مقالات کودک

ویتامین A برای کودکان + فواید و منابع غذایی

ویتامین A در کودکان

ویتامین A یکی از مهم ترین ویتامین های مورد نیاز برای کودکان و نوزادان است که در رشد آن ها تاثیر بسزایی دارد. فعالیت و سوخت‌وساز در کودکان بسیار زیاد است که باید با تغذیه مناسب کالری و انرژی آنها تامین شود. کمبود ویتامین A در کودکان سبب بروز بیماری های مختلفی مانند: ضعف و کسری انرژی، اختلال در بینایی و سلامت پوستی می‌شود. در این مقاله به فواید ویتامین آ برای کودکان می‌پردازیم و بهترین منابع غذایی را جهت تامین ویتامین A در کودکان و نوزادان معرفی خواهیم کرد.

فواید ویتامین A برای کودکان

فواید ویتامین آ فوق العاده است زیرا بر بسیاری از زمینه های رشد کودک تأثیر می گذارد.

  • تقویت سیستم ایمنی کودک در حال رشد
  • کمک به رشد بافت های مختلف بدن و حفظ سلامت آنها
  • تقویت بینایی و رشد شبکیه چشم (ویتامین A به نام رتینول نیز شناخته می شود)
  • ترمیم سریع فرآیندهای داخل و خارج بدن، کمک به بازسازی بافت و بهبود زخم های فعال
  • تأثیر بر رشد استخوان ها، دندان ها و بافت های مختلف برای اطمینان از رشد فیزیکی و ساختاری مناسب.

میزان مصرف ویتامین A در روز برای کودکان

مقدار توصیه شده ویتامین A در رژیم غذایی برای کودک برای هر کودک متفاوت است. با این حال، سطوح بهینه خاصی وجود دارد که برای کودکان بر اساس سن آنها تعیین می شود.

برای نوزادانی که کمتر از 3 سال سن دارند، 300 میکروگرم ویتامین A در روز در نظر گرفته می شود.

برای کودکانی که حداقل 4 سال و حداکثر 8 سال دارند، روزانه 400 میکروگرم ویتامین A توصیه می شود.

برای کودکان بیش از 9 سال اما کمتر از 14 سال، 600 میکروگرم ویتامین A برای رشد مداوم سلامت ضروری است.

منابع غذایی غنی از ویتامین A برای کودکان

وقتی صحبت از ویتامین ها می شود، ویتامین A یکی از ویتامین هایی است که به راحتی در انواع غذاها یافت می شود، زیرا بیشتر آنها سرشار از آن هستند. که شامل:

سبزیجات برگ سبز: بیشتر سبزیجاتی که رنگ سبز تیره دارند یا حتی به رنگ قرمز تیره یا نارنجی هستند معمولاً منابع بسیار خوبی از ویتامین A هستند. به همین دلیل اسفناج برای بچه ها بسیار توصیه می شود.

یکی دیگر از سبزیجات محبوب که دارای مقادیر زیادی ویتامین A است هویج است. بتاکاروتن ماده ای است که به عنوان پیش ساز رتینول نامیده می شود. از جمله هویج به طور منظم در سالاد یا در غذای دیگر، آماده سازی یک عمل خوب در نظر گرفته می شود.

کودکان باید به نوشیدن شیر به صورت روزانه تشویق شوند زیرا ویتامین A زیادی دارد. سایر اقلام مبتنی بر شیر مانند پنیر یا حتی تخم مرغ نیز منابع خوبی از آن هستند.

برای افراد غیر گیاهخوار، انتخاب محصولات مختلف گوشتی، ماهی و روغن کبد ماهی، ویتامین A را به بدن آنها می آورد. با این حال، مقدار مصرف اینها باید محدود باشد.

آیا کودکان می توانند مکمل های ویتامین A مصرف کنند؟

به طور کلی، یک رژیم غذایی متعادل باید مقدار لازم ویتامین A را که برای رشد کودک شما ضروری است، تامین کند. در برخی موارد، مکمل ها نیز می توانند برای حمایت از سطوح ویتامین A انتخاب شوند.

مکمل های ویتامین A معمولاً به شکل قرص هایی در دسترس هستند که قرار است جویده شوند. مکمل‌های مناسب برای کودکان معمولاً در طعم‌های مختلفی وجود دارند که مناسب کودکان خردسال است.

برای اطلاع از میزان ویتامین A موجود در قرص به اطلاعات روی قرص مراجعه کنید. مطمئن شوید که دوز دقیقاً بسته به نیاز کودک و سن او تنظیم شده است.
بهتر است در مورد مکمل و دوز آن نیز با پزشک مشورت کنید.

آیا مصرف بیش از حد ویتامین A برای کودکان مضر است؟

فقط به این دلیل که یک ویتامین خاص سالم است، به این معنی نیست که می توانید مقادیر بی پایانی از آن را بدون ضرر داشته باشید. بیشتر ویتامین A که از منابع غذایی مصرف می شود به ندرت سمی است زیرا بدن این ویتامین را بیش از حد ذخیره می کند. با این حال، اگر نسبت ویتامین A وارد یک منطقه ناامن شود، این عملکرد دقیق می تواند خطرناک باشد و در نتیجه:

  • احساس تهوع که به نظر می رسد از معده نشات می گیرد
  • استفراغ مکرر و اسهال
  • آسیب شدید به کبد
  • کاهش تراکم استخوان که می تواند باعث پوکی استخوان شود
  • موارد نادری که مصرف ویتامین کشنده می شود

چه چیزی به عنوان مصرف شدید ویتامین A در نظر گرفته می شود

اگرچه سطوح بهینه برای هر بچه بر اساس سن او در بالا ذکر شده است، آستانه ای وجود دارد که بالاتر از آن ویتامین A می تواند برای کودک مضر باشد.

در کودکان کمتر از 3 سال، این مقدار نباید از 600 میکروگرم تجاوز کند. برای کودکان بین 4 سال تا 8 سال، آستانه ایمنی برای آنها حدود 900 میکروگرم است. دادن هر نوع مکمل ویتامین A که سطح آن را فراتر از حد ایمنی بالا می برد، می تواند بسیار مضر باشد.

اگر کودکی کمبود ویتامین A داشته باشد چه؟

اگرچه در عصر امروز، کمبود ویتامین A در کودکان نادر است، اما مواردی وجود دارد که چنین سناریوهایی مشاهده شده است، به ویژه در صورت عدم رژیم غذایی مناسب.

عدم وجود تنوع در اقلام غذایی مصرفی می تواند منجر به کمبود بالقوه شود.

کمبود ویتامین A می تواند باعث مشکلات بینایی و حتی پوست ناسالم شود.

اقدامات اصلاحی مورد نیاز در چنین مواردی این است که به سرعت به مکمل ها متوسل شوید و رژیم غذایی را به مسیر درست برگردانید.

ویتامین A برای کودکان نوپا، نوزادان و کودکان در تمام سنین فواید زیادی به همراه دارد، اما تنها زمانی که در مقادیری که برای هر بچه ای بهینه و ایمن تلقی می شود، مصرف شود. رشد و رشد سالم برای همه کودکان کلیدی است و اطمینان از اینکه این امر نیز زیاده روی نشود، جایی است که والدین باید مراقب بیشتری باشند.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *