه می کند.
 4. کودک شما دائماً خستگی یا ضعف نشان می دهد.
 5. لنگیدن مداوم یا استفاده از یک پا خاص برای فعالیت.
 6. علائم ماندگار زانو درد، مانند بثورات غیر معمول در اطراف ناحیه زانو.
 7. کودک شما تب بالایی دارد که می تواند نشانه ای از آرتریت نوجوانی باشد.
 8. مفاصل زانو گرم یا به شدت قرمز شده اند.
 9. کودک شما قادر به حرکت کامل زانو نیست یا زانو قادر به تحمل وزن کودک شما نیست.
 10. کودک شما در حال تجربه قفل شدن مداوم زانو است که به دلیل آن کودک شما قادر به حرکت نیست.

اگر متوجه شدید که کودکتان به طور روزانه از زانو درد شکایت می کند، یا هر یک از علائم بالا را نشان می دهد، احتمالاً زمان آن فرا رسیده است که با پزشک یا متخصص زانو مشورت کنید تا این بیماری را تشخیص دهد.

تشخیص زانو درد در کودکان

به گفته دکتر مارک هالستد، متخصص پزشکی ورزشی در بیمارستان کودکان سنت لوئیس، والدین نباید از تمام شرایط زانو درد در کودکان خود به عنوان دردهای در حال رشد غافل شوند. در حالی که درد رشد در کودکان 5 تا 6 ساله رایج است، یک نوجوان یا پیش نوجوان ممکن است از آسیب های جدی زانو رنج ببرد، به خصوص اگر کودک در ورزش های فیزیکی فعال باشد.

به گفته دکتر هالستد، کودکانی که در ورزش‌های فعال مانند دویدن و فوتبال یا ورزش‌های متعدد شرکت می‌کنند، بیشتر در معرض آسیب‌های زانو هستند. کشش زانو قبل از بازی یا نگه داشتن یخ روی زانو بعد از بازی می تواند تکنیک های مفیدی در پیشگیری از آسیب دیدگی زانو باشد.

معمولاً، والدین می‌توانند آسیب زانو را تشخیص دهند، البته نه به‌طور خاص، و کمک‌های اولیه را تا زمانی که کودک کوچک خود را به بیمارستان برسانند، ارائه می‌کنند، جایی که بعداً توسط پزشک تشخیص دقیق داده می‌شود. در ادامه بخوانید تا بدانید چگونه شما و پزشک می توانید درمان زانو درد در کودکان را ارائه دهید.

درمان زانو درد در کودکان

در صورت آسیب شدید زانو، ممکن است موارد زیر را در کودک خود مشاهده کنید:

 • کودک شما نمی تواند راه برود یا وزن خود را روی زانوها تحمل کند.
 • زانوی کودک شما تغییر شکل داده است.
 • کودک شما درد شدیدی را تجربه می کند.
 • اگر کودک در نزدیکی ناحیه زانو ورم و بی حسی دارد.

درمان فوری باید کنترل تورم اطراف زانو از طریق استفاده از روش RICE باشد که قبلاً بحث شد. این شامل استراحت، یخ، فشرده سازی و ارتفاع است که در زیر توضیح داده شده است:

1. به زانو استراحت دهید

این شامل استراحت دادن به کودک و محافظت از ناحیه آسیب دیده زانو است.

2. یخ بگذارید

این شامل استفاده از یک بسته یخ سرد بر روی ناحیه آسیب دیده برای به حداقل رساندن تورم است. استفاده از یخ را تا زمانی که تورم فروکش کند ادامه دهید. پس از از بین رفتن تورم، حرارت را به همان ناحیه اعمال کنید. مهم است که از حوله روی کیسه یخ یا حرارت استفاده کنید و آنها را مستقیماً روی پوست نکشید.

3. زانو را با یک بسته بندی محکم یا آستین الاستیک فشرده کنید

پیچاندن ناحیه متورم با باند الاستیک می تواند تورم را کاهش دهد. فشرده سازی را خیلی محکم اعمال نکنید زیرا می تواند باعث تورم بیشتر شود.

4. زانو را بالا بیاورید

از یک بالش یا بالشتک نرم برای بالا بردن زانوی آسیب دیده، در حالی که یخ می‌زنید یا از فشرده‌سازی استفاده می‌کنید، استفاده کنید.

اگر در زانوی فرزندتان ورم وجود ندارد، می‌توانید ناحیه زانو را به آرامی ماساژ دهید تا درد را کاهش دهید.

اگر کودک شما درد شدیدی را تجربه می کند، می توان از داروهای ضد التهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) یا دارو برای تسکین درد و کاهش تورم استفاده کرد. داروهایی مانند ایبوپروفن، آسپرین و ناپروکسن نیز برای تسکین فوری درد مصرف می شوند. با این حال، چنین دارویی برای استفاده مکرر یا طولانی مدت توصیه نمی شود زیرا ممکن است عوارض جانبی داشته باشد. قبل از تجویز هر یک از این داروها به کودک خود، حتما با پزشک خود مشورت کنید.

زانو درد می تواند دردناک باشد و کودک شما را ملزم به استراحت تا زمان بهبودی کند. این ممکن است والدین را به این فکر کند که آیا راه هایی برای جلوگیری از مشکلات زانو در کودکان وجود دارد یا خیر. نکات ارائه شده در زیر ممکن است به شما در مقابله با مشکلات زانوی فرزندتان کمک کند.

نکاتی برای جلوگیری از مشکل زانو در کودکان

تقویت عضلات و استخوان های زانو از طریق ورزش یا فیزیوتراپی یکی از راه های پیشگیری از مشکلات زانو در کودک شما است.

در زیر نکات اضافی برای پیشگیری از آسیب زانو در کودکان ذکر شده است:

 • اگر کودک شما اضافه وزن دارد، کمک به کاهش وزن او می تواند فشار بدن روی زانوهای او را کاهش دهد و از هر گونه آسیبی جلوگیری کند.
 • برای کودکانی که در ورزش های بدنی فعال هستند، مطمئن شوید که تمرینات گرم کردن مناسب مانند کشش همسترینگ و کشش عضلات چهار سر را قبل و بعد از بازی انجام دهند. این را می توان با تمرینات آرامش بخش بعد از تمرین دنبال کرد.
 • ورزش های روزانه که عضلات و مفاصل زانو را تقویت می کنند برای جلوگیری از زانو درد ضروری است. تمرینات هوازی برای کودکان نیز می تواند به ساخت عضلات پا قوی تر کمک کند.
 • یادگیری خم کردن زانوها در هنگام پریدن یا هر فعالیت بدنی دیگری می تواند بسیار مفید باشد.
 • برای کودکان دو و میدانی استفاده از کفش ورزشی مناسب که بتواند از زانو حمایت کند می تواند مفید باشد.
 • از فعالیت‌های بدنی مانند دویدن به بالا (یا پایین) روی تپه یا خمیدگی عمیق زانو اجتناب کنید زیرا این فعالیت‌ها فشار شدیدی به زانو وارد می‌کنند.
 • تمرین منظم در طول سال می تواند آمادگی کلی کودک شما را بهبود بخشد و از آسیب های شایع مربوط به زانو جلوگیری کند.
 • در مواقعی، در صورت عدم دسترسی به پزشک، درمان‌های خانگی نیز می‌توانند برای درمان زانو درد مفید باشند.

درمان های خانگی برای زانو درد در کودکان

علاوه بر داروها و درمان‌های معمولی، می‌توانید چند داروی گیاهی را در خانه امتحان کنید تا درد زانو را در فرزندتان کاهش دهید. در زیر برخی از درمان های خانگی که می توانید استفاده کنید ذکر شده است:

1. استفاده از کمپرس سرد

استفاده از کمپرس سرد با استفاده از تکه‌های یخ یا یک بسته نخودفرنگی منجمد بر روی ناحیه آسیب‌دیده زانو در کاهش درد و تورم زانو موثر است. این به این دلیل است که سرما رگ‌های خونی را منقبض می‌کند و در نتیجه جریان خون به ناحیه آسیب‌دیده را کاهش می‌دهد.

2. پوست درخت بید

این گیاه رایج به طور منظم در درمان زانو درد، به ویژه برای التهاب و تب استفاده می شود. همچنین شناخته شده است که برای بیمارانی که از آرتریت رنج می برند تسکین می دهد، اما باید با احتیاط استفاده شود و اگر علائم قرمز باقی ماند، باید فوراً با پزشک مشورت کنید.

3. عصاره زنجبیل

این دارو همچنین ثابت کرده است که برای تسکین درد بیماران مبتلا به آرتریت موثر است. زنجبیل حاوی ترکیبات ضد التهابی طبیعی است که تورم را کاهش می دهد. برای تسکین درد، می توانید روزی 2 تا 3 بار ناحیه آسیب دیده را با روغن زنجبیل ماساژ دهید. عصاره های کمی زنجبیل را می توان همراه با داروهای ضد التهاب نیز مصرف کرد.

4. سرکه سیب

سرکه سیب دارای خواص قلیایی است که برای کاهش درد زانو مفید است. نوشیدن 1 تا 2 لیوان آب گرم مخلوط با نصف یا یک قاشق چایخوری سرکه سیب می تواند سموم اطراف ناحیه زانو را از بین ببرد و در نتیجه باعث تسکین آن شود. همچنین می تواند انعطاف پذیری حرکات زانو را با بازگرداندن روان کننده های اطراف زانو بهبود بخشد.

5. فلفل کاین

این گیاه طبیعی حاوی کپسایسین است که یک تسکین دهنده طبیعی درد است. خواص تسکین دهنده طبیعی کپسایسین در صورت استفاده خارجی، احساس گرما را به زانوی آسیب دیده می دهد و در نتیجه درد را کاهش می دهد.

برای مشکلات قدامی زانو توصیه می شود، می توانید خمیری از پودر فلفل هندی و روغن زیتون درست کنید و هر روز آن را روی ناحیه آسیب دیده زانو بمالید. از طرف دیگر، می توانید فلفل هندی را با سرکه سیب مخلوط کنید و مایع را روی ناحیه آسیب دیده بمالید. همچنین می توانید از انواع پمادها یا ژل های حاوی فلفل کاین برای تسکین فوری درد استفاده کنید.

6. روغن خردل

ماساژ زانو با روغن خردل می تواند درد و التهاب را کاهش دهد و همچنین گردش خون را در آن قسمت بهبود بخشد.

7. زردچوبه

زردچوبه همچنین یک درمان خانگی موثر برای درمان زانو درد است. زردچوبه حاوی ماده شیمیایی کورکومین است که دارای خواص ضد التهابی و آنتی اکسیدانی است که هر دو برای تسکین درد مفید هستند.

نوشیدن یک لیوان آب داغ مخلوط با زنجبیل و زردچوبه می تواند به کاهش درد زانو کمک کند. در مورد خطرات و فواید زردچوبه برای کودکان بیشتر مطالعه کنید.

8. لیمو

لیمو حاوی اسید سیتریک است که به عنوان حلال برای کریستال های اسید اوریک، یکی از علل اصلی آرتریت عمل می کند. بنابراین لیمو یک درمان خانگی موثر برای کاهش درد زانو است.

یک پارچه نخی را با 1 تا 2 تکه لیمو ترش بپیچید و پارچه را به روغن کنجد آغشته کنید و پارچه را به مدت 5 تا 10 دقیقه روی قسمت آسیب دیده زانو قرار دهید. از طرف دیگر، نوشیدن یک لیوان آب لیمو گرم در صبح زود نیز مفید است.

9. سایر مواد گیاهی

سایر ترکیبات گیاهی مانند نمک اپسوم، شنبلیله و روغن اکالیپتوس نیز در تسکین درد یا جراحات زانو موثر هستند.

پس از امتحان این راه‌حل‌ها برای درد خفیف زانو، یا در مواردی که کودک زانو درد شدید دارد، باید با پزشک مشورت کنید. بیایید کمی با جزئیات در مورد اینکه چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید صحبت کنیم.

چه زمانی باید با دکتر تماس گرفت؟

کودکان اغلب هنگام زمین خوردن در حین بازی یا زمانی که زانو خود را به یک جسم سخت برخورد می کنند، زانو آسیب می بینند. در چنین مواردی، اکثر داروهای خانگی یا در موارد خاص، داروهای مسکن یا پمادها یا اسپری‌های تسکین دهنده باید کافی باشد.

با این حال، در صورتی که زانو درد ناشی از نیروی شدید بوده و به دنبال آن به دنبال آن باشد، توصیه می شود برای ویزیت پزشک برنامه ریزی کنید:

 • تورم شدید در اطراف زانو.
 • قرمزی شدید اطراف ناحیه زانو.
 • درد قابل توجه.
 • حساسیت یا گرمی اطراف مفصل زانو.
 • صدای ترکیدن در زمان آسیب دیدگی زانو.

همچنین اگر زانو درد ناشی از یک حادثه جزئی است اما منجر به موارد زیر می شود، توصیه می شود با پزشک تماس بگیرید:

 • ماندگاری طولانی مدت، به ویژه برای کل روز.
 • کودک می لنگد یا در زانو ضعف نشان می دهد.
 • کودک قادر به تحمل وزن خود نیست.
 • با الگوهای خواب کودک تداخل دارد.
 • درد، فعالیت های عادی کودک را مهار می کند.

زانو درد فقط یک محرک برای یک کودک فعال نیست، بلکه اگر به موقع به آن رسیدگی نشود، می تواند نشانگر یا پیشروی مشکلات طولانی مدت باشد. اگر کودک شما از درد شدید یا مکرر زانو شکایت دارد، توصیه می شود برای تشخیص و درمان مناسب به پزشک مراجعه کنید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *