آموزش ریاضی به کودکان

تحقیقات جدید نشون داده که مهارتهای ریاضی کودک قبل از وارد شدن به مهد کودک میتونه تاثیر بسیار خوبی درتحصیل آیندش بذاره در ادامه به چگونگی آموزش ریاضی به کودکان می پردازیم.

نکات مهم برای آموزش ریاضی به کودکان پیش دبستانی و دبستان

آموزش مفاهیم ریاضی مفاهیم اعداد اشکال هندسی مقایسه اندازه ها

در این پست با نکات مهم برای آموزش ریاضی به کودکان دبستانی پیش دبستانی و مهد کودک  را به شما والدین محترم یادآوری می کنیم.

ریاضی ذهن کودک را فعال و هوشیار میکند.شما میتوانید با کمک به کودک خود از همان سنین پایین ضرب و تقسیم و یا جمع و تفریق را به آنها آموزش دهید.

آموزش مفاهیم ریاضی به کودکان را می‌توان قبل از ورود به دبستان شروع کرد. در طول سال‌های مدرسه با چند کار ساده می‌توانیم به فهم ریاضی فرزندانمان کمک کنیم.

اگر کودکی دارید که در دوره‌ی ابتدایی یا قبل از آن است این مقاله بسیار برای شما مفید و جذاب خواهد بود.

1- با کودکان وارد معامله شوید.

بازی‌های خرید و فروش و معامله با پول کودک را با مفهوم پول و محاسبه آن آشنا می‌کند.

بازی‌هایی مثل مونوپولی هنوز هم برای عده ی بسیاری از اولیا و کودکان جالب است.

یک بازی دیگر هم پیشنهاد میکنم این‌ که با کمک یک تاس. اعضای خانواده عددی را بین یک و شش به دست می‌آورند و برابر آن سکه تایین شده مثلاً 500 ‌تومانی دریافت می‌کنند. وقتی مجموع سکه‌ها به رقمی قابل تعویض رسید، آن‌ را با اسکناس یا پول با ارزش معاوضه می‌کنند.

وقتی بودجه از پیش تایین شده تمام شد، کسی که بیشترین میزان پول را جمع کرده است  است، برنده بازی می‌شود. در مثالی دیگر می‌توان کودک را با بودجه‌ای معین برای خرید لوازم یک وعده‌ غذا به‌ حساب دعوت کرد و دید که چطور بودجه‌ بندی را یاد میگیرد .

2- جمع کردن

یک روش دیگر مجموع اندازه قد یا وزن اعضای خانواده است تا معلوم شود درمجموع قد یا وزن خانواده شما چقدر است. این روش برای تمرین جمع اعداد سه یا دورقمی مناسب است. بعد این مجموع وزن یا قد را با سایر چیزها مثل وزن یک خودرو یا قد یک ساختمان مقایسه کنید.

3- جلوی کودک حساب و کتاب کنید.

با صدای بلند حساب کردن در منزل یا فروشگاه که روند محاسبه را به کودک نشان می‌دهد نیز روش تاثیر گذاری است مثلاً وقتی کودک از شما تقاضای شیرینی می‌کند با گفتن این‌که: « خوب! اگر از این پنج شیرینی یکی را تو بخوری و یکی هم خواهرت بخورد برای من و پدرت چند تا باقی می‌ماند؟» از او بخواهید که او هم با صدای بلند حسابش را به شما بگوید. مهم‌تر از جواب درست یا نادرست او روالی است که او برای رسیدن به جواب استفاده می‌کند.

این مطلب را هم در مورد آموزش زبان انگلیسی بخوانید

4- شمردن روزانه اشیاء در موارد مختلف ریاضی

شمردن تعداد دکمه های پیراهن، تعداد میوه هایی که از سوپرمارکت میخرین تعداد قاشق و چنگال هایی که رو میز قرار دارن  و یا تعداد پله هایی که بالا و پایین میره از تعداد کم شروع کنید (کمتر از 5 تا) و هرچه که کودکتون آماده تر میشه می تونین اون رو بیشتر کنین

مراحل آموزش مفاهیم ریاضی

آموزش مفاهیم ریاضی در سه مرحله به شرح زیر ارائه می‌شود.

1- مرحله آموزش مجسم (آموزش به وسیله اشیا)

این مرحله اساسی‌ترین مرحله آموزش محسوب می‌شود. مربی مفاهیم ریاضی را با استفاده از اشیای مختلفی که در محیط آموزشی وجود دارد. به شیوه ای عینی و محسوس به کودک ارائه می‌کند.

2- مرحله آموزش نیمه مجسم (به وسیله تصاویر و اشکال)

در مرحله نیمه مجسم، مربی به منظور استمرار و پیشرفت یادگیری. مفاهیم را در قالب تصاویر و با استفاده از الگوهای گوناگون به کودک ارائه می‌دهد.

3- مرحله مجرد (آموزش به نمادهای ذهنی)

این مرحله بر شناخت کودک تکیه دارد. پس از آموختن مفاهیم با استفاده از اشیا. اشکال و عکس مربی سعی دارد. بین اشیای عینی از یک سو و تصاویر همان اشیا از سوی دیگر ارتباطی ایجاد کند.

در این مرحله، کودک تصویر شیء را به جای خود شیء در نظر می‌گیرد. بدین ترتیب، شیوه آموزش از حالت عینی و مجسم به سوی مفاهیم ذهنی سوق پیدا می‌کند و تصاویر جای اشیا را می‌گیرند. سپس علائم به جای تصاویر می‌نشینند و در نتیجه.آموزش از مرحله مجسم به نیمه مجسم و در آخر، به مفاهیم ذهنی سیر می‌کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.