مقالات کودک

پرورش و تقویت هوش هیجانی (EQ) در کودکان

هوش هیجانی در کودکان

همان‌طور که کودکان در حال رشد هستند، تمرکز اصلی والدین و مدارس بر روی عملکرد خوب آن‌ها در علوم، ریاضی، زبان و سایر فعالیت‌های برنامه درسی است. اما زندگی شامل چیزهای بسیاری بیشتر از عملکرد خوب در موضوعات درسی است. هوش عاطفی در کودکان نقشی بسیار حیاتی در شکل‌گیری شخصیت آن‌ها در آینده دارد. نشانه‌های عصبانیت فرزندان در زمانی که عملکرد خوبی ندارند یا احساس ناراحتی از دست دادن حیوان خانگی‌شان دارند، نشانگر وجود ضریب بالایی از هوش هیجانی در کودکان هستند که باید به آن‌ها توجه کرد و از آن‌ها آگاه بود.

هوش هیجانی چیست؟

به زبان ساده، توانایی یک فرد در درک احساسات خود و دیگران، هوش هیجانی را تشکیل می دهد. افراد با هوش هیجانی بالا در توجه به اینکه چگونه احساسات بر دیگران تأثیر می گذارد و انگیزه های پشت اعمال خود را درک می کنند ماهر هستند. هوش هیجانی با EQ سنجیده می شود که با IQ متفاوت است. EQ معیاری برای درک چندین جنبه است.

اهمیت هوش هیجانی برای کودکان

هوش هیجانی یک نشانگر کلیدی در تعیین میزان متعادل بودن یک کودک در زندگی خود و موقعیت‌های اجتماعی مختلف شامل تعامل با افراد در طیف‌های عاطفی مختلف است.

1. آگاهی از خود

داشتن هوش هیجانی بالا کودک را قادر می سازد تا احساسات خود را درک کند و به خوبی بداند که چرا احساس یا هیجان خاصی را احساس می کند. آنها همچنین می توانند درک کنند که چرا تمایل به انجام یک عمل دارند و این احساس از کجا نشات می گیرد. این خودآگاهی برای درک نقاط قوت و ضعف شما ضروری است.

2. تنظیم اعمال خود

پس از درک خوبی از اینکه چرا کودک احساس می کند چه می کند، یک کودک با هوش هیجانی خوب می تواند در اصلاح اعمال خود تلاش کند و مطمئن شود که هرگونه انگیزه ای که ممکن است به خود یا دیگران آسیب برساند کنترل شود. آنها می توانند با آن احساسات استدلال کنند و بفهمند که احساس لزوماً نیازی به تبدیل شدن به یک عمل مضر ندارد.

3. همدلی با دیگران

تنها فردی که بتواند خود را به خوبی درک کند می تواند به طور کامل و با موفقیت با دیگران همدردی کند. این صرفاً به این دلیل است که آنها احساسات را تا سطح عمیقی درک می کنند. کودکانی که می توانند با جنبه عاطفی خود ارتباط برقرار کنند و آن را به خوبی مهار کنند، می توانند در موقعیت مشابه با دیگران همدردی کنند و مشکلات خود را بهتر درک کنند.

5. افزایش مهارت های اجتماعی

تعامل با مردم و ایجاد روابط خوب، همگی موضوعی است که در انواع خطوط عاطفی و بافت‌های هر فرد است. کودکانی که هوش هیجانی بالایی دارند می توانند به افرادی تبدیل شوند که به راحتی با دیگران ارتباط برقرار کنند و هویت خود را با داشتن افراد اجتماعی قوی حفظ کنند. برای اطلاعات بیشتر پیشنهاد می‌کنیم مقاله تقویت مهارت های اجتماعی در کودکان را مطالعه نمایید.

چگونه هوش هیجانی را در کودک پرورش دهیم؟

فعالیت‌های هوش هیجانی متعددی برای بچه‌ها وجود دارد که می‌توانید انجام دهید تا آنها را در مسیر تبدیل شدن به افراد بهتر، آنهایی که دارای ضریب EQ خوبی هستند، شروع کنید.

1. یاد بگیرید چگونه در لحظه خشم را آرام کنیم

اگر بعد از یک روز بد به خانه برگشتید و چیزی شروع به آزار شما کرد، می توانید آرامش خود را حفظ کنید و بیان کنید که روحیه خوبی ندارید و قبل از گوش دادن به صحبت های دیگران به مدتی استراحت و آرامش نیاز دارید. این به اعضای خانواده کمک می کند تا موقعیت را نیز درک کنند.

2. احساسات خود را به اشتراک بگذارید

به کودک خود بیاموزید که برای ابراز احساسات باز باشد و خانه را به محیطی امن برای او تبدیل کند. بگذارید با این موضوع که به شما بفهمانند می خواهند گریه کنند یا از چیزی عصبانی هستند، مشکلی نداشته باشند. ارتباط اولین قدم برای حل هر موقعیتی است.

3. تشویق به عملکرد خوب

کودکان نمی توانند به راحتی تکانه ها و احساسات خود را کنترل کنند. به عنوان مثال، اگر کودک شما عادت به پرتاب کردن وسایل به اطراف دارد و یک روز به جای آن عمل، به صراحت اعلام می کند که عصبانی است، او را در آغوش بگیرید و به او بگویید که به این موضوع افتخار می کنید که آنها با هم ارتباط برقرار نکرده اند. در عوض خشم خود را آزاد کنند

4. یک بازی با جمع غیر صفر

بگذارید فرزندانتان در اوایل زندگی یاد بگیرند که هر تصمیمی برد یا باخت نیست. همیشه راه حل هایی وجود دارد که می تواند برد-برد باشد. مفهوم سازش را به آنها بیاموزید که تنها پس از برقراری ارتباط شفاف و آرام می توان آن را آغاز کرد.

5. انگیزه آنها را شناسایی کنید

مراقب فرزندتان باشید و بفهمید که چه چیزی او را نگه می دارد. با تمرکز بر جنبه هایی که در این زمینه کار می کنند، در آن خطوط با آنها صحبت کنید. می توانید آنها را آگاه کنید که خوب است علیرغم شکست به تلاش ادامه دهید و به آنها کمک کنید تا از احساسات خود برای رسیدن به اهدافی که در ذهنشان است استفاده کنند.

6. جملات تاکیدی مثبت را آموزش دهید

شما همیشه برای تشویق فرزندتان حاضر نخواهید بود، و آنها باید به تنهایی کارها را به تنهایی انجام دهند. به آن‌ها اجازه دهید بفهمند که می‌توانند از خودگفتاری مثبت برای مدیریت بهتر احساسات خود استفاده کنند و خود را متمرکز و با انگیزه نگه دارند.

7. تمرکز بر حل مسئله

هنگامی که با موانع و مشکلات روبرو می شوید، لطفاً به کودک خود کمک کنید تا بفهمد که بهتر است مشکل را درک کند و تکه تکه به آن بپردازد تا اینکه عصبانی شود و از آن ناراحت شود. مهارت‌های حل مسئله می‌تواند راه زیادی در زندگی داشته باشد.

8. راه های بهتر برای هدایت احساسات

تجربه ناامیدی و عصبانیت طبیعی است. اما هدایت آن به روش صحیح نیز ضروری است. سعی کنید کودک خود را با هدیه دادن یک کیسه بوکس به او درگیر فعالیت های بدنی کنید که به او کمک می کند خشم خود را برطرف کند. خیلی بهتر است که خشم را به جملات ساده و واضحی که به موضوع می پردازد ترجمه کنید.

9. به خودی خود آرام می شوند

روش هایی را به کودک خود آموزش دهید تا از اقدامات تکانشی مانند نفس عمیق، شمردن آهسته تا 10 یا نوشیدن مقداری آب جلوگیری کند. بسیاری از این تکنیک ها در آرام کردن فوری فرد موثر هستند.

10. آنها را از استرس آگاه کنید

پیشگیری از یک مشکل بهتر از حل آن است. بنابراین، به کودک خود بیاموزید که از موقعیت ها یا عواملی که ممکن است باعث ایجاد استرس در او شود، آگاه باشد. دانستن این موارد می تواند اقدامات درستی را برای اجتناب از آنها انجام دهد یا آنها را برای رویارویی با آنها بدون تسلیم شدن در برابر احساسات آماده کند.

11. درک احساسات دیگران

یادگیری خواندن چهره افراد و نشانه های مختلف کلامی و غیرکلامی راه خوبی برای خنثی کردن مشاجره آینده یا ارائه حمایت از کسی است که مشکل دارد. اجازه دهید فرزندتان از نشانه‌های مختلف آگاه باشد تا از بروز آن‌ها با دیگران آگاه شود.

12. آزادانه صحبت کنید

راحت باشید که فرزندتان در مورد هر چیزی که ممکن است با شما روبرو شود صحبت کند. داشتن یک کانال ارتباطی که کودک شما بتواند به آن اعتماد کند و باز بودن با آنها بسیار ضروری است.

13. برچسب زدن به احساسات

گاهی اوقات، موقعیت می تواند کاملاً پیچیده باشد تا بفهمید کودک شما دقیقاً چه احساسی ممکن است داشته باشد. در چنین مواردی، کمک به آنها برای برچسب زدن احساسات به زبان ساده نه تنها می تواند مسائل را برای شما روشن کند، بلکه به آنها کمک می کند تا احساس خود را نیز درک کنند.

14. فرزندتان را همان طور که هستند بپذیرید

همه بچه ها مثل هم نیستند. برخی حساس هستند و برخی مشکلات عصبانیت دارند. اجازه دهید کودکتان به صورت شفاهی بداند که شما از احساسات او آگاه هستید و به او پیشنهاد دهید تا در این زمینه به او کمک کنید. پذیرش می تواند از بدتر شدن وضعیت جلوگیری کند.

چرا EI برای کودکان با مسائل یادگیری و توجه مهم است؟

بازی های هوش هیجانی برای کودکان ضروری است، به ویژه برای کودکانی که با یادگیری و توجه مشکل دارند. این کودکان درجه سختی بیشتری دارند زیرا باید هر روز با دیدن همسالان خود در انجام فعالیت‌های مختلف به راحتی در حالی که نمی‌توانند این کار را انجام دهند، با ناامیدی مواجه می‌شوند.

اغلب، هوش هیجانی می‌تواند نتیجه یک موقعیت ناامیدکننده را از یک روز پر از عصبانیت، گریه یا ناامیدکننده درونی به روزی پر از ارتباط، کمک و رشد برای کودک و خانواده تغییر دهد.

چرا برخی از کودکان اغلب با هوش هیجانی دست و پنجه نرم می کنند؟

همه بچه هایی که مشکلات یادگیری دارند با هوش هیجانی دست و پنجه نرم نمی کنند. اما در برخی موارد که EQ پایین می‌تواند نشان دهنده وجود یک مشکل رفتاری باشد، عکس آن می‌تواند صادق باشد. کودکان مبتلا به ADHD، کودکان مبتلا به مشکلات شنوایی و بسیاری دیگر تمایل دارند که نشانه های اجتماعی را به طور کلی نادیده بگیرند یا به اشتباه تفسیر کنند.

برعکس، مواردی وجود داشته است که کودکان دارای مشکلات رفتاری، هوش هیجانی شگفت‌انگیزی از خود نشان داده‌اند و توانایی بالایی در درک و همدلی با دیگران دارند. ضریب عاطفی در کودکان نشانگر بسیار مهمی برای رشد و تکامل آنها از کودک تا جوان است. اگرچه ممکن است لزوماً در مدارس به این موضوع توجه نشود، والدین باید از این موضوع آگاه باشند و رفتار فرزند خود را در نظر بگیرند. برای کمک به آنها برای درک بهتر خود و دیگران با یکدیگر همکاری کنید.

یک کودک باهوش عاطفی بزرگ می شود تا در آینده فرد بهتری شود و مورد پسند همه قرار گیرد. آنها حتی احساس خود، همدلی با دیگران و مهمتر از همه، اجتماعی دارند که یک مهارت اساسی زندگی است. دلایل خوبی برای کار روی هوش هیجانی فرزندتان وجود دارد. این نکات را امتحان کنید تا کوچولوی خود را از نظر عاطفی باهوش کنید و ببینید که او به افراد مهربان تبدیل می شود.

تقویت EQ کودکان در مهدکودک فرزندان آفتاب

آموزش هوش هیجانی به کودکان از اهمیت بسیاری برخوردار است، زیرا این مهارت‌ها به آنها کمک می‌کند تا با مشکلات و تحولاتی که در زندگی خود مواجه می‌شوند، بهتر مقابله کنند. در مهد کودک فرزندان آفتاب، با استفاده از فعالیت‌های گوناگون، می‌توان به کودکان آموزش داد که چگونه احساسات خود را تشخیص دهند و به طور سالمی با آن‌ها برخورد کنند. برای مثال، با بازی‌هایی که شامل نقش بازی کردن و شبیه سازی شرایط مختلف هستند، کودکان می‌توانند یاد بگیرند که چگونه در مواجهه با خشم، اضطراب یا نگرانی، با دیگران برخورد کنند. همچنین، با خواندن داستان‌هایی که شامل شخصیت‌هایی با رفتارهای مثبت هستند، کودکان می‌توانند به توانایی‌های هوش هیجانی خود پی ببرند و این مهارت‌ها را در زندگی خود به کار ببندند. به طور کلی، آموزش هوش هیجانی به کودکان در مهد کودک فرزندان آفتاب می‌تواند به آنها کمک کند که در زندگی خود بهتر و سالم‌تر عمل کنند.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *