مقالات کودک

خواص و طریقه مصرف پرتقال برای کودکان

پرتقال برای کودکان

همانطور که کودک شما شروع به رشد می کند، نیازهای غذایی او تغییر می کند. و هنگامی که زمان آن فرا رسد که غذاهای مختلف را به او بدهید، با کوچولوی خود سفری کاملاً جدید خواهید داشت. میوه ها ممکن است یکی از بهترین گزینه ها در هنگام معرفی مواد جامد به کودک شما به نظر برسند زیرا طبیعی و سالم هستند. اما، لزوماً اینطور نیست زیرا میوه ها ممکن است حاوی اسیدها و روغن هایی باشند که ممکن است توسط کودک هضم شوند یا نشوند یا گاهی اوقات باعث واکنش های نامطلوب شوند.

از چند ماهگی به نوزاد پرتقال بدهیم

چه زمانی نوزادان می توانند پرتقال بخورند؟ دادن پرتقال به کودک زیر یکسال به هر شکلی ممنوع است. همچنین درست کردن آب پرتقال برای یک کودک 12 ماهه ممنوع است زیرا معده حساس او ممکن است نتواند محتوای اسیدی میوه را تحمل کند. پرتقال در درجه اول حاوی اسید مرکبات است که می تواند منجر به ایجاد بثورات در نوزادان خیلی جوان شود. بنابراین، بهتر است پرتقال را زمانی به کودکتان بدهید که به یک سالگی نزدیک‌تر است.

فواید شگفت انگیز پرتقال برای کودکان

در اینجا برخی از فواید تغذیه پرتقال به نوزادان آورده شده است.

1. تغذیه ای عالی برای کودکان

پرتقال پر از مواد مغذی زیادی از جمله مواد معدنی و ویتامین های مختلف است. برای نوزادان و کودکان، اینها در سالهای اولیه رشد آنها بسیار ضروری و حیاتی هستند. اگر برخی از نوزادان مشکلاتی در رشد فیزیکی خود دارند، تغذیه آنها با آب پرتقال می تواند مکمل تغذیه آنها باشد.

2. مقابله با سوء هاضمه

تقریباً همه نوزادان و کودکان اغلب با سوء هاضمه مواجه می شوند. این در درجه اول به این دلیل است که سیستم گوارش آنها به تدریج شروع به تقویت قدرت می کند. ترکیبات پرتقال از این جهت مفید هستند زیرا فرآیند هضم را تحریک می کنند.

3. کاهش یبوست

رژیم غذایی کودک شما در مراحل اولیه رشد فاقد فیبر است. فیبر برای حرکت خوب روده ضروری است. دادن میوه به کودک شما می تواند در این زمینه کمک کند. دادن آب پرتقال برای درمان یبوست کودک ایده خوبی است زیرا پرتقال حاوی مقدار بسیار مناسبی فیبر است.

4. استخوان های قوی

با توجه به مقدار غنی مواد معدنی و نمک موجود در پرتقال، مکمل های بسیار خوبی برای عناصری مانند کلسیم و فسفات هستند. با مصرف منظم، آنها می توانند از اختلالاتی مانند راشیتیسم که منجر به ضعیف شدن استخوان ها و نرم شدن مفاصل می شود، جلوگیری کنند.

5. کاهش احتمال سرفه و سرماخوردگی

سرماخوردگی و سرفه معمولاً هر زمان که نوزاد شما بیمار می شود، مقصر هستند. پرتقال می تواند مواد مغذی کافی را برای مبارزه با سرماخوردگی و سرفه زمانی که سطح جیوه کاهش می یابد، فراهم کند.

6. درمان اوریون

اگر چه در کودکان بیشتر از نوزادان مشاهده می شود، اوریون یا پاروتیت همانطور که همچنین شناخته می شود، یک بیماری ویروسی است که بسیار مسری است. یک راه محبوب برای درمان اوریون، مصرف آب پرتقال است که با بسیاری از آب میوه های دیگر تکمیل می شود.

7. بهترین جایگزین رژیم غذایی مایع

اگر کودک شما هنگام غذا خوردن غذا را به درستی نمی جود، معده آن را به خوبی هضم نمی کند و منجر به سوء هاضمه می شود. در چنین حالتی، کودک شما می تواند برای چند روز آب میوه های خام مانند آب پرتقال مصرف کند. با بازیابی حرکات روده، کودک می تواند به رژیم غذایی مبتنی بر میوه ادامه دهد و سپس به تدریج به رژیم معمول خود بازگردد.

9. در بهبودی تیفوئید کمک کنید

تب حصبه باعث از بین رفتن قدرت گوارشی فرد و ایجاد درد شدید شکم، سرفه، سردرد، تب و غیره می شود. از آنجایی که معده فقط می تواند آب و مایعات را هضم کند، آب پرتقال می تواند به هر دو کمک کند و یکی از بهترین گزینه ها برای دادن کودک شما به حصبه است.

این فواید سلامتی به دلیل مواد مغذی موجود در پرتقال امکان پذیر است. بیایید نگاهی به آنها بیندازیم.

ارزش غذایی پرتقال برای کودکان

یک پرتقال متوسط ​​شامل موارد زیر است:

 • پتاسیم – 232 میلی گرم
 • فسفر – 32 میلی گرم
 • منیزیم – 15 میلی گرم
 • کلسیم – 50 میلی گرم
 • سدیم – 2 میلی گرم
 • آهن – 0.18 میلی گرم
 • ویتامین A آ – 346 IU
 • ویتامین C ث- 82 میلی گرم
 • تیامین – 0.09 میلی گرم
 • ریبوفلاوین – 0.07 میلی گرم
 • نیاسین – 0.59 میلی گرم
 • فولات – 0.48 میلی گرم
 • همچنین حاوی مقادیر کمی مس، روی و منگنز است

حالا بیایید نگاهی بیندازیم که چگونه می توانید پرتقال را به کودک خود معرفی کنید یا به او بدهید.

نحوه سرو پرتقال برای نوزادان

قبل از دادن آن به کودک، تکه ها را بغلتانید و غشاها را جدا کنید. قطعات را به اندازه لقمه برش دهید، مبادا کودک شما خفه شود.

سعی کنید ابتدا به او پرتقال شیرین بدهید، زیرا ممکن است لزوماً طعم ترش پرتقال معمولی را دوست نداشته باشد. به میوه ها ظاهر خوبی بدهید تا مطمئن شوید که لکه های نرم یا رنگ های عجیب و غریبی وجود ندارد.

آب پرتقال یا تفاله های موجود در بازار را به صورت بطری ندهید. آنها حاوی چندین نگهدارنده و شکر برای حفظ طعم هستند. پرتقال تمیز و تازه را از بازار بخرید و خودتان آب آن را در خانه بگیرید.

غذاهایی که می توانید با پرتقال مخلوط کنید

برای اینکه طعم پرتقال را امتحان کنید، می توانید آن را با یک سری مواد غذایی مخلوط کنید. بعضی از آنها … هستند:

 • آووکادو – این یک میوه عالی برای ترکیب با طعم ترش پرتقال است.
 • زغال اخته و زغال اخته – تفاوت در طعم هر یک از این میوه ها هنگام تغذیه با پرتقال می تواند یک تغییر خوشایند برای کودک شما باشد.
 • سیب زمینی شیرین – می توانید با استفاده از سیب زمینی شیرین و آب پرتقال سوفله درست کنید.
 • مرغ – وقتی کودک شما شروع به خوردن گوشت می کند، می توانید از پرتقال به عنوان لعاب روی گوشت استفاده کنید.

اقدامات احتیاطی هنگام دادن پرتقال به نوزاد

قبل از دادن پرتقال به کودک خود، اقدامات احتیاطی زیر را در نظر داشته باشید.

1. بدون لایه برداری، بدون الیاف، بدون دانه

همه این موارد به خودی خود طعم عجیبی دارند. اگر کودک شما در نهایت آنها را دوست نداشته باشد، ممکن است کل میوه را دور بزند. به سراغ پرتقال بروید که به راحتی می توانید دانه ها، پوست و الیاف آن را پاک کنید.

2. مشکل جویدن؟ آن را له کن!

اگر کودک شما در خوردن تکه های کوچک پرتقال حتی پس از برداشتن پوست، الیاف و دانه ها مشکل دارد، می توانید ادامه دهید و میوه را له کنید تا زمانی که پوره شود. خوردن و مزه کردن این غذا برای کودک شما بسیار آسان است.

3. بدون پرتقال ترش در حال حاضر

مایل بیشتر بروید و سعی کنید فقط شیرین ترین پرتقال ها را به دست آورید. ممکن است جوانه های چشایی کودک شما برای مقابله با ترشی میوه آماده نباشد. با بالا نگه داشتن ضریب شیرینی، میوه را بهتر می پسندند.

4. میوه های تازه همیشه

کودک شما باید همیشه میوه های تازه و رسیده مصرف کند. مشخصه یک پرتقال خوب این است که از هر جهت محکم است. اگر آن را فشار دادید و در نهایت نرم شد، از آن اجتناب کنید و به سراغ یکی دیگر بروید.

دستور العمل های ساده پرتقال برای نوزادان

اگر نمی‌دانید چگونه برای نوزادان آب پرتقال درست کنید، در اینجا دستور العمل‌های هیجان‌انگیزی وجود دارد که فراتر از آب‌میوه‌های ساده هستند.

1. زغال اخته پرتقال منجمد

آنچه شما نیاز دارید

 • آب ذغال اخته
 • آب پرتقال

نحوه تهیه

همه را با هم مخلوط کنید تا یک قوام غلیظ به دست آید.

آن را برای کودک خود سرو کنید.

2. هویج آبدار

آنچه شما نیاز دارید

 • هویج خرد شده، پوست کنده و بخارپز
 • آب پرتقال
 • آب (در صورت نیاز)

در ظرفی هویج های بخارپز شده را بردارید و خوب له کنید.

آب پرتقال را اضافه کنید و خوب مخلوط کنید. برای تنظیم قوام می توانید مقداری آب اضافه کنید.

سوالات متداول

1. آیا می توانم به نوزادان آب پرتقال بدهم؟

هنگامی که کودک شما مواد جامد مصرف می کند و نزدیک به یک سال سن دارد، می توانید به او آب پرتقال بدهید. اطمینان حاصل کنید که کودک شما به میوه های اسیدی حساسیت ندارد.

2. آیا پرتقال ماندارین برای نوزادان بی خطر است؟

آنها برای مصرف نوزادان حداقل یک ساله کاملاً بی خطر هستند. بهتر است پیگیری کنید که آیا آنها نیز واکنشی به آن نشان می دهند یا خیر.

3. آیا می توانم کدوی پرتقالی را به نوزادان بدهم؟

له شده پرتقال حاوی مقدار زیادی شکر اضافه شده برای شیرین شدن است. تغذیه بسیار کمتری دارد و می تواند به دندان های کودک شما آسیب برساند. بنابراین، بهتر است از آن اجتناب کنید.

4. بهترین جایگزین برای مرکبات چیست؟

برای حفظ سطح خوبی از ویتامین C، می‌توان جایگزین‌های آن را در خربزه، پاپایا، سیب‌زمینی و اسفناج یافت که هیچ کدام طعم ترش ندارند. آنها همچنین شانس کمی برای ایجاد هر گونه واکنش آلرژیک دارند.

5. آیا می توانم از اسید مرکبات برای نگهداری غذای کودک خانگی استفاده کنم؟

مصرف مرکبات برای نوزادان پس از هشت ماهگی مناسب است. بنابراین، چند قطره آب لیمو باید به عنوان نگهدارنده خوب باشد، زیرا در آماده سازی نهایی توزیع می شود.

میوه‌ها، مانند پرتقال، مواد مغذی زیادی را فراهم می‌کنند و می‌توانند برای تهیه انواع غذاهای شگفت‌انگیز نیز استفاده شوند. اطمینان حاصل کنید که کودک شما در سن مناسبی برای مصرف این میوه است و از حداکثر فواید آن بهره مند می شود.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *