مقالات کودک

تغذیه و علت بد غذایی کودکان

بد غذایی کودکان
[av_textblock size=” font_color=” color=” av-medium-font-size=” av-small-font-size=” av-mini-font-size=” av_uid=’av-k7bflaa7′ id=” custom_class=” admin_preview_bg=”] تغذیه و بد غذایی کودکان از دغدغه هایی که برای والدین پیش آمده است.هیچ وقت کودکان بد غذا متولد نمی شوند این ما هستیم که آنان را اینگونه تربیت میکنیم. همه ما از کودکان انتظار داریم هنگام غذا خوردن سر سفره بنشیند و باما غذا میل کند. باید اجازه دهیم کودک گرسنگی را درک کند،نباید به کودکمان به اجبار غذا بدهید. کودک باید لذت غذا خوردن را درک کند مثلا از دوسالگی به او قاشق بدهیم و مهارت های غذاخوردن را به او بیاموزیم. آیا راه هایی برای درمان بد غذایی کودکان وجود دارد؟ در ادامه ی این مطلب راهکار های مناسب با بد غدایی کودکان، علت بد غذایی و این که چگونه تغذیه کودکان بدغذا را اصلاح کنیم را در فرزندان آفتاب بخوانید.

بد غذایی کودکان

بد غذایی کودکان

علت بد غذایی کودکان

قبل از درمان بد غذایی کودک باید علت بد غذایی کودکان را جویا شوید. به طور معمول فرزند پروری در تغدیه فرزندانتان تاثیر دارد. برای مثال برخی والدین از غذا برای تنبیه کودکان استفاده میکنند و زمانی که کار غلطی انجام دهد مجبور به خوردن آن غذا میکنند. اما برای تنبیه کودک بد غدا باید از روش های سالم اسفاده شود.

نداشتن برنامه غذایی مناسب، رعایت نکردن ساعت غذا ، نداشتن آرامش و ایجاد تنش هنگام غذا خوردن سبب کم شدن اهمیت برای غذا خوردن در کودک می شود. بسیاری از مادران را با اصرار فراون به دنبال کودک میدوند، همین امر سبب میشود کودک اشتهای خود را از دست بدهد.

علت بد غذایی کودکان

علت بد غذایی کودکان

عدم استقلال در غذا خوردن

کودک دوست دارد در غذا خوردن استقلال داشته باشد، برای مثال هنگام به دست گرفتن قاشق و غذا خوردت مستقل باشد. آنها دوست دارد با دست غذا بخورد نباید جلوی این کار هارا گرفت به فرزندانمان اجازه دهیم همه چیز را تجربه کنند.

برای بهبود و اصلاح روش های غذا دادن به کودکان پیشنهاد می شود از مشاوران مهد کودک فرزندان آفتاب کمک بگیریم.

سخت گیری در آداب غذا

سخت گیری در آداب غذا خوردن ذهنیت کودکان را تغیر می دهد. ممکن در هنگام خورد غذا ریخت و پاش کند یا سفره را بهم بزند و از غذایی کم بخورد. پس نباید اصرار داشت که همانگونه که بزرگتر ها میپسندند کودک هم به همان طریق عمل کند.

درمان بد غذایی کودکان

همانطور که گفته شد قبل از درمان بهتراست علت بدغذایی را جویا شوید و به نمودار رشد او نگاهی بیندازید؛ اگر همه چیز طبق روال عادی است شما بی دلیل نگران هستید. میزان اشتهای کودکان با هم دیگر متفاوت است؛ برخی از آن ها فعالیت زیادی دارند و انرژی میسوزانند و سسب میشود به کالری بیشتری نیاز پیدا کنند به هر حال به اشتهای و تغذیه کودکان باید توجه شود و آنهارا مجبور نکرد. اگر کودک شما اشتها ندارد با هر چیزی اورا سیر نکنید مثلا تنقلات و خوراکی به او ندهید در ادامه توصیه هایی برای شما آورده ایم که به درمان بد غذایی کودکان کمک میکند.

درمان بد غذایی کودکان

درمان بد غذایی کودکان

کودک را با محتویات غذا آشنا کنید: یک  کودک ۵ ۶ ساله نمیتواند این قضیهرا درک کند اما یک کودک ۸ یا ۹ ساله میفهمد که سبزی برای سلامت بدن مفید است.

به تایم گرسنگی او توجه کنید: همانطور که گفته شد کودک تا زمانی که گرسنه نشود هیچ میلی به غذا نخواهد داشت. او بهتر از شما میداند که گرسنه است یا نه.

یک غذا را مکرر به کودک ندهید:‌ اگر غذا را چند بار بچشد احتمال آنکه علاقه ی او به غذا بیشتر شود زیاد است. پیشنهاد میشود تا 5 بار غذا را به چند شیوه طبخ کنید سپس به کودک بدهید و عکس العمل اورا بسنجید.

کودک در کنار همسالان خود غذا بخورد: زمانیکه بچه درکنار هم هستند بهتر غذا میل میخورند.

تشویق برای غذا خوردن: این که کودک به صورت مکرر و پشت سر هم برای غذا خوردن تشویق شود کار جایزی نیست. تشویق های اشتباه خیلی تأثیر بدی دارد.
[/av_textblock] [av_buttonrow alignment=’center’ button_spacing=’5′ button_spacing_unit=’px’ av_uid=’av-k7gkxcuu’ alb_description=” id=” custom_class=” admin_preview_bg=”] [av_buttonrow_item label=’پرورش کودک باهوش ‘ link=’post,4334′ link_target=” size=’small’ label_display=” title_attr=” icon_select=’yes-right-icon’ icon_hover=’aviaTBaviaTBicon_hover’ icon=’ue830′ font=’entypo-fontello’ color=’theme-color’ custom_bg=’#444444′ custom_font=’#ffffff’ av_uid=’av-5asg7i’] [av_buttonrow_item label=’مراحل رشد مغز در کودکان ‘ link=’post,4261′ link_target=” size=’small’ label_display=” title_attr=” icon_select=’yes-right-icon’ icon_hover=’aviaTBaviaTBicon_hover’ icon=’ue830′ font=’entypo-fontello’ color=’theme-color’ custom_bg=’#444444′ custom_font=’#ffffff’ av_uid=’av-3omeem’] [av_buttonrow_item label=’کمبود ویتامین D در کودکان ‘ link=’post,4372′ link_target=” size=’small’ label_display=” title_attr=” icon_select=’yes-right-icon’ icon_hover=’aviaTBaviaTBicon_hover’ icon=’ue830′ font=’entypo-fontello’ color=’theme-color’ custom_bg=’#444444′ custom_font=’#ffffff’ av_uid=’av-1vqsm6′] [av_buttonrow_item label=’تشویق بیش از حد کودک ‘ link=’post,4405′ link_target=” size=’small’ label_display=” title_attr=” icon_select=’yes-right-icon’ icon_hover=’aviaTBaviaTBicon_hover’ icon=’ue830′ font=’entypo-fontello’ color=’theme-color’ custom_bg=’#444444′ custom_font=’#ffffff’ av_uid=’av-294u0e’] [/av_buttonrow]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *