مقالات کودک

نکات مهم برای توسعه مهارت تصمیم گیری در کودکان

مهارت تصمیم گیری در کودکان

مهارت های تصمیم گیری خوب، اگر در سن مناسب به دست بیاید، می تواند به موفقیت کودکان در زندگی کمک کند. انتقال از کودکی به بزرگسالی با مهارت های تصمیم گیری خوب آسان و آسان می شود. این مهارت به کودکان این امکان را می دهد که راه حل هایی برای تعارضات بیابند و در این فرآیند، درس های ارزشمند زندگی را به تصویر می کشند. تفکر منطقی و حل مسئله از توانایی تصمیم گیری پشتیبانی می کند.

تصمیم گیری چیست؟

یکی از مهارت‌های کلیدی که کودکان باید آن را پرورش دهند، مهارت‌های تصمیم‌گیری است. تصمیم گیری عبارت است از اقدام یا فرآیند رسیدن به نتیجه ای مبنی بر پذیرش یک گزینه مهم با سنجیدن سایر احتمالات جایگزین. تصمیمات اتخاذ شده توسط کودکان بر سلامت روان و رفاه آنها تأثیر می گذارد. روابط و موفقیت آنها تا حد زیادی به تصمیم گیری بستگی دارد. به کودکان کمک می کند تا مسئولیت پذیر و مستقل شوند. همچنین به کودکان کمک می کند تا رفتارهای تکانشی را کنترل کنند.

مهارت های تصمیم گیری کودک چگونه رشد می کند؟

این واقعیت که بتوانیم تشخیص دهیم چه زمانی تصمیم گرفته می‌شود، اولین قدم به سوی توسعه مهارت‌های تصمیم‌گیری است. کودکان با مشاهده والدین و همسالان خود، شنیدن چنین بحث هایی که در آن ارزش ها دخیل هستند، و فرصتی برای تصمیم گیری و تجربه عواقب آن، یاد می گیرند. در ابتدا، کودکان گاهی اوقات تصمیمات اشتباهی می گیرند، اما از اشتباهات خود درس می گیرند و سعی می کنند در آینده تصمیمات بهتری بگیرند. این مهارت زمانی بیشتر توسعه می یابد که آنها به وضوح دلایل تصمیم خود را همراه با تجربه و بلوغ درک کنند.

اهمیت تصمیم گیری برای کودکان

مزایای مشارکت دادن کودکان در تصمیم گیری بسیار زیاد است. بیشترین میزان رضایت و رضایت از تصمیمی است که به درستی گرفته شده است. تصمیم گیری اشتباه بخش مهمی از سفر آنها به سوی بلوغ است. اگر کودکان در مورد فرآیند تصمیم گیری آموزش ببینند، تجربه کسب خواهند کرد. کودکان را در معرض تصمیم گیری صحیح قرار دهید. تسلط بر این هنر سال های زیادی طول می کشد، زیرا این یک فرآیند پیچیده است و نیاز به تفکر دقیق دارد. باید به کودکان تکالیفی داده شود و باید انتظار داشت که مشارکت معناداری داشته باشند و رفتار مسئولانه از خود نشان دهند. تصمیم گیری آنها را به نوع بزرگسالی که تبدیل خواهند شد و مسیرهای زندگی که بعدا انتخاب خواهند کرد شکل می دهد.

نکاتی برای کمک به کودکان در توسعه مهارت های تصمیم گیری خوب

شکی نیست که آموزش تصمیم گیری به کودکان دشوار است، اما مطمئناً می توان با استفاده از تکنیک های صحیح آن را آموزش داد. مشارکت دادن کودکان در تصمیم گیری ایده بسیار خوبی است، زیرا آنها اعتماد به نفس خود را در فرآیند تصمیم گیری خانواده ایجاد می کنند. در زیر ده روش ساده برای آموزش تصمیم گیری صحیح پس از قضاوت در مورد موقعیت و گزینه های موجود به کودکان ارائه شده است.

1. کودکان را در “دنیای واقعی” قرار دهید.

دوز مفید واقعیت بهترین معلم برای آموزش است. اگر می‌خواهید به فرزندتان بفهمانید که عواقب یک عمل خاص بد است، باید با نشان دادن مثال‌های زنده به جای شلاق زدن یا زمین‌گیر کردن کودک، او را در معرض عواقب سخت قرار دهید. تنبیه فقط باعث بی انگیزگی کودک می شود.

2. به کودکان اجازه دهید اشتباه کنند.

به عنوان والدین، شما باید به فرزندتان اجازه دهید که اشتباه کند نه اینکه او را در برابر خطرات احتمالی محافظت کند. وقتی بچه‌ها از اشتباهات خود درس سختی می‌گیرند، بینش خوبی برای آنها فراهم می‌کند. آنها از تجربیات خود درس می گیرند و به یاد می آورند که دیگر آنها را تکرار نکنند.

3. علایق فرزندتان را بشناسید.

شما باید به فرزندتان انگیزه دهید و به او کمک کنید تا علایقش را پیدا کند. با مثال زدن از افراد موفق، او متوجه خواهد شد که سخت کوشی و فداکاری کلید موفقیت است و چنین ویژگی هایی به خوبی به تصمیم گیری کمک می کند. تصمیم او برای تقلید از رهبران بزرگ خود یک تصمیم فوق العاده است.

4. به فرزندان خود بیاموزید که خودشان را بشناسند.

باید به کودکان آموزش داد که نقاط قوت و ضعف خود را تشخیص دهند تا بتوانند تصمیمات بهتری در زندگی خود در مورد آنها اتخاذ کنند. باید به کودکان فرصت های زیادی داده شود، اما آنها همچنین باید بتوانند درک کنند که در همه آنها برتری نخواهند داشت. یادگیری پذیرش شکست و شکست‌ها و تصمیم‌گیری‌های پس از آن برای کودکان ضروری است.

5. با فرزندان خود در ارتباط باشید.

فرزندتان را تشویق کنید تا بخشی از سازمان های اجتماعی باشد که به او مهارت های زندگی را آموزش می دهد. آنها را در معرض فشار مثبت همسالان قرار می دهد و مشارکت شما در زندگی فرزندتان به شما کمک می کند فرزندتان را بهتر درک کنید. تربیت کودک در زمینه مورد علاقه اش، آینده او را رقم خواهد زد.

6. با فرزندتان صحبت کنید.

اگرچه دستیابی به آن کمی دشوار است، اما ارتباط باز برای والدین بسیار مهم است. اگر با فرزندتان ارتباط برقرار کنید و بحث های واقعی غیرقانونی انجام دهید، مطمئناً بینش ارزشمندی خواهید داشت. این به شما امکان می دهد تا تصمیمات فرزندتان را پیش بینی کنید و مطابق آن به او هشدار دهید.

7. انباشته در ستایش.

والدین، به عنوان یک قاعده، نباید فقط بر روی آنچه کودک باید روی آن کار کند تمرکز کنند. وقتی بچه‌ها کارهای بزرگ انجام می‌دهند، تمجید کردن، به تقویت میل آنها برای برتری کمک می‌کند و آن‌ها تصمیم‌هایی می‌گیرند که نتایج بهتری به همراه خواهد داشت.

8. به فرزند خود بیاموزید که با پول به درستی رفتار کند.

بسیار به درستی گفته شده است که یکی از بزرگترین هدایایی که می توانید به فرزند خود بدهید مدیریت مسئولانه پول است. مطمئناً در زندگی او ادامه خواهد داشت.

9. رهبری با مثال.

به راستی گفته شده است که بهترین درس ها در زندگی گرفته می شود، نه آموزش. اگر والدین باور داشته باشند که با بیان تجربیات خود، خود را فروتن کنند، کودکان احساس نزدیکی به آنها خواهند کرد. آنها از ارتکاب مجدد همان خطاها اجتناب خواهند کرد.

10. دوستانی که نگه می دارند را بررسی کنید.

دنیای کودکان حول محور دنیای تعاملات اجتماعی و حلقه دوستان کودک شما می چرخد. افکار و اعمال آنها بسیار تحت تأثیر همسالان خود است. بررسی دوستانی که آنها دارند به شما این امکان را می دهد که آینده فرزندتان را تا حدودی پیش بینی کنید.

فعالیت هایی برای تشویق تصمیم گیری در کودکان

کودکان هر روز تصمیمات بی اهمیتی می گیرند که تاثیر زیادی دارد. تصمیمات آنها بر اساس ترجیحات شخصی است که می تواند ایمنی و سبک زندگی آنها را تحت تأثیر قرار دهد. فعالیت های سرگرم کننده می تواند یک فرآیند استرس زا را به یک سرگرمی لذت بخش تبدیل کند. برخی از فعالیت های تصمیم گیری جالب برای کودکان در زیر آورده شده است:

1. بحث کتاب

کتابخوانی سرگرمی مورد علاقه کودکان است. آنها می توانند با شخصیت ها و موقعیت ها همذات پنداری کنند اگر عشق به داستان سرایی و کتابخوانی در آنها ایجاد شود. درخواست از کودکان برای انجام کاری متفاوت از شخصیت، تفکر عمیق‌تر کودک را آشکار می‌کند. بررسی پیامدهای مختلف برخی تصمیم‌ها می‌تواند به کودکان کمک کند موقعیت‌هایی را که درباره آن‌ها می‌خوانند با زندگی واقعی مرتبط کنند. تغییر دادن داستان ها نیز مستلزم تصمیم گیری است.

2. نقش بازی

این یک تمرین خلاقانه است که کودکان خردسال خود را به عنوان ابرقهرمان، والدین، معلمان یا آشپز تصور کنند. بچه‌های بزرگتر دوست دارند خود را در نمایش‌های دراماتیک مانند اجرای نمایش‌های عروسکی یا نمایش عروسکی شرکت کنند. این فرصتی را برای کودک فراهم می کند تا خود را به جای افراد مختلف قرار دهد. آنها را تشویق می کند تا انگیزه های افراد را در نظر بگیرند و ذهن کودکان را گسترش می دهد. تفکر در مورد تصمیم گیری به عنوان یک فرد دیگر تحت شرایط مختلف، روند فکری کودک را آشکار می کند. همچنین پیشنهاد میکنیم مقاله ی بازی درمانی برای کودکان را حتما مطالعه نمایید.

3. بازی های رومیزی

بازی‌های رومیزی راهی ساختاریافته برای انتخاب کودکان و تجربه پیامدهای انتخاب‌هایشان فراهم می‌کند. جدا از سرگرم کردن کودکان، تفکر انتقادی و تصمیم گیری را در حین تصمیم گیری و مذاکره برای تصمیم گیری در مورد نحوه انجام بازی ترویج می کند. بازی ها را می توان بر اساس تم های مورد علاقه مانند اژدها یا رنگ ها انتخاب کرد تا کودکان بتوانند به وضوح تصمیم بگیرند که چگونه در مورد بازی انجام دهند.

4. مناظره

یک راه غالب برای تمرین تفکر انتقادی، بحث و گفتگو است. وقتی به کودکان این آزادی داده می شود که با یکدیگر مخالفت کنند، به نوعی تصمیم گیری را تشویق می کند. می توان از کودکان خواست نظر خود را در مورد هر مقاله ای در مجله یا روزنامه بیان کنند تا عادت به تجزیه و تحلیل و رسیدن به نتیجه با در نظر گرفتن چرایی و چگونگی بدشانسی از چیزی در آنها ایجاد شود. مبنای تصمیم گیری متفکرانه، استفاده از شواهد ملموس برای حمایت از نظرات است.

5. بازی در فضای باز

بازی‌های فضای باز و زمین بازی کودکان را تشویق می‌کند تا در عین تعامل اجتماعی، سریع تصمیم بگیرند. بنابراین، بچه ها تاکتیک هایی را توسعه می دهند که می تواند شانس آنها را برای برنده شدن در یک بازی افزایش دهد. همچنین در مورد قوانین بازی و عواقب زیر پا گذاشتن قوانین تصمیم گیری می شود. چنین ورزش‌های سازمان‌یافته‌ای به کودکان کمک می‌کند تا پیش‌بینی‌ها، تصمیم‌گیری در چند ثانیه و حل مشکلات پیچیده را در میان دوستان یا یک تیم انجام دهند. همچنین آموزش مهارت اجتماعی به کودکان باعث میشود در تصمیم گیری های گروهی بهتر عمل کنند.

همه ما قبول داریم که کودکان هر روز تصمیمات مختلفی می گیرند. تصمیم گیری آنها به شدت تحت تأثیر ارزش ها و انتظاراتی است که در اطراف خود می بینند. توانایی فکر کردن قبل از اقدام باعث می شود تصمیمات بهتری بگیرند. ارزیابی گزینه ها به طور غیرمستقیم مهارت های تفکر انتقادی را به منظور دستیابی به راه حل های بهتر برای مشکلات توسعه می دهد. مهارت تصمیم گیری فرزندان شما را می توان با پیروی از برخی تکنیک ها تقویت کرد. برخی از فعالیت‌ها می‌توانند به تقویت مهارت تصمیم‌گیری آنها کمک کنند.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *