مقالات کودک

نوزادان و کودکان چقدر به خواب نیاز دارند؟

خواب در کودکان و نوزادان

خواب برای سلامت و تندرستی کودک شما بسیار مهم است. در واقع، عادات خوب خواب از بدو تولد شروع می شود. کودکانی که به اندازه کافی نمی خوابند ممکن است در طول روز دچار مشکل شوند.

کودکان به چقدر خواب نیاز دارد؟

میزان خواب هر کودکی متفاوت است. برخی زیاد می خوابند و برخی دیگر بسیار کمتر. این نمودار یک راهنمای کلی برای میزان خواب مورد نیاز کودکان در یک دوره 24 ساعته، از جمله خواب شبانه و چرت های روزانه است.

جدول خواب نوزاد و کودکان

محدوده سنی ساعات خواب توصیه شده
نوزاد 0 تا 3 ماهه 14 تا 17 ساعت
نوزاد 4 تا 11 ماهه 12 تا 15 ساعت
کودک نوپا 1 تا 2 ساله 11 تا 14 ساعت
پیش دبستانی 3 تا 5 ساله 10 تا 13 ساعت
سن مدرسه 6 تا 13 سال 9 تا 11 ساعت

خواب نوزادان (از تولد تا 4 ماهگی)

نوزادان ممکن است 18 ساعت در روز بخوابند و هر بار 3 تا 4 ساعت بخوابند. طبیعی است که نوزادان در طول شب برای شیر خوردن از خواب بیدار شوند. همانطور که کودک شما بزرگتر می شود، در طول روز بیشتر بیدار می ماند و شب ها برای مدت طولانی تری می خوابد.

نوزادان، درست مانند بزرگسالان، به نشانه های مناسب برای یادگیری زمان خواب نیاز دارند. به عنوان مثال، اگر همیشه کودک خود را در گهواره خود بخوابانید، متوجه می شود که این همان جایی است که می خوابد. این ممکن است فوراً جواب ندهد، اما با گذشت زمان، کودک شما متوجه خواهد شد.

بعد از 3 ماهگی، عادات خواب کودک شما قابل پیش بینی تر می شود و می توانید برنامه منظم تری برای چرت زدن داشته باشید. به نشانه های کودک خود اعتماد کنید ، آنها وقتی خسته هستند به شما اطلاع می دهند. یک دفترچه یادداشت خواب ممکن است به شما کمک کند تا الگوی خواب منظم آنها را تشخیص دهید.

نکات مهم برای عادات خواب نوزاد شما:

 1. نوزاد بیش از حد خسته در خوابیدن مشکل بیشتری دارد. چرت زدن در واقع به نوزاد کمک می کند که شب بهتر بخوابد، بنابراین بیدار نگه داشتن نوزاد در طول روز کمکی به خواب طولانی تری در شب نمی کند.
 2. کودک خود را زمانی که خواب آلود است اما بیدار است در رختخواب قرار دهید. به خاطر داشته باشید که آنها را به پشت در گهواره خود یا روی یک سطح صاف و محکم بخوابانید. وسایل نرم مانند بالش و حیوانات عروسکی را از گهواره دور نگه دارید.
 3. در آغوش گرفتن و تکان دادن نوزاد اشکالی ندارد. شما نمی توانید یک نوزاد جوان را با در آغوش گرفتن آنها لوس کنید.
 4. پستانک ممکن است به کودک شما آرامش دهد و به آرام شدن او کمک کند. با این حال، بهتر است تا زمانی که شیردهی به خوبی پیش نرود، استفاده از پستانک را شروع نکنید.
 5. کودک شما در طول شب به هم می زند. قبل از رفتن به آنها، چند دقیقه به آنها فرصت دهید تا تلاش کنند و خودشان حل شوند.
 6. از تحریک در هنگام تغذیه شبانه و تعویض پوشک خودداری کنید. چراغ ها را تاریک نگه دارید.

خواب نوزادان (4 تا 12 ماه)

در این سن، نوزادان به طور متوسط ​​14 ساعت در روز می خوابند، اما هر چیزی کمتر یا بیشتر می تواند برای کودک شما طبیعی باشد. در 4 ماهگی، بیشتر نوزادان به سه چرت در روز نیاز دارند. یکی در صبح، بعد از ظهر و اوایل شب.

بین 6 تا 12 ماهگی، کودک شما احتمالاً از 3 چرت در روز به 2 چرت طولانی تر در صبح و بعد از ظهر می رود. نیازهای چرت زدن هر نوزاد متفاوت است. برخی هر بار به مدت 20 دقیقه چرت می زنند، در حالی که برخی دیگر 3 ساعت یا بیشتر می خوابند.

عادات خواب سالم برای نوزاد شما:

 • تا جایی که امکان دارد یک برنامه خواب منظم در طول روز و قبل از خواب داشته باشید.
 • یک برنامه منظم قبل از خواب مهم است. بسیاری از والدین دوست دارند از “3 Bs” استفاده کنند: حمام، کتاب، تخت.
 • کودک خود را با شیشه در رختخواب نگذارید. این می تواند منجر به پوسیدگی دندان شود.
 • در حدود 6 ماهگی، اگر کودک شما شب از خواب بیدار می شود و گریه می کند، بروید بررسی کنید که آیا مشکلی وجود دارد، مثلا خیلی سرد یا خیلی گرم است، اما سعی کنید او را از گهواره بیرون نیاورید. می‌توانید با نوازش پیشانی یا آرام صحبت کردن آنها را آرام کنید تا به آنها بفهمانید که آنجا هستید. این به کودک شما کمک می کند تا یاد بگیرد که چگونه خودش را آرام کند.

خواب کودکان نوپا (1 تا 2 سال)

اکثر کودکان نوپا بین 11 تا 14 ساعت در یک دوره 24 ساعته می خوابند.

عادات خواب سالم برای کودک نوپا:

 • همچنان مهم است که برنامه خوابی را که فرزندتان با آن آشنا باشد، داشته باشید. روالی که در سال اول ایجاد کردید برای کودک نوپاتان مهم تر است.
 • از چرت زدن های خیلی دیر در روز خودداری کنید، زیرا در این سنین می توانند خواب شبانه را تحت تاثیر قرار دهند.
 • با داستان ها و فعالیت های آرام، نیم ساعت قبل از خواب به کودک خود کمک کنید تا آرام شود.
 • اگر فرزندتان اعتراض کرد ملایم اما قاطع باشید.
 • اتاق خواب را آرام، دنج و مناسب برای خواب نگه دارید، مانند کم نور نگه داشتن نور.
 • موسیقی آرام و بیکلام ممکن است آرامش بخش باشد.
 • وسایلی را در کنار کودکان قرار دهید (مانند پتو یا حیوانات عروسکی) اغلب در این سن مهم هستند.

خواب کودکان (3 تا 5 سال)

کودکان پیش دبستانی معمولاً حدود 10 تا 13 ساعت در روز می خوابند. با نزدیک شدن به 3 سالگی فرزند شما، احتمالاً یک چرت در روز خواهد داشت، اما بسیاری از آنها همچنان در نقطه ای از روز چرت دوم خواهند داشت. برخی از روزها ممکن است به چرت نیاز داشته باشند، در حالی که روزهای دیگر ممکن است نیازی به چرت نداشته باشند. برخی از کودکان در این دوره چرت های روزانه را به کلی کنار می گذارند. می توانید از آن زمان – اغلب بعد از ناهار – برای زمانی آرام برای خواندن و استراحت فرزندتان استفاده کنید.

در این سن، مشکلات خواب و مقاومت در برابر رفتن به رختخواب برای کودکان معمول است. آنها همچنین ممکن است در طول شب از ترس های شبانه یا کابوس های شبانه بیدار شوند.

عادات خواب سالم برای کودک پیش دبستانی:

 • به کودک خود نوشیدنی حاوی کافئین ندهید.
 • قبل از خواب، اسفاده از تبلت، تلویزیون، رایانه یا بازی های ویدیویی اجتناب کنید. زیرا خواب کودک را مختل می کند.
 • برخی از کودکان سعی می کنند زمان خواب را به تعویق بیندازند. محدودیت هایی را تعیین کنید، مانند تعداد کتاب هایی که با هم می خوانید، و مطمئن شوید که فرزندتان می داند آنها چیست.
 • برای احساس امنیت، کودک خود را به راحتی در رختخواب بخوابانید.
 • ترس های قبل از خواب را نادیده نگیرید. اگر فرزندتان کابوس می بیند، به او اطمینان و آرامش بدهید.

برخی از مشکلات رایج خواب در کودکان چیست؟

کم خوابی: برخی از کودکان به اندازه کافی نمی خوابند. اگر کودک شما دمدمی مزاج، بداخلاق است یا به سختی می تواند در شب بخوابد، ممکن است به این دلیل باشد که به اندازه کافی چرت نمی زند یا به اندازه کافی زود به رختخواب نمی رود.

مسائل جدایی: اگر فرزندتان از نبودن شما ناراحت باشد، ممکن است در آرامش و خوابیدن مشکل داشته باشد. قبل از خواب، یک نوازش طولانی مدت، یک وسیله امنیتی مانند پتو یا حیوان عروسکی، یا باز گذاشتن درب آنها هنگام خوابیدن آنها را امتحان کنید.

کابوس: اکثر کودکان در یک زمان کابوس را تجربه می کنند. کابوس می تواند پس از یک رویداد استرس زا جسمی یا احساسی اتفاق بیفتد یا می تواند ناشی از تب باشد. ممکن است کودک شما را برای آرامش صدا کند. آرام صحبت کنید، فرزندتان را در آغوش بگیرید و به او اطمینان دهید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید؟

خروپف با صدای بلند: اگر کودک شما مرتباً با صدای بلند خروپف می کند، این می تواند نشانه ای از مشکل باشد.

راه رفتن در خواب: راه رفتن در خواب اختلالی است که در آن کودک در طول شب تا حدی بیدار است، اما نه کاملاً. کودک شما ممکن است روی تخت بنشیند و حرکات خاصی مانند مالیدن چشمان خود را تکرار کند. آنها ممکن است از رختخواب بلند شوند و در اتاق قدم بزنند. وقتی با فرزندتان صحبت می کنید، معمولاً به شما پاسخ نمی دهند. اگر کودک شما در خواب راه می رود، مهم است که از ایمن بودن منطقه اطمینان حاصل کنید. به آرامی کودک خود را بدون بیدار کردن به رختخواب هدایت کنید. اگر مشکل ادامه داشت، با پزشک خود تماس بگیرید.

وحشت های شبانه: این ها با کابوس ها متفاوت است. کودکان مبتلا به وحشت شبانه به طور غیرقابل کنترلی فریاد می زنند، ممکن است به سرعت نفس بکشند و به نظر می رسد که بیدار هستند. اگر فرزندتان را بیدار کنید، احتمالاً گیج می‌شود، و ممکن است مدت بیشتری طول بکشد تا آرام شود و دوباره بخوابد. وحشت های شبانه معمولاً در سنین 4 تا 12 سالگی اتفاق می افتد، اما ممکن است برای کودکان 18 ماهه نیز اتفاق بیفتد. بیشتر کودکان از آنها بزرگتر می شوند، اما در صورت تداوم با پزشک خود صحبت کنید.

کودک شما در خوابیدن مشکل دارد؟

برخی از کودکان در به خواب رفتن خود به خود مشکل دارند و می توانند برای مدت طولانی بیدار بمانند. این می تواند به دلیل استفاده بیش از حد از صفحه نمایش قبل از خواب یا کافئین ناشی از نوشابه و نوشیدنی های انرژی زا باشد.

اگر کودک شما برای مدت طولانی در حال تماشای تلویزیون یا بازی های ویدیویی است، سعی کنید زمان استفاده از صفحه نمایش را محدود کنید یا آن را از روال قبل از خواب حذف کنید.

به کودکتان اجازه ندهید که چیزی حاوی کافئین بنوشد یا بخورد.

سعی کنید قبل از خواب فعالیت های آرامش بخش انجام دهید، مانند مطالعه، گوش دادن به موسیقی آرام بخش، یا دراز کشیدن در رختخواب با کودکتان و به آرامی درباره روز خود صحبت کنید.

اگر این دلایل دلیل نیستند، با پزشک خود در مورد راه‌های دیگری صحبت کنید تا به فرزندتان کمک کنید تا خودش به خواب برود.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *