مقالات کودک

آیا نودل برای نوزادان و کودکان مفید است؟

آیا نودل برای نوزادان و کودکان مفید است؟

رشته فرنگی به سرعت تبدیل به غذای اصلی حال حاضر شده است. وقتی والدین وقت کمی دارند و فرزندانشان به چیزی برای خوردن نیاز دارند، به راحتی رشته فرنگی فوری را انتخاب می کنند. امروزه، با انواع مارک های نودل فوری، خرید طعمی که کودک شما دوست دارد بسیار آسان شده است. اما، شما باید متوقف شوید و فکر کنید که آیا نودل غذای مناسبی برای کودک شما است یا خیر. و ما در این مقاله فقط در مورد آن بحث خواهیم کرد. بیایید ابتدا بفهمیم که آیا نودل برای نوزادان و نوزادان بی خطر است یا خیر.

آیا خوردن رشته فرنگی به فرزندتان بی خطر است؟

رشته فرنگی نوعی پاستا است که با خمیر درست می شود. نودل های خانگی در بسیاری از نقاط جهان به عنوان یک غذای اصلی مصرف می شود و مصرف آن بی خطر است زیرا مواد شیمیایی و نگهدارنده ندارد. اما آنهایی که در بازار به دست می آورید، از جمله نودل های فوری، دارای مواد شیمیایی و نگهدارنده هایی هستند که آن را انتخاب خوبی برای کودکان نمی کند. هر نوع رشته فرنگی، چه خانگی و چه خریداری شده در بازار، برای نوزادان بی خطر نیست زیرا آنها در آن خفه می شوند. برای بچه‌های بزرگ‌تر، ممکن است بخواهید به گزینه‌های سالم‌تر پایبند باشید و از نودل‌های فوری اجتناب کنید. بیایید نگاهی بیاندازیم به این که چرا نودل/نودل فوری برای کودک شما ناامن است.

چرا رشته فرنگی فوری برای کودک شما ناامن است؟

در اینجا چند دلیل دیگر وجود دارد که چرا نودل فوری برای کودک شما خوب نیست.

1. بسیار پردازش شده است

نودل های فوری که عمدتاً از مایدا ساخته می شوند، برای بسته بندی پردازش می شوند و فاقد ارزش غذایی بسیار پایین هستند. چنین مواد غذایی به عنوان مواد مصرفی کالری خالی نیز نامیده می شوند.

2. حامل های چربی ترانس

نودل ها را بخارپز می کنند و سپس در روغن سرخ می کنند تا عمر مفید آن افزایش یابد. این باعث می‌شود که چربی‌های ترانس حاصل از روغن به بخشی از نودل تبدیل شود و منجر به افزایش وزن در کودک شما شود.

3. پوشش موم

نودل ها باید جذاب به نظر برسند و این با پوشاندن لایه ای از موم در فرآیند تولید به دست می آید. موم برای کودکان بسیار مضر است و به کبد آسیب می رساند.

4. غذا با پروپیلن گلیکول

رشته فرنگی نمی تواند خشک باشد و باید رطوبت داخلی خود را حفظ کند. این با افزودن پروپیلن گلیکول به آنها حاصل می شود. کودکان در معرض خطر بیشتری با استفاده از این ماده شیمیایی هستند زیرا با تجمع در آنها باعث آسیب طولانی مدت به قلب، کبد و کلیه ها می شود.

5. وجود مونوسدیم گلوتامات

MSG، همانطور که در اخبار به اختصار معروف بود و گزارش شد، به یک دلیل بسیار مهم به طور گسترده در نودل های فوری استفاده می شود. طعم را به شدت افزایش می دهد. با این حال، این ماده شیمیایی برای کودکان و همچنین بزرگسالان مضر است، زیرا شناخته شده است که منجر به آسیب مغزی می شود.

6. سدیم به عنوان یک نگهدارنده

رشته فرنگی در حال حاضر حاوی مقادیر زیادی نمک برای نگهداری طولانی مدت است. سدیم، عنصر موجود در نمک نیز مستقیماً بر اندام های حیاتی تأثیر می گذارد و در صورت مصرف بیش از حد می تواند باعث آسیب شود.

7. وجود مواد شیمیایی مضر

جدای از دلایل ذکر شده، مواد شیمیایی مختلفی مانند نرم کننده ها و دیوکسین در مواد بسته بندی نودل وجود دارد. این مواد شیمیایی سرطان زا هستند و ممکن است حتی پس از پختن آن در نودل باقی بمانند. ممکن است تصور شود که مقدار مصرف آنها زیاد نیست یا در حین پخت و پز مراقبت می کنند، اما برخی از عواملی که می توانند باعث سرطان شوند، ریسک ارزشی ندارند.

گاهی اوقات، حتی پس از دانستن اینکه رشته فرنگی، به خصوص نودل فوری، برای نوزادان بی خطر نیست، ممکن است چیزی جز یک بسته نودل فوری نداشته باشید. و هنگامی که کودک شما نمی تواند گرسنگی خود را کنترل کند، ممکن است مجبور شوید آن را به او بدهید. اما راه‌هایی وجود دارد که می‌توانید آن را برای فرزندتان کمی ایمن‌تر کنید.
نکاتی که باید هنگام غذا دادن به نودل به بچه ها به خاطر بسپارید.

همانطور که دستور العمل های مختلف رشته فرنگی برای بچه ها ممکن است خوشمزه باشد، پس از دانستن ماهیت مضر آنها، باید قبل از سرو مستقیم آنها به فرزندان خود مراقب باشید. در اینجا کاری است که می توانید انجام دهید تا کمی مضرتر از قبل باشد. با این اوصاف، توصیه می کنیم از دادن نودل به کودکان خود به طور کامل خودداری کنید.

در پختن رشته می توانید دقت کنید که آب رشته به خوبی آبکشی شود تا چربی و نمک اضافی آن گرفته شود.

به جای استفاده از طعم دهنده ها و چاشنی های بسته بندی شده ای که با هر بسته نودل فوری عرضه می شود، سعی کنید از چاشنی های خانگی که حاوی نمک و سایر مواد شیمیایی در مقادیر زیاد نیستند استفاده کنید.

در حین پختن رشته فرنگی، به جای استفاده از روغن پالم/روغن تصفیه شده استاندارد، به سراغ جایگزین روغن سالم بروید. می توانید روغن زیتون را امتحان کنید یا از افزودن هر روغنی خودداری کنید.

از آنجایی که رشته فرنگی ذاتاً ارزش غذایی ندارد، ممکن است بخواهید سبزیجات خرد شده مانند کلم، هویج، نخود، لوبیا و غیره را اضافه کنید تا از نظر بصری جذاب و خوش طعم شود.

هنگام خرید نودل از بازار، مراقب نودل هایی باشید که سدیم و سایر چربی ها در مقادیر کم دارند. بیشتر آنها برای بزرگسالان در نظر گرفته شده اند، بنابراین ممکن است مجبور شوید کمی بیشتر شکار کنید تا غذای مناسب برای تغذیه فرزندان خود را تهیه کنید.

اگر متقاعد شده اید که رشته فرنگی یک میان وعده ناسالم برای کودک شما است، ممکن است بخواهید جایگزین های کافی برای رفع گرسنگی او و دور کردن ذهن او از رشته فرنگی فوری داشته باشید.

جایگزین های سالم برای نودل فوری

در اینجا برخی از مواد غذایی وجود دارد که می توانید نودل فوری را با آنها جایگزین کنید و میان وعده های مغذی دیگری را برای کودک خود فراهم کنید:

میوه خشک بو داده – می توانید مقداری بادام، گردو، بادام هندی، کشمش و غیره را ذخیره کنید تا به جای نودل فوری، میان وعده سالم تری داشته باشید. اطمینان حاصل کنید که کودک شما می تواند آنها را به درستی بجود و به هیچ یک از میوه های خشک حساسیت ندارد.

بادام زمینی بو داده: بادام زمینی بو داده جایگزین عالی دیگری برای رشته فرنگی فوری است. باز هم اطمینان حاصل کنید که کودک شما به بادام زمینی حساسیت ندارد.

نودل های فوری را با مقداری بل خوشمزه جایگزین کنید. سعی کنید به دلایل بهداشتی آن را در خانه درست کنید، زیرا غذای خیابانی برای ایجاد ناراحتی معده بسیار بدنام است.

ماست: ماست نه تنها گرسنگی کودک شما را برطرف می کند، بلکه به هضم غذا کمک کرده و معده او را خنک نگه می دارد. مقداری پوره و میوه خرد شده به آن اضافه کنید و یک میان وعده خوشمزه دیگر برای کودکتان خواهید داشت.

بلغور جو دوسر: بلغور جو دوسر یکی دیگر از میان وعده هایی است که پختن آن زمان زیادی را صرف نمی کند. آن را با مقداری شیر، میوه، عسل و غیره بپزید تا نوع شیرینی آن درست شود یا یک «تادکا» هندی به آن بدهید و یک غذای خوش طعم درست کنید.

رشته فرنگی ارگانیک: رشته فرنگی های ارگانیک محلی مانند ورمیشل، رشته فرنگی برنج و غیره می تواند یک تغییر هوشمندانه باشد تا به بچه های شما بفهمانید که نودل سرو می کنید، فقط از نوع متفاوت.

هزاران گزینه جایگزین دیگر مانند سوپ یا سایر آماده سازی ها وجود دارد که می توانید کودک خود را با آنها آشنا کنید. با این حال، اگر کودک شما قبلاً به نودل فوری علاقه مند شده است، می توانید با محدود کردن تعداد دفعات خرید آن و صرف غذا فقط در موارد خاص، مشوق سرو نودل باشید.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *