مقالات کودک

واکسن هایی که کودکان باید بزنند چیست؟

واکسن هایی که کودکان باید بزنند

واکسن یک درمان یک پیشگیرانه است که والدین هر کودک در سال های ابتدایی زندگی باید پنج بار کودکان خود را واکسناسیون کنند. اکثر واکسن های مهم در کودکی تزریق می شود. و اما در این مقاله میخواهیم با جزئیات دقیق واکسن هایی که کودکان باید تزریق کنند آشنا شویم.

در گذشته های دور ابتلا به بعضی بیماری ها در دوران کودکی بسیار رواج داشت و این مورد سبب مرگ و میر و اختلالات فراوان در کودکان می شد. اما با پیشرفت علم پزشکی کودکان امروزی در سلامت کامل می تواند زندگی سالمی داشته باشند.

واکسن از چه بیماری هایی جلوگیری می کند؟

مهم ترین بیماری هایی که کودکان به دلیل عدم استفاده از واکسن به آن مبتلا می شوند شامل: سل، فلج اطفال،سرخک، سیاه سرفه، دیفتری، کزار، و هپاتیت ب است.

در صورت تزریق واکسن بدن انسان نوعی پادتن تولید می کند که در برابر تمام بیماری ها مقاومت می کند و میکروب ها و ویروس ها را از بین می برد.

جدول زمان بندی واکسیناسیون کودکان

 

سن کودک واکسن
بدو تولد ب ث ژ، قطره فلج اطفال، هپاتیت ب
دو ماهگی ثلاث، قطره فلج اطفال، هپاتیت ب
چهار ماهگی ثلاث، قطره فلج اطفال
شش ماهگی ثلاث، قطره فلج اطفال، هپاتیت ب
یک سالگی ام ام آر (سرخک، اوریون و سرخجه)
هجده ماهگی ثلاث، قطره فلج اطفال، ام ام آر
شش سالگی ثلاث، قطره فلج اطفال

 آشنایی دقیق تر با واکسن های کودک

واکسن ب ث ژ: در این واکسن باکتری های ضعیف شده بیماری سل وجود دارد که پس از تزریق بدن با آن ها مقاومت می کند و بدن کودک در برابر بیماری اصلی مقاوم میشود. واکسن ب ث ژ به صورت زیرپوستی در بالای بازوی نوزاد در هنگام تولد تزریق می شود.

واکسن ثلاث یا سه گانه (دیفتری، کزاز، سیاه سرفه):  بیماری هایی به نام دیفتری، کزاز و سیاه سرفه وجود دارد که بسیار خطرناک هستند و در صورت عدم تزریق مرگ و عوارض شدیدی به همراه دارد.

قطره فلج اطفال خوراکی: فلج اطفال می تواند کودک عضلات بدن را به صورت گروهی و دائمی فلج کند.

واکسن ام ام آر یا MMR (سرخک، سرخجه، اوریون): این واکسن از ویروس ضعیف شده این 3 بیماری ساخته می شود. بیماری سرخک میتواند منجر به تب بالا و چند روزه همراه با آب ریزش بینی، التهاب ملتحمه چشم و جوش هایی که بعد از شروع تب ظاهر شود.

واکسن هپاتیت ب: بیماری هپاتیت B ( که از طریق خون یا مادر به جنین و ارتباط جنسی) منتقل می شود. از عوارض تزریق واکسن می توان به قرمزی محل تزریق واکسن، درد، سردرد و کسالت مزمن اشاره کرد.

1 دیدگاه در “واکسن هایی که کودکان باید بزنند چیست؟

  1. سپیده قدیمی گفت:

    هپاتیت B جدی گرفته نشده وپیگیری نمیشه متاسفانه چون از یه دکتر اطفال شنیدم هرده سال یکبار باید انجام بشه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *