مقالات کودک

پروبیوتیک برای کودکان – چرا مهم است؟

پروبیوتیک برای کودکان

ارائه یک رژیم غذایی مغذی به کودک، تلاش همیشگی هر والدینی است. وادار کردن کودک به خوردن غذای سالم یک چالش مداوم است. اما در عصر فست فودها و غذاهای فرآوری شده امروزی، خوردن سالم همیشه آسان نیست. از این نظر، پروبیوتیک ها به سرعت محبوبیت زیادی پیدا می کنند. شواهد قابل توجهی وجود دارد مبنی بر اینکه پروبیوتیک ها برای کودکان مفید هستند. چندین مطالعه نشان می‌دهد که مصرف پروبیوتیک‌ها از طریق مکمل‌ها یا غذا می‌تواند با تأثیر مثبت بر روده کودکان، فواید سلامتی زیادی را برای کودکان به همراه داشته باشد. بسیاری از والدین به طور فزاینده ای مکمل های پروبیوتیک را برای کودکان خود انتخاب می کنند تا سیستم ایمنی کودک خود را تقویت کنند.

 

پروبیوتیک ها چیست؟

پروبیوتیک ها را می توان به عنوان میکروارگانیسم های زنده مانند مخمر یا باکتری ها تعریف کرد که برای سلامتی ما مفید هستند. به عبارت ساده، آنها باکتری های “خوب” هستند. آنها با تقویت باکتری های سالم به سالم نگه داشتن روده ما کمک می کنند. این مهم است زیرا تقریبا 80 درصد از ایمنی ما در روده قرار دارد. جالب اینجاست که تعداد پروبیوتیک ها در دستگاه گوارش ما ده برابر بیشتر از سلول های کل بدن ما است. پروبیوتیک‌ها را می‌توان از غذاهایی مانند ماست تهیه کرد یا به‌صورت افزودنی مصرف کرد که در اشکال مختلف مانند قرص‌های جویدنی، قطره‌ها و همچنین نی‌های پوشیده شده با پروبیوتیک‌های خاص موجود است. قابل توجه است که پروبیوتیک های مختلف برای درمان مشکلات مختلف سلامتی کار می کنند. از این رو، انتخاب نوع مناسب پروبیوتیک مهم است.

چرا کودکان به پروبیوتیک نیاز دارند؟

سیستم گوارشی کودک با بسیاری از باکتری ها زنده است. برخی از آنها باکتری “خوب” و برخی “بد” هستند. شرایط پزشکی مختلف مانند آلرژی، آسم و بیماری‌های خودایمنی می‌توانند تعادل طبیعی بین باکتری‌های «خوب» و «بد» را مختل کنند. مصرف غذاهای فرآوری شده و آب حاوی فلوراید نیز می تواند این تعادل را تغییر دهد. پروبیوتیک ها می توانند به ساخت باکتری های خوب در روده کودک کمک کنند و در نتیجه سیستم ایمنی کودک را بهبود بخشند. تقویت ایمنی از کودک در برابر ابتلا به بیماری ها و عفونت های مختلف محافظت می کند. اما کودک ممکن است دوز روزانه پروبیوتیک خود را از طریق رژیم غذایی معمول خود دریافت نکند. بنابراین، ممکن است ارائه مکمل های پروبیوتیک به کودک ضروری شود. با این حال، همیشه ایده خوبی است که ابتدا آن را با پزشک اطفال خود در میان بگذارید. فواید پروبیوتیک ها برای کودکان به شرح زیر است:

پروبیوتیک ها می توانند با حفظ تعادل فلور دستگاه گوارش در روده کودک به تقویت ایمنی کودک کمک کنند.

آنتی‌بیوتیک‌ها، زمانی که کودک مصرف می‌کند، عموماً باکتری‌های مفید و مضر را از بین می‌برد و باعث ناراحتی در سیستم گوارشی کودک می‌شود. به همین دلیل، پزشکان ممکن است به کودک پیشنهاد دهند که از قبل و حتی بعد از آن پروبیوتیک بدهند تا آسیب به باکتری های سالم کاهش یابد.

بسیاری از بیماری ها همچنین می توانند تعادل بین باکتری های “خوب” و “بد” روده را مختل کنند. مصرف پروبیوتیک ها می تواند به بازگرداندن این تعادل حیاتی کمک کند.
پروبیوتیک ها ممکن است به کاهش خطر ابتلا به چندین بیماری و آلرژی کمک کنند.

اعتقاد بر این است که پروبیوتیک ها میکروارگانیسم های تقویت کننده سلامتی را به روده تزریق می کنند که نه تنها سیستم گوارشی را بهبود می بخشد بلکه به هضم غذا نیز کمک می کند. در مورد: سندرم روده تحریک پذیر در کودکان اطلاعات بیشتری کسب کنید.

مطالعات نشان می دهد که پروبیوتیک ها می توانند بر حرکت ژن ها تأثیر مثبت بگذارند.

پروبیوتیک ها ممکن است برای مدیریت وزن و متابولیسم کودک در تمام زندگی او ضروری باشند.

تحقیقات نشان می‌دهد که پروبیوتیک‌ها سلامت مغز را در مراحل مختلف رشد کودک ارتقا می‌دهند، زیرا روده و مغز ارتباط نزدیکی با هم دارند.

طبق تحقیقات، پروبیوتیک ها ممکن است عوارض جانبی مضر احتمالی واکسیناسیون هایی را که به کودک داده می شود کاهش دهند.

مطالعات نشان می‌دهد که پروبیوتیک‌ها می‌توانند با حفظ تعداد باکتری‌های مفید به ارتقای سلامت دستگاه ادراری در کودکان کمک کنند.

پروبیوتیک ها به تولید ویتامین B12، ویتامین K2 و بوتیرات معروف هستند که به افزایش انرژی کمک می کنند.

بیماری هایی که با کمک پروبیوتیک ها قابل درمان یا پیشگیری هستند

مطالعات نشان داده اند که پروبیوتیک ها می توانند تفاوت قابل توجهی در ارتقای سلامت کودک شما ایجاد کنند. برخی از بیماری ها که با کمک پروبیوتیک ها قابل پیشگیری هستند عبارتند از:

 • پروبیوتیک ها ممکن است به درمان اسهال ناشی از عوارض جانبی مصرف آنتی بیوتیک ها کمک کنند.
 • تحقیقات نشان می‌دهد که پروبیوتیک‌ها می‌توانند به طور موثر به کاهش قولنج، کاهش گاز و رفلاکس کمک کنند.
 • پزشکان ممکن است پروبیوتیک ها را برای یبوست کودکان پیشنهاد کنند.
 • پروبیوتیک ها نیز به عنوان عاملی برای درمان اگزما شناخته می شوند.
 • طبق برخی مطالعات، پروبیوتیک ها ممکن است به درمان IBD (بیماری التهابی روده) کمک کنند.
 • مطالعات نشان می دهد که مصرف منظم پروبیوتیک ها می تواند تحمل لاکتوز را در کودک افزایش دهد.
 • پروبیوتیک ها همچنین ممکن است در جلوگیری از پوسیدگی دندان موثر باشند.

چه نوع پروبیوتیک هایی برای کودکان بهترین هستند؟

هر کودکی دستگاه گوارش منحصر به فرد خود را دارد که پر از باکتری است. هیچ دو بچه ای ترکیب یکسانی از باکتری ها را ندارند. اما دو باکتری مفید رایج در بدن ما بیفیدوباکتریوم و لاکتوباسیلوس هستند. اکثر مکمل های پروبیوتیک معمولا از این سویه های باکتریایی استفاده می کنند. توصیه می‌شود مکمل‌های پروبیوتیکی را انتخاب کنید که مخصوص بچه‌ها هستند. هنگام انتخاب نوع مناسب مکمل پروبیوتیک برای فرزندتان، ممکن است بخواهید به دنبال بیش از یک سویه یا چندین سویه از باکتری های مفید در مکمل باشید تا فواید مطلوبی داشته باشید. منطقی است که پروبیوتیک هایی را که به طور طبیعی وجود دارند ترجیح دهیم که برای کودکان بی خطر در نظر گرفته شوند و به راحتی می توانند با سیستم گوارش کودک سازگار شوند. همچنین می توانید از پزشک بخواهید که آزمایشی برای یافتن مناسب ترین پروبیوتیک ها برای کودک شما انجام دهد. در حالت ایده آل، پروبیوتیک ها باید پس از صرف غذا به کودک داده شود. وقتی با معده خالی مصرف شود، اسیدهای موجود در معده می توانند میکروارگانیسم ها را از بین ببرند. برخی از انتخاب ها می توانند:

پروبیوتیک هایی با سویه بیفیدوباکتریال را می توان انتخاب کرد.

همچنین ممکن است به دنبال سویه های باکتری لاکتوباسیلوس GG باشید.

پروبیوتیک ها با هر دو سویه مقاوم در برابر صفرا و اسید ممکن است انتخاب خوبی باشند.

ساکارومایسس بولاردی، نوعی مخمر نیز مفید بوده است.

منابع غذایی پروبیوتیک ها

لبنیات به عنوان بهترین منبع پروبیوتیک در نظر گرفته می شود. هنگام انتخاب محصولات لبنی، باید اطمینان حاصل شود که حاوی باکتری های فعال طبیعی است زیرا اکثر محصولات در زمان فرآوری، کشت زنده خود را از دست می دهند. برخی از منابع غذایی می توانند عبارتند از:

 • ماست.
 • کفیر.
 • اب دوغ.
 • پنیرهایی مانند گودا و چدار.
 • پنیر کوتاژ.
 • کلم ترش.
 • کیمچی (کلم ترشی).
 • سوپ میسو.
 • تمپه.
 • چای کومبوجا.

پری بیوتیک ها و سین بیوتیک ها چیست؟

پری بیوتیک ها و سین بیوتیک ها نیز فواید بی شماری برای عملکرد سالم روده دارند. اما کارشناسان هنوز در حال بررسی اثرات آنها و میزان مزایایی هستند که می توان از آنها به دست آورد.

پری‌بیوتیک‌ها نوعی فیبر تخصصی هستند که با تغذیه باکتری‌های خوب موجود در روده بزرگ را تقویت می‌کنند.

پری بیوتیک ها مواد مغذی برای پروبیوتیک ها هستند. هر چه پروبیوتیک ها و پروبیوتیک ها بیشتر بخورند، عملکرد بهتری در حفظ سلامت روده دارند.

پری بیوتیک ها حاوی فروکتوز-الیگوساکارید و فیبر هستند.

میوه ها، غلات کامل و سبزیجات فیبر را تامین می کنند.

غذاهایی مانند پیاز، موز، عسل، مارچوبه، شربت افرا، چاودار و جو دوسر فروکتوز-الیگوساکاریدها را تامین می کنند.

محصولاتی که حاوی پری بیوتیک و پروبیوتیک هستند، سین بیوتیک نامیده می شوند.

هنگامی که غذاهای پروبیوتیک و پری بیوتیک با هم ترکیب می شوند، یک هم افزایی ایجاد می شود که مزایای سلامتی محصولات غذایی را افزایش می دهد.

بر این اساس، پروبیوتیک ها را می توان با فیبر پری بیوتیک ها مخلوط کرد، مانند ماست که می توان با عسل مصرف کرد.

ارائه رژیم غذایی غنی از پروبیوتیک به فرزندتان می تواند انتخاب عاقلانه ای برای تضمین سلامتی عالی او باشد. اگرچه، لازم است در اینجا به خاطر داشته باشید که اثرات پروبیوتیک ها بسیار موقتی هستند. در صورت قطع مصرف آنها از روده ناپدید می شوند. تحقیقات در زمینه پروبیوتیک ها هنوز در مراحل اولیه است و زمان زیادی طول می کشد تا شواهد مشخصی برای اثبات اثر مفید آن بر سلامت انسان به طور قطعی به دست آید.

مقالات مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *