مقالات کودک

نکات مهم آمادگی برای پدر شدن

آمادگی برای پدر شدن

پدر شدن احتمالا یکی از بزرگترین اتفاقات زندگی شما خواهد بود. ممکن است سال ها منتظر این لحظه باشید، فهمیدن اینکه قرار است پدر شوید برایتان لحظه ای جذابی است. داشتن ترکیبی از احساسات، از شادی خالص گرفته تا وحشت آشکار، کاملا طبیعی است – حتی اگر این موضوع چیزی باشد که همیشه می خواستید. آمادگی برای پدر شدن نیاز به آموزش های خاصی جهت آمادگی برای پدر شدن دارد.

صادقانه بگویم، سخت است که برای پدر شدن کاملاً آماده باشید. با این حال، ما برای شمایی که منتظر تولد فرزند کوچکتان هستید توصیه هایی داریم و همچنین در ماه‌های هیجان‌انگیز، در عین حال خسته‌کننده و طاقت‌فرسا در آینده باید این نکات را اجرا کنید!

1. اطلاعات کافی کسب کنید

ممکن است شما کسی نباشید که نوزاد را بقل می کنید، اما این بدان معنا نیست که شما بخشی از تجربه بارداری و زایمان نیستید. همین امر می تواند در مورد کسانی که از جایگزین یا فرزندخواندگی استفاده می کنند نیز صدق کند – قطعا راه هایی برای احساس مشارکت وجود دارد.

کتاب‌های زیادی برای پدران باردار نوشته شده است، اما لازم نیست خود را به آن‌ها محدود کنید. اگر همسرتان علائم بارداری، از حالت تهوع صبحگاهی تا سوزش سر دل را تجربه می‌کند، کمی تحقیق کنید. درک احساسات آنها می تواند به شما کمک کند تا در حین حمل فرزندتان از آنها حمایت کنید.

زمانی که زمان زایمان، تولد و مراقبت از نوزاد فرا می رسد، دانستن اینکه برای چه چیزی باید انتظار بکشید می تواند کل ماجرا را به تجربه بسیار بهتری تبدیل کند. درباره زایمان واژینال و سزارین، شیردهی، مصرف شیر خشک برای کودک، تعویض پوشک و قنداق کردن نوزاد و موارد دیگر مطالعه کنید.

2. مراقب سلامت خود و همسر باشید

قبل از آمدن کودک شما زمان بسیار خوبی برای تمرکز بر سلامت خود دارید. اگر سیگار می کشید، سعی کنید آن را ترک کنید. نشان داده شده است که قرار گرفتن در معرض دود در دوران بارداری خطر نقص مادرزادی قلب را در نوزادان افزایش می دهد.

عادات غذایی شما چگونه است؟ خوب غذا خوردن به روزهای طولانی (و شب‌های طولانی) والدینی جدید شما کمک می‌کند. اگر رژیم غذایی شما می تواند از برخی تغییرات کوچک سود ببرد، این تعویض های سالم را در نظر بگیرید. یا غذاهای غنی از فیبر و تقویت کننده سیستم ایمنی را به وعده های غذایی خود اضافه کنید.

3. در مورد فرزندپروری با همسر خود صحبت کنید

اکنون زمان بسیار خوبی برای شروع بحث در مورد نوع والدینی است که قصد دارید باشید. آیا هر دوی شما با شیر مادر موافق هستید؟ (حمایت پدر برای موفقیت در شیردهی بسیار مهم است!) آیا می خواهید به محض اینکه به خانه رسیدید کودک در گهواره اتاق خودش بخوابد؟ آیا هر دوی شما کار خواهید کرد؟ برای مراقبت از کودک چه برنامه ای دارید؟

به یاد داشته باشید که این موارد هنوز برای هر دوی شما تئوری هستند. به محض ورود نوزاد ممکن است احساسات شما تغییر کند. ممکن است تغذیه با شیر مادر چالش برانگیزتر از آن چیزی باشد که انتظارش را داشتید یا ممکن است بخواهید در مورد احساس خود در مورد پوشک پارچه ای تجدید نظر کنید.

همچنین بحث هایی وجود دارد که هنوز مرتبط نیستند، اما با این وجود مهم هستند. بحث در مورد نظم و انضباط، از جمله مواردی مانند کتک زدن، باید قبل از اینکه فرزند شما به یک کودک نوپا بدحال تبدیل شود، اتفاق بیفتد. شروع بحث اکنون این خطوط ارتباطی را باز می کند و به شما کمک می کند تا در همان صفحه والدین قرار بگیرید.

4. بازی را به صورت تیمی شروع کنید

وقتی صحبت از همسو بودن شد، اکنون زمان آن است که به خود به عنوان یک تیم فکر کنید. شما، والد شریکتان و کودکتان تا آخر عمر با هم در ارتباط هستید، حتی اگر رابطه عاشقانه شما با والدین مشترکتان ادامه پیدا نکند. این ایده خوبی است که شروع به مشاهده همه چیز از طریق آن لنز کنید و از حفظ امتیاز به گونه ای که انگار در یک رقابت هستید کنار بگذارید.

اگر فردی که فرزند شما را حمل می کند احساس خستگی می کند و با تهوع صبحگاهی دست و پنجه نرم می کند، کمک به او به شما و کودکتان نیز کمک می کند. غذا دادن به آنها از آنچه می توانند بخورند، برداشتن کسری از خانه داری، یا اطمینان از اینکه هر روز آنها را چک می کنید، راه هایی هستند که می توانید از هدف مشترک خود حمایت کنید – مراقبت از خانواده خود.

5. در مورد پدری که می خواهید باشید تصمیم بگیرید

هرکسی رابطه خوبی با پدر خود ندارد. اگر به اندازه کافی خوش شانس هستید که یک پدر عالی برای خود دارید، ممکن است بخواهید دقیقاً مانند او باشید، و این یک موقعیت فوق العاده است.

اگر پدرتان چیزهای زیادی را به دلخواهتان گذاشته است، ممکن است در مورد نقش خود به عنوان یک پدر نگران باشید. خبر خوب این است که شما باید تصمیم بگیرید که چگونه به پدر و مادر شدن نزدیک شوید.

الگوهای پدری خود را پیدا کنید. شما این نقش را از ابتدا خلق می کنید و این شما هستید که تصمیم می گیرید چگونه به نظر برسید.

6. پدرهای همکار را پیدا کنید

با توجه به این نکته، پیدا کردن پدرهای دیگر برای گروه دوستانتان بسیار خوب است. داشتن فردی که با چالش‌های پدر و مادر شدن آشنا است، به شما فرصت و مکانی می‌دهد تا در مورد تجربه پدر شدن سوال بپرسید و ابراز همدردی کنید.

7. هر زمان که می توانید به قرار ملاقات بروید

قرار ملاقات های قبل از زایمان یک راه عالی برای هیجان زده شدن در مورد بارداری است. البته این تجربه وجود دارد که نوزادتان را در سونوگرافی ببینید، اما حتی سایر بررسی‌های معمول می‌تواند به شما کمک کند تا با بارداری ارتباط برقرار کنید و در مورد انتظار برای پدر شدن بیشتر بدانید.

شما این فرصت را دارید که سوالات خود را بپرسید، دریابید که شریک زندگی شما چه چیزی را تجربه می کند، و در مورد رشد کودک خود اطلاعات بیشتری کسب کنید.

در حالی که برنامه های کاری و سایر چالش ها ممکن است مانع از حضور شما در هر قرار ملاقات شود، با والدین خود در مورد ایجاد برنامه ای صحبت کنید که به شما امکان می دهد تا حد امکان در آنجا حضور داشته باشید. این می تواند زمانی ادامه یابد که نوزاد برای معاینات نوزاد برنامه ریزی شده باشد.

8. تصدیق کنید که زندگی جنسی شما ممکن است تغییر کند

پدر و مادر شدن قطعاً می تواند بر روابط جنسی شما تأثیر بگذارد. از اولین لحظه ای که متوجه می شوید شریک زندگی شما باردار است ممکن است طیف وسیعی از احساسات را احساس کنید – به شدت با آنها ارتباط دارید و میل به صمیمیت جنسی دارید، از انجام هر کاری که ممکن است بر بارداری تأثیر بگذارد عصبی هستید یا به سادگی … گیج هستید. این مکان دیگری است که ارتباط باز کلیدی است.

جوک های زیادی در مورد اینکه چگونه زندگی جنسی شما به پایان رسیده است یا در مورد تغییراتی که در طول بارداری در بدن اتفاق می افتد خواهید شنید. این نظرات مفید نیستند و پیچیدگی عاطفی جنسی و والدین را نادیده می گیرند.

واقعیت این است که رابطه جنسی بعد از بارداری زمان می برد – و ما فقط در مورد بهبودی 6 هفته ای صحبت نمی کنیم که برای بهبودی فیزیکی پس از زایمان پیشنهاد می شود.

مهم است که نسبت به همه تغییراتی که هر دو تجربه می کنید حساس باشید – کمبود خواب، شیردهی، تأثیر عاطفی تولد نوزاد و در مورد نیازهای خود و همسرتان در رابطه با صمیمیت و رابطه جنسی با همسرتان ارتباط برقرار کنید.

اما رابطه جنسی بعد از نوزاد می تواند حتی بهتر باشد. شما به گونه‌ای به هم متصل هستید که هرگز نبوده‌اید و تجربه مشترک پدر و مادر شدن می‌تواند بسیاری از زوج‌ها را حتی نزدیک‌تر کند.

9. اتصال از طریق لمس

لمس فیزیکی باعث می شود کودک شما احساس امنیت و آرامش کند و باعث ایجاد اعتماد و ارتباط با شما می شود. این نوع پیوند با نوزادان همچنین رشد مغز کودک شما را تحریک می کند. می توانید تا جایی که می توانید کودک خود را حمل و در آغوش بگیرید. اگر او را به سینه خود نگه دارید، او می تواند ضربان قلب شما را بشنود.

10. تا جایی که می توانید با کودک خود صحبت کنید

در حالی که در حال حمل یا تعویض نوزاد خود هستید، صحبت کنید. برای مثال، «بیایید این پوشک را عوض کنیم. این احساس بهتری دارد، اینطور نیست؟ اینم یه پوشک تمیز خوب گریه نکن – به زودی کارمان تمام می شود. هر کلمه ای که کودک می شنود به رشد زبان و یادگیری او کمک می کند و رابطه شما را با او تقویت می کند. قصه گفتن، خواندن کتاب یا خواندن آهنگ نیز همین تأثیر را دارد.

2 دیدگاه در “نکات مهم آمادگی برای پدر شدن

  1. صهیب گفت:

    سپاس از ارائه‌ی محتوایتان🙏🌿🌷

    1. معصومه محبوبی گفت:

      ارادت دارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *