مقالات کودک

مدیتیشن برای کودکان چقدر مفید است؟

مدیتیشن برای کودکان

مدیتیشن پادزهر طبیعی برای استرس و بار حسی است که کودکان ممکن است به طور روزانه در مدرسه و خانه تجربه کنند. مدیتیشن می تواند به آنها کمک کند تا تمرکز کنند و احساسات خود را تنظیم کنند و دامنه توجه خود را بهبود بخشند. به طور کلی، مدیتیشن باعث ایجاد حس مرکز می شود، به تعادل احساسات کمک می کند و انعطاف پذیری را ایجاد می کند.

 

چگونه کودک شما می تواند مدیتیشن را شروع کند؟

کودکان تمایل به ارتباط معنوی بالایی دارند و منیت ندارند. با تمرین، وقتی به آنها آموزش داده می شود که چگونه این کار را انجام دهند، می توانند به راحتی به درون خود متصل شوند. می توانید از خانه شروع کنید یا با ثبت نام فرزندتان در نزدیکترین مرکزی که مدیتیشن را برای کودکان آموزش می دهد. برنامه‌های مدرسه‌ای که مدیتیشن را ارائه می‌کنند نیز یک راه عالی برای شروع کودک شما هستند.

انواع مدیتیشن

تعدادی از تکنیک ها را می توان برای آرام کردن ذهن در حالت مراقبه استفاده کرد. انواع مدیتیشن که در زیر توضیح داده شده است می تواند به کودکان در مدیتیشن روزانه کمک کند.

1. مدیتیشن هدایت شده

مدیتیشن هدایت شده روشی است که یک جزء بصری را به تمرینات تنفسی می آورد که ذهن کودکان را از سرگردانی در حین مدیتیشن باز می دارد و آن را متمرکز نگه می دارد.

2. بالون

این تکنیک شامل آموزش به کودکان است که شکم خود را مانند یک بادکنک تجسم کنند. هر بار که دم می کنند تصور می کنند که شکمشان مانند یک بادکنک منبسط می شود و هنگام بازدم، هوا را در حال رها شدن از بالون تصور می کنند. ممکن است نشان دادن این موضوع برای بچه‌هایی که خیلی جوان هستند سخت‌تر باشد، زیرا دوست ندارند برای مدت طولانی بی‌حرکت بنشینند. سعی کنید یک حرکت اضافی به تمرین اضافه کنید، مانند کشش بازوها در جلو یا بالای سر در حالی که آنها دم می کنند تا نشان دهنده انبساط بادکنک خیالی آنها باشد.

3. از رهبر پیروی کنید

اگر فرزند شما برادر بزرگتر یا بهترین جوانه ای دارد که به او به عنوان یک شخصیت رهبر نگاه می کند، می توان از این روش برای مدیتیشن استفاده کرد. نفس رهبر است و ذهن فرزند شما پیرو است و ذهن رهبر را به جایی که او هدایت می کند دنبال می کند. نفس را در حین حرکت به داخل و خارج دنبال کنید و در پایان هر بازدم تعداد تنفس را بشمارید. اگر کودک معمولاً رهبر است، می‌تواند خود را نفس و بهترین جوانه، ذهنشان تصور کند.

4. تمرین‌های آرام‌سازی هدایت‌شده

این یک تکنیک عالی است که می تواند توسط افراد در هر سنی که استرس دارند یا نمی توانند بخوابند استفاده کنند. این شامل انقباض و آرام کردن سیستماتیک بخش‌های بدن در حین تنفس آهسته و عمیق و هماهنگ با بدن است. به عنوان مثال، راحت دراز بکشید و در حین استراحت، چند نفس پاکسازی عمیق بکشید. توجه را روی یکی از پاها متمرکز کنید و به مدت دو نفس عمیق آن را محکم فشار دهید. فوراً پا را شل کنید و با بازدم آهسته تنش را احساس کنید. همین کار را با پای دیگر تکرار کنید و این روند را ادامه دهید و بدن را در نقاطی مانند ساق پا، زانو، ران، باسن و غیره به سمت بالا حرکت دهید.

5. مدیتیشن کلاس درس

مدیتیشن قبل از کلاسی مانند ریاضیات می تواند به دانش آموزان کمک کند تا بهتر یاد بگیرند و نمرات بالاتری کسب کنند. درست قبل از شروع کلاس، دانش‌آموزان مجبور می‌شوند در وضعیتی آرام در صندلی‌های خود بنشینند و دست‌هایشان را روی میز، پاها را روی زمین و پشت‌شان صاف باشد. در حالی که به آواز گوش می دهند یا خودشان آن را زمزمه می کنند، چشم ها آرام و بسته هستند.

تکنیک های مدیتیشن برای کودکان

کودکان در گروه‌های سنی مختلف به شیوه‌های متفاوتی یاد می‌گیرند و قرار دادن آنها در یک مکان ثابت برای مدت طولانی تقریبا غیرممکن است. افزودن حرکات فیزیکی و تجسم های ذهنی به همراه تکنیک های تنفسی راهی موثر برای وادار کردن آنها به مدیتیشن است.

کودکان 3 تا 7 ساله

برای کودکان در این گروه سنی، نفس نیلوفر آبی را امتحان کنید که به نفس و احساسات مرتبط است. جلسه را با فعالیت‌های سرگرم‌کننده شروع کنید که شامل آهنگ‌ها یا بحث‌هایی می‌شود که باعث می‌شود توجه آنها بر روی یک گل نیلوفر تخیلی متمرکز شود. به کودکان آموزش داده می شود که با لمس انگشتان شست و صورتی خود به یکدیگر، نیلوفر آبی را بسازند تا نیلوفر آبی ایجاد کنند. سپس از آنها خواسته می شود که نفس عمیقی بکشند و عطر گل و احساسی که پس از استشمام آن دارند را تصور کنند. جلسه می تواند با سؤالاتی در مورد اینکه آنها در آن لحظه چه احساسی داشتند، روزشان چگونه بود و چه احساساتی را پشت سر گذاشتند ادامه یابد.

کودکان 8 سال به بالا

تکنیک های تنفس مراقبه را می توان بعد از این سن به کودکان آموزش داد. هنگامی که آنها بر نفس بالون مسلط شدند، می توانند با Bear Breath پیشرفته تر آشنا شوند. این تکنیک تنفس شگفت انگیز استرس و اضطراب را از بین می برد و می تواند در هر زمانی از روز انجام شود تا احساس آرامش و تمرکز داشته باشید. این تکنیک شامل تنفس از طریق بینی برای 4 شمارش، نگه داشتن نفس برای 4 شمارش و رها کردن آن برای 4 شمارش از طریق بینی است.

فواید مدیتیشن برای کودکان

صدها مطالعه در مورد مدیتیشن که در طول سال ها انجام شده است مزایای سلامتی مثبتی مانند بهبود هوش هیجانی، عملکرد مغز، رشد روانی و غیره را نشان می دهد. برای درک عمیق تر، مزایای آن را می توان در سطوح زیر درک کرد:

1. فواید روانی

مراقبه و توجه متمرکز به کودکان کمک می کند تا ذهن خود را بهتر کشف کنند و ایده های جدیدی ارائه دهند. حافظه آنها نیز بهبود یافته است که منجر به عملکرد و نمرات بهتر در مدرسه می شود. همچنین اضطراب و نیاز آنها به سرگرمی مداوم را کاهش می دهد. این به آنها اجازه می دهد تا سرعت خود را کاهش داده و تجزیه و تحلیل کنند، که از تمایلات اعتیاد آور جلوگیری می کند.

2. مزایای عاطفی

مدیتیشن به ایجاد احساسات مثبت بیشتر و کنترل بهتر بر احساسات منفی کمک می کند. کودکان با نگرش مثبت به زندگی یاد می گیرند که از محیط اطراف و آنچه که دارند قدردانی کنند. آنها همچنین نسبت به دیگران مهربان تر و مهربان تر می شوند و توانایی بیشتری برای عشق ورزیدن ایجاد می کنند. هوش هیجانی بالاتر آنها منجر به اعتماد به نفس و شادی بیشتر می شود. برای اطلاعات بیشتر میتوانید مقاله ی روش های تقویت هوش هیجانی در کودکان را حتما بخوانید.

3. فواید فیزیکی

اثرات آرامش بخش مدیتیشن به کودکان کمک می کند تا خوب بخوابند. نتایج: تمرکز خوب، سیستم ایمنی قوی تر و عملکرد سالم بدن.

نکات مهم هنگام آموزش مدیتیشن به کودکان

1. با نفس شروع کنید

ذهن نفس را دنبال می کند. بدون تنفس مناسب هیچ مراقبه ای وجود ندارد. بنابراین، ایجاد یک پایه قوی برای تکنیک های تنفس ضروری است. از آنجایی که بیشتر روش های مدیتیشن با نفس به عنوان یک لنگر شروع می شود، کودکانی که در تکنیک های تنفس مهارت دارند می توانند به خوبی مراقبه کنند.

2. آموزش رها کردن

همه بچه ها نمی توانند دستورالعمل ها را به طور کامل دنبال کنند. آنها همیشه آنطور که ما انتظار داریم پاسخ نمی دهند. بنابراین، تکنیک مدیتیشن را کمی بسازید تا با شخصیت آنها مطابقت داشته باشد. به عنوان مثال، برخی از کودکان ممکن است نخواهند چشمان خود را ببندند و به جای اینکه آنها را مجبور به انجام این کار کنید، می توانید به آنها چیزی بدهید که در حالت مدیتیشن خود نشسته به آن نگاه کنند. در نهایت، مدیتیشن یک سفر شخصی است.

3. از تخیل به خوبی استفاده کنید

دادن چیزی صلح‌آمیز، ایمن و آرام به آن‌ها برای تصور کردن، یک تمرین مدیتیشن هدایت‌شده خوب است. کودکان در تخیل سازنده طبیعی هستند و چیزهای سرگرم کننده ای که می توانند در یک جلسه مراقبه بیاورند پایانی ندارد.

4. صبور باشید

کودکان در ابتدا ناآرام خواهند بود. مدتی طول می کشد تا آنها یاد بگیرند که در یک جلسه مراقبه آرام بگیرند. رها کنید و اجازه دهید انرژی های آنها تعادل خود را پیدا کنند. رویکردهای زیادی برای تمرکز حواس و مدیتیشن وجود دارد، بنابراین به هیچ کدام وابسته نشوید.

5. همانطور که موعظه می کنید تمرین کنید

همانطور که به فرزندان خود آموزش می دهید با آنها مراقبه کنید. اگر یک خیابان دو طرفه باشد بهتر عمل می کند و آن را به یک تجربه ارزشمند تبدیل می کند.

مدیتیشن، زمانی که در سنین پایین آموزش داده شود، می تواند به کودکان کمک کند تا با استرس مقابله کنند، احساسات خود را مدیریت کنند و رشد کنند تا زندگی سالم تری داشته باشند. کوچولوی خود را با تکنیک های ساده مدیتیشن آشنا کنید، کوهی از تغییر را در رویکرد او نسبت به زندگی خواهید دید.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *