مقالات کودک

اهمیت پدربزرگ و مادربزرگ در تربیت کودکان

نقش پدربزرگ و مادربزرگ در تربیت کودک

اگرچه تعداد فرزندانی که در خانواده های مشترک متولد می شوند ممکن است بسیار کمتر از قبل باشد، اما حضور پدربزرگ ها و مادربزرگ ها و تعامل آنها با نوه ها هنوز وجود دارد. اهمیت پدربزرگ و مادربزرگ برای نوه هایشان به ندرت برای ما قابل درک است، زیرا ممکن است فقط به عنوان حضور اعضای دیگر خانواده به آن نگاه کنیم. پدربزرگ ها و مادربزرگ ها از آشنا کردن فرزندان با جنبه های تاریخی خانواده گرفته تا روحیه تشویقی برای رشد آنها، برای شکل دادن به رشد عاطفی کودک بسیار ضروری هستند. در ادامه این مطلب به نقش پدربزرگ و مادربزرگ در تربیت کودک می پردازیم.

چرا پدربزرگ و مادربزرگ برای فرزندان شما مهم هستند؟

داشتن ارتباط خوب با سایر اعضای خانواده چیز خوبی است که باید در کودکان تلقین شود. با این حال، نقش پدربزرگ ها و مادربزرگ ها در رشد کودک بسیار عمیق تر از آن است و می تواند از طرق مختلف به آنها کمک کند.

1. اولین پیوند خارجی برای کودکان

بسته به میزان نزدیکی پدربزرگ و مادربزرگ به خانواده، برخی از کودکان ممکن است از همان دوران کودکی با حضور آنها رشد کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است با بزرگ شدن با آنها ملاقات کنند. در بیشتر موارد، این ارتباط با پدربزرگ و مادربزرگ اولین پیوند زندگی آنهاست که جدا از ارتباط با والدینشان ایجاد می کنند. در حالی که کودکان تمایل دارند برای بقا به والدین خود تکیه کنند و به تصمیمات خود پایبند باشند، پیوند با پدربزرگ و مادربزرگ به اکثر کودکان این امکان را می دهد که به راحتی خود را باز کنند و خود صادق باشند.

2. پر کردن شکاف نسل ها

همه ما در مراحل مختلف تاریخ بزرگ شده ایم و جنبه های مختلفی از زندگی را به طور کلی تجربه کرده ایم. دنیای امروز به شدت به فناوری و توانایی کنار آمدن با چیزهای جدیدتر به روشی سریعتر و هوشمندانه وابسته است. در حالی که کودکان به راحتی می توانند از آن استفاده کنند، پدربزرگ ها و مادربزرگ ها معمولاً هنگام کنار آمدن با آنها با چالش هایی روبرو می شوند. از طرف دیگر، قرار گرفتن زودهنگام با جنبه‌های مختلف جهان می‌تواند بسیاری از کودکان را ناآماده بگیرد، و نتوانند درک کنند که چرا برخی چیزها به همان شکلی که هستند وجود دارند. پیوند بین پدربزرگ و مادربزرگ و بچه‌ها می‌تواند به آنها کمک کند تا به یکدیگر کمک کنند، به طوری که بچه‌ها به پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌هاشان استفاده از وسایل را آموزش می‌دهند و پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها با بچه‌ها درباره داستان‌های حکمت صحبت می‌کنند و آنها را با تجربیات مختلف زندگی‌شان باز می‌کنند.

3. مراقبت از کودک ساده تر و آسان تر

والدین امروزی مشتاقانه منتظرند تا به زندگی کاری خود بازگردند و در اسرع وقت پس از زایمان به شغل خود ادامه دهند. انتخاب مهدکودک یا پرستار کودک نه تنها برای شما سنگین است، بلکه یک پیوند گرم از اعتماد و آشنایی وجود ندارد. داشتن پدربزرگ و مادربزرگ در نزدیکی معمولاً می تواند به نفع آنها باشد زیرا آنها معمولاً تمام وقت خود را در روز دارند. پدربزرگ ها و مادربزرگ ها با تبدیل کردن آنها به بخشی از زندگی فرزندتان برای مدت معینی، فرصتی برای تعامل با بچه ها و ایجاد پیوند پیدا می کنند، در حالی که فرزند شما کسی را دارد که به طرز عالی از آنها مراقبت کند.

4. شورش به شیوه ای امن

بیشتر پدربزرگ ها و مادربزرگ ها نوه های خود را بی نهایت دوست دارند. گاهی حتی تا حدی که آنها را لوس کرده و با هر خواسته آنها موافقت می کنند. از سوی دیگر، کودکان نیز می‌توانند در کنار پدربزرگ و مادربزرگ خود ظاهری از آسایش و امنیت پیدا کنند، زیرا می‌توانند به راحتی با آنها در مورد سایر جنبه‌های زندگی خود صحبت کنند، یا حتی از نبود قوانین سخت‌گیرانه‌ای که والدینشان ممکن است بر آنها وضع کنند لذت ببرند. در حالی که رسیدن به اجماع با پدربزرگ ها و مادربزرگ ها در مورد اینکه قوانین باید به این نامه پایبند باشند، مهم است، می توان به فرزندان شما اجازه داد که علیه سیستم شورش کنند، زیرا به خوبی می دانند که پدربزرگ و مادربزرگشان به دنبال آنها هستند. نادیده گرفتن تکالیف و یک سفر سریع به پارک می تواند بچه ها را با شادی بی حد و حصر پر کند.

5. روشی متفاوت از انضباط و مشاوره

والدین معمولاً انضباط‌کننده‌های سخت‌گیرانه برای فرزندان خود هستند و توصیه‌ها معمولاً با عدم وجود انتخاب همراه است. این می‌تواند باعث شود که بچه‌ها گاهی درون‌گرا شوند یا دائماً با والدین بحث کنند و از انجام آنچه از آنها خواسته شده است خودداری کنند. حضور پدربزرگ و مادربزرگ می تواند در چنین سناریوهایی کاملا موثر باشد. آن‌ها صبر زیادی دارند و می‌توانند خواسته‌های شما را به‌گونه‌ای تنظیم کنند که برای یک بچه سخت به نظر نمی‌رسد. تجربه عظیم زندگی که پدربزرگ ها و مادربزرگ ها دارند و خردی که با آن موقعیت ها را مدیریت می کنند می تواند فرزندان شما را برای پیروی از آنچه می گویند و پذیرش توصیه های آنها بازتر کند. کار با هم به عنوان یک تیم همیشه کارساز است.

6. آشنایی با زندگی جایگزین

پدربزرگ ها و مادربزرگ ها در زمینه دانش و تجربه در مورد بخش های مختلف زندگی با توجه به سنشان برتری دارند. این می تواند آنها را به گنجینه ای از داستان ها و لحظات خنده دار برای بازگویی تبدیل کند، حتی برخی از آنها مربوط به شما هستند. وقتی فرزند شما با پدربزرگ و مادربزرگش وقت می گذراند، ذهنش برای درک اینکه چقدر زندگی ها می تواند متفاوت باشد باز می شود و حتی زمانی که شما هم سن او بودید، شما را به عنوان یک کودک تصور می کند. برخی از پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها می‌توانند در این زمینه کمی بیش از حد مداخله کنند، زیرا آنها تمایل دارند عقل خود را بالاتر از لزوم تربیت فرزند خود به روش خود قرار دهند. همیشه می توان با این شرایط به سازش رسید، اما اجازه دادن به فرزندانتان را تجربه کنند که زندگی متفاوتی می تواند داشته باشد و به او اجازه دهید از مزایای داستان های شگفت انگیز بهره مند شود، همیشه در شکل دادن به او به عنوان فردی قوی ضروری است.

نکاتی برای ایجاد پیوند سالم بین پدربزرگ و مادربزرگ و نوه ها

هنگامی که بدانید پدربزرگ و مادربزرگ چگونه بر نوه ها و مزایای بالقوه آنها تأثیر می گذارند، می توانید در جهت اطمینان از ایجاد پیوند خوب بین آنها کار کنید. ترکیب چند نکته در این خطوط همیشه می تواند کارها را ساده تر کند.

1. ایجاد یک درخت خانواده

ممکن است این یک فعالیت جدید نباشد و شما به خوبی بتوانید این کار را به تنهایی با فرزندتان انجام دهید. با این حال، پدربزرگ ها و مادربزرگ ها در این زمینه انتخاب بهتری هستند، زیرا می توانند وسعت بسیار بیشتری از درخت را فراهم کنند. علاوه بر این، معرفی فرزند کوچکتان به سایر اعضای خانواده نیز می‌تواند با داستان‌هایی از زندگی آنها همراه باشد، که برخی از آنها می‌توانند الهام‌بخش باشند در حالی که برخی دیگر می‌توانند حوادث خنده‌دار نیز باشند. این به پدربزرگ و مادربزرگ شما اجازه می دهد تا حافظه خود را نیز تیز نگه دارند.

2. آموزش یک سرگرمی

شانس بسیار خوبی وجود دارد که پدربزرگ ها و مادربزرگ ها مهارت یا سرگرمی خاصی را بدانند که ممکن است در زمان های امروزی رایج نباشد. اینها می تواند برای کوچولوی شما کاملاً جذاب باشد و آن را به یک فعالیت سرگرم کننده برای هر دوی آنها تبدیل کند. پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها وقتی می‌توانند مهارت جدیدی را به نوه‌های خود بیاموزند، دوست دارند و فرزند کوچک شما از یادگیری آن و نشان دادن آن به شما و دوستانش در مدرسه خوشحال می‌شود. گذراندن وقت در کنار هم با این مهارت ها می تواند به ایجاد پیوندی خاص بین هر دوی آنها کمک کند که غیر قابل جایگزینی خواهد بود.

3. از طریق ایمیل در تماس باشید

همه پدربزرگ ها و مادربزرگ ها در نهایت نزدیک نوه های خود نمی مانند. این در واقع می تواند فرصتی برای بچه ها ایجاد کند تا به طرق مختلف با آنها در ارتباط باشند. اجازه دهید فرزندتان نامه ای دست نویس و نامه ای برای پدربزرگ و مادربزرگ بنویسد، همراه با تمبر پستی و پاکت مناسب. دریافت نامه ای که نوه هایشان نوشته اند می تواند باعث خوشحالی آنها شود. بعداً، فرزندان شما حتی می توانند نحوه استفاده از ایمیل را به آنها بیاموزند و سپس با آنها ارتباط برقرار کنند.

4. از خاطرات عکس بگیرید

اجازه دهید فرزندانتان با پدربزرگ و مادربزرگتان سلفی بگیرند و حتی به آنها یاد بدهید که خودشان چند سلفی بگیرند. انجام این کار به صورت منظم می‌تواند یک آلبوم بسیار خوب را گردآوری کند که رشد فرزند شما را با حضور پدربزرگ و مادربزرگ در سراسر آن نشان می‌دهد و مجموعه‌ای از خاطرات فوق‌العاده را ایجاد می‌کند که همه شما می‌توانید با هم مرور کنید.

5. از فناوری استفاده کنید

با ظهور دستگاه های دیجیتال، برقراری ارتباط با هر کسی بسیار آسان شده است. از تماس‌های ویدیویی برای صحبت منظم با پدربزرگ‌ها و مادربزرگ‌ها استفاده کنید یا به فرزندانتان اجازه دهید چیزهای جالبی را که ساخته‌اند به آنها نشان دهند. پدربزرگ ها و مادربزرگ ها حتی می توانند برخی از داستان ها یا فیلم های خود را ضبط کنند و به عنوان خاطره برای نوه های خود بفرستند.

6. سعی کنید تا آنجا که ممکن است بازدید کنید

هیچ چیز بهتر از ملاقات حضوری با کسی و گذراندن وقت با هم نیست. مهم نیست که پدربزرگ و مادربزرگ شما در کجا اقامت می کنند، سعی کنید حداقل یک یا دو بار در سال یک سفر برنامه ریزی کنید تا فرزندان شما فرصتی برای ایجاد ارتباط با آنها داشته باشند. پدربزرگ ها و مادربزرگ ها هیجان زده خواهند شد که خانواده خود را در کنار هم داشته باشند و حتی برخی از فعالیت های خانوادگی را با هم جشن بگیرند.

تأثیر پدربزرگ و مادربزرگ بر رشد عاطفی کودک معمولا دست کم گرفته می شود و به هیچ وجه نمی توان آن را کمیت کرد. پیوندی که هر دو آنها به اشتراک می گذارند کاملاً متفاوت است و به راحتی قابل تکرار نیست. اطمینان حاصل کنید که فرزندانتان تا جایی که می توانند زمان بیشتری را با هم بگذرانند و اجازه دهید وقتی بزرگ شدند، افراد همدل تر و سازگارتر باشند.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *