مقالات کودک

سندرم روده تحریک پذیر در کودکان

سندرم روده تحریک پذیر در کودکان

کودکان عاشق خوردن پیتزا، همبرگر، نودل و سایر غذاهای خیابانی و آماده هستند. افراط در این غذاها هر چند وقت یکبار خوب است، اما اگر کودک شما یک روز در میان از بیرون غذا بخورد، ممکن است منجر به مشکلات معده شود. مشکلات معده به طور کلی زمانی ایجاد می شود که کودکان بیش از حد غذای بیرون یا فست فود می خورند. اگر کودک شما احساس ناراحتی شدید در معده می کند، ممکن است به هیچ وجه به آلرژی مرتبط نباشد. یک بررسی ساده از سوی پزشک ممکن است نشان دهد که کودک شما به بیماری سندرم روده تحریک پذیر (IBS) یا روده عصبی مبتلا است.

سندرم روده تحریک پذیر چیست؟

همانطور که از نام آن پیداست، این سندرم مربوط به اختلال در روده یا قسمت گوارشی است. این معمولاً نتیجه عملکرد نامناسب سیستم روده است. با این حال، هیچ آسیب فیزیکی به روده وارد نمی کند، زیرا این یک بیماری نیست. اختلال دستگاه روده تنها در صورتی به IBS یا سندرم روده تحریک پذیر گفته می شود که مجموعه ای از علائم تمایل داشته باشند. اینها معمولاً درد در ناحیه شکم، اسهال، یبوست و چند مورد دیگر هستند.

سندروم روده تحریک پذیر چقدر در کودکان شایع است؟

سندرم روده تحریک پذیر (IBS) امروزه بسیار شایع است. هیچ مطالعه خاصی برای جمع آوری یک درک آماری خوب از موارد IBS در کودکان انجام نشده است. با این حال، حدود 15 درصد از کودکان از این مشکل رنج می برند.

چه چیزی باعث این سندروم در کودکان می شود؟

سندرم روده تحریک پذیر ممکن است در کودکان به دلایل زیر ایجاد شود.

1. دلایل ارثی

ژنتیک در ایجاد هر گونه اختلال در کودکان نقش اساسی دارد. اگر شما یا شریک زندگیتان همین مشکل را داشته باشید، احتمال ابتلای فرزندتان به IBS به میزان قابل توجهی بیشتر است.

2. رشد بیش از حد باکتری

روده ما حاوی باکتری های متعددی است که بیشتر آنها باکتری های خوبی هستند که به سلامت دستگاه گوارش کمک می کنند. با این حال، اگر این باکتری ها فراتر از یک آستانه سالم رشد کنند، می تواند منجر به اثری مشابه IBS در کودک شود.

3. زندگی پر استرس

یک محیط پر استرس در خانه یا حتی در مدرسه، همراه با عوامل متعددی که منجر به غم و اندوه و اضطراب در کودک می شود، ممکن است باعث IBS نشود، اما مطمئناً می تواند آن را تشدید کند.

4. وجود گاستروانتریت

حتی اگر کودک شما غذاهای سالم می خورد، اما احتمال وجود باکتری های مختلف در این غذاها وجود دارد. یکی از موارد کلیدی سالمونلا است که به محض ورود به دستگاه روده باعث ایجاد ناراحتی شدید در کودک می شود.

5. سیگنال های عصبی

این دقیقاً یک اختلال عصبی نیست، اما مطمئناً یک وابستگی به مغز وجود دارد. روده ها بر اساس سیگنال های دریافتی از مغز به درستی عمل می کنند. اگر هر گونه اختلاف در این سیگنال ها وجود داشته باشد، عملکرد کل دستگاه گوارش ممکن است تحت تأثیر قرار گیرد و منجر به ظهور IBS شود.

6. شکم بسیار حساس

برخی از کودکان معمولا معده یا روده نسبتاً حساسی دارند که به کوچکترین حضور یک آلرژن یا یک ماده غذایی دیگر واکنش نشان می دهد. چنین کودکانی تمایل دارند با علائم IBS با فرکانس بسیار بیشتری مواجه شوند که باعث دردهای مکرر معده و اسهال می شود.

7. مسائل تحرک روده

جدا از عوامل خارجی، یکی از دلایل اصلی بروز IBS در کودک، عملکرد نامنظم تحرک در دستگاه گوارش است. تحرک بیش از حد منجر به اسهال می شود در حالی که خیلی کم منجر به یبوست می شود.

علائم سندروم روده تحریک پذیر در کودکان

تشخیص IBS مدتی طول می کشد زیرا علائم و نشانه های آن کاملاً شبیه سایر اختلالات معده است. اگر علائم برای مدت طولانی باقی بماند، می تواند نشان دهنده وجود سندرم روده تحریک پذیر باشد. برخی از علائم آشکار IBS در کودک عبارتند از:

 • نفخ در شکم
 • لکه بینی در مدفوع پس از مدفوع
 • یبوست که مدام بدتر می شود و مدفوع دفع شده بسیار سفت است
 • مدفوع غیر قابل کنترل
 • وجود اسهال که باعث دفع مدفوع آبکی چند بار در روز می شود
 • بافت متفاوت مدفوع در مقایسه با روزهای معمول
 • شکایت های مکرر از درد در معده که بیش از دو هفته طول می کشد

چرا سندروم روده تحریک پذیر خطرناک است؟

هر گونه ناراحتی که برای مدت طولانی ادامه داشته باشد باعث نگرانی است. معده درد مداوم یا استفاده مکرر از توالت می تواند بر تعامل اجتماعی کودک شما تأثیر بگذارد و او را به اختراع دروغ بجای مواجهه با تحقیر دوستانش سوق دهد. IBS یک سندرم است و یک بیماری نیست. بنابراین، کودک شما ممکن است سعی کند با آن رفتار متفاوتی داشته باشد، که می تواند منجر به کاهش غذا خوردن برای جلوگیری از درد معده شود. رشد کودک شما نیز می تواند تحت تاثیر قرار گیرد.

نحوه تشخیص سندروم روده تحریک پذیر در کودکان

وجود IBS در کودک معمولاً با ترکیب چند آزمایش پزشکی با یک سری معاینات فیزیکی تشخیص داده می شود. این آزمایش ها و چکاپ ها برای بررسی اندام های داخلی بدن انجام می شود. در اینجا نحوه تشخیص ممکن است انجام شود:

معمولا در ابتدا آزمایش خون انجام می شود. این به کشف وجود هر گونه عفونت یا مسائلی که ممکن است باعث ایجاد مشکلات شود کمک می کند.

نمونه ادرار جمع‌آوری می‌شود و آزمایش‌هایی روی آن انجام می‌شود تا وجود هرگونه عفونت باکتریایی در دستگاه ادراری بررسی شود.

همراه با این، نمونه مدفوع نقش حیاتی در تجزیه و تحلیل پزشکی ایفا می کند. این نه تنها انگل های موجود در بدن را بررسی می کند، بلکه وجود خون مخفی را نیز بررسی می کند که می تواند نشان دهنده التهاب روده باشد.

در بسیاری از مواقع، معده درد و اسهال می تواند ناشی از عدم تحمل لاکتوز شناسایی نشده باشد. بنابراین، برای استفاده از تست هیدروژن تنفس لاکتوز بررسی می شود.

برای دریافت ایده بهتر از نحوه قرارگیری اندام ها، یک عکس اشعه ایکس از شکم تولید می شود.

بیشتر پزشکان همراه با اشعه ایکس، سونوگرافی انجام می دهند که تصویر بهتری از وجود هر گونه ناهنجاری بیولوژیکی ارائه می دهد.

برای نزدیک شدن به راه حل، پزشک کودک شما ممکن است آندوسکوپی را انجام دهد. این شامل قرار دادن یک لوله از طریق دهان در معده، و مشاهده دقیق آن در هنگام تهیه نمونه است.

درمان سندروم روده تحریک پذیر در کودکان

هیچ درمانی برای IBS وجود ندارد زیرا این یک بیماری نیست. با این حال، علائم آن را می توان به روش های مختلفی کاهش داد و بر اساس آنچه که ممکن است منبع مشکل باشد، درمان کرد.

1. داروها

برای کمک به کودک در مورد وضعیت خود، اولین قدم این است که مطمئن شوید ناراحتی و درد کودک کاهش می یابد تا به او کمک کنید تا به حالت عادی بازگردد. اگر معده درد شدید باشد یا زمانی که اسهال باید کنترل شود ممکن است به داروهای خاصی نیاز باشد. داروها معمولاً به اشکال مختلف برای موارد زیر استفاده می شوند:

داروهای تنظیم کننده خلق و خو که می توانند به عنوان مسکن عمل کنند و همچنین اثر استرس را برای تنظیم فعالیت روده کاهش دهند.
ممکن است داروهایی برای کنترل از دست دادن آب و مواد مغذی با پایان دادن به اسهال پیشنهاد شود.
برای افزایش مقدار فیبر در بدن با مکمل ها و در عین حال تحریک حرکات روده با ملین ها.

2. تغییر در رژیم غذایی

رژیم IBS برای کودکان معمولاً یک رژیم استاندارد برای همه است. کودک مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر نباید لبنیات، نوشیدنی های مصنوعی، غذاهای چرب و سایر مواردی که باعث ایجاد گاز می شود مصرف کند. وعده های غذایی باید کوچک باشد و مصرف فیبر باید تشویق شود اما در حد منطقی نگه داشته شود.

3. استفاده از پروبیوتیک ها

گاهی اوقات، سلامت روده به کمی تقویت نیاز دارد تا به عملکرد طبیعی آن کمک کند. این را می توان از طریق پروبیوتیک ها به دست آورد، که به بازگرداندن سطح باکتری های سالم در روده به سطوح طبیعی کمک می کند و در نتیجه به کارآمدتر شدن عملکرد کمک می کند.

4. درمان ها

مبارزه با استرس و اضطراب در کودک برای موثر بودن هر روش درمانی دیگر بسیار ضروری است. درمان شناختی عموماً برای آموزش به کودک انجام می شود تا خودش با مشکل کنار بیاید. در موارد خاص، کودک ممکن است تحت هیپنوتیزم درمانی قرار گیرد تا بدن خود را آرام کند و عضلات روده بزرگ را نیز از استرس رها کند.

راه های پیشگیری از سندرم روده تحریک

از آنجایی که IBS نتیجه شرایط متعددی است که در کنار هم قرار می گیرند، باید در وهله اول از بروز آن شرایط جلوگیری کنید. این می تواند توسط:

 • انجام یوگا
 • مصرف وعده های غذایی در زمان مشخص
 • نوشیدن آب کافی
 • پرهیز از تغییر دمای غذا
 • انتخاب وعده های غذایی کوچک
 • دوری از نوشیدنی های گازدار
 • پرهیز از محصولات لبنی
 • کاهش مصرف غذاهای چرب
 • کاهش مصرف غذاهای سبوس دار
 • حداقل نگه داشتن غذاهای غنی از پلیول

درمان های خانگی IBS در کودکان

مراقبت از IBS در خانه اگر خیلی شدید نباشد امکان پذیر است. اکثر آنها در جهت کاهش تحریک و تسکین کودک شما کار می کنند. نه دقیقاً داروهای خانگی، اینها عمدتاً غذاهایی هستند که می توانید برای مبارزه با علائم IBS در کودکان به کودک خود بدهید:

1. چای بابونه

به کودک خود چای بابونه بدهید زیرا وجود تانن های مختلف در آن می تواند به کاهش دفعات اسهال و معده درد کمک کند و در نتیجه باعث تسکین او شود

2. هویج

از آنجایی که هویج حاوی پکتین است، فیبری که می تواند مشکلات معده را حل کند. از این رو، دادن پوره تهیه شده از هویج آب پز به کودک می تواند به کاهش IBS کمک کند.

3. موز

اگر کودک شما مشکل گاز یا نفخ در معده دارد، موز می تواند کمک کند. یک تکه کوچک موز می تواند به مقابله موثر با اسهال و مشکلات مربوط به گاز کمک کند.

4. آب کلم

آب کلم خام به عنوان یک ملین عمل می کند و یبوست مرتبط با IBS را تسکین می دهد.

5. دانه کتان

دانه های کتان برای تقویت ایمنی شناخته شده اند. دانه های کتان را می توان به صورت آسیاب شده به کودک خود داد. همچنین می توانید دانه های کتان را به آب اضافه کنید و بگذارید 3 تا 4 ساعت بماند. این دانه ها را قبل از خواب به فرزندتان بدهید. این کار حرکات روده را تسهیل می کند.

6. استفاده از دانه های رازیانه

نوشیدن آب جوشانده دانه رازیانه یک درمان موثر برای کاهش التهاب روده و از بین بردن چربی اضافی موجود در دستگاه است.

7. چای زنجبیل

نوشیدن چای زنجبیل یا خوردن زنجبیل با مقداری عسل می تواند مشکلات گاز معده را درمان کند.

8. جو دوسر

جو دوسر سرشار از فیبر است و یبوست را تسکین می دهد. بنابراین، بهتر است جو دوسر را به رژیم غذایی کودک خود اضافه کنید.

9. استفاده از نعناع فلفلی

خوردن آب نبات نعناع فلفلی یا کپسول های مکمل اثر تسکین دهنده ای برای ماهیچه های روده ایجاد می کند.
تبلیغات

10. خوردن ماست

ماست یک پروبیوتیک طبیعی به تامین باکتری‌های خوب کمک می‌کند که باکتری‌های بد روده را از بین می‌برد و از پوشش داخلی در برابر التهاب محافظت می‌کند.

سندروم روده تحریک پذیر می تواند به راحتی بهترین سال های کودک شما را خراب کند و خجالت را در او ایجاد کند. اما با رعایت برخی اقدامات احتیاطی و تجویز داروی IBS، می توانید علت اصلی مشکل را درمان کنید و از سلامت کودک خود مطمئن شوید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *