کودکان عصبی

خیلی از مادرانی که در مورد عصبانیت کودکانشان از بنده وقت مشاوره می گیرند؛ میگویند: فرزندشان بیشتر مواقع شروع به دادو بیداد و پرخاشگری میکند و کاسه صبرشان سریع لبریز می شود، راهکار چیست؟ در ادامه این مقاله به صورت کامل راه درمان کودکان عصبی و پرخاشگر را در اختیار شما والدین گرامی قرار میدهیم.

  1. نگاهی به آینده کودکان عصبی
  2. علت عصبی شدن کودکان
  3. راه درمان کودکان عصبی
  4. چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

نگاهی به آینده کودکان عصبی

این رفتار ها در کودکان پسر و دختر الگوی متفاوتی دارد و اگر درمان نشود در بزرگسالی منجر به: اعتیاد به مواد مخدر، پرخاشگری، بزهکاری، ابتلا به بیماری های گوناگون، تحصیلات پایین و در نتيجه سطح درآمد پایین خانواده ميشود که در آینده آنها تاثیر منفی دارد.

علت عصبی شدن کودکان

پیش از این که به درمان این عارضه بپردازیم بهتر است با علایم آن آشنا شویم. به آرامی با کودک خود حرف بزنید و سعی کنید علت عصبانیت او را بپرسید. با فهمیدن علل آن پنجاه درصد مراحل درمان را طی کرده اید.

ناتوانی

ناکامی یا شکست یکی از اصلی ترین مسائلی که منجر به پرخاشگری می شود. هنگامی که کودک به اهداف خود نرسد از عصبانیت منفجر می شود و معمولا وسایلی که در دسترسش است را می شکند.

استرس

به گفته ی روانشناسان و دانشمندان: زمانی که مادر در حین حاملگی دچار اضطراب شود، استرس و عفونت های ویروسی در جنین تاثیر میگذارد. پس در حین حاملگی خیلی مواظب باشید تا در آینده دچار پشیمانی نشوید. این رفتار ها از 2 سالگی تا 4 سالگی ادامه دارد و پیشنهاد می شود حتما به یک روانشناس مراجعه کنید.

الگوبرداری از والدین

هیچ کودکی از زمان بدو تولد پرخاشگر و عصبی به دنیا نمی آید مگر آنکه الگو های پرخاشگرانه داشته باشد. اگر بچه دارای پدر و مادری عصبانی و بد دهن باشد؛ قائدتا از آنها اگوبرداری میکند.

ناراحتی در خانه و خانواده

ناسارگاری زناشویی، طلاق، اضطراب بین اعضای خانواده، فقر، بد رفتاری دیگران و شرایط سخت در روحیه کودکان عصبی تاثیر بسیار منفی دارد.

پیشنهاد می شود مقاله ی نحوه ی برخورد با کودکان بی ادب را مطالعه کنید

راه درمان کودکان عصبی

در ادامه راه حل و نحوه ی کنترل و بهترین رفتار با کودک عصبی را در اختیار شما والدین گرامی قرار می دهیم.

سوالات چند گزینه ای

اگر کودک عصبی شد بچه را از آن مکان دور کنید و به آن چند گزینه دهید که فکر میکنید دوست دارد. برای مثال: دوست داری بریم پارک؟ یا میخواهی بهترین غذایی که دوست داری برات درست کنم؟

توجه نکنید

در هنگام عصبانیت کودک سعی کنید به او توجه نکنید، گاهی اوقات کودک با این کار سعی میکند جلب توجه کند. اما در شرایطی که کودک سعی می کند به خودش آسیب بزند این روش کارساز نخواهد بود.

الگوی خوبی باشید

در هنگام عصبانیت کودک خونسرد باشید و به وی نشان دهید که چگونه برخوردی دارید و خشم خود را چطور کنترل می کنید. زمانی که کودک شاهد کنار آمدن شما با مهربانی میشود؛ از رفتار شما الگوبرداری میکند و وی هم این شیوه را انتخاب می کند.

احساسات را بیان کنید

به زبان آوردن احساسات تان به کودک می آموزد که وی هم در مورد احساسات خویش صحبت کند.

کودک عصبی

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

  • زمانی کودک به خودش آسیب می زند، گاز میگیرد یا سرش را به دیوار میکوبد.
  • اگر بیش از 5 بار در روز و هر بار بیش از 25 دقیقه عصبانی میشود.
  • کودک به سختی آرام می شود.
  • در مراجعه به پزشک تردید نکنید همچنین روانشناسان و مربیان مهد کودک فرزندان آفتاب آماده خدمت رسانی به کودک دلبندتان می باشد.
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.