مقالات کودک

فواید قصه گویی برای کودکان

فواید قصه گویی برای کودکان

فواید قصه گویی برای کودکان بسیار است به طوری که در کشورهای بسیاری از دنیا قصه‌گویی یک حرفه است. یعنی افراد قصه‌گو به این منظور آموزش می‌بینند و فعالیت می‌کنند و در قبال آن حق‌الزحمه دریافت می‌کنند. درعین حال ثابت شده‌ است که یکی از موثرترین شیوه‌های آموزش غیرمستقیم به کودکان و فرزندان قصه‌ گویی است. به همین دلیل داستان گویی برای کودکان یادگیری اصول و روش‌های آن در سرفصل‌های دروس دانشگاهی برای متقاضیان مربی‌گری و معلمی پیش‌بینی شده است.

مهم ترین فواید قصه گویی

  1. اخلاقیات را به کودک شما می آموزد
  2. قصه گویی آنها را از اصول فرهنگی و ریشه های اعتقادی تان آگاه می کند
  3. مهارت های کلامی را افزایش می دهد
  4. مهارت های شنیداری را افزایش می دهد
  5. قدرت تخیل، تصویر سازی و خلاقیت آنها را افزایش می دهد، پیشنهاد میکنم مقاله: پرورش قوه تخیل در کودکان را حتما مطالعه کنید.
  6. ابزاری عالی برای تقویت حافظه
  7. محدوده ی فکری کودک را گسترده می کند
  8. سطح علمی کودکان را افزایش میدهد
  9. توانایی ارتباط برقرار کردن آنها را بهبود می بخشد می دهد
  10. به کودک کمک می کند که با آرامش بیشتری با مشکلات رو به رو شود

نگفتن قصه از اشتباهاتی است که والدین مرتکب آن میشوند.

فواید قصه گویی برای کودکان

فواید قصه گویی برای کودکان

نحوه صحیح داستان گویی چگونه است

در هنگام داستان گویی رعایت چنین مواردی لازم و ضروری است. تکنیک ها و نکات زیر به شما کمک می کند به یک قصه گوی حرفه ای تبدیل شوید.

1- برای خواندن قصه یک مکان راحت انتخاب کنید.

2- در قصه گفتن حرکات دست و صورت و صداهای مختلفی استفاده کنید. یا از فرزندتان بخواهید که او این کار را انجام دهد تا داستان جذاب تر شود.

3- به کودک بگویید که چرا این داستان را برای گفتن انتخاب کرده‌اید و داستان هارا طوری انتخاب کنید که علاقه‌ای در آن‌ها به وجود بیاید.
4 – داستانی که تعریف میکنید نباید خیلی کوتاه یا خیلی طولانی باشد. یک داستان کوتاه ممکن است پیام خود را درست نرساند. در حالی که یک مورد طولانی ممکن است خسته کننده بوده و باعث بی علاقگی و بی میلی شود.
5- با صدای  زیاد  و سرعت پایین قصه بگویید.به طوری که  صدای شما باید بیان کننده احساسات در قصه باشد.گاهی نیاز است در برخی جاهای داستان مکث کنید.
7- با توجه به دوره مراحل رشدی قصه‌هایی متناسب با درک و فهم او انتخاب کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه روانشناسی رشد و مراحل رشدی با مهد کودک فرزندان آفتاب تماس بگیرید.
نحوه صحیح داستان گویی

نحوه صحیح داستان گویی

سوالات متداول:

فواید قصه گویی بر یادگیری کودکان چیست؟

قصه گویی بهترین روش برای افزایش هوش و بهبود فرایند یادگیری است و سبب می‌شود تا درک درستی نسبت کارهایش و پیرامون خود داشته باشد. برخی مطالعات نشان داده که افرادی در دوران مدرسه یا دانشگاه مطالب را به خوبی یاد میگیرند، در دوران کودکی داستان ها و قصه های زیادی را با اشتیاق فراوان از زبان بزرگ تر های خود شنیده اند.

قصه گویی چه تاثیری بر خلاقیت و تخیل کودکان دارد؟

در واقع قصه گویی بهترین ابزار برای رشد خلاقیت و افزایش قدرت تخیل در کودکان است، به آنها کمک می‌کند تا شخصیت ها، مکان ها و سناریوی داستان را در ذهن خود تصویر سازی کند. مثلا: ادامه ی داستان را میتوانند در ذهن خود پیش بینی کنند یا تصور می‌کنند که اگر در آن شرایط بودند چه می‌کردند؟

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *