مقالات کودک

سوء هاضمه در کودکان

سوء هاضمه در کودکان

به عنوان والدین، شما هر کاری ممکن را انجام می دهید تا فرزندتان سالم غذا بخورد. با این حال، با رشد فرزند شما و شروع به رفتن به مدرسه، پیگیری عادات غذایی او برای شما دشوار خواهد شد. گاهی اوقات فرزند شما ممکن است غذاهایی بخورد که با معده اش سازگاری ندارد و در نتیجه دچار ناراحتی معده یا سوء هاضمه شود. این مشکل در بین کودکان رایج است، اما با درمان های خانگی و داروهایی که موجود هستند، می توان آن‌ها را بهبود بخشید. در ادامه، علت و درمان سوء هاضمه در کودکان و موارد دیگری که باید برای اطلاعات بیشتر درباره آن‌ها آگاه باشید، ذکر شده است.

 

سوء هاضمه در کودکان چیست؟

سوء هاضمه که به آن سوء هاضمه نیز می گویند، به عنوان درد یا ناراحتی مداوم یا مکرر در قسمت بالای شکم تعریف می شود. در بیشتر موارد می تواند با نفخ، حالت تهوع، سوزش سر دل و آروغ همراه باشد. سوء هاضمه دلیلی برای نگرانی جدی نیست و می تواند در عرض چند ساعت برطرف شود.

علت سوء هاضمه در کودکان

سوء هاضمه معمولاً زمانی ایجاد می شود که اسید معده پوشش محافظ دستگاه گوارش را می شکند و منجر به التهاب و تحریک قسمت فوقانی شکم می شود. اکثر کودکان التهاب ندارند، اما حساسیت پوشش محافظ به نام مخاط افزایش می یابد.

درک علت سوء هاضمه در کودکان می تواند کلیدی برای ارائه درمان یا درمان مناسب باشد. برخی از علل شایع عبارتند از:

1. داروها

برخی از داروها باعث سوزش سر دل در کودکان می شوند. برخی از داروهای رایج عبارتند از NSAIDS (داروهای ضد درد) و استروئیدها.

2. بیماری رفلاکس معده به مری (GERD)

این وضعیت به دلیل موارد مکرر سوء هاضمه در کودکان رخ می دهد که باعث التهاب و تحریک مری می شود. این وضعیت نیاز به کمک پزشکی دارد.

3. چاقی

چاقی باعث ایجاد فشار اضافی بر روی شکم می شود که می تواند باعث رفلاکس اسید در مری هر بار که کودک شما غذا می خورد.

4. فتق هیاتوس

فتق هیاتوس وضعیتی است که در آن معده به دیافراگم فشار می آورد و مری را مسدود می کند. این می تواند باعث هضم ناکارآمد و متعاقب آن رفلاکس اسید شود.

5. عفونت هلیکوباکتر پیلوری

این نوعی عفونت معده است که به عنوان یک علامت منحصر به فرد، سوء هاضمه منظم دارد. در صورتی که کودک شما به طور منظم دچار سوء هاضمه شدید باشد، بسیار مهم است که برای بررسی عفونت ها با پزشک مشورت کنید.

6. استرس

استرس و اضطراب می تواند باعث عادات غذایی نامنظم و خوابیدن شود. این می تواند منجر به سوء هاضمه در کودک شما شود.

علائم و نشانه ها

اولین علامت سوء هاضمه درد در ناحیه بالای شکم است که بلافاصله بعد از غذا خوردن ایجاد می شود. با این حال، در برخی موارد، ممکن است تاخیر قبل از ظهور علائم وجود داشته باشد. سوء هاضمه معمولا با سوزش سر دل همراه است. در موارد سوء هاضمه شدید، کودک شما ممکن است از درد غیر قابل تحمل شکایت کند.

برخی از علائم رایج سوء هاضمه عبارتند از:

 • نفخ
 • آروغ زدن منظم و عبور باد یا نفخ.
 • رفلاکس اسید که باعث برگشت غذا یا مایعات از معده به دهان می شود
 • حالت تهوع
 • استفراغ
 • الگوهای غذایی ضعیف

رفتار

در حالی که اکثر موارد سوء هاضمه در کودکان نیازی به درمان توسط پزشک ندارد، در صورتی که علائم بیش از چند ساعت باقی بماند، ممکن است مجبور شوید کودک خود را نزد پزشک ببرید.

پزشک با فشار دادن ناحیه اطراف معده برای درک محل درد، تشخیص را انجام می دهد. شما باید تمام جزئیات مربوط به علائم، عادات غذایی کودک خود را به پزشک بگویید و در مورد هر دارویی که کودکتان مصرف می کند به او اطلاعات بدهید.

بر اساس تشخیص، ممکن است دوره‌ای از داروها را تجویز کنند یا آزمایش‌های بیشتری مانند اشعه ایکس یا اسکن شکم را توصیه کنند. اگر پزشک مشکوک به عفونت باشد، ممکن است آزمایش ادرار و مدفوع نیز درخواست شود. در موارد بسیار نادر، ممکن است کودک شما نیاز به آندوسکوپی داشته باشد تا پزشک بتواند نگاه بهتری به دستگاه گوارش داشته باشد.

آنتی اسیدهای خفیف برای درمان سوء هاضمه در کودکان در همان ابتدا تجویز می شود. اگر سوء هاضمه گاه به گاه باشد و دلیل زمینه ای نداشته باشد، از شما خواسته می شود که رژیم غذایی کودک خود را تغییر دهید و از برخی غذاها اجتناب کنید. اگر کودک شما در شب دچار سوء هاضمه منظم است، از شما خواسته می شود دو تا سه ساعت قبل از خواب به او شام بدهید.

سوء هاضمه ناشی از استرس و اضطراب را می توان با مقابله با علت اصلی و اطمینان از فراهم کردن محیطی بدون استرس برای کودک خود پیشگیری کرد.

داروهای سوء هاضمه

در صورتی که علائم سوء هاضمه به خودی خود فروکش نکرد یا درمان های خانگی تاثیری بر آنها نداشت، می توانید به کودک خود مقداری داروی انقباض معده بدهید. دامپریدون می تواند به جلوگیری از رفلاکس اسید کمک کند، زمانی که قبل از هر وعده غذایی به مدت بیش از چهار هفته به کودک داده شود. شما باید 15 تا 30 دقیقه قبل از هر وعده غذایی آن را به کودک خود بدهید. پس از مشورت با پزشک اطفال می توان از آنتی اسیدها مانند لانسوپرازول و اسموپرازول استفاده کرد.

چگونه از سوء هاضمه جلوگیری کنیم

اگر کودک شما سیستم گوارشی حساسی دارد، مهم است که برخی از محدودیت های غذایی را اعمال کنید. فرزندتان را از خوردن هر چیز نامنظمی که مناسب معده او نیست دور نگه دارید. برای پیشگیری از سوء هاضمه در کودکان می توانید نکات زیر را رعایت کنید.

 • از غذاهای خیلی چرب و چرب خودداری کنید.
 • تعداد شکلات ها را محدود کنید.
 • به کودک خود بیاموزید آهسته غذا بخورد و غذای خود را به درستی بجود.
 • اجازه ندهید فرزندتان استرس های غیرضروری را که می تواند بر سلامتی او تأثیر بگذارد، روی هم بگذارد.
 • به او بیاموزید که بعد از غذا زمان بگذارد تا غذای او به خوبی هضم شود. به او اجازه ندهید بلافاصله بعد از غذا شروع به فعالیت بدنی کند. از او بخواهید حداقل یک ساعت قبل از دویدن یا بازی صبر کند.

درمانهای خانگی

موارد خفیف سوء هاضمه رایج در کودکان را می توان با یک درمان خانگی خوب کاهش داد. برخی از بهترین درمان های خانگی برای سوء هاضمه در کودکان عبارتند از:

1. آناناس

آناناس سرشار از اسیدهای قوی است و شناخته شده است که سیستم روده را خنثی و تنظیم می کند و در عین حال به هضم غذا کمک می کند.

2. لیمو

یک لیوان آب لیمو یکی از بهترین درمان های خانگی برای درمان سوء هاضمه است. ایمن است و می تواند در کمتر از 48 ساعت تسکین دهد.

3. گشنیز

آب دو شاخه برگ گشنیز را بگیرید و با شیر گرم مخلوط کنید و کودکتان را صبح ناشتا بنوشید. این گیاه دارویی موثر و سریع برای سوء هاضمه است.

4. برگ نعنا

جویدن برگ نعناع یک درمان عالی برای اکثر مشکلات مربوط به معده است. برگ های نعناع حاوی نعناع است که به انقباض دستگاه گوارش کمک می کند. همچنین به عنوان یک درمان موثر برای عفونت معده و سوزش سر دل شناخته شده است.

5. زنجبیل، لیمو و عسل

ترکیبی از این سه ماده طبیعی می تواند معده تحریک شده و سیستم گوارشی را آرام کند.

6. سرکه سیب

سرکه سیب یک درمان فوق العاده برای اکثر بیماری ها است و سوء هاضمه نیز در این لیست قرار دارد. یک قاشق غذاخوری سرکه سیب و عسل را در یک فنجان آب اضافه کنید و خوب مخلوط کنید. این نوشیدنی را به کودک خود بدهید تا دستگاه گوارش را تسکین دهد.

7. زیره سبز

زیره می تواند ترشح آنزیم ها را از لوزالمعده افزایش داده و به هضم غذا کمک کند. شما باید زیره را تفت داده و پودر کنید. این پودر را در یک لیوان آب مخلوط کنید و به کودک خود بدهید تا بنوشد.

8. میوه ها

میوه هایی مانند سیب، چیکو، گلابی، موز و غیره سرشار از فیبر هستند و داروهای موثری برای تسکین و تحریک سیستم گوارشی و همچنین پیشگیری از سوء هاضمه هستند. بهتر است میوه ها را بخشی از رژیم غذایی روزانه کودک خود قرار دهید.

9. چای گیاهی

انواع مختلفی از چای گیاهی مانند چای نعناع و بابونه وجود دارد که در مورد سوء هاضمه تسکین زیادی می دهد. اگر کودک شما بعد از یک وعده غذایی سنگین احساس ناراحتی یا سوء هاضمه کرد، چای گیاهی می تواند تسکین موثری را ارائه دهد.

10. آمله

آب آملا یا انگور فرنگی هندی نیز می تواند به تسکین معده تحریک شده و کمک به هضم غذا کمک کند زیرا سرشار از فیبر است و شیره های گوارشی را تحریک می کند.

چگونه از فرزند خود در خانه مراقبت کنیم

اگر کودک شما مستعد سوء هاضمه است یا از سوء هاضمه رنج می برد، در اینجا چند مرحله وجود دارد که می توانید برای مراقبت از کودک خود دنبال کنید.

 • لباس‌های تنگ یا محدودکننده مخصوصاً نزدیک شکم به کودک نپوشانید.
 • بدون مشورت با پزشک از دادن داروهای ضدالتهابی مانند ایبوپروفن به کودک خودداری کنید.
 • برای جلوگیری از سوء هاضمه از یک رژیم غذایی مناسب پیروی کنید. مقدار مناسبی از غذاها و میوه های پر فیبر اضافه کنید.
 • هر روز مقدار زیادی آب و مایعات به کودک خود بدهید.
 • محیطی بدون استرس ایجاد کنید تا از استرس بی مورد به فرزندتان جلوگیری کنید.

چه زمانی باید با پزشک مشورت کرد

اگر کودک شما علائم زیر را نشان می دهد، توصیه می شود فورا او را نزد پزشک اطفال ببرید:

 • اگر کودک شما بیش از یک روز اشتها ندارد.
 • متوجه کاهش وزن می شوید
 • اگر کودک شما در بلع غذا مشکل دارد
 • اگر متوجه شدید که کودکتان مرتب استفراغ می کند
 • اگر خون در مدفوع یا استفراغ کودک مشاهده کردید
 • اگر کودک شما بدون دلیل عرق می کند
 • اگر کودک شما کم خونی یا کمبود آهن دارد
 • اگر کودک شما سابقه مشکلات معده مانند زخم و عفونت دارد

سوء هاضمه در بسیاری از کودکان و بزرگسالان نیز شایع است. با این حال، باید مراقب باشید تا وضعیت را از نزدیک ردیابی و نظارت کنید و در صورت مشکوک شدن به چیزی غیرعادی، به دنبال کمک پزشکی باشید.

مطالب مرتبط:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *