مقالات کودک

علائم و درمان سل در کودکان

سل در کودکان

سل یک اپیدمی جهانی است و سالانه بیش از ده میلیون نفر به آن مبتلا می شوند. سازمان بهداشت جهانی (WHO) تخمین زده است که بیش از دو میلیارد نفر در سراسر جهان حامل باکتری سل به شکل خفته آن هستند. با چنین آمار تیره و تاری، آیا کودکان ما مستعد ابتلا به این بیماری هستند و اگر چنین است، پس چگونه از آنها محافظت کنیم؟ اینها برخی از سوالاتی است که در این مقاله به آنها پاسخ خواهیم داد.

سل چیست؟

سل یک بیماری است که توسط باکتری به نام مایکوباکتریوم توبرکلوزیس ایجاد می شود. این بیماری بسیار مسری است و زمانی که فرد مبتلا عطسه یا سرفه می کند از طریق هوا از فردی به فرد دیگر سرایت می کند. این در درجه اول ریه ها را تحت تاثیر قرار می دهد، اگرچه می تواند به سایر قسمت های بدن مانند کلیه و مغز نیز گسترش یابد.

سل بر اساس اندام هایی که به آنها حمله می کند به انواع مختلفی طبقه بندی می شود.

ریوی: این نوع سل در درجه اول ریه ها را تحت تاثیر قرار می دهد.

مننژیت سل: این سل سیستم عصبی مرکزی را هدف قرار می دهد.

سل استخوانی: این نوع سل روی استخوان ها تأثیر می گذارد.

غدد لنفاوی: این سل بر غدد لنفاوی تأثیر می گذارد.

یک پدیده جدید سل مقاوم به چند دارو یا MDR TB است. دولت‌ها در سراسر جهان با تهیه داروهای ارزان قیمت تمام تلاش خود را برای ریشه‌کنی سل در شرایط جنگی انجام داده‌اند. متأسفانه، بسیاری از بیماران به رژیم دارویی پایبند نیستند و به محض اینکه احساس بهتری کردند، مصرف آنها را متوقف می کنند. این باعث تقویت باکتری‌های زنده‌مانده می‌شود زیرا در برابر داروها مقاوم می‌شوند و درمان را دشوار می‌کند.

مراحل سل در کودکان

سل دوران کودکی مانند سل در بزرگسالان است و به سه مرحله تقسیم می شود که عبارتند از:

1. قرار گرفتن در معرض

این مرحله اولیه زمانی است که باکتری از یک فرد آلوده وارد کودک می شود.

2. عفونت نهفته سل

این مرحله خواب است که کودک هیچ یک از علائم را نشان نمی دهد و عفونی هم نیستند. سلامت سیستم ایمنی نقش مهمی در این دوره ایفا می کند زیرا افراد دارای سیستم ایمنی قوی می توانند با عفونت مبارزه کنند. مطالعات نشان می دهد که دو میلیارد نفر به سل نهفته مبتلا هستند.

3. بیماری سل

همچنین به عنوان فاز فعال شناخته می شود، این زمانی است که باکتری ها شروع به آسیب رساندن به بافت ها و اندام های مختلف بدن می کنند.

علت سل در کودکان

سل ریوی در کودکان توسط مایکوباکتریوم توبرکلوزیس ایجاد می شود، باکتری که به سمت اندام هایی مانند ریه ها و کلیه ها کشیده می شود. عفونت می تواند از طریق هوا از یک فرد آلوده به دیگران سرایت کند.

چه کسانی در معرض خطر ابتلا به سل هستند

در حالی که ممکن است بسیاری از کودکان مبتلا به سل نهفته باشند، خطر تبدیل آن به سل فعال در کودکانی که مبتلا به سل هستند بیشتر می شود:

  • سیستم ایمنی ضعیف، مانند کسانی که ویروس HIV دارند. یک سیستم ایمنی ضعیف نمی تواند با باکتری ها مبارزه کند.
  • مواجهه طولانی مدت با یکی از اعضای خانواده که از سل رنج می برد.
  • کودکان مبتلا به سوء تغذیه شدید بدن ضعیفی دارند که قادر به مبارزه با باکتری سل نیستند.
  • کودکان زیر پنج سال سیستم ایمنی نسبتا ضعیفی دارند و مستعد ابتلا به سل فعال هستند.
  • کودکانی که واکسینه نشده اند (از جمله واکسن BCG که معمولاً در بدو تولد تزریق می شود).

علائم سل در کودکان

هنگامی که سل فعال می شود، علائم نشان داده شده عبارتند از:

  1. سرفه مداوم که ممکن است حاوی خون باشد.
  2. کاهش وزن بیش از 10 درصد به دلیل کم اشتهایی حتی اگر رژیم غذایی تغییر نکرده باشد.
  3. تب خفیف (معمولاً در عصرها)، لرز، و تعریق شبانه.
  4. ضعف کلی

تشخیص سل در کودکان

اگر علائم فوق بیش از یک هفته ادامه یابد، ممکن است پزشک به شما توصیه کند که تست سل پوستی Mantoux Tuberculin را برای کودک انجام دهید. این آزمایش شامل وارد کردن مقدار کمی از آنتی ژن سل به پوست، معمولاً در ساعد است. اگر بعد از دو روز برجستگی قرمزی ایجاد شود، تایید کننده سل است. این تست تست استانداردی است که به عنوان بخشی از فرآیند غربالگری انجام می شود. متأسفانه، اطلاعاتی در مورد مدت زمانی که فرزند شما از سل رنج می برد ارائه نمی کند. همچنین قادر به تشخیص سل نهفته نیست. رادیوگرافی قفسه سینه ممکن است به عنوان یک آزمایش پیگیری برای تایید وجود سل انجام شود. این آزمایش یک تکنیک قدیمی است که مستعد ارائه نتایج مثبت کاذب است زیرا به معنای واقعی کلمه همه، به ویژه در هند، با BCG واکسینه می شوند که چیزی جز شکل کنترل شده عفونت سل نیست تا به توسعه ایمنی کمک کند. امروزه تشخیص بر اساس آزمایش نمونه خلط یا آزمایش PCR از نمونه خون برای تشخیص صحیح است.

درمان سل در کودکان

درمان سل باید بلافاصله پس از تشخیص شروع شود. چهار داروی سل مورد استفاده برای شکل اولیه سل، که به تمام داروهای استاندارد سل حساس است، شامل ایزونیازید، ریفامپیسین، پیرازین آمید و اتامبوتول است. معمولاً یک آزمایش الگوی حساسیت برای تعیین داروهایی که باید برای درمان موفقیت آمیز باکتری سل تجویز شوند، انجام می شود. زمان صرف شده برای درمان بر اساس زمانی که آنتی بیوتیک ها شروع شده اند، مقاومت باکتری ها به داروهای استاندارد و اندام آسیب دیده متفاوت است. تحت هیچ شرایطی نباید دارو را قطع کرد زیرا این امر می تواند باکتری را به دارو مقاوم کند. درمان سل مقاوم به دارو سخت تر است و درمان آن به زمان بیشتری نیاز دارد.

مراقبت در منزل برای کودکان مبتلا به سل

مراقبت در منزل باید یک استراتژی دو جانبه باشد، که در آن یکی، شما باید از گسترش بیماری جلوگیری کنید، و دوم، اقداماتی را برای کنترل باکتری ها انجام دهید.

برای جلوگیری از گسترش بیماری:

کودک را به مدرسه نفرستید

با توجه به ماهیت مسری سل، منطقی است که کودک خود را در مرحله اولیه مرحله فعال درمان به مدرسه نفرستید زیرا سایر کودکان ممکن است آلوده شوند. پس از سه هفته درمان مناسب، بیمار غیر قابل انتقال است، یعنی عفونت را پخش نمی کند.

خانه با تهویه مناسب

هویه مناسب خانه از پخش شدن باکتری سل در خانه جلوگیری می کند.

هنگام تماس با دیگران، کودک خود را مجبور به استفاده از ماسک کنید: زمانی که کودک تنها نیست، می توان از ماسک به عنوان یک اقدام پیشگیرانه برای جلوگیری از گسترش سل استفاده کرد. برای اینکه کودک شما احساس راحتی کند، سایر اعضای خانواده نیز می توانند از ماسک استفاده کنند.

استفاده از دستمال کاغذی

برای جلوگیری از گسترش بیماری، کودک شما می تواند از دستمال برای پوشاندن دهان خود استفاده کند. وقتی تمرین کافی داشت، می‌تواند وقتی در مکان عمومی است از دستمال کاغذی استفاده کند و استفاده از ماسک را متوقف کند. ماسک ها و دستمال های استفاده شده را با تمام احتیاط های لازم دور بیندازید.

برای کمک به کنترل باکتری:

پرتقال: پرتقال حاوی ویتامین C است که به DNA مایکوباکتریوم توبرکلوزیس آسیب می رساند.

خواب زیاد: خواب برای بهبودی از سل حیاتی است زیرا به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک می کند و سپس می تواند با باکتری ها مبارزه کند.

ورزش: مطالعات نشان داده اند که ورزش منظم به تقویت سیستم ایمنی کمک می کند و آن را قادر می سازد با باکتری سل مبارزه کند. با این حال، باید توجه داشته باشید که ورزش بیش از حد در این مرحله ممکن است نتیجه معکوس داشته باشد، زیرا ممکن است در اثر خستگی از پا در بیایید.

پروبیوتیک ها: می توان غذاهایی مانند ماست، شکلات تلخ و پنیر را مصرف کرد زیرا حاوی پروبیوتیک هستند. مطالعات نشان داده اند که پروبیوتیک ها برای از بین بردن کلنی های بزرگ باکتری سل شناخته شده اند.

رژیم غذایی پرانرژی: از آنجایی که سل یک بیماری ناتوان کننده است، لازم است با ارائه یک رژیم غذایی پر انرژی که شامل میوه های خشک، محصولات لبنی، تخم مرغ و گوشت است، تغذیه فرد را تقویت کرد.

داروهای گیاهی برای کودک مبتلا به سل

اگر درمان مناسب انجام نشود، سل می تواند کشنده باشد. بنابراین، کودک شما نمی تواند در حالی که داروهای گیاهی زیر را امتحان می کند، مصرف داروهای خود را متوقف کند. همچنین باید قبل از امتحان کردن این داروها با پزشک مشورت کنید.

1. سیر

سیر حاوی آلیسین و آجوئن است که هر دو مانع رشد مایکوباکتریوم می شوند. در حالی که آلیسین باکتری‌ها را از رادیکال‌های آزاد محروم می‌کند، آجوئن تأثیر منفی بر توانایی باکتری برای داشتن ساختار سلولی کامل دارد.

2. چای سبز

چای سبز دارای تعداد زیادی پلی فنول است که رشد باکتری های سل را کاهش می دهد. این نه تنها رشد باکتری سل را متوقف می کند، بلکه از گسترش آن به سایر قسمت های بدن نیز جلوگیری می کند.

3. انگور فرنگی هندی

انگور فرنگی هندی فواید دوگانه ای برای فردی که از سل بهبود می یابد دارد، زیرا به کاهش علائم و همچنین مبارزه با باکتری ها کمک می کند. این به دلیل خواص ضد التهابی و باکتری کش آنها است.

4. زردچوبه

مطالعات نشان می دهد که خواص کورکومین، ماده ای که در زردچوبه یافت می شود، به فعال شدن ماکروفاژها، نوعی از سلول های ایمنی کمک می کند. این ماکروفاژها توانسته اند با موفقیت تمام باکتری های سل را در شرایط آزمایشگاهی از بین ببرند. برخی از دانشمندان متقاعد شده اند که زردچوبه ممکن است حتی بتواند با سل کشنده مقاوم به چند دارو مبارزه کند.

چگونه از ابتلای فرزندان خود به سل جلوگیری کنیم

خطر فعال شدن باکتری سل زمانی افزایش می یابد که سیستم ایمنی بدن به خطر بیفتد. بنابراین، بهترین شکل محافظت، خوردن غذاهایی است که به بهبود سیستم ایمنی کمک می کنند. این شامل:

ویتامین D: ویتامین D موجود در ماهی، تخم مرغ و پنیر به حفظ سیستم ایمنی بدن کمک می کند. از آنجایی که باکتری سل در افراد دارای سیستم ایمنی ضعیف بیشتر فعال می شود، ویتامین D می تواند به پیشگیری از سل در کودکان کمک کند.

غذای غنی از آهن: آهن در مواد غذایی مانند بروکلی، مرغ، ماهی آزاد و اسفناج یافت می شود. آهن یک تقویت کننده ایمنی است زیرا باعث رشد و عملکرد مناسب لنفوسیت ها یا گلبول های سفید خون می شود.

چه زمانی باید با پزشک خود تماس بگیرید

مراقب باشید تا ببینید آیا فرزندان شما هر یک از علائم ذکر شده در بالا را نشان می دهند یا خیر. بسیاری از علائم ذکر شده، مانند تب، ضعف و سرفه، به راحتی می توانند علائم سرماخوردگی باشند. با این حال، اگر بیش از چند روز ادامه داشت، کودک را فورا نزد پزشک ببرید.
تبلیغات

سل به طور گسترده در سراسر جهان شایع است و خطر مرگ و میر بالا است، به خصوص در کودکان خردسال زیر پنج سال. با این حال، درمان زودهنگام و مداوم پاسخ بسیار خوبی دارد، به طوری که اکثر کودکان ظرف چند ماه بهبود می یابند.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *