مقالات کودک

آموزش برنامه نویسی برای کودکان

آموزش برنامه نویسی برای کودکان

کدنویسی در این جهان که تحت سلطه کامپیوترها، گوشی های هوشمند و دیجیتالی شدن واژه ای آشنا برای همه است. حتی ممکن است فرزندان شما بیشتر از شما در مورد آن بدانند، زیرا نوشتن «کد» در حال حاضر به اندازه بازی های ویدیویی محبوب است. کدنویسی نه تنها برای جلوتر ماندن فرزندان شما ضروری است، بلکه مهارت‌های ریاضی و منطقی ارزشمندی را که برای حضور در نیروی کار ضروری هستند، توسعه می‌دهد. به خواندن مطالبی که نیاز دارید در مورد کدنویسی و اینکه چرا هر کودکی باید کدنویسی را یاد بگیرد، ادامه دهید.

کدنویسی برای کودکان چیست؟

همه رایانه ها بر روی مجموعه ای از دستورالعمل ها به نام برنامه ها کار می کنند که همه جنبه های عملکرد آن را کنترل می کنند. همین امر در مورد تلفن های همراه و ماشین های دیجیتال نیز صدق می کند. برنامه های کامپیوتری به صورت دستورالعمل های گام به گام در فرآیندی به نام کدنویسی نوشته می شوند. برنامه نویسی برای بچه ها نسخه بسیار ساده شده ای از این فرآیند است که بچه ها می توانند از آن برای نوشتن برنامه های ساده ای استفاده کنند که می تواند کارهایی مانند کنترل یک ربات کوچک یا ساخت بازی خود را در رایانه انجام دهد. اگرچه یادگیری چنین فرآیند پیچیده ای برای کودکان دلهره آور به نظر می رسد، تعدادی از پلتفرم ها درس های کدنویسی را بر اساس گروه های سنی ارائه می دهند که به ایجاد مهارت در کودکان کمک می کند.

چرا بچه ها باید برنامه‌نویسی را یاد بگیرند؟

کدنویسی برای کودکان فواید زیادی دارد که در اینجا به چند مورد اشاره می شود:

کدنویسی مهارت های منطقی و حل مسئله را ایجاد می کند: درک و یادگیری کار با رایانه نیازمند تفکر منطقی فراوان است. تفکر منطقی کاربردی راهی برای حل مسائل پیچیده در سطح فناوری و همچنین در سطح شخصی است. کدنویسی شامل کار بر روی مسائل و استفاده از منطق ریاضی برای تنظیم دنباله ها و حتی حلقه های توابع در برنامه است. بنابراین کدنویسی این راه‌های منطقی و خلاقانه برای برخورد با مسائل و یافتن راه‌حل را آموزش می‌دهد.

چالش برانگیز است و انعطاف‌پذیری ایجاد می‌کند: همه کسانی که به کدنویسی علاقه‌مند هستند به شما خواهند گفت که شکست در اجرای برنامه‌ها و اشکالات یک ویژگی مشترک هستند. هنگامی که کودکان با مشکلات مشابهی روبرو می شوند، یاد می گیرند که محکم بنشینند و روی آن کار کنند تا زمانی که مشکل حل شود و حتی پس از یک شکست به عقب برگردند. این باعث ایجاد نگرش انعطاف پذیری و سخاوت می شود که در هر جای دیگری از زندگی مزایای مثبتی دارد. چالشی که با آن همراه است نیز اعتماد به نفس آنها را تقویت می کند.

کدنویسی به بچه‌ها یاد می‌دهد که چگونه فکر کنند: کدنویسی بسیار بیشتر از سیم‌کشی خطوط کد یا تنظیم بلوک‌های بصری به ترتیب است. همچنین شامل این است که چگونه می توان از یک ابزار خاص برای حل یک مشکل استفاده کرد و چگونه از ابزارهای موجود برای رسیدن به پایان استفاده متفاوت کرد. برنامه نویسان موثر می توانند منطقی فکر کنند و مشکلات پیچیده را در بیت ها تجزیه کنند تا به طور موثر با آن مقابله کنند. این یکی از اصول اساسی تفکر محاسباتی به نام تجزیه است.

برنامه نویسی رایانه ای یک مهارت ضروری برای آینده است: رایانه ها در همه جا از خانه های ما گرفته تا دستگاه های قهوه ساز وجود دارند، بنابراین یادگیری نحوه برنامه نویسی این موارد به یک مهارت بسیار مفید برای هر کسی تبدیل خواهد شد. هر بخش در حال گذار به یک مدل کاری مبتنی بر دیجیتال است که تقاضای زیادی را برای افرادی که می توانند کدنویسی کنند باز می کند. کودکانی که به این امر تسلط دارند، فرصت های شغلی فراوانی نه در فناوری بلکه در هر بخش دیگری خواهند داشت.

نیاز فوق العاده ای به برنامه نویسان ماهر در صنعت نرم افزار وجود دارد: برنامه نویسان کامپیوتر با تجربه تقاضا زیادی دارند و همیشه مورد تقاضا خواهند بود زیرا مجموعه مهارت های مورد نیاز روز به روز در حال گسترش است. یادگیری کدنویسی در سنین پایین کودکان را آماده می کند تا وظایف و روش های برنامه نویسی پیشرفته ای را انجام دهند که خواسته های آینده را برآورده کند. این یک مسیر شغلی عالی است و برنامه نویسان ماهر همیشه دستمزد بالایی دریافت خواهند کرد.

کدنویسی ریاضیات و تفکر خلاق را بهبود می بخشد: منطق در اصل رمزگذاری و ریاضیات است. یادگیری کدنویسی این توانایی را برای تفکر منطقی ایجاد می کند و کودکان را در ریاضیات خوب می کند. کدنویسی همچنین به تجزیه و تحلیل داده‌ها و یافتن راه‌های خلاقانه برای دسته‌بندی و استفاده از آنها برای ارائه محصولات یا حل مشکلات کمک می‌کند. فرآیندی که در کدنویسی وجود دارد، در نهایت ریاضیات را برای همه کودکان آسان و سرگرم کننده می کند. پیشنهاد میکنیم مقاله ی پروش کودک خلاق را حتما بخوانید.

همکاری در ساخت کدنویسی: هنگام کار بر روی مسائل پیچیده، کد اغلب بین تیم‌هایی تقسیم می‌شود که باید در کنار هم کار کنند تا آن را عملی کنند. این بدان معناست که کودکان با همسالان خود ارتباط برقرار می کنند و مشکلات را حل می کنند و مهارت های اجتماعی ضروری مورد نیاز نیروی کار آینده را می آموزند. بچه ها همچنین یاد خواهند گرفت که چگونه به مؤثرترین روش ارتباط برقرار کنند و ایده های خود را با وضوح کامل تبادل کنند.

کدنویسی به ایده‌ها کمک می‌کند تا به واقعیت تبدیل شوند: تعدادی از بازی‌ها، از جمله Minecraft، به بازیکنان اجازه می‌دهند تا شخصیت‌های خود را برای بازی کردن سفارشی کنند. کودکان این فرصت را دارند تا از مهارت های خلاقانه خود برای یافتن راه حل های خود در بازی و گسترش فراتر از محدودیت ها استفاده کنند. پروژه‌های شخصی مانند ساخت ربات‌های ساده یا ساخت اپلیکیشن‌ها، تجربه‌ای بسیار ارزشمند است که مهارت‌ها را ایجاد می‌کند و ایده‌های آن‌ها را به واقعیت می‌رساند.

چه زمانی بچه ها می توانند شروع به نوشتن کد کنند؟

واقعا سن مناسبی برای یادگیری برنامه نویسی برای بچه ها وجود ندارد و از آنجایی که این فرآیند می تواند بازی سازی شود، بچه های 5 ساله می توانند یاد بگیرند که چگونه این کار را در رابط های بلاک تصویری انجام دهند، جایی که تنها کاری که باید انجام دهند این است که بلوک های کد موجود را انتخاب کرده و در آنها قرار دهند. دنباله ای برای دادن خروجی همه زبان های برنامه نویسی برای کودکان دارای محدودیت سنی توصیه شده برای سطح دشواری هستند. به عنوان مثال، زبان رایگان Scratch برای افراد 8 تا 16 ساله مناسب است که تنها کاری که باید انجام دهند کشیدن و رها کردن جعبه های برنامه به برنامه های ساخته شده است. زبان نسبتا پیشرفته ای مانند پایتون که برای کودکان بالای 10 سال مناسب است می تواند برای ساخت بازی های ویدیویی و ساخت چارچوب های وب استفاده شود.

چگونه کودک خود را با کدنویسی آشنا کنیم

نیمی از کار آشنایی فرزندتان با کدنویسی، علاقه مند کردن اوست. در اینجا چند راه برای شروع وجود دارد:

1. Kids Code Jeunesse

کلاس های کدنویسی رایگان برای کودکان مدرسه ای تدریس می کند و منابع رایگان را برای والدین ارائه می دهد. این یک گزینه عالی برای مدارس است.

2. روز ملی آموزش کدهای دختران

این یک پلتفرم یادگیری تمام دختران است که در آن یاد می‌گیرند وب‌سایت‌های خود را با استفاده از HTML و CSS به صورت رایگان بسازند.

3. لاک پشت های رباتیک

این یک بازی با سرمایه جمعی برای کودکان بالای چهار سال است. تفکر منطقی ساده و مهارت های کدنویسی اولیه را آموزش می دهد.

4. خراش

این یک برنامه بسیار محبوب از MIT است که به کاربران امکان می دهد انیمیشن ها و بازی ها را با برنامه نویسی بصری ساده بکشند و رها کنند.

5. رزبری پای

Raspberry Pi یک کامپیوتر کوچک است که می تواند مانند رایانه رومیزی برنامه ریزی شود. این یک ابزار پروژه عالی برای همه است.

6. LEGO WeDo

این یکی ترکیبی از بلوک های ساختمانی و اجزای قابل برنامه ریزی با موتورها و سنسورها است. می توان از آن برای ساخت ربات ها و مدل های کاری استفاده کرد.

7. کد پذیر

Kodable یک اپلیکیشن آی‌پد است که به بچه‌های جوان کمک می‌کند قبل از خواندن یا نوشتن، کدنویسی را یاد بگیرند.

8. تینکر

Tynker یک برنامه بسیار محبوب برای کودکان در تمام سنین است. این برای آموزش منطق برنامه نویسی با استفاده از بلوک های کد بصری طراحی شده است.

بهترین زبان های برنامه نویسی برای کودکان

در اینجا برخی از بهترین زبان های برنامه نویسی مفید برای آموزش برنامه نویسی به کودکان آورده شده است:

css و html برای شروع کدنویسی تحت وب و آشنایی با زبان های نشانه گذاری میتوانند گزینه های خوبی باشند.

Scratch 3.0 توسط MIT برای همه مبتدیان با گزینه های بلاک بصری ساده خود بهترین است.

جاوا اسکریپت گزینه بعدی بعد از کدگذاری بلاک تصویری است. با جاوا اسکریپت امکانات بی پایان است.

جاوا و بیسیک دو زبان برنامه نویسی هستند که مورد علاقه کودکانی هستند که عاشق برنامه نویسی روبات ها هستند.

پایتون زبانی است که به دلیل سهولت یادگیری آن به طور پیوسته در محبوبیت آن افزوده می شود. اکثر پلتفرم ها و برنامه های آنلاین با پایتون ساخته شده اند.

یک کودک از کجا می تواند کدنویسی را یاد بگیرد؟

یادگیری یک امر کاملا شخصی است و فرزند شما می خواهد راه خودش را برای آن طی کند. خبر خوب این است که راه های مختلفی برای یادگیری کدنویسی مناسب برای او وجود دارد. در اینجا برخی از:

1. مدارس

اگر برنامه درسی فرزند شما کلاس های کدنویسی ارائه می دهد، می توانید آنها را در آن ثبت نام کنید. این یک راه عالی برای مشارکت دادن آنها در زمینه های STEM در سنین پایین تر است.

2. مراکز آموزشی

مراکز آموزشی آموزش بسیار متمرکز در مورد موضوع را ارائه می دهند. این یک گزینه عالی بعد از مدرسه است.

3. کمپ های تابستانی

اردوهای تابستانی که توسط موسسات مربیگری ارائه می شود، راه خوبی برای وارد کردن دانش آموز دبیرستانی شما به یک دوره کوتاه برنامه نویسی است.

4. خدمات تدریس خصوصی

یک معلم خصوصی که می تواند در یادگیری زبان های برنامه نویسی پیچیده کمک کند نه تنها گزینه خوبی برای شروع است، بلکه در مسابقات برتری می دهد.

5. یادگیری از ابتدا

Scratch from MIT یک پلتفرم کدنویسی رایگان است که برای هر کسی که به دنبال شروع کار است عالی است. اگرچه هیچ درسی وجود ندارد، جامعه پشتیبانی کننده بزرگی وجود دارد.

6. یادگیری مبتنی بر بازی

کدنویسی زمانی که مبتنی بر بازی باشد سرگرم کننده است. پلتفرم‌هایی مانند Code.org و Tynker بازی‌های چالش برانگیز و انگیزشی را ارائه می‌دهند که بچه‌ها با استفاده از کدنویسی کامل می‌کنند.

به طور خلاصه، کدنویسی یک مهارت ضروری برای نسل های آینده، به ویژه برای دانش آموزان در زمینه های STEM خواهد بود. اگرچه از بیرون دلهره آور به نظر می رسد، اما زمانی که به طور متوالی یاد گرفته شود، کدنویسی برای همه کودکان کار آسانی است.

مطالب مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *