مقالات کودک

واکسن مننژیت در کودکان

واکسیناسیون مننژیت در کودکان

در دوران نوزادی، کودکی، نوجوانی و جوانی، کودکان در برابر چندین عفونت آسیب پذیر هستند. یکی از این بیماری ها که ممکن است در دوران کودکی جدی باشد مننژیت است. اما زندگی در ترس یک گزینه نیست. به لطف در دسترس بودن واکسن مننژیت، کودکان و والدین می توانند احساس امنیت کنند، بیشتر روی شغل خود تمرکز کنند و از زندگی خود بدون نگرانی لذت ببرند.
ایکس

در اینجا به طور خلاصه در مورد مننژیت، علل آن و یکی از بهترین راه های ممکن برای پیشگیری از آن در کودکان صحبت خواهیم کرد.

 

مننژیت چیست؟

این التهاب مننژها است – بافت هایی که مغز و نخاع را پوشانده اند. مننژیت می تواند افراد را در هر سنی تحت تاثیر قرار دهد. با این حال، افراد دارای نقص ایمنی در معرض بالاترین خطر ابتلا به این بیماری و ایجاد عوارض جدی هستند.

مننژیت چگونه بر کودکان تأثیر می گذارد؟

مننژیت در اثر عفونت های باکتریایی، قارچی و ویروسی ایجاد می شود. مننژیت باکتریایی می تواند زمانی که کودکان در تماس نزدیک با فرد ناقل عفونت قرار می گیرند، قطرات تنفسی آلوده در هوا را استنشاق می کنند یا سطوح آلوده را لمس می کنند و سپس بینی، دهان یا چشم های خود را لمس می کنند، تاثیر می گذارد. این بیماری در کودکان عوارض طولانی مدتی مانند تشنج، ناتوانی شنوایی، آسیب مغزی و حتی مرگ دارد. مننژیت ویروسی می تواند از طریق تماس شخصی گسترش یابد، در حالی که مننژیت قارچی می تواند با استنشاق اسپورهای قارچی آلوده توسط کودکان گسترش یابد.

انواع مننژیت چیست؟

مننژیت به طور کلی به سه نوع طبقه بندی می شود:

1- مننژیت باکتریایی

به طور ناگهانی ایجاد می شود و تهدید کننده زندگی است. اغلب توسط باکتری هایی مانند استرپتوکوک پنومونیه، هموفیلوس آنفلوآنزا نوع B و نایسریا مننژیتیدیس ایجاد می شود. باکتری مسئول ایجاد این عفونت می تواند از طریق تماس فرد به فرد و قطرات تنفسی موجود در هوا پخش شود.

2- مننژیت ویروسی

شدت آن کمتر از مننژیت باکتریایی یا قارچی است. اکثر افرادی که از این بیماری ویروسی رنج می برند، طی 7 تا 10 روز بدون عوارض جدی بهبود می یابند. ویروس های رایجی که باعث عفونت خفیف می شوند عبارتند از: آنفولانزا، انتروویروس های غیر فلج اطفال و سرخک و اوریون.

3- مننژیت قارچی

نادر و مزمن است که توسط قارچ موجود در محیط ایجاد می شود. نوزادان نارس در معرض خطر بالایی برای ابتلا به قارچ کاندیدا هستند که می تواند به مغز رفته و باعث مننژیت شود.

از هر سه نوع، موارد مننژیت باکتریایی تا 80 درصد است و کشنده ترین و شایع ترین بیماری است و با واکسیناسیون در برابر عوامل بیماری زا که باعث ایجاد آن می شوند، قابل پیشگیری است.

انواع مننژیت باکتریایی چیست؟

از 80 درصد موارد مننژیت باکتریایی، دو باکتری اصلی که باعث مننژیت می شوند، استرپتوکوک پنومونیه و هموفیلوس آنفولانزا هستند که طبق برنامه ایمن سازی معمول در هند با واکسیناسیون قابل پیشگیری هستند.

سومین علت شایع بیماری مننگوکوک ناشی از نایسریا مننژیتیدیس است، این بیماری کشنده است و در صورت ابتلا نیاز به درمان فوری دارد. با واکسیناسیون قابل پیشگیری است.

اجازه دهید در زیر به این موضوع بپردازیم:

نایسریا مننژیتیدیس – مننژیت ناشی از N. meningitidis مننژیت مننگوکوکی نیز نامیده می شود و میزان مرگ و میر بالایی دارد. معمولاً کودکان و بزرگسالان جوان را تحت تأثیر قرار می دهد. مننژیت مننگوکوکی سرعت شروع سریعی دارد و بازماندگان ممکن است با عوارض عصبی طولانی مدت مواجه شوند. میزان مرگ و میر ناشی از مننژیت مننگوکوکی در صورت عدم درمان به 50 درصد می رسد. این بیماری در مناطق شلوغ سریعتر منتقل می شود.

استرپتوکوک پنومونیه – شایع ترین نوع مننژیت باکتریایی مشاهده شده، و حدود 80٪ موارد را تشکیل می دهد.

هموفیلوس آنفولانزا (Hib) – مننژیت ناشی از Hib در کودکان خردسال مشاهده می شود و حدود 14٪ موارد را تشکیل می دهد. اپیزودهای مننژیت در 12-6 ماه تولد به اوج بروز می رسد.

علائم مننژیت باکتریایی چیست؟

برخی از علائم شایع مننژیت باکتریایی عبارتند از:

 • تب
 • بی حالی
 • سفتی گردن
 • سردرد و استفراغ شدید
 • گیجی

چه نوع واکسیناسیون مننژیت برای کودکان موجود است؟ برنامه آنها چیست؟

در زیر انواع واکسیناسیون ها و برنامه های مربوط به آنها برای پیشگیری از مننژیت باکتریایی در کودکان به گفته متخصصان بهداشت فهرست شده است:

واکسیناسیون مزدوج مننگوکوک (MenACWY): استفاده از واکسیناسیون مننگوکوک برای گروه پرخطر کودکان، دانش آموزان جوانی که برای بازدید یا اهداف تحصیلی به خارج از کشور سفر می کنند و مسافرانی که به مناطق حج و جنوب صحرای آفریقا سفر می کنند توصیه می شود. این واکسن از مننژیت ناشی از نایسریا مننژیتیدیس محافظت می کند. کودکان 9 ماهه تا 2 ساله می توانند دو دوز را به فاصله سه ماه مصرف کنند، در حالی که کودکان بالای 2 سال باید یک دوز مصرف کنند.

واکسیناسیون هموفیلوس آنفولانزا نوع b (Hib: این واکسیناسیون در برابر باکتری هموفیلوس آنفلوانزا نوع b (Hib) که باعث مننژیت باکتریایی در کودکان خردسال می شود، محافظت می کند. واکسن Hib یک برنامه 4 دوز است که باید در زمان تولد و سپس 6 هفته، 10 هفته و 14 هفته از هم مصرف شود.

لطفا برای اطلاعات بیشتر با پزشک اطفال خود مشورت کنید.

آیا واکسیناسیون مننژیت برای کودکان بی خطر است؟ آیا عوارض جانبی دارد؟

واکسن مننژیت بی خطر است و به طور کلی به خوبی قابل تحمل است. ممکن است با مشاهده عفونت باعث سردرد خفیف، قرمزی، تورم و تب خفیف شود که معمولاً در سایر واکسن‌ها نیز مشاهده می‌شود. در صورت مشاهده هرگونه واکنش شدید دیگر پس از واکسیناسیون، لطفاً برای همین موضوع با پزشک خود مشورت کنید.

چه کسانی باید واکسن مننژیت را دریافت کنند؟

کارشناسان بهداشت واکسیناسیون اجباری را برای جلوگیری از مننژیت ناشی از استافیلوکوکوس پنومونی توصیه می کنند و H. آنفلوانزا به همه نوزادان داده می شود. واکسیناسیون علیه N. meningitidis نیز در دسترس است. لطفا برای اطلاعات بیشتر با پزشک اطفال خود مشورت کنید.

با توجه به مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، گروه خاصی از کودکان متعلق به یک گروه پرخطر می توانند واکسن مننژیت را بر اساس مشورت با پزشک اطفال خود انجام دهند، اگر:

 • یک بیماری نادر سیستم ایمنی داشته باشید
 • در منطقه ای زندگی کنید که شیوع مننژیت را ثبت کرده است
 • به کشوری سفر می کنید که مننژیت در آن شایع است
 • داروهایی مصرف می کنند که سیستم ایمنی بدن آنها را تضعیف می کند
 • طحال آسیب دیده یا طحال آنها برداشته شده است
 • آیا کودکان خردسال در محوطه دانشگاه و پایگاه های نظامی زندگی می کنند.

ما به عنوان والدین، تمام تلاش خود را می کنیم تا از رویای زندگی بهتر فرزندمان حمایت کنیم. واکسینه شدن به موقع آنها یکی از موارد مهم برای تضمین آینده سالم آنهاست. متخصصان پزشکی واکسیناسیون را به عنوان یکی از بهترین راه ها برای پیشگیری از مننژیت و جلوگیری از بیماری ها پیشنهاد می کنند. برای آشنایی بیشتر با مننژیت اینجا را کلیک کنید.

اگر شک دارید، لطفا با پزشک خود مشورت کنید.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *