مقالات کودک

بیماری مننگوکوک در کودکان و پیشگیری از آن

مننگوکوک در کودکان

کودکانی که برای تحصیلات بین‌المللی برنامه‌ریزی می‌کنند، با فرآیند تایید ویزا، درخواست‌ها و اقامت آغاز می‌شوند. اما هر کشوری قوانین خاص خود را در مورد مجوز پزشکی دارد. حتی اگر به دلایل آموزشی نباشد، کودکانی که به خارج از کشور سفر می کنند نیز نیاز به ایمن سازی دارند. تغییر درجه حرارت، آب و هوا، غذا و آب مصرفی آنها را در معرض عوامل بیماری زا قرار می دهد که با واکسن قابل پیشگیری هستند مانند: بیماری مننگوکوک، هپاتیت A، آنفولانزا، تیفوئید و …

برای واکسیناسیون های لازم زیرا رفع همه نگرانی های بهداشتی و رعایت ایمن سازی مورد نیاز در برنامه ریزی برای یک سفر موفق به خارج از کشور بسیار مهم است. در زیر لیستی از سوالاتی وجود دارد که ممکن است هر گونه تردیدی را در مورد ایمنی در بین کودکانی که در معرض سفر قرار دارند روشن کند.

چرا سفر بخش مهمی از رشد کودک است؟

سفر یکی از جنبه های تربیت کودک است. نه اجباری بلکه ارزشمند سفر کودک را در معرض یک سرزمین بیگانه، فرهنگ آن، زبان های جدید و سناریوهای جدید قرار می دهد. وقتی فردی برای تحصیل به خارج از کشور می رود، نه تنها دوره ای را که در آن ثبت نام کرده است، یاد می گیرد، بلکه با یادگیری در مورد مدارا، استقلال و پذیرش تنوع، تجربیات واقعی زندگی را نیز به دست می آورد. سفر برای اوقات فراغت نیز آموزشی است و از بسیاری جهات به شکل گیری شخصیت افراد کمک می کند.

کودکان به چه بیماری هایی در سفر ممکن است مبتلا شوند؟

با قلمروهای جدید ممکن است انواع جدیدی از عفونت ها به وجود بیایند که بدن کودکان در گذشته به دلیل تغییرات آب و هوا، مصرف غذا و آب یا عدم رعایت بهداشت در معرض آنها قرار نگرفته است. برخی از واکنش‌ها به مکان‌های جدید می‌تواند به شکل اسهال مداوم، مننژیت، بثورات پوستی، آنفولانزای فصلی، عفونت‌های تنفسی، عفونت‌های انگلی، تب و سرفه برخی از بیماری‌های رایج مرتبط با سفر هستند.

از بین همه بیماری ها، بیماری مننگوکوک در کودکان ممکن است عوارض شدید تهدید کننده زندگی داشته باشد و در صورت عدم مداخله به موقع ممکن است کشنده باشد. می توان با واکسیناسیون همراه با حفظ سایر اقدامات پیشگیرانه مانند اقدامات بهداشتی خوب از آن جلوگیری کرد.

بیماری مننگوکوک چیست؟

بیماری مننژیت (Meningitis) التهاب مننژهای پوشاننده مغز و نخاع توسط باکتری نایسریا مننژیتیدیس است. انتقال باکتری از طریق تماس فرد به فرد از طریق سرفه، عطسه یا ترشحات گلو است.

هنگامی که باکتری وارد جریان خون فرد می شود، به سیستم عصبی مرکزی (CNS) منتقل می شود. در CNS، باکتری ها به سرعت تکثیر می شوند، مایع مغزی نخاعی را آلوده می کنند و باعث التهاب مننژ می شوند.

این بیماری می تواند عوارض طولانی مدتی مانند کاهش شنوایی، کاهش بینایی، ذات الریه، ناتوانی های شناختی و سپسیس داشته باشد.

چرا واکسن مننژیت برای کودکان مهم است؟

در موارد اخیر، بروز مننژیت در میان بزرگسالان جوان، از جمله دانشجویانی که برای تحصیل به خارج از کشور سفر می‌کنند و در نتیجه در مراکز اقامتی مدارس، پردیس‌های دانشگاهی و خوابگاه‌ها و اردوگاه‌های نظامی زندگی می‌کنند، بیش از سایر گروه‌های مردمی افزایش یافته است. این به این دلیل است که دانش‌آموزان در فضاهای محدود با هم زندگی می‌کنند و چیزهایی را به اشتراک می‌گذارند که انتقال باکتری‌ها و ویروس‌ها را آسان می‌کند. برای اطلاعات بیشتر به مقاله ی واکسن مننژیت در کودکان، سری بزنید.

واکسیناسیون، همراه با اقدامات بهداشتی خوب، ممکن است به جلوگیری از گسترش پاتوژن های ایجاد کننده بیماری مننگوکوک در کودکان کمک کند و به آنها کمک می کند تا به طور مداوم بر روی مطالعات خود تمرکز کنند.

آکادمی اطفال هند (IAP) استفاده از واکسن های مزدوج مننگوکوک (MCVs) را برای کودکانی که قصد تحصیل در خارج از کشور را دارند توصیه می کند.

برخی از کالج ها در ایالات متحده نیز به واکسیناسیون MenB به همراه MenACWY نیاز دارند. از این رو، بهتر است قبل از برنامه ریزی برای واکسیناسیون، با مقامات دانشگاه در مورد الزامات واکسیناسیون مشورت کنید.

در هند، کارشناسان بهداشت استفاده از واکسن مننگوکوک را به مدت 9 ماه به عنوان برنامه دو دوز و بالای 2 سال به عنوان واکسن تک دوز توصیه می کنند. لطفا برای دانستن بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

هنگام برنامه ریزی برای سفر کودک شما چه زمانی و کجا می تواند واکسن مننگوکوک را دریافت کند؟

واکسیناسیون بیماری مننگوکوک در کلینیک ها و بیمارستان های مراقبت های بهداشتی در سراسر هند در دسترس است. برای اطلاع بیشتر در مورد برنامه واکسیناسیون و بیماری مننگوکوک، لطفا با پزشک خود مشورت کنید.

چه کسانی ممکن است نتوانند واکسن مننگوکوک را دریافت کنند؟

افرادی که باید از تزریق واکسن مننژیت اجتناب کنند عبارتند از:

  • افرادی که سابقه قبلی واکنش آلرژیک شدید به واکسیناسیون مننژیت یا هر یک از اجزای آن را داشته اند.
  • کسانی که مریض متوسط یا شدید هستند. اما سرماخوردگی خفیف برای واکسیناسیون مناسب است.
  • زنان باردار یا شیرده و کسانی که سندرم گیلن باره دارند باید ابتدا با پزشک خود مشورت کنند.

آیا واکسن مننگوکوک عوارض جانبی دارد؟

افرادی که واکسن مننگوکوک دریافت می کنند ممکن است عوارض جانبی موقت و خفیفی مانند قرمزی یا درد در محل تزریق را تجربه کنند که معمولاً خود به خود از بین می روند. تنها چند درصد از مردم عوارض جانبی دیگری مانند تب و سردرد را تجربه می کنند.

چه زمانی با پزشک مشورت کنیم؟

مننژیت کشنده است. اگر هر یک از علائم زیر را در یکی از اعضای خانواده خود مشاهده کردید یا مشاهده کردید، فوراً به دنبال کمک پزشکی باشید:

  • تب
  • گیجی
  • گرفتگی گردن
  • سردرد شدید
  • استفراغ

بیماری ها و عفونت ها مانعی برای بهره وری و رقابت کودکان هستند. واکسیناسیون، همراه با سایر اقدامات پیشگیرانه، آینده کودکان را برای زندگی سالم تضمین می کند. لطفا برای اطلاعات بیشتر با پزشک خود مشورت کنید.

مطالب مرتبط:

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *