مقالات کودک

اهمیت کنجکاوی در کودکان و نکاتی برای پرورش آن

کنجکاوی در کودکان

یکی از جنبه های مهم رشد کودک کنجکاوی اوست. کودکان به طور پیش فرض کنجکاو هستند، این چیزی است که بیشتر رفتارهای اولیه آنها را هدایت می کند. والدین ممکن است گاهی اوقات تحت تأثیر کنجکاوی فرزندان خود قرار بگیرند، اما به یاد داشته باشید که این امر نقش بسیار زیادی در نحوه رشد آنها و چگونگی رشد شخصیت آنها دارد. اگر کنجکاوی در مسیر درست هدایت شود، قطعاً می تواند زندگی فرزندان شما را به شکلی عالی تحت تأثیر قرار دهد.

 

چه چیزی باعث ایجاد حس کنجکاوی در کودک می شود؟

کودک کنجکاو در جامعه چیز جدیدی نیست. بچه‌ها در سال‌های اولیه خود کاوشگر هستند و این بدان معناست که آنها سعی می‌کنند تا آنجا که ممکن است احساسات و تجربیات بیشتری را در زمان رشد داشته باشند. با این حال، چه چیزی در واقع این حس کنجکاوی را تحریک می کند؟

بخشی از آن به خاطر محیط امن و سرپناهی است که بیشتر کودکان در آن بزرگ می شوند. آنها کنجکاو هستند که از شبکه ایمنی که بزرگترهای اطرافشان راه اندازی کرده اند بیرون بیایند و به دنبال تازگی در زندگی هستند. بنابراین، والدین باید از تعادل بین ایمنی و تازگی در تنظیم مراحل اولیه زندگی کودک اطمینان حاصل کنند.

بخشی از آن به خاطر محیط امن و سرپناهی است که بیشتر کودکان در آن بزرگ می شوند. آنها کنجکاو هستند که از شبکه ایمنی که بزرگترهای اطرافشان راه اندازی کرده اند بیرون بیایند و به دنبال تازگی در زندگی هستند. بنابراین، والدین باید از تعادل بین ایمنی و تازگی در تنظیم مراحل اولیه زندگی کودک اطمینان حاصل کنند.

البته، سبک کاوش در بسیاری از کودکان خردسال می تواند خطرناک باشد – با این حال، به جای جلوگیری از کنجکاوی در کودک، باید مراقب از بین بردن خطر بود.

فواید کنجکاوی برای کودکان

اهمیت کنجکاوی در یادگیری کودکان هرگز به اندازه کافی قابل تأکید نیست، این مسیر اصلی برای رسیدن دانش به ذهن کوچک آنها است. توانایی سؤال کردن و پرسیدن سؤالات درست حتی در زندگی بزرگسالان نیز مهم است. نوآوری پس زمینه هر نوع پیشرفتی است، و این امر زمانی که کودک بزرگ شود بسیار مرتبط خواهد بود.

چگونه کنجکاوی با افزایش سن تغییر می کند؟

بدیهی است که نحوه بروز کنجکاوی با توجه به سن کودک تغییر می کند.

0-2 سال

در یکی دو سال اول، کودک به همان اندازه که در مورد دنیای بیرون کنجکاو است، در مورد بدن خود نیز کنجکاو است. همه چیز برای او جدید است – بنابراین، او سعی می کند تا آنجا که می تواند نه تنها محیط اطراف خود، بلکه اعضای بدنش را نیز کشف کند.

3-4 سال

در این سن، کودکان از قبل درک درستی از خود و محیط اطراف خود دارند. اکنون، رویدادها و چیزهای بدیع محور آنهاست. ممکن است آنها را پیدا کنید که سؤالات ابتکاری می پرسند، مانند آنچه برای باران اتفاق افتاد یا نوار اندازه گیری چیست، و سعی می کنند بیشتر از آنها استفاده کنند.

5-6 سال

در این سن، آنها شروع به تفکر اساسی می کنند – سوالاتی که کودکان می پرسند نیز منعکس کننده آن هستند. این بدان معنی است که والدین ممکن است مجبور شوند با سؤالاتی مانند اینکه آیا مورچه ها می توانند به آنها صدمه بزنند، چرا آنها به آنها صدمه می زنند و حتی بچه ها از کجا می آیند، روبرو شوند. کنجکاوی حتی ممکن است با اضطراب در این سن همراه باشد.

آیا با بزرگ شدن کودک کنجکاوی از بین می رود؟

اگرچه هیچ مدرکی نشان نمی‌دهد که کنجکاوی طبیعی کودکان برای کشف و کاوش در طول زمان کاهش می‌یابد، این واقعیت باقی می‌ماند که بسیاری از بزرگسالان به اندازه گذشته کنجکاو نیستند. به نظر می رسد که رخ می دهد – اما دقیقاً مشخص نیست که چرا رخ می دهد. با این حال، یک واقعیت عجیب این است که کاهش با سن و قرار گرفتن در معرض یادگیری رسمی همزمان است.

چه چیزی کنجکاوی را در کودکان از بین می برد؟

برخی از مردم بر این باورند که روشی که یادگیری رسمی اطلاعات را به کودک منتقل می کند دلیلی برای ریشه کن شدن آن است – برخی دیگر معتقدند ترس از عدم تایید بزرگسالان یک دلیل اصلی است. اگر کنجکاوی تشویق نشود، قطعاً می تواند به عدم کنجکاوی کودکان ختم شود. اگر نیاز به مشاور دارید میتوانید با روانشناس کودک در پاسداران تماس بگیرید.

چگونه کنجکاوی را در کودکان تشویق کنیم؟

برخی از روش ها قطعا می توانند به شما در ایجاد حس کنجکاوی در کودکان کمک کنند. می‌توانید برخی از فعالیت‌های کنجکاوی را برای بچه‌ها نیز انتخاب کنید – که برخی از آنها در زیر ذکر شده‌اند.

1. روال

تغییرات گاه به گاه در عادات روزانه آنها می تواند تأثیر زیادی بر طرز فکر آنها بگذارد زیرا آنها را در معرض چیز جدیدی قرار می دهد – حتی اگر چیزی به کوچکی یک صابون جدید باشد.

2. سورپرایز

سورپرایزهای مثبت می تواند کمک زیادی به بهبود حس کنجکاوی در کودکان کند – این می تواند یک گنج یابی کوچک یا حتی دعوت از کسی برای ناهار با غافلگیری باشد.

3. فرزندتان را دزدید!

این یک پیشرفت از اقدام غافلگیرکننده است – شما می توانید یک روز مرخصی بگیرید و فرزند خود را غافلگیر کنید. به اوقات خوشی در فضای باز بروید تا فرزندتان برای مدت طولانی از آن لذت ببرد.

4. پخت

فرزند شما قطعا عاشق کیک خواهد بود، اما نمی‌داند چگونه درست می‌شود. می توانید با هم کیک بپزید و فرآیند مخلوط کردن مواد و تنظیم دما ممکن است غول خفته را در ذهن آنها بیدار کند.

5. داستان های باز

خواندن داستان‌های یکسان برای فرزندتان برای هر دو طرف خسته‌کننده می‌شود – پس چرا آن‌ها را باز نگه ندارید؟ نظر آنها را در مورد چگونگی پایان آن بپرسید و آنها را تشویق کنید که به احتمالات دیگر فکر کنند.

6. خودتان را آماده کنید

کودکان قطعاً سؤالات زیادی خواهند پرسید – و شما باید اطمینان حاصل کنید که همه سؤالات آنها در یک نقطه یا زمان دیگر پاسخ داده می شود. آنها را درک کنید و سؤالات آنها را سریعاً روشن کنید.

7. تشویق کنید

همیشه فرزندانتان را تشویق کنید که حتی بیشتر از آنچه در حال حاضر می‌پرسند بپرسند.

8. از آنها سؤال کنید

درگیر سؤالات آنها باشید و گهگاه در مورد تردیدها و شکایاتشان از آنها سؤال بپرسید. این آنها را تشویق می کند تا بیشتر فکر کنند.

9. قومیت

اجازه ندهید فرزندتان فکر کند که تنها فرهنگی که در آن بزرگ شده است. آنها را در معرض فرهنگ‌های قومی مختلف قرار دهید، زیرا این امر می‌تواند ذهن آنها را باز کند و پذیرش فرهنگ‌هایی را که مشابه فرهنگ خودشان نیست، گسترش دهد.

10. سفر

سفر یک تمرین عالی برای ایجاد حس کنجکاوی برای کودکان است و در بزرگسالان نیز حس کنجکاوی را دوباره بیدار می کند.

11. موسیقی

موسیقی باعث تقویت تفکر جانبی در مغز می شود و مطالعه آن از سنین پایین می تواند تأثیر شگفت انگیزی در رشد کودک داشته باشد.

12. بگذار او باشد!

سعی کنید فرزندتان را قبل از اینکه مجبور شود تشویق نکنید تا بزرگ شود. به او اجازه دهید تا آنجا که می تواند محیط اطرافش را کاوش کند، اما مطمئن شوید که هیچ خطر بزرگی در آن وجود ندارد.

تشویق کنجکاوی در کودک ممکن است دشوار باشد، اما هم از نظر رضایت برای والدین و هم از نظر رشد برای کودک نتیجه می دهد. بنابراین اطمینان حاصل کنید که فرزندتان تا زمانی که بزرگ می شود حس کنجکاوی خود را از دست ندهد.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *