مقالات کودک

تربیت کودکان چپ دست

ویژگی کودکان چپ دست

همانطور که کودک شما شروع به بزرگ شدن و تبدیل شدن به یک کودک نوپا می کند، جنبه های مختلف شخصیت او ظاهر می شود. او ممکن است کودک ساکتی باشد که با شما راحت است یا به تنهایی بازی می کند، یا ممکن است صمیمانه باشد و تمایل دارد با خوشحالی به سراغ هر کسی که با چهره ای خندان به او اشاره می کند، برود. جنبه دیگری که با رشد کودک خود را نشان می دهد، دست غالب است. و اگر فرزند شما چپ است، ممکن است رگبار سوال در سر شما ظاهر شود، به خصوص اگر راست دست باشید. اگر شما یکی از والدینی هستید که نمی‌دانید چگونه به کودک چپ دست نوشتن حروف یا دست زدن به اشیاء را آموزش دهید.

در این مقاله خصوصیات و ویژگی کودکان چپ دست را معرفی میکنیم و به فواید آن می پردازیم و برای شما و کودک دلبندتان بسیار مفید خواهد بود.

چگونه بفهمیم کودک چپ دست است؟

از نظر آماری مشاهده شده است که از هر 10 کودکی که به دنیا می آیند نزدیک به 9 نفر دست راست دارند که دست غالب آنهاست. به این ترتیب از هر 10 کودک حداقل 1 کودک چپ دست می شود. وقتی والدین می پرسند که آیا فرزند من چپ دست است، معمولاً نشانه این است که کودک آنها شروع به استفاده صحیح از هر دو دست کرده است.

اکثر کودکان نوپا تنها زمانی که حدود 7-9 ماهگی دارند شروع به استفاده صحیح از دستان خود می کنند. آنها همچنین وجود اندام خود، وجود دو دست را به درستی درک می کنند و معمولاً تمایل دارند از هر دوی آنها در صورت نیاز و در صورت نیاز استفاده کنند. اما هنوز تعیین اینکه آیا کودک شما چپ دست است یا خیر دشوار خواهد بود زیرا هنوز متوجه نشده است که دوست دارد بیشتر از کدام دست استفاده کند. با این حال، زمانی که کودک به دو سالگی می رسد، او آشکار می کند که آیا چپ است یا نه.

در مواقعی، اگر بتوانید آنها را در فعالیت های درست درگیر کنید، برخی از بچه ها می توانند خیلی زودتر چپ دست خود را نشان دهند. غلتاندن یک توپ به سمت فرزندتان یا درخواست از او برای عبور دادن یک اسباب بازی می تواند به شما کمک کند تا متوجه شوید که او به طور طبیعی تمایل دارد از کدام دست استفاده کند و اگر قرار است چپ دست باشد به شما نکاتی را ارائه دهد. مهم است که هرگز به او نگویید که از دست راست به زور استفاده کند.

چرا برخی کودکان چپ دست می‌شوند؟

رشد چپ دستی غالب است که نتیجه بیولوژی والدین، رشد کودک در دوران بارداری و همچنین برخی از ویژگی های از قبل موجود است.

1. وجود ژن های خاص

یکی از قوی ترین عواملی که پزشکان برای چپ شدن یک کودک مشخص کرده اند وجود یک ژن خاص است. عوامل ژنتیکی در ایجاد شخصیت منحصر به فرد برای هر کودکی که روی زمین متولد می شود، نقش حیاتی دارد. در چنین مواقعی دانشمندان بر این باورند که وجود ژنی به نام LRRTM1 که معمولاً از پدر به ارث می رسد، تمایل دارد که کودک را یک فرد چپ دست کند.

2. جنسیت افراد

این یک بیانیه کلی نیست که در هر موردی کاربرد داشته باشد، بلکه بیشتر یک مشاهده آماری مبتنی بر داده است. در مقایسه بر اساس جنسیت، تعداد مردان چپ دست اندکی بیشتر از تعداد زنان چپ دست است. برخی از پزشکان به این مطالعه وابسته هستند تا فرض کنند که وجود تستوسترون می تواند در چپ دستی نیز نقش داشته باشد.

3. رشد جنین

بخش قابل توجهی از رشد هسته کودک در داخل رحم انجام می شود. از این رو نمی توان شرایط آن را در این زمینه نادیده گرفت. قرار گرفتن در معرض عوامل مختلف یا وجود یک هورمون بیش از حد نسبت به دیگری می تواند نقشی در ایجاد دست غالب برای نوزاد داشته باشد.

4. یادگیری از طریق مشاهده

بسیاری بر این باورند که کودکان در اصل دوسویه هستند و با مشاهده دست های والدینشان شروع به استفاده از دست خاصی می کنند. اگرچه این واقعیت وجود دارد که کودکان با تقلید از رفتار بزرگسالان چیزهای زیادی یاد می‌گیرند، اما این نظریه در توضیح والدین راست‌دستی که فرزند چپ‌دست به دنیا می‌آورند کوتاهی می‌کند.

5. مسائل مربوط به رشد مغز

این دلیل در منشأ خود کمی متعارف است، اما از دیرباز، و حتی اکنون، انسان ها به طور معمول راست دست هستند. وجود مشکلاتی در رشد مغز یا آسیب دیدن جنین به مغز است که باعث چپ دست شدن کودک می شود. به ندرت شواهدی در تأیید این نظریه به دست آمده است، در مورد مراحل رشد مغز در کودکان بیشتر مطالعه کنید.

6. سازگاری اجباری با شرایط محیطی

برخی از کودکان ممکن است با دست راست غیر عملکردی متولد شوند. یا یک تصادف زودهنگام می تواند دست راست آنها را از انجام کارهای معمولی ناتوان کند. در چنین شرایطی، کودک یاد می گیرد که از دست چپ خود استفاده کند و در نهایت چپ دست می شود.

 

کودکان چپ دست

 

فواید چپ بودن در کودکان

هنگامی که جهان اساساً برای سازگاری با اکثریت افراد ایجاد شده است، بسیاری ممکن است بر این باور باشند که چپ‌گراها باید با مشکلات زیادی روبرو شوند. هر چقدر هم که این موضوع درست باشد، چند مزیت وجود دارد که فقط افراد چپ دست از آنها مطلع هستند.

1. ذهنیت خلاق از پیش تعیین شده

از نظر بیولوژیکی، دست غالب نشان می دهد که فرد به طور کلی از کدام سمت مغز استفاده می کند و برعکس دست غالب است. این موضوع چپ‌ها را به دسته‌ای از افراد راست‌مغز تبدیل می‌کند که به خلاقیت و تخیل مشهور هستند. این را می توان به خوبی به نفع آنها استفاده کرد.

2. قابلیت چند کار

افراد چپ دست باید خیلی چیزها را در اوایل زندگی به روشی متفاوت یاد بگیرند. این کار مغز آنها را در بهترین حالت قرار می دهد تا بتواند بسیاری از چیزها را به سرعت پردازش کند. پیامد آن توانایی مغز برای رسیدگی به چندین چیز در یک زمان است که آنها را به استاد چندوظیفه ای تبدیل می کند. چپ دست بودن نقش بسزایی در پروش کودک خلاق دارد.

3. تقویت بینایی زیر آب

هر چقدر هم که ممکن است تعجب آور به نظر برسد، افراد چپ دست از این که می توانند اشیا را به وضوح زیر آب ببینند، یک مزیت عجیب دارند. بنابراین برای افرادی که معمولاً به ساحل نزدیک‌تر هستند یا شنا را به عنوان یک ورزش انتخاب می‌کنند، این می‌تواند به خوبی به نفع آنها باشد.

4. افزایش سطح IQ

این نیز یک قانون کلی نیست بلکه بر اساس آمار است. با مقایسه اعضای MENSA که در آن همه ضریب هوشی بالایی دارند، نزدیک به 20٪ از اعضای آن چپ دست هستند. و از آنجایی که درصد کودکان چپ دست، به طور کلی، پایین است، فرزند شما شانس بیشتری برای ایجاد ضریب هوشی عالی دارد.

5. برتری در ورزش های مختلف

ورزش هایی مانند کریکت، بسکتبال، تنیس و بسیاری دیگر دارای بازیکنانی هستند که عمدتاً راست دست هستند. حضور یک حریف چپ دست می تواند بازی او را از تعادل خارج کند و به فرزند شما مزیت بیشتری در آن بدهد.

چالش برای بچه های چپ

روند رشد یک کودک چپ دست خالی از چالش نیست. تعداد آنها نسبت به سایر کودکان بیشتر است، زیرا این کودکان باید با دنیایی سازگار شوند که کاملاً برای آنها مناسب نیست.

چیزی که برای ما کاملا عادی به نظر می رسد می تواند برای کودکان چپ دست که با فعالیت های روزمره در دنیا دست و پنجه نرم می کنند، انحراف باشد. یک روز ساده انجام دادن ابتدایی ترین کارها با دست چپ می تواند به شما درک کند که چه احساسی دارید.

درها همه به گونه ای لولا شده اند تا مناسب افراد راست دست باشند و دستگیره های آنها نیز مناسب است. این می تواند منجر به ضربه زدن کودک به پای خود با در شود و مکرراً به خود آسیب برساند.

قیچی ممکن است به نظر برسد که فقط دو بخش برای نگه داشتن آن وجود دارد، اما آن ها نیز برای افراد راست دست ساخته شده اند. کودک چپ دست شما ممکن است نیاز به قیچی داشته باشد که مخصوصاً برای او ساخته شده است تا ببیند چه چیزی را می‌برد و راحت می‌برد.

اکثر میزهای مدرسه دارای کشوها و محفظه هایی در سمت راست هستند که برای دانش آموزان چپ دست مشکل ایجاد می کند.

نوت‌بوک‌ها نیز دارای یک صحافی در سمت چپ هستند که مشکلی منحصر به فرد برای چنین بچه‌هایی ایجاد می‌کند.

بچه‌های چپ دست وقتی در کنارشان می‌نشینند، در نهایت توسط آرنج‌های افراد راست‌دست به سینه‌شان کوبیده می‌شود. با این حال، آنها به زودی یاد می گیرند که در لبه سمت چپ یک میز بنشینند و از مشکلات جلوگیری کنند.

تنظیمات پیش فرض ماوس کامپیوتر برای افراد راست دست در نظر گرفته شده است. با جابجایی کلیدهای کنترل پنل به راحتی می توان آن را اصلاح کرد.
یک فعالیت ساده مانند بستن بند کفش یا بستن دکمه پیراهن زمانی که یک فرد راست دست به آنها آموزش می دهد، می تواند بسیار دشوار باشد.

چگونه یک کودک چپ دست تربیت کنیم؟

به عنوان والدین، آموزش دادن به یک کودک چپ دست و تربیت صحیح او می‌تواند چالش‌هایی را ایجاد کند، ما کاملاً آمادگی مقابله با آن را نداریم. در اینجا آمده است که چگونه می توانید آنها را بهتر انجام دهید.

1. هرگز مجبور به تغییر دست نشوید

استفاده از دست چپ برای کارهای روزمره اشکالی ندارد. این یک ویژگی طبیعی است، و قدرت فرزند شما در اینجاست. به او کمک کنید به جای تغییر اجباری، در آن بهتر باشد.

2. از یک آینه استفاده کنید

وقتی کودک شما یک فعالیت جدید را با تقلید از حرکات شما یاد می گیرد، برای او دشوارتر می شود که دقیقاً از کدام دست استفاده کند. اجازه دهید فرزندتان شما را در آینه ببیند و سپس آن را همانطور که می بیند تکرار کنید. این می تواند کار را برای او راحت تر کند.

3. فنون نوشتن را آموزش دهید

تکنیک های نوشتن برای بچه های چپ دست متفاوت است. آنها نیاز دارند که قلم را به گونه ای متفاوت در دست بگیرند و آن را به گونه ای بنویسند که به مچ دست فشار نیاورد و صفحات را در حین نوشتن خراب نکنند. بسیاری از معلمان مدرسه از این تکنیک ها بی اطلاع هستند و این به شما بستگی دارد که مطمئن شوید فرزندتان آن را به روش صحیح یاد می گیرد.

4. از یک رویکرد خلاقانه استفاده کنید

از آنجایی که کودکان چپ دست دارای مغز راست غالب هستند، از تکنیک های خلاقانه برای توسعه مهارت های خود استفاده کنید. نوشتن نام آنها به ترتیب معکوس یا ایجاد انعکاس آینه ای از آن می تواند به رشد بصری و فضایی آنها کمک کند و همچنین قدرت مغز آنها را تقویت کند.

5. تغییراتی را متناسب با فرزندتان ایجاد کنید

چیزها را طوری تغییر دهید که مناسب فرزندتان باشد نه برعکس. یک قیچی چپ دست بخرید، تنظیمات پنل کنترل ماوس را تغییر دهید و میز مطالعه را در خانه عوض کنید تا فرزندتان در محیطی که در آن زندگی می کند احساس پذیرش و راحتی کند.

نکاتی برای آموزش نوشتن به کودکان چپ دست

نکات خاصی برای نوشتن برای یک کودک چپ دست وجود دارد که می تواند به او کمک کند مهارت و سطحی از راحتی در دست زدن به قلم و نوشتن آسان را توسعه دهد.

1. اجازه دهید او برای مدتی از هر دو دست خود استفاده کند

ممکن است مدتی طول بکشد تا فرزند شما یک دست را بر دست دیگر ترجیح دهد. بنابراین، اجازه دهید تا زمانی که انتخاب کند، از هر دو دست خود استفاده کند.

2. مداد را به درستی نگه دارید

با فشار دادن مداد با انگشت شست و اشاره و استفاده از انگشت سوم برای حمایت از زیر، به کودک خود بیاموزید که از سه پایه استفاده کند.

3. دست را به درستی قرار دهید

اجازه دهید شروع به نگه داشتن انگشتان بالای نوک کند تا مجبور نباشد برای دیدن آنچه نوشته است مچ دستش را تکان دهد.

4. تجهیزات تخصصی نخرید!

به جز قیچی، با گرفتن مدادهای مخصوص کودکان چپ دست، کودک خود را از کار نگیرید، مگر اینکه توسط پزشک اطفال ضروری تشخیص داده شود

5. موقعیت مناسب

بچه های چپ دست باید کاغذ را در سمت چپ خود نگه دارند تا بتوانند به راحتی آنچه را که می نویسند ببینند و سریع در آن کار کنند.

برای درک چالش های کودک چپ دست خود در جهان، نیازی نیست که یک فرد چپ دست باشید. او را راهنمایی درست کنید و او را همانگونه که هست بپذیرید، زیرا این بهترین حمایتی است که او می تواند برای غلبه بر هر چالشی در زندگی به آن تکیه کند.

سوالات متداول:

علت چپ دست شدن کودکان چیست؟

علت دقیق چپ دست شدن کودکان هنوز به طور کامل مشخص نیست، اما برخی علل مطرح شده‌اند. عواملی مانند ژنتیک، تأثیرات محیطی و تحریک بیشتر نیمکره مغزی چپ می‌توانند برای چپ دست شدن کودکان مؤثر باشند. با این حال، بسیاری از کودکان همینطور که راست دست هستند، می‌توانند چپ دست شوند که این مسئله نشان دهنده تنوع طبیعی در جامعه است.

از کجا بفهمیم نوزاد چپ دست است یا راست دست؟

تشخیص دادن اینکه نوزاد چپ دست است یا راست دست، در مراحل ابتدایی زندگی کودکان کار ساده‌ای نیست. بعضی از کودکان به شکل واضحی از دست راستشان برای برخی کارها استفاده می‌کنند، اما برای بعضی دیگر، به نظر می‌رسد که هر دو دست آن‌ها برای انجام کارها یکسان استفاده می‌شود. با این حال، والدین می‌توانند با توجه به رفتار کودک، شروع به تشخیص دادن آن کنند. به عنوان مثال، اگر کودک برای پرتاب یک شیء اولین بار از دست راستش استفاده کند، این می‌تواند نشانه دهنده راست دست بودنش باشد. همچنین، والدین می‌توانند از طریق شخصیت و فریب کودک، تشخیص دادن آن را تسهیل کنند. به هر حال، تأیید چپ دست بودن کودک، معمولاً در سنین پیش‌تر از پنج سالگی صورت می‌گیرد.

چگونه بچه چپ دست را راست دست کنیم؟

هیچ روش مطمئنی برای تغییر دادن چپ دستی به راست دستی وجود ندارد اما با انجام تمرینات مناسب و کمک به تقویت عضلات دست راست، به کودکان کمک می‌کنیم تسهیل‌تر از دست راست خود استفاده کنند. بهترین راه برای کمک به یک کودک چپ دست، این است که به او آزادی انتخاب دست بدهید و سعی نکنید او را به راستی کردن وادار کنید. همچنین، کمک به کودک برای انجام کارهای روزمره با دست راست، مثل غذا خوردن یا بازی کردن با اسباب بازی هایی که نیاز به دست راست دارند، می‌تواند به تقویت عضلات دست راست و افزایش قابلیت استفاده از آن کمک کند. درصورتی که کودک احساس ناخوشایندی از استفاده از دست راست خود دارد، بهتر است با پزشک یا مشاور مختصص مشورت کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *