مقالات کودک

علت کابوس در کودکان و راه های مقابله با آن

کابوس در کودکان

کابوس در کودکان بسیار رایج است اما می تواند برای آنها ترسناک باشد و آنها را در شب بیدار نگه دارد. کابوس ها رویاهای وحشتناکی هستند که می توانند آنها را در نیمه شب از خواب بیدار کنند و باعث ایجاد اضطراب، ترس و سایر احساسات مانند عصبانیت، غم و اندوه یا حتی خجالت شوند. کودکان سه تا ده ساله ممکن است پس از دیدن یک کابوس نیمه شب از خواب بیدار شوند و اگرچه بخشی از رشد و تکامل هر کودکی هستند، اما دلیلی برای نگرانی نیستند.

 

کابوس چیست؟

کابوس ها خواب های بدی هستند که کودکان را می ترسانند و در ساعات پایانی شب با ترس از خواب بیدار می شوند. کابوس ها می توانند در مورد چیزهای ترسناک خیالی یا در مورد خطرات واقعی زندگی باشند که کودک در مورد آنها آموخته است. کودکان خردسالی که در پریشانی از خواب بیدار می شوند ممکن است نتوانند واقعیت را از رویاهای خود جدا کنند و در واقع ممکن است فکر کنند که اتفاق بدی افتاده است. وقتی بزرگتر می شوند، متوجه می شوند که رویاها غیر واقعی هستند. معمولاً کودکان در مورد چیزهای خیالی مانند عروسک های ترسناک یا هیولا کابوس می بینند. کودکان بزرگتر ممکن است در مورد خطرات زندگی واقعی کابوس ببینند. نمونه هایی از این موارد عبارتند از تصادفات اتومبیل، مرگ، خشونت، حیوانات متجاوز و غیره.

چگونه تشخیص دهیم که آیا کودک شما کابوس می بیند یا خیر

کابوس ها را می توان با وحشت های شبانه اشتباه گرفت. کودکان در اوایل شب هنگام خواب وحشت شبانه را تجربه می کنند. اگرچه کودکی که وحشت شبانه را تجربه می کند به طور کامل از خواب بیدار نمی شود، به نظر می رسد که در خواب آشفته یا مضطرب است و ممکن است ضربان قلب سریع داشته باشد. کودکان معمولاً قسمت های وحشت شبانه را به خاطر نمی آورند. کابوس ها تمایل دارند در نیمه دوم شب، در هنگام خواب حرکت سریع چشم (REM) رخ دهند. کودکان در خواب REM خواب می بینند. پس از یک کابوس، کودکان با ترس از خواب بیدار می شوند و باید آرام شوند. اما، آنها آگاهی کامل دارند و می توانند کابوس خود را به وضوح پس از بیدار شدن به یاد بیاورند.

چه زمانی رویاهای بد رخ می دهد؟

رویاهای بد می توانند در کودکان به عنوان واکنشی به برخی ترس ها یا ضربه های زندگی واقعی رخ دهند. آنها همچنین می توانند در پاسخ به ترس های خیالی رخ دهند که وقتی کودک یک کتاب ترسناک می خواند یا یک نمایش ترسناک را درست قبل از خواب تماشا می کند، به وجود می آید. موضوع کابوس ها معمولاً بازتابی از آنچه کودک در زندگی واقعی تجربه می کند است. به عنوان مثال می توان به مبارزه با پرخاشگری، ترس از جدایی و غیره اشاره کرد. کابوس ها می توانند درباره چیزهای مختلفی مانند حیوانات، موجودات خیالی، هیولاها، افراد بد، مکان های آشنا، افراد و رویدادهای به یاد ماندنی باشند.

چه چیزی باعث کابوس در کودکان می شود؟

علت دقیق کابوس در کودکان مشخص نیست. آنها ممکن است از آنچه کودک در طول روز تجربه می کند، نشات گرفته شود، چیزی که ناراحت کننده است. کابوس ها اغلب نتیجه یک تجربه آسیب زا هستند. نوع کابوس مربوط به مرحله رشد زندگی کودک است. برای مثال، یک کودک نوپا ممکن است در مورد گم شدن و جدا شدن از والدینش کابوس ببیند. کودکان بزرگتر ممکن است در مورد مرگ کابوس ببینند. بنابراین، شدت کابوس در کودکان در گروه های سنی مختلف متفاوت است.

نکاتی برای کمک به کودک پس از کابوس

در اینجا چند نکته برای کمک به آرام شدن کودک و بازگشت به رختخواب پس از دیدن یک کابوس وجود دارد:

آسایش و اطمینان:

اگر کودک شما پس از یک کابوس با ناراحتی از خواب بیدار شد، او را با در آغوش گرفتن، در آغوش گرفتن، یا ببوسش دلداری دهید. به فرزندتان اطمینان دهید که اجازه نمی دهید اتفاق بدی برای او بیفتد تا او با دانستن اینکه شما در کنارش هستید دوباره بخوابد.

اطمینان حاصل کنید که کودک شما به اندازه کافی می خوابد:

اگر کودک شما کم خواب باشد، احتمال دارد که از کابوس های شبانه رنج ببرد. مطمئن شوید که کودک خواب کافی دارد. او را به دنبال یک روال وادار کنید. به او بگویید که باید هر شب ساعت 10 شب بخوابد و در نهایت عادت می کند که در همان ساعت بخوابد و تا دیروقت بیدار نباشد.

صحبت در مورد آن:

در مورد کابوس در طول روز با کودک خود بحث کنید و سعی کنید مشخص کنید که آیا یک الگوی تکرار شونده وجود دارد یا خیر. این می تواند به شما کمک کند تا بفهمید چه چیزی او را ترسانده یا مضطرب می کند. هنگامی که علت را پیدا کردید، می توانید روی مبارزه با آن ترس کار کنید.

از جادو استفاده کنید:

برای کودکان خردسال، می توانید با قدرت جادویی محافظت خود به آنها اطمینان دهید. با استفاده از اسپری هیولاهای جادویی می توانید از شر هیولاها خلاص شوید. همچنین می توانید زیر تخت را بررسی کنید تا مطمئن شوید که هیچ هیولایی در زیر آن پنهان نشده است.

به کودک کمک کنید به خواب برگردد:

اگر کودک با ناراحتی از خواب بیدار شد، با صدایی آرام او را آرام کنید و به او کمک کنید تا دوباره بخوابد. در مورد خواب های شادی که ممکن است کودک دوست داشته باشد صحبت کنید یا به آرامی کف دست او را ببوسید و دستش را بگیرید تا به خواب برود.

پتوی امنیتی:

به کودک یک شی امنیتی بدهید تا هنگام خواب در دست بگیرد. به عنوان مثال، می توانید به او یک پتو، اسباب بازی نوازشگر یا بالش مورد علاقه اش بدهید. این به ویژه زمانی مفید است که برای آرام کردن او در اطراف نیستید.

چراغ شب:

بیشتر کودکان از تاریکی می ترسند. شب باعث می شود سایه ها مانند هیولاهای ترسناک به نظر برسند. چراغ شب را برای کودک روشن بگذارید تا از تاریکی نترسد.

روش هایی برای از بین بردن کابوس ها:

با فرزندتان بحث کنید و روش هایی برای از بین بردن کابوس ها بیابید. اگر کودک از تاریکی می ترسد، می توانید یک چراغ قوه کنار بالش او بگذارید که می تواند برای از بین بردن کابوس استفاده شود. اگر کودک از هیولا می ترسد، می توانید به او اطمینان دهید که هیولاها خیالی هستند. همچنین می توانید یک پایان خنده دار برای رویا بسازید تا ترس او را از بین ببرید.

چگونه رویاهای شیرین را تشویق کنیم

پس از دیدن یک کابوس، برای کودک شما سخت خواهد بود که دوباره بخوابد. اما اگر هر روز این اتفاق بیفتد، حتی شما هم به اندازه کافی نمی خوابید. به همین دلیل است که باید رویاهای شیرین و شاد را در کودکان تشویق کنید. برای جلوگیری از کابوس و تشویق رویاهای شیرین، این نکات را دنبال کنید:

حمام گرم: حمام آب گرم می تواند به آرامش کودک کمک کند و همچنین به خواب بهتر او کمک می کند.

شکارچی رویاها: همچنین می توانید طلسمی را روی تخت کودک خود آویزان کنید و به او بگویید که این یک رویا پرداز است که رویاهای بد را می گیرد و متوقف می کند.

خواندن داستان های شاد: خواندن داستان های شاد قبل از خواب روحیه کودک را بالا می برد و ذهن او را با افکار مثبت قبل از خواب پر می کند که از رویاهای بد دور نگه می دارد.

از خواندن کتاب های ترسناک برای کودک قبل از خواب خودداری کنید: اجازه ندهید کودک قبل از خواب برنامه های ترسناک تماشا کند یا داستان های ترسناک بخواند زیرا این داستان ها در ذهن او پرسه می زنند و ممکن است او را در شب بترسانند.

در آغوش بگیرید و برای آنها رویاهای شیرین آرزو کنید: برای مدتی با کودک خود بغل شوید و برای او آرزوهای شیرین کنید. این باعث می شود که او با روحیه ای شاد به خواب برود و از لمس شما مطمئن شود.

چه زمانی باید با پزشک مشورت کرد

کابوس در کودکان رایج است، به خصوص اگر فیلم ترسناکی ببینند یا کتابی پر از ترس بخوانند. اما، اگر فرزند شما هیچ یک از این دو را انجام نمی دهد و همچنان شب به شب خواب های بد می بیند، باید او را نزد پزشک ببرید. در زیر مواردی وجود دارد که باید با پزشک مشورت کنید:

  • اگر کودک برای مدت طولانی هر شب کابوس می بیند.
  • اگر کابوس های مکرر در کودکان وجود داشته باشد، به خصوص پس از یک رویداد آسیب زا در زندگی واقعی.
  • اگر کودک با وجود تمام اطمینان های شما خواب های بد می بیند و این روی زندگی روزمره او تأثیر می گذارد.
  • اگر کابوس ها تکراری یا بسیار ناراحت کننده هستند و بدتر می شوند یا بیشتر می شوند.

کابوس در کودکان بسیار رایج است و جای نگرانی نیست. آنها معمولاً خود به خود حل می شوند زیرا کودک از ترس رشد می کند. فقط در صورتی باید نگران باشید که کابوس‌ها پایدار باشند و در طول زمان بدتر شوند. برای مقابله موثر با کابوس های شبانه در کودکان، نکات مهم این مقاله را دنبال کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *